ken in 1831 met de Groningsche studenten. Hij droeg de Willemsorde en het Metalen Kruis, en was er zoo mede ingenomen, dat hij den kansel nooit zonder deze eereteekens beklom. Ten slotte schrijft men dat de vader van een officier van het Ned. leger, de heer Van Laak, ook de Mil. Willemsorde op het slagveld had ver worven. Genoemde beer was later predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Maastricht. Bij eene plechtige gelegenheid, vele jaren geleden (gedenkdag van den slag bij Waterloo) verscheen ook die geachte leeraar met de Militaire Willems orde versierd, op den kansol. Ds. A. H. De Klerk, pred. te Weesp, is beroepen te Ter Aar. De voorgestelde wijziging dor wet op het Hooger Onderwijs gaf in eene afdeeling der Eerste Kamer aanleiding tot gedachtenwisseling. Algemeen verklaarde men zich aldaar met deze voordracht ingenomen, zoowel wat betrof het eigenlijke doe', namelijk om aan hen, die tot stam- en taalver wante volken behooren, de gelegenheid te geven onze universiteiten te bezoeken, als wat de verdere uitbreiding aangaat tot andere vreemdelingen en Nederlanders, geen ingezetenon van het Rjjk zijnde. Bij deze gelegenheid werd gewezen opdewensche- lykheid om meer algemeen te breken met de wijze, waarop tegenwoordig de toelating tot de academische examens geregeld is en die storend werkt op den gang van bet onderwijs. Het verlangen werd uit gesproken om de beslissing over de eindexamens weder op te dragen aan de colleges van curatoreD, wier oordeel steunen zou op het gevoelen van rec tor en leeraren. De Staatscourant van heden meldt het vol gende, reeds gisteren kortelijk door ons medegedeeld Blijkens een ontvangen telegram van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië bebbea de ic Mei door den gouverneur van Atjeh en onder- hoorigheden genomen strengere maatregelen, onder acderen tegen het dragen van wapenen door Atjehers, reeds ten gevolge gehad dat slechts enkele aan vallen van weinig beteekenis binnen onze linie werden gedaan. De inwerkingtreding van den maatregel betrek kelijk de toelating van de gezinnen der officieren was voorloopig uitgesteld. Bjj het concours van vee op de Antwerpsche tentoonstelling zijn toegekend voor Hollandsche stieren met meer dan zes gewisselde tanden: aan H. P. Smidts te Tietjerk de 2de, aan de inrichting te Abbekerk de 4de, aan Bakker te Wieringerwaard de 5de, aan J. v. d. Loo te Baambrngge de 6de prijs, benevens eervolle vermeldingen aan C. Kramer te Haarlemmermeer en Blokker te Wijdewormer- voor stieren met niet meer dan zes gew. tanden: aau Barbou Van Roosteren te Roosteren de 2de, J. Wortel te Beemster de 3de, H. P. Smidts te Tietjerk de 6de prijs en eene eervolle vermelding aan Boonstra te Huizum; - voor koeien van eiken leeftijd: aan Boonstra te Huizum de lste,P.Eller- broeck te Hoorn de 2de, Barbou te Roosteren de 3do prijs, benevens eervolle vermeld ngen aan Eller- broek te Huizum en K. N. Kuperus te Marsura; - voor stieren met ten miosto twee gewisselde tanden, Eugelsch ras, aan Kuiper te Rhoon de lste prijs. De minister van binnenlandschc zaken heeft aan de districts-echoolopzieners opgedragen den directeuren der Rijksnormaallessen uit te noodigen, aau de kweekelingen bij hunne inrichtingen mede te deelen, dat „zij verlof behooren te verzoeken van directeur en onderwijzers om aan het akte examen deel te nemen, onder bedreiging, dat art. 29, 2de zinsnede van het algemeen reglement op de Rijksnormaallessen, op hen zal worden toegepast, indien zij zonder daartoe het bedoelde verlof te hebben bekomen, zich aan het examen onderwerpen." De bedoelde vergunning moet zijn gegeven in eene opzettelijk daartoe belegde vergadering van direc teur en onderwijzers, telkens nadat de oproepingen, bedoeld