een panorama-doek gespannen, dat met zijn afwis selend gezicht een niet onaardigen achtergrond vormt. Door de Londensche firmaSprong Co. zijn eenige nieuwe brandbluschmiddelen uit gevonden en in den handel gebracht, hier ter stede bij den heer J. L Creyghton. Te Botterdam zijn er reeds publieke proefnemin gen mede genomen, welke volgens de „N. R. Crt." ais volkomen geslaagd zijn te beschouwen. De handgranaten zijn van india-rubber, gevuld met een chemisch praparaat. Op een planken vloer werd een groot open vuur van spaanders en stroo, gevoed met petroleum en teer, door twee van zulke brandgranaten in een oogwenk onderdrukt. Ook in brand gestoken teer- en vetvaten, gevuld roet stroo, open en gedekte pakkisten met teer be streken ondergingen, als reeds de vlam flink voort woekerde, hetzelfde lot. Met eenige kracht geworpen, ontploften de hand granaten zelfs op weeke voorwerpen. Ze zijn dus zoo practisch mogelijk. Een inwoner onzer veste, wonende op de Langegracht, wilde eens beproeven in hoe verre het aangenaam is zich op te hangen. Hiertoe had hij hedenmorgen om zes uren een touw aan den zolder gebonden, een strik om den hals ge maakt en den stoel van onder de voeten wegge schopt. Blijkbaar scheen de gewaarwording die hij toen ondervond, hem niet aangenaam aan te doen. Hij riep ten minste om hulp. Zijne buren maakten toen aan deze eigenaardige liefhebberij een einde. In „Eigen Haard" vinden we heden eenige groepen uit de Leidsche studenten-maskerade van 23 Juni jl. beschreven, geïllustreerd met teeke- ningen uit het schetsboek van den heer J. Hoynck ran Papendrecht. In den vroegen morgen vanheden ontstond in de gemeente Zoeterwoude, waarschijn lijk door het broeien, brand in een hooibarg. Toen het vuur in zijn verderen voortgang was gestuit en men den barg aan het leeghalen was, bleef eene spuit achter. Drie heeren, wonende te 's-Hage, gingen gistermorgen van Katwijk uit om in de Noordzee een zeiltochtje te maken met het doel te IJmuiden binnen te komen. Nabjj Wijk aan Zee overviel hen eene windvlaag, waardoor de schuit omsloeg. Een der drie, de heer De J., is verdron ken. De twee anderen werden met moeite door redlijnen naar het strand gehaald. Men meldt dat hedenmorgen bjj Egmond aange spoeld is het lijk van een heer. Men vermoedt dat het de heer H. J. C. De Jonge, advocaat te's-Gra- venhage, is. De reizigers, die Zaterdag-middag omstreeks 5 uren met den tram te Voorburg aan de Wijkerbrug kwamen, dachten aan groot onraad, toen zij eensklaps den conducteur uit den trein zagen snellen naar een aan het station staanden ledigen wagen. 'tLiep echter goed af - althans voor hen. De conducteur had slechts de bedoeling een collega van hem een draai om de ooren te geven en vol voerde dit zoo goed, dat zijn slachtoffer het bloed uit den neus sprong. Omstreeks halfnegen ontstond heden- morgen, door het warm loopen van de molenas, een hevige brand in den houtzaagmolen „De witte Duif" van de heeren Hallie, aan deNassaukade te Amsterdam. Aangewakkerd door den feilen zuid westenwind maakte het vuur zich spoedig van het geheele houten gebouw meester, zoodat aan blus- schen niet te denken viel. Ter bescherming van de omliggende houten hui zen, kweten de brandweermannen zich, te midden van de felle hitte, welke door den wind in die richting werd gestuwd, uitnemend van deze moeilijke taak. Het is aan dit beleid te danken, dat de vlammen zich tot den molen beperkten. Na een half uur stortte de as met de molenroeden neder. De twee brandwachts, die het belendende woonhuis nathiel- den, wisten zich door een koenen sprong bijtijds uit de voeten te maken. