N". 7797. Woensdag 22 Juli. A°. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LBIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10., Franco per po^t1.40. Afzonderlijke Nommersn °-05- PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels /1.0a. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoe ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIDEN, 21 Jnü. Bij de heden gehouden verkiezing van tien leden voor den gemeenteraad alhier werden ingeleverd aan het hoofdbnreel (Stadhuis) 553 stembiljetten aan het onderbureel (Den Burg) 705 In het geheel zijn dus 1258 stemmen uitgebracht. Het aantal kiesgerechtigden bedraagt in de eerste al'deeling 800 en in de tweede afdeoling 1026. Bij de vorige verkiezing, in Mei 1885, kwamen in de eerste afdeeling 554 en in de tweede 708 kiezers op, te zamen 1262. Heden dus 4 kiezers minder. Door den minister van waterstaat zijn benoemd tot leden der commissie voor het examen van adspirant-ingenieur voor het stoomwezen de heeren S. L. Kempen, hoofdingenieur bij het stoomwezen, te Arnhem, tevens voorzitter; A. Huet, leeraar aan de Polytechnische School, te Delft; dr. D. De Loos, directeur der H. B.-Sohool, te Leiden, en A. Flaes, off.-machinist lste klasse bij de Koninklijke Neder- landsche Marine te Nieuwediep. Op de voordracht voor gemeente geneesheer te Rheden zijn geplaatst: dr. G. W. S. Lingbeek te Groningen, dr. J. Yan West te Amsterdam en dr. C. W. Corts te Leiden. De nota van den heer Roekers naar aanlei ding van het eindverslag der Eerste Kamer omtrent zijn voorstel tot toelating van den wonderknil stelt enkele van de voornaamste motieven, welke voor de intrekking van het verbod pleiten. Deze motieven laten zich hierin samenvattendat de haringvisscherij op de Zuiderzee niet is achter uitgegaan door de wijze van visschen op dat water de achteruitgang ook van andere vischsoorten niet gebleken is; het opzettelijk visschen naar zooge naamd nest verboden blijft en inmenging de wijze van uitoefenen van het visschersbedrijf zal be lemmeren. De voorsteller verklaart volstrekt niet te willen toegeven aan een feitelijk verzet der Yolendammers tegen de wet, waarbij men zicb trouwens, al viel het hard, heeft neergelegd. Hij bestrijdt voorts de meening, dat er sedert de herziening der wet van 1884 geen nieuwe gezichtspunten zijn geopend. Het wets voorstel van 1884 miste z. i. den grondslag van een voldoend onderzoek naar het betrekkelijk na deel van het gebruik van den wonderknil. En nu wijst hij er op, dat sedert niet alleen hier te lande, maar ook elders zich feiten hebben voorgedaan, welke een geheel nieuw licht over de zaak in qnaestie verspreiden. Overtuigd dat het verband der wet met de gun stige uitkomst der visscherij niet gemakkelijk aan getoond kan wordeü, wenscht de heer Reekers het lot van een aantal gezinnen niet van eene toeval lige gebeurtenis afhankelijk te maken. Op het huis „De Pauw", waar thans de Prinses Yon Wied en haar echtgenoot vertoeven, had Donderdag jl. het eerste groote diner plaats, waaraan tal van aanz:enljjke personen deelnamen. Vrijdag waren de ministers, eenigen met hunne echtgenooten, er te gast. Zaterdag herdachten de prins en de prinses hunne 14 jarige echtvereeniging en Zondag woonden zij de godsdienstoefening bij onder gehoor van ds. Bartstra. Gisteren werd er wederom een groot diner gegeven aan de buitenlandsche diplomaten, gezanten, enz. Indien het gerucht zich bevestigt, zullen de prins en de prinses zeer spoedig weder vertrekken. De gezondheidstoestand van graaf Van Lijn den Van Saudenburg, lid der Eerste Kamer, liet gedurende