y. 7802. Dinsdag 28 Juli. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Veor het incassee- ren buiten de stad wordt /0.10 berekend. LEIDEN, 27 Juli. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, door mid del van het stoomschip „Batavia", waarvan de laatste bnslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den lsten Aug. a. s., des namiddags te halfdrie. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag morgen om 7.56 bezorgd zijn. Bij de beden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 35, 18, f 3.70 en f 1.85. Het verslag van de commissie nit de Tweede Kamer omtrent de wijzigingen van het Wetboek van Strafvordering is verschenen. Het verslag heeft een omvang van 108 bladzijden; daarin is tevens opgenomen het schriftelijk antwoord derRegeeriDg en de uitkomsten van het nader mondeling overleg met de Regeering, voor zoover dit tot nadere ge zichtspunten of beschouwingen heeft geleid. Een gewijz'gd wetsontwerp is er bijgevoegd, zoomede eene reeks amendementen van de Commissie van Rapporteurs. De Haagsche correspondent der „Midd. Ct." schrijft het volgende: Met leedwezen zal men zeker vernemen dat de oud-minister Modderman weder minder gezond is en de oude kwaal zich opnieuw begint te vertoonen. Zijne voorgenomen reis naar Oenhausen heeft bij dientengevolge nog wat moeten uitstellen, en zijne beëediging als lid van den Hoogen Raad, tot dus ver onmogelijk door de afwezigheid van den Koning, die gedurende zijn verblijf buitenslands niet met znlke gewichtige werkzaamheden wilde bemoeilijkt worden, zal nu ook nog wel wat uitblijven. De minister Heemskerk wil de natie verrassen met eene zeer ingrijpende herziening van de Ge meentewet. Het ontwerp is reeds in den Raad van State behandeld, die vrij ongunstig adviseerde. Waarschijnlijk zal het ontwerp toch eerlang bij de Stiten-Generaal inkomen. Behalve door een Yenetiaanschon gondeltocht met muziek, langs de waterpartij in de Scheve- singsche Boschjes, bij dag, zal in den avond van 2 Augustus a. s., ter viering van den verjaardag van de Koningin, de groote vijver in het Haagsche Bosch met een verlichten Moorscben tempel en met eene illuminatie van de waterboorden prijken. De Nederlandsche gezaiit bij de Vereenigde Staten van Amerika, mr. W. F. H. Van Weck- berlin, is in de residentie aangekomen, om aldaar «enigen tijd te verblijven. De „Deutsche Crt." schrijft het volgende: „Voor eenigen tijd deelden wij mede, met welk eene belangstelling zoowel te Scheveningen als in KDdere zeeplaatsen werd geïnformeerd naar zekeren Beodrik Duik, die, bij gelegenheid dat hij zich in Bene slaapstede te Delft bevond, had verteld dat tij vroeger had behoord tot de equipage van het n de Chineesche wateren gebleven schip „Water geus". De man wist toch zoo onderhoudeod te eerhalen van zijne lotgenooten; hoe zij allen in landen van Chineesche zeeroovers waren gevallen om als slaven te worden verkocht en bij alleen aan le handen dezer booswichten was ontsnapt, om, in iet vaderland aangekomen, het verhaal van hnnne wederwaardigheden over te brengen, dat de betrek - ;ingen van de verongelukte zeelieden meendeni 'oor zijne inlichtingen geleid, tot de zekerheid te tomen of de vermiste personen nog in leven waren ioz. Op grond van ingewonnen informaties voegden H reeds terstond bij deze mededeeling de waar- Khuwing dat men maar niet al te veel op de Foorden van Duik moest vertrouwen, aangezien r'3 man doorgaans onder den invloed van brandewij n verkeerde en het dan met de waarheid zoo nauw 'Get nam. Intusschen werden de onderzoekingen naar de" van plaats tot plaats trekkenden Duik voortgezet In ons nummer van Woetisdag maakten wij nof* melding van eene oproeping van den commissari- van politie te Ylaardingen, uit naam der betrek kingen van de schepelingen der „Watergeus" ge daan. Aan dat alles wordt nu een einde gemaakt door de volgende mededeeling: Hendrik Duik bevindt zich op het oogenblik te Delft in het gasthuiB, alwaar hij ziekenoppasser is. Door de politie ondervraagd omtrent de verhalen door hem bij zijn bezoek am deze stad in Februari 11. in omloop gebracht, wist hij niets te antwoorden dan dat hij waarschijnlijk „boven zijn bier" was geweest, toen hij vertelde dat hij vroeger zeeman was. Hij had indertijd den Koning gediend en was als gepensionneerd militair nit Indië teruggekomen. Indien bij al over een koopvaardijschip en zeeroovers had gesproken, dan had hij slechts wedergegeven wat hijzelf op zijne zwerftochten had hooren vertellen." Aan de Rijks-Universiteit te Groningen komt vacant, met aanvang van 1 September a. s., de betrekkiog van adsistent bij de pharmacie en toxico logie, en met aanvang van 15 September a. s. de betrekking van adsistent bij de geneeskunde. Hun, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, wordt verzocht hun daartoe strekkend, op zegel geschreveu, aan den minister van binnen- lsndsche zaken gericht adres vóór den lsten Sep tember a. s. in te zenden bij het college van cura toren den Rijks-Universiteit te Groningen. Het stoomschip „Leerdam" vertrok 25 Juli van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 26 Juli Dover; de „Zeeland", van Java naar Rotterdam, passeerde 26 Juli Dover; de „Zuid-Hollaod", van Java naar Rotterdam, vertrok 26 Juli van Port-Said. Z. M. heeft den iitulairen rang van kolonel verleend aan den luit.