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Om halftien was alle gevaar geweken. De brand is vermoedelijk ontstaan door het springen van den halssteen, waar de as in draait. De molen was voor f 7500 verzekerd. Uit Wolvega wordt d d. 1 9 J u 1 i g e- meld: Wederom heeft zich te Blesse een feit voor gedaan, hetwelk een droevig licht werpt op de verregaande laffe en wreedaardige wijze waarop sommige menschen hun haat trachten te koelen. De landbouwer J. S. aldaar vond 's morgens zijn paard dood in het land liggen. Een of meer ellen delingen hadden het beest 's nachts doodgestoken en het daarna den buik opengereten. Daar geen zucht tot winstbejag aanleiding tot deze daad kan geweest zijn, vermoedt men dat de een of ander zich op die manier op S. heeft willen wreken. In de pro v. Friesland is Zaterdag avond door spoorwegreizigers op onderscheidene plaatsen brand gezien. Meer dan ééne hooischuur en boerenwoning zijn, waarschijnlijk door hooi- broeiing, in brand geraakt. Uit M a s s o w a h w o r d t g e m e 1 d d a t d e overste Putti, de bevelhebber van het Italiaansche garnizoen aldaar, zich in een vlaag van ij lende koorts heeft doodgeschoten. KOLOIMKIV BATAVIA, 12 Juni. De twee Chineesche opvarenden van het Engel- sche stoom8cheepje „Perse," die den 21sten Mei, toen zij te Teloek Gloempang (Melaboeh) aan wal gegaan waren om peper te koopen, aldaar waren aangehouden, zijn door de bemiddeling van den adsistent-resident voor de Onderhoorigheden, die zich onmiddellijk daarheen begeven heeft, weder op vrije voeten gesteld. In Edi-besar was de toestand in de laatste helft der vorige maand zeer critiek. De vijandelijke ben den drongen tot op ongeveer 600 pas van onze versterking door en geraakten daar slaags met de troepen van den radja, die - geholpen door kar tetsvuur uit de versterking - er in slaagden de benden terug te drijven. De radja bleef zich toch niet veilig achten en hem is dan ook vergund met vrouw en kinderen in onze versterkingen te wonen. Volgens officieele berichten hebben zich de vijan delijke benden, sedert hun het verblijf in de zuid waarts gelegen kampongs door het geschutvuur der posten moeilijk gemaakt werd, in de eerste dagen niet weder vertoond. Door den goavernanr-generaal van NaJ.-Indiè zyn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verl., naar Europa, wegens ziekte aan den houtvester 3de kl. A. E. Dudok Van Heel. Belast: Met de waarn. der betrekk. van houtvester 3de kl. op Java en Madura, J. H. Van der Mealen; met de waarn. van schout voor de politie, J. Ptters. Gesteld: Tot nlto. Dec. 1885 ter beschikking van den dir. van binnenl. best., om in een door hem aan te wijzen bosch district tijd te worden werkzaam gesteld, F. E. Senn Van Basel. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de schout te Malang, Ch. W. Boombergen; de opziener bij de in- en nitvoerr. en acc. te Kwanjar, R. G. Willems. Departement van Oorloy. Benoemd: Bij het wapen der inf.: tot kapt. de 1ste luits. H. P. M. W. v. d. Wedden, C. J. Laceulle en E. Brongers; tot 1ste luit., de 2de luits. H. E. De Wilde, J. H. Kroet, H. C. Moll en G. M. P. Schener; bij het wap. der art,tot kapt., de 1ste luit. H. N. Koypers en J. H. Grade. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens 15 jaren onafgebr. dienst; aan den kapt. der art. K. E. Reek. Geplaatst: De luit. kol. intend. A. E. Winckel bij de Vde afd. van het dep. van oorlog. Overgeplaatst: De l9te luit. adjunct hij den topogr. dienst A. A. v. d. Mark bij de 4de opnemingsbrigade ter Suma tra's Westkust; de kapt.-kwartierm. A. A. C. HartiBg naar Atjeh; de kapt. der art. J. C. Van Geel bij de 4de comp. art. te Kotta-Radja. Ontslagen: Op verzoek, eervol, met behoud van "recht op pen9., de veldpr. H. Rnleman Voget; id. de kapt. der art. D. G. Van Gorkum; id. de kap. der inf. A. M. Winkel. Departement van Marine. Overgeplaatst: Aan boord van Zr. Ms. schepen: Sambas, op folio van luit. t. z. deadelb. lste kl. F. K. Van der Weyde, op wachtschip te Soerabaia, lnit. ter zee 2de kl. K. W. H. Goetz, op id. de id. J. M. Noordnyn, op Bandjermasing, als oudste off., id. K. Reioders, op Banda, als comm., luit. lste kl. L. Bakker Overbeek en als oudste off. luit 2de kl. J. M. Weijers, op wachtschip te Soerabaia, id. G. P. Posthuma, op st. „Sindoro" de luit. lste kl. C. J. De Jong Hz., op st. „Riouwluit. 2de kl. H. G. J. Wolterbeek, op „Pontianak" id. A. Seret, op „Prins Hendrik der Nederlanden" id. W. Allirol, op „Borneo" al9 lste kl. off. de luit. 2de kl. J. Van den Bosch, op „Koningin Emma der Nederlanden" als comm., tevens lste off., de kapt.-luit. ter zee M. F. Reering en de adelb. lste kl. J. C. Van Druten, op „Prins Hendrik der Nederlanden" de adj.-adm. Z. J. Van der Veyte, op „Sindoro" luit. 2de kl. P. S. R. Wolterbeek, op het wachts. te Batavia de off. van adm. 2de kl. F. Lensing, op „Pr. H. d. Nederlanden" de off. v. adm. lste kl. P. K. S. Metman, op Samarang" de adj.-adm. J. F. De Hart, op het wacht9. te Soerabaia de kapt.- luit. P. C. Pabit, op id. te Batavia luit. 2de kl. C. A. De Branw. Benoemd: Tot adj. de luit. ter zee lste kl. A. G. Ellis; tot Isten stuurman W. Kuiper. Vergunning verleend: Om te repatrieeren aan den kapt.-ter-zee, C. H. Bogaert; kapt. luit.-ter zee P. C. Pabst; luit.-ter-zee lste kl. R. C. A. L. Jansen Van Aflferden; loit.- ter zee 2de kl. J. M. Noorduyn en aan den off. 'van adm. 2de kl. F. Lensing. Ingetrokken: De overplaatsing van den luit.-ter-zee 2de kl. W. v. Vess op Zr. Ms. st. „Bandjermasing" en van den luitenant-ter-zee 2de kl. A. H. F. M. Latour op Zr. Ms. st. „Palembang." Ontheven: Eervol, van de betrekking van adjudant van den comm. der zeemacht de luit.-ter-zee lste kl. P. H. Prager. BUITENLAND. li-ankrlj k, Het bevestigt zich dat alle mogendheden hare toestemming hebben gegeven, om tot de onmid dellijke uitgifte der Egyptische leening over te gaan. De heer De Freycinet, minister van buiten- landsche zaken, heeft - volgens een telegram aan do „Köln. Zeiturg" - aan den hoer Waddington, Frankrijke gezant te Londen, de noodige instruc tion doen toekomen, om in zake de Afghaansche aangelegenheden volkomen neutraal te blijven, daar Frankrijk elke botsing met eene andere mogend heid wenscht te vermijden. Een te Parijs ontvangen telegram uit Canton meldt dat de Franschen de Vissohera-eilanden (de Pescadores) ontruimd hebben. De bekende componist Stephen Heller, die sedert 1838 te Parjjs verblijf houdt, is door een vreeselijk ongeluk getroffen; hij is nl. bijna blind geworden. In Aberdeen heeft zich een