eenigen tijd te wenschen over. Zijn toe stand is, volgens het „Utr. Dbl.", in de laatste dagen echter aanmerkelijk verbeterd. De opperceremoniemee8ter maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen van den Koning, het Hof, met ingang van heden, den lichten rouw zal aan nemen voor den tijd van acht dagen, wegens het overlijden van prins Alexander, hertog van Wur- tomberg. De Eerste Kamer heeft het ontwerp tot ver hooging van het zegelrecht op effecten verworpen >p grond dat de in genoemd ontwerp, naar aan leiding van de discussiën in de Tweede Kamer, gebrachte wijzigingen van dien aard zijn, dat die wet, wel verre van correct, aan allerlei twijfel met grond voedsel geeft. De meerderheid begreep daarom liever deze wet af te stemmen, ten einde de Regee ring, even zooals zij dit met de wet op het recht van overgang by overlijden bereids voorbereidt, in de gelegenheid te stellen eene verbeterde wet aan de Vertegenwoordiging voor te dragen. Naar de „N. R. Crt." verneemt, is dr. S. Hoogewerff, leeraar aan de Hoogere Burgersohool met 5-jarigen cursus te Rotterdam, benoemd tot hoogleeraar aan do Polytechnische School te Delft, ter vervanging van prof. dr. C. A. Oudemans, die als directeur der inrichting optreedt. De ongelukkige tooneelspeler Toumiaire zal volgens de „A. Crt." deze week uit het Buitengast huis te Amsterdam overgebracht worden naar het gesticht Meer-en-Berg; de toestand van den lijder geeft weinig hoop op herstel. De feesten ter eere van het 700-jarig bestaan van 's-Hertogenbosch, Zaterdag begonnen met de opvoering van het oratorium „Die Jahreszeiten", werden Zondag voortgezet. De groote historische optocht, voorstellende het ontstaan, den bloeitijd en den tegen woord igen tijd der stad en waaraan 500 personen, 3 muziekcorpsen, 10 praalwagens en 120 paarden deelnamen, had gisteren plaats. De totale indruk, dien de optocht bij de beschou wing teweegbracht, was zoo gunstig mogelijk. De optocht zelf kan als volkomen geslaagd worden beschouwd. Vol verscheidenheid, was de stoet een harmonisch geheel, dat by voortduring en in toe nemende mate de aandacht bezig hield. Nu eu dan kwam een fijne stofregen de feest- vrengde temperen, echter en gelukkig niet in zoo erge mate dat aan de kostume3 belaugrijke scbade werd toegebracht. Om halfzeven ging de optocht uiteen, na aldus gedurende eenige uren, duizenden menschel een niet alledaagsch genot verschaft te hebben. De vele vreemdelingen, die zich in de stad be vonden, bestormden in den namiddag de cafe's^ restauraties en hotels. Hoewel men goed voorbereid was, had men toch op zoovele hongerenden en dorstigen blijkbaar Diet gerekend - ten minste hier en daar heerschte een ware hongersnood, waarin men eerst na veel moeite slaagde dien te lenigen. Hoewel er van eigenlijke geestdrift in de stad geen sprake was, heerschte er toch eene prettige, opgewekte stemming. Na afloop van den optooht, verzamelden de deel nemers zich in het Casino, waar jhr. mr. Verheyen namens het bestuur hen toesprak en wees op de eer van znlke hooge gasten te ontvangen. Nadat Alphonse van Rjjckevorael, stichter van 's-Bosch, bedankt had, werd de eerewijn aangeboden. Na de wederopstelling ging de stoet met droog weder de stad weer in. Des avonds was er „grande fête de nuit" in den tuin en de zaleu der Liedertafel „Oefening en Uitspanning." Het was daar stampvol. Vroolijk klonk de muziek van Kriens en later die van Kwast, vroolijk wa3 de menigte, genietend van wat te ge nieten viel envan de blijde hope op een nog vroolijker bal. Om 11 uren verscheen de Burgemeester onder fanfares in de zaal. In eene