-kolonel F. C D. M. Hin- lopen, plaatselijken commandant te 's-Gravenhage; - benoemdbij het wapen der inf.bij het 3de reg., tot lsten luit., den 2den luit. E. A. Umland, van het corpsbij het personeel der militaire adminis tratie, en welbij de administratie van kleediDg, tot kapitein, de lste luitenants W. H. J. Kuipers, van het 3de reg. inf., ged. bij het kol. werfdepot; M. Sluys, van het lste reg. huzaren, belast met het beheer over het garnizoens-kleedingmagazijn te 's-Gravenhage; en L. J. H. Schadée, keurmeester bij 's Rijks centraal magazijn van militaire kleeding, uitrusting enz. te Amsterdam- in hun rang over geplaatst: bij den generalen staf, den luit.-kolonel R. T. Muschart. van het 8ste reg. infanterie, en den kapt. W. G. L. F. F. Yan Hoogenhuyze, van den staf der artillerie, toegevoegd aan den com mandant der bereden artillerie; - J. H. V. Hen- nekens, met ingang van 1 Sept. a. s., benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B.-school te Helmond; - aan mr. M. J. C. Kolkman, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Sept. a. s., eervol ont slag verleand als notaris te Didam- benoemd tot burgemeester van Rijnsaterwoude, P. Van Schra- vendijk, secretaris dier gemeente; - den heerU. W. E. Thar, tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot officier van gezondheid der 2de kl. bij het leger io Ned.-Iodië. Gemeagd Nieawa Een verdediger des vaderlands had in den na-avond van den laatsten kermisoacht zoo danig feestgevierd dat bij er eindelijk meer dan genoeg van had en zelfs des levens zat was. In stille eenzaamheid begaf hij zich daarom naar den Stillen Rijn, maar zoodra had hij den watersprong niet gedaan of zijne ex-dulcinea beg n uit al hare macht te schreeuwen, waardoor van de meer drukke overzijde spoedig hulp kwam opdagen. Zich in de uitvoering van zijn plan gestoord ziende en getroffen Goor zoo vele bewijzen van hulpvaardigheid, scheen de mislukte zelfmoordenaar het nu maar beter te vinden, voorloopig nog wat in het leven te blij ven en zijne zoetelief weer in genade aan te nemen. Men verzoekt ons het volgendete plaatsenDen 25sten dezer herdacht D. Yan Leeuwen te Nieuwe-Wetering den dag waarop hij vóór 25 jaren bij de gemeente Alkemade in dienst trad, eerst als schipper der overzetpont en later als brugdraaier der rolbrug over de Ringvaart van de Haarlemmermeer. Dag en nacht voldeed hij dien tijd ijverig aan zijn plicht. J. Van Leeuwen, een broeder van genoemde, mocht het genoegen smaken 32 jaren achtereen volgens werkzaam te zijn hij de firma Straathof, landbouwers te Nieuwe-Wetering, maar werd des tijds door den dood uit zijn werkkring weggenomen. B. Van Leenwen, een tweede broeder van ge noemde, herdacht den léden Mei tl. den dag waarop hij vóór 50 jaren in dienst trad bij de firma G. Straathof, graanhandel te Rijp-Wetering, en mag nu na 50-jarigen trouwen dienst het genoegen smaken dat hij van genoemde firma met een pen sioen is bedacht, dat hem op zjjn verderen ouden dag in zijn noodig onderhoud voorziet. Moge dit drietal broeders in deze dagen velen tot voorbeeld zijn Hedennacht brak te Hillegom op de Zanderijlaan bij den mandenmaker A. een hevige brand nit. Het wooohais, benevens de sohuur of werkplaats en een varken zjjn eene prooi der vlam men geworden. De bewoners hadden ternauwernood tjjd de brandende woning te ontvluchten. Yan de menbelen is slechts weinig knnnen gered worden. Aangezien twee spuiten water gaven, is men er ia geslaagd de belendende perceelen te behouden, waartoe het bladstille weder niet weinig heeft hij gedragen. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Op de pa ardenmarkt te Hoofddo r p waren den 25sten Juli aangevoerd: 130 paarden en veulens, 30 hitten en 2 koeien. Er waren veel beste paarden, waarvoor hooge prijzen werden be steed. In den nacht van Vrijdag op Zater dag liep de stoomboot „Paul Krüger", varende tus- schen Groningen en Rotterdam, in de Ringvaart bij Hillegom met vollen stoom boven op de palen, welke aldaar geheid waren tot daarstelling van eene rolbrug over genoemde vaart. De voorsteven stak ge heel boven den waterspiegel uit. Na vele pogingen om haar af te brengen slaagde men hierin Zaterdag middag met behulp van de stoomheimachine. De oorzaak van het voorgevallene ligt in het onzekere. Voor eenigen tijd kwam opdeljjst der onbestelbare brieven van het postkantoor te 's-Hage verzonden, de nasm van Anton Rubinstein voor. De lijst van heden bevat o. a. den naam Cd. Bnsken Huët te Parijs. (Pad.) Het lijk van den Scheveningschen knaap, die met baden in zee verdronk, is er op het strand ten zniden van den vuurtoren aangespoeld. Door de Haarlemsche politie is aan gehouden en in verzekerde bewaring gebracht de 23-jarige dienstbode van een winkelier aldaar, welke zich schuldig gemaakt had aan diefstal van geld uit de toonbanklade. Sedert Maandag jl. was zij eerst in dien dienst. Te Haarlem brak gistermorgen een vrij hevige brand uit in het perceel van den uit drager J. J. W,, in de Doelstraat, en wel op den zolder, waarop eene partij bloembollen geborgen

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1