comité ge vormd, bestaande uit de heeren Frederik Leighton, Robert Browning en Charles Hallé, dat zich ten doel stelt giften in te zamelen ten einde den voor- treffelijken kunstenaar een onbezorgden ouden dag te bezorgen. De gewestelijke Raad der Seine heeft op voorstel van den heer Michelin een beslnit geno men, waarbij de wensch kenbaar wordt gemaakt, dat het hart van Voltaire, dat thans bewaard wordt in de Nationale Bibliotheek, overgebracht worde naar hot Panthéon. Oroo t- Bri til uniö. Zaterdag is er een Kabinetsraad gehouden. Lord Salisbury, de graaf Van Iddlesleigh en sir Michael Hicks Beach hadden eene conferentie aan het minis terie van buitenlandsche zaken, en na afloop daar van hield de heer Von Staal een langdurig onder houd met lord Salisbury. Naar men verzekert, wor den de onderhandelingen met Rusland in een vriend- schappelijken geest voortgezet. Uit Natal wordt gemeld dat sir Henry Bulwer vermoedelijk weldra als gouverneur dier kolonie zal aftreden. Spanje. Op 16 dezer zijn in Spanje aangegeven 1713 choleragevallen, waarvan 721 met doodelijken af loop (12 gevallen en 3 dooden te Madrid.) Op 17 dezer waren er 1371 nieuwe gevallen, waarvan 681 met doodelijken afloop (9 gevallen en 4 dooden te Madrid.) Tweede depeche. Gisteren had men 1885 geval len, waarvan 718 met doodelijken afloop (5 te Ma drid en 204 in de provincie Valencia.) De cholera is verschenen in de provinciën Soria, Salamanca, Badajoz, Murcia en Cuenza. Rusland. De correspondent van de „Daily News" te Simla bericht dat de Engelsche ingenieurs en officieren wel is waar geregeld toezicht houden op de ver dedigingswerken van Herat, doch hunne kwartieren niet binnen de stad hebben gevestigd. Zij komen van uit het kamp der Afghaansche grenscommissie de stad van tijd tot tijd bezoeken; het genoemde kamp is echter tien mijlen daarvan verwijderd. De „Standard"-correspondent seint uit Teheran dat de Russen over den Heri-Roed zijn getrokken, eene militaire positie hebben ingenomen op een afstand van ruim 10 mijlen van de rivier. Te Penj-deh richt eene epidemie groote verwoes tingen aan onder de Russische troepen. De kapiteins Tate en Peacock zijn te Herat aangekomen, waar alles rustig is. Telegrammen. LONDEN, 20 Juli. De „Daily Telegraph" ver neemt dat de Engelsche regeering de voortgezette versterking der Russische troepen aan de beide oevers van den Heri-Roed, met groote bezorgdheid gadeslaat. Uit ingewoonen informatiën is het haar gebleken dat de numerieke sterkte der Russische troepen aldaar, met de strikte verzekering van vredelievende bedoelingen niet vereenigbaar is; zij meent daarom dat zoodanige versterking eene meer volledige op heldering behoeft dan tot dasver is gegeven. De „Standard" heeft reden om aan te nemen dat Rusland, ofschoon het aandringt op het bezit van Zulfikar, in waarheid Meroechak begeert, en dat, tegen erkenning van de rechten des Emirs op Zulfikar, Meroechak aan Rusland afgestaan zou kunnen worden. LEIDEN, SO Juli, Met het oog op den tijd, waarin onze kermis telken jare door de Enkhuizer, Leidsche en andere almanakken wordt aangegeven, is het geen wonder dat de bloemen alsdan een groote rol spelen. Dan is het: Bloemen hier en bloemen daar, bloemen ziet men al te gaar. Bijna overal waar men nu meer dan anders een druk bezoek verwacht, lachen Flora's kinderen u

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2