schoooe rede bracht bij hulde aan de feestcommissie en getuigde hy van den kunstschilder Der Kinderen: dat deze jeugdige stadgenoot heeft blijk gegeven van een falent, waarop zijne vaderstad fier mag gaan, en e gelijk van een hart, in geestdrift voor haar gloei ende, waarvoor zijne medeburgers hem grooten dank verschuldigd zijn. Deze woorden werden met fan fares en bravo's beantwoord. Het bal was zeer geanimeerd en duurde tot in den morgenstond van heden. Z. M. heeft aan H. Van der Zeeuw, gewezen bewaarder der lste kl., lste rang, in de militaire strafgevangenis nabij Leiden, verleend een pensioen ten laste van den Staat van f 443 's jaars, en zulks op grond van artt. 5, 8, 13, 22, 33 en 37 der wet betreffende de burgerljjke pensioenen, laat stelijk gewijzigd by die van den 21 sten Mei 1873. Gemengd Nieuw*. Ook met de kermis gaat het: „zachtjes aan, dan breekt het lijntje niet." De eerste dagen der kermisweek is het overal stil en leeg, het is alsof de feestvierende menigte zich aarzelend, voetje voor voetje in den „kolk der vermaken" begeeft, om, na den laatsten Zaterdag-avond, draaiensmoe, weer tot rnst te komen en zich zoo goed mogelijk te herstellen van de suizelende hoofden, overladen magen en benrzen die nu juist niet overladen zijn. Deo eersten avond was het dan ook niet bijster vol, noch op de straten, noch in de verschillende publieke vermakelijkheden. „Haar Korporaal" wist Van Liers tent niet dan goed half bezet te krijgen. En toch „Haar Korporaal" verdient de belang stelling van het kermisvierende pnbliek in veel ruimer mate. Het is een vroolijk, typisch kermis- stnk, een blijspel met zang, met aardige conpletten, welke telkens den grootsten bijval oogstten. Lieten wy het in een vorig nummer in het mid den of het „Haar Korporaal" betrekking had op een lid der schoone sekse of op eene sectie sol daten, nu mogen wij wel zeggen, wat velen reeds vermoed znllen hebben, dat het een meisje is dat een korporaal den haren kan noemen. Dientje (mej. F. Van Biene) de keukenmeid van Klapman (de heer Bigot) is naar Amsterdam ge komen omdat haar vrijer, als korporaal der huzaren, aldaar in garnizoen ligt. Zij heeft een niet zeer aangenamen dienst ge vonden bij Klapman, drogistvooral de zuster van den heer des huizes, Treesje (mej. Louise Kiehl) maakt het haar, evenals aan al hare vorige dienst boden, zeer lastig. Voor wij tante Trees te zien kregen, vermoedden wij eene magere en spitse onde vrijster te znllen zien, maar neen, niets van dat: Therese is eene jonge schoone maagd, die tooh dit met oude vrijsters gemeen heeft dat zij alle mannen verschrikkelijk vindt, hetgeen zij dan ook verschei dene malen met veel aplomb beweerde. Toch is een knappe korporaal der huzaren vol doende om den wind ia een geheel anderen hoek te doen schieten en haar jeugdig hart van liefde vuur te doen blaken. Die rol van tante Trees is zeer sympathiek en juffrouw Kiehl voelde er zich blijkbaar zeer goed in te huis. Een tweede korporaal, Jochem Snoek (de heer Eylders), behoorde der keukenmeid, en de verwis seling dezer twee militairen vormt grootendeels de intrige van het stuk. In de handeling van het blijspel nemen Klap man, Wendelaar, zijn neef, (de heer Lageman) en Elsa, barones Van Rompelsburg (mevr. Albregt-En gelman) en Daantje (de heer Jargons) hoofdrollen iu. Huone namen geven voldoenden waarborg voor het gehalte van het spel. Tronwens dit was van allen meer dan bevredigend. Wij kanoën niet beter doen dan zeggen: „gaat on overtuigt u!" Wij staan er voor in dat gij u zult amuseeren 1

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1