iV. 7796. Dinsdag 21 Juli. A°. 1885. Dit nnmmer bestaat uit Twee Bladen. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag den 9den Juli, bladz. 51 tot 58. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per postl-4®- Afionderlfike PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere tellers naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 20 Juli. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de voormalige Marepoort tor aarde besteld het stof felijk overschot van wijlen den heer M. Goosen, in leren godsdienstonderwijzer der Christelijke Wijk- vereeniging alhier. De lijkstoet werd door eene talrijke schare ge volgd en door eene niet minder talrijke aan den doodenakker opgewacht. Een aantal leden der Jon- gelingsvereeniging gingen naast den lijkwagen ah slippendragers en droegen vervolgens de baar grafwaarts. Alvorens de kist in de groeve werd nedergelaten, legde een jongeling, met eenige woorden van wee moedige, maar ook blijde herinnering, een fraaien en grooten krans daarop neder. Toen nam ds. S. H. J. De Wolff het woord om den overledene te schetsen als een goed bestnnrder en als een goed leeraar der school, maar ook als een degelijk mensch, die eigenlijk meer heeft ge daan dan hij kon. Trots zijn lijden klaagde hij niet, maar arbeidde zoolang het dag was. Sinds de laatste bloedspuwing echter vervloog ook de laatste hoop en was er groot verval van krachten merkbaar. Zóó spoedig nochtans, zóó snel dat zelfs den geneesheer het vreemd voorkwam, had men den dood niet verwacht. De Heer heeft ook hier zjjne grootmoedigheid betoond om den heer Goosen zoo spoedig tot zich te nemen. Spr. bad nog op zijn verzoek aan zjjn sterfbed, en kort na het laatBte Amen blies hij den laatsten adem uit. Hij ging naar het Vader huis, waar vele woningen zijn. Ook bij was een zondaar, maar bij wist dat Jezns de zondaars in genade aannam. Toch heeft hij eerst een grooten strijd gestreden om zijn lieve vrouw en kind; maar de Heer had hem een gernsten droom gegeven, als zou zjjn kind hem zjjn voorgegaan. Dit maakte hem losser van de wereld en zjjn strijd gemakkeljjker. Wij hoopten den goeden man zoo lang te behouden, maar het mocht niet; slechts 3'/2 jaar was hij in on8 midden. Daarboven zal hij nu beter werken, zonder stoornis. Wij denken aan hem, maar treuren niet als zoovelen die geen hope meer hebben. En Hij die een Steun der weduwen is, zal ook nü een Vader der weeze zjjn; maar mogen ook de vader en moeder van den overledene ontwaren dat de Heer bjj hen is!" Na het zingen, door alle aanwezigen, van het lste f vers van Gezang 136, richtte ds. De Wolff nog enkele woorden tot de leden der Jongelings- veretaiging, zoomede tot de knapen en meisjes der Zondagsschool, ter herinnering dat het vroeg of laat ook hun tijd wordtmaar tevens met den wensch dat dan ook Gods genade hun deel zij, evenals van hem die nu is henengegaan. Met een gebed tot dankzegging werd deze plech tigheid besloten. Naar men verneemt, zal op Donderdag den 23»ten Juli a. s. de heer J. L. A. Desertine den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren als regent van het Roomsch-Katholiek Wees- en Oudelieden- huis werd benoemd. Naar men met genoegen zal vernemen, zal onze stadgenoot de heer W. J. Van Iperen zich hier als pianist en violist vestigen. Hij heeft zjjne opleiding genoten als pianist bjj Carl Heyman en ah violist bij den beer Collijn, te Brussel. De Oost- en West Indische huizen van 's Rijk? Ethnographisch Museum alhier werden op Zaterdag en Zondag, 18 en 19 Juli, bezocht door 862 per sonen. Zij zullen voortaan iedere week, des Woens dags van 12 tot 4 uren, voor het publiek te be zichtigen zijn. Die huizen bestaan ineene hut der Caraïben van Suriname; de hut van een boschneger; een warong uit de residentie Tegal; een huis uit de Bataklanden; een Atjehsche woning; eene Dajaksche woning; eene Dajaksche kota. Alles is aangekleed met huisraad, verdere huiselijke benoodigdheden, afgietsels van de bswoners, enz. enz. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partjjen van 1000, 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prjjzen f 310, 35, 3.70 en 1.85; de laagste f 300, f 35, 3.70 en 1.85. In de jongst gehouden vergadering van het Nutsdepartement te Hillegom zijn tot afgevaardig den ter algemeene vergadering gekozen de heeren L. L Veenendaal en K. M. De Jong. Nadat de verschillende punten van beschrjjving besproken waren, en over het bekende voorstel-Njjmegen eene belangrjjke discussie gevoerd was, werd, bjj besluit der vergadering, den afgevaardigden opgedragen tegen bovengenoemd voorstel te stemmen en alzoo de stichting der Kweekschool voor Bewaarschool- houderessen te steunen. Wij vernemen dat de voordracht ter benoeming van een hoofd aan de vacante openbare school te Alfen aldus is samengesteldlo. P. Maazen te Tietjerk; 2o. J. Stolp te 's-Graveohage; 3o. P. E. C. Melchior te Oudesluis, gemeente Zjjpe, en 4o. H. J. Westerling te Naarden. Door wjjlen den heer inr. A. H. Van Dijk, raad van legatie te 's-Hage, zijn behalve de reeds gemelde legaten nog vermaakt aan de gestichten „Steenbeek," „Bethel" en „Talitha Kumi" te Zet ten, elk een legaat groot 600, vrjj van het recht van successie. Voor de gestichten „Talitha Kami," „Bethel" en „Steenbeek," is door wijlen mejuffr. V. d. H. re spectievelijk een legaat van ƒ200 vermaakt. Boven dien kwam van mejuffr. V. d. B., te M., voor „Talitha" eene gift van 100 in. De Regeering heeft eene Memorie van Ant woord ingezonden op het Sectie-Verslag der Eerste Kamer omtrent het ontwerp tot verhooging van het zegelrecht op effecten. De minister zegt niet zonder bevreemding kennis te hebben genomen van dit voorloopig verslag; hij had niet verwacht dat tegen een ontwerp van zóó eenvoudigen aard als het onderwerpelijke, dat door de Tweede Kamer met algemeene stemmen aange nomen is, nog zulke ernstige bezwaren zouden wor den ingebracht. Hij vertrouwt echter, die bezwaren wederleg gende, door zijne ophelderingen de overtuiging te zullen geven, dat het wetsontwerp op andere en betere waardeering aanspraak mag maken. Oak bij de leden, voorstanders van eene belas ting op het roerend vermogen, kan dit wetsontwerp in beginsel geen bezwaar ontmoeten, daar bet slechts de strekking heeft om te generaliseeren wat ten deele reeds bestaat, nl. de zegelplichtigbeid van alle verhandelde of in omloop gebrachte effecten. Van de bnitenlandsche effecten, die hier te lande verhandeld werden, zijn tegenwoordig sommige wèl, andere niet zegelplichtig. Voor deze onderscheiding bestaat geen voldoende grond en ze is bezwarend voor den effectenhandel. De bestaande toestand geeft dan ook aanleiding tot ernstige klachten, die weggenomen worden door dp voorgestelde regeling van de belasting, op de aanneming van welke regeling de Vereeniging voor den Effectenhandel prijs stelt. De strafbepaling ziet zoowel op de hier te lande opgemaakte stukken, als op de buitenlandsche effec ten, die hier te lande verhandeld worden. Boete is verschuldigd niet wanneer de effecten na de eerste maal ongezegeld verhandeld worden, maar telkens wanneer dit geschiedt. Aan het voortgezette staats-examen ter ver krijging van een getuigschrift van bekwaamheid tot de studie aan eene universiteit, namen op den 16den, 17den en 18den Juli twaalf candidaten deel; een dertiende had zich teruggetrokken. Het getuig schrift voor godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid of wjjsbegeerte en letteren werd uitgereikt aan de heeren J. Koning, E. Zorab en C. Wilde; dat voor geneeskunde of wis- en natuurkunde aan de heeren J. B. Görsira, J. Mieg, M. P. Nauta, B. Nugens eD H. J. De Witt. Vier candidaten werden afgewezen. Het examen is geëindigd. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrondis- sements-rechtbank te 's-Gravenhage, mr. J. W. Van Oosterzee, thans rechter in de arr.-rechtbank te Rotterdam; benoemd tot rechter in de arr.-recht bank te Utrecht, jhr. mr. H. M. J. Van Asch van Wjjck, thans subst.-off. van just, bjj die rechtbank- aan mevr. de wed. J. M. Van Gelder, geb. Njjhoff, te Velp, als bljjk van waardeering harer belang stelling in 's Rijks wetenschappelijke verzamelingen, door schenking betoond, de zilveren medaille toe gekend - de officieren van gezondheid 2de kl. bjj de zeemacht, C. J. Kleyn en B. Bakker, artsen, met ingang van 1 Augustus a. s. bevorderd tot officier van gezondheid lste kl.; - benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende een jaar, met ingang van 1 Aug. a. s., belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 Dec. 1878, dr. R. S. Tjaden Modderman, hoogleeraar te Groningentot lid en secretaris, dr. P. C. Plugge, hoogleeraar te Groningen; tot leden: C. H. Van Ankam, apotheker te Groningen, dr. P. De Boer, hoogl te Groningen; tot plaatsvervangende leden: dr. J. W. Gunning, hoogl. te Amsterdam, dr. W. F. R. Suringar, hoogl. te Leiden, dr. F. J. P. Van Calker, hoogl. te Groningen, Th. E. Van Dijk, apotheker aan het academisch ziekenhuis te Gro ningen. Gemengd Nieuw*. De kermisvermakelijkheden ver den gisteravond reeds ingeleid door eene voorstel ling in de Stadszaal van het internationale variétés- en specialiteiten-gezelschap van het Théatre „Tivoli" uit Amsterdam, onder directie van den beer Frits Van Haarlem. De indruk, welken men van dit eerste „grand spectale concert varié" verkreeg, wettigt het ver moeden dat de gunstige roep, welke het gezelschap voorafging, niet zal worden beschaamd. Integendeel, het geheel is, door zjjne afwisseling, onderhoudend. Veel en velerlei, en daaronder ook veel nieuws, wordt er aangeboden, dat den toeschouwer of hoorder nu eens hartelijk doet lachen, dan weder hem in daverende toejuichingen doet losbarsten, zóó dat menig nommer van het programma werd herhaald of dut er nieuwe voordrachten werden ten beste gegeven. Door de ontvangst bij het publiek bleek bereids dat enkelen de lievelingen van het publiek zullen worden. Wij noemen nu slechts miss Rose Ruby, den Hollaodschen coupletzanger De Winter en de gebroeders Emanuellis met hnnne plastische poses, welke met de electrische verlichting - terecht aller bewondering afdwongen. Deze arti8ten-troep zal ongetwijfeld deze week veel succes hebben. Het orkest is goed en, als eene verandering bij andere jaren, op het orkest is thans

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1