in art. 58, 2°. der wet, zijn gedaan. BUITENLAND. Frankrij k De Kamer van Afgevaardigden veroenigde zich gisteren met het voorstel der begrotingscommissie, strekkende om de opheffing der papierbelasting eerst met 1 Decembor 1886 van kracht te verkla ren en aldus het evenwicht op de begrooting van het tegenwoordig dienstjaar tot stand te brengen. De commissie ging daarbij uit van de overweging, dat het onmogelijk is om eene vergoeding voor be- doolde opheffing te vinden in eene verbooging der b iastirg op do fijnere soorten tabak. Het budget van 1886 is daarop in zijn geheel met 396 tegen 80 stemmen aangenomen. Na een debat, waarin zeer niteenloopende meenin gen werden uitgesproken, werd het wetsontwerp aangenomen, waarbij de regeering gemachtigd wordt om de producten uit Rumenië bij invoer in Frank rijk met een verhoogd recht van 50 pet. te treffeD. Do Franecbe handelsreizigers klagen in een adres aan den minister van koophandel over de ongelijke positie, waarin de Fransche handelsrei zigers verkeeren, die België, Nederland, Duitsch- land en Zwitserland bezoeken, tegenover de han delsreizigers nit die landen, weifcp- voor den ver koop hunner artikelen Frankrijk Bereizen. Laatst- gemelden namelijk hebben in Frankrijk geen patent noodig, terwijl de Fransche handelsreizigers in eerstgenoemde landen zich van een patent moeten voorzien. In het adres wordt het verzoek tot den minister gericht, om dien nadeeligen toestand voor de Fransche handelsreizigers te doen ophouden en voor hunne bnitenlandsche collega's, die in Frank rijk hunne waar ten verkoop aanbieden, het patent recht verplicht te stellen, evenals zij er nu reeds in hnn land aan onderworpen zijn. Te Grenoble heeft bij de taptoe met fakkels, ter eere van het Bastillefeest, Dinsdag-avond II. een zonderling tooDeel plaats gebad. De echtge- noote van den generaal Chagrin de Saint-Hilaire scheurde, toen de troepen haar hotel voorbijtrok ken, de vlaggen, waarmede het balkon versierd was, aan stukken en wierp de flarden naar bene den, roepende: „Weg met de Republiek!" Men antwoordde met geschreeuw en gejouw, er ontstond een oploop. Mevrouw Chagrin, die zich in hare kamer bad opgesloten, bleef tot het volk spreken en wierp de meubels het venster uit. Eenige spuit gasten braken, terwijl de prefect en de burgemeester vruchtelooze pogingen deden om do volksmenigte te doen bedareo, op hnn last de deur open en brachten de arme vrouw naar een gesticht over. Zij bleek plotseling krankzinnig te zijn geworden. België. In de zitting, gisteren door de Kamer van Ver tegenwoordigers gehouden, bood de minister voor de spoorwegen een wetsontwerp aan, waarbij de Regeering wordt gemachtigd om de vroeger door België overgenomen spoorwegobligatiën van den Grand Luxembourg af te lossen of te converteeren. De obligatiën a 500 fr. zullen aflosbaar zijn a 625. De houders zullen hunne obligatiën kunnen inrui len tegen eene nieuwe soort Belgische rentebrieven a 3'/j pet. De Kamer heeft ook, na vrij levendige discussie, met 55 tegen 12 stemmen - 5 leden onthielden zich - een voorstel van den heer Woeste aange nomen, strekkende om en corps het Te-Debm bij te wonen, hetwelk den 21sten dezer ter herden king van de troonsbestijging van Leopold I in de Gudula-kerk zal worden gehouden. Oroot-IÏ ï-itaunlë. In het Hoogerhuis zeide lord Harrowby gister avond dat de Regeering den toestand overweegt van de verdediging der kusten en der handelshavens van Engeland. Zij hoopt spoedig daaromtrent in lichtingen te kunnen geven. Haar voornemen is om de plaatselijke pogingen door torpedobooten en kanonneerbooton te ondersteunen. De toestand, waarin de vloot verkeert, is evenzeer het onder werp van nauwkeurig onderzoek. Vele verbeteringen zullen aangebracht worden. De Regeering hoopt zoodoende den wereldvrede des te beter te verzekeren. Bij derde lezing werd het wetsontwerp aange nomen, strekkende om den verkoop van pacht goederen aan de pachters in Ierland te vergemak kelijken. Aan de pachters zullen door het Huis voorschotten voor aankoop worden gedaan, tegen 4 pet. rente. De bruidegom van princes Beatrice, prins Heinrich Von Battenberg, zal niet alleen den titel „Koninklijke Hoogheid," maar bovendien nog de orde van den Kouseband verkrijgen. Eerstgenoemde onderscheiding, zegt een Londensche correspondent, zal onder de leden der Koninklijke familie wellicht kwaad bloed zetten, daar den gemaal van prinses Lonise, den markies van Lome, deze eer niet te benrt viel, ofschoon hij zich als Schot en tevens als zoon van den hertog van Argyll ongetwijfeld oneindig verheven acht boven den morganatischen telg van een Hessischen prins en eene Poolsche gravin. Onder de gasten, die tot de huwelijksplechtigheid zijn uitgenoodigd, behooren ook keizerin Eugénie en de Dnitsche gezant. De heer Gladstone is ongesteldhij lijdfj keelpijn en heeschheid. De kansen op de neming van de door de conservatieven ingedie; begrooting worden door deze kleine ongesteld! van den ex-premier vooral niet minder gunstig Naar de „Daily News" verneemt, zullen oud-ministers Chamberlain en Dilke in het bt van Augustus hunne voorgenomen reis door Ierb doen. Zij zullen geene uitDOodigingen tot open! bijeenkomsten of diners aannemen. Ook is bet waar dat zij een direr van den lord-mayor Dublin aangenomen hebben. De Dnitsche Kroonprins en Kroonprinses: hunne dochters zullen het huweljjksfeest van Prit Beatrice in Engeland bijwonen en daarna de werpeche tentoonstelling bezoeken. Spanje. In den op II. Donderdag gehouden Kabinetst deelde de minister van binnenlandBche zaken meiejj sedert het uitbreken der cholera-epidemie daa: lande 60,000 personen door de ziekte zijn aa; tast4 terwijl 17,000 personen er aan zjjn overle: Naar men uit Madrid meldt, zjjn nu ook Sego Badajoz, Albaoeto en Navarre door de cholera: getast on zjjn daar reeds een aantal perei bezweken. De te Saragoesa met andere republikel gevatte kolonel Magallon is reeds ter dood oordeeld. Rusland. Met betrekking tot de Afghaansche quaestie uit Londen geseind dat lord Salisbury in de la: dagen herhaalde bijeenkomsten had met den Von Staal, den Rnssischen ambassadeur bjj I hof van St.-James. Men beweert dat de onder: delingen eenige vorderingen hebben gemaakt, J iets zekers is nog niet bekend geworden. Iotusschen gaan „Times" en „Standard" iH met min of meer verontrustende berichten ovei toestand aan de Afghaansche grens. Laatstgeno - blad verneemt uit Meshed dat voortdurend R scha versterkingen aankomen, en dat de ontevre heid over de uittarlende houding der Russen neemt. De „Times" meldt dat met jjver aa*"-." verdedigingswerken van Herat wordt gearbeü dat, indien de Rassen voornemens mochten om in September a. s. die stad te overvalki er 15- a 20,000 man en zwaar gesohot treffen. Uit Shanghai wordt nog aan de „Stanó||j geseind dat de Chineezen hunne wapeningea de grens van Korea voortzetten, wegens de gende houding welke de RusBen aldaar heifl aangenomen. Men zegt dat China en Japan het.)P hunne houding ten opzichte van Korea eenr^- geworden. Het officieuze „Journal de St.-Pétersbo gg stelt zich in zijn nommer van gisteren tot taaio tegenover de ongunstige voorstellingen betref Zu fikar, „de feiten in het juiste licht te stel I Het blad zegt: „Wanneer wij ons aan del van kapitein Peacock houden, dan wordt met, fikar het tusschen Herirnd en den voet va: gebergte liggende dal verstaan. Men mag aacn dat het juist dit punt is, waaromtrent Eng» zich tegerover den Emir verbonden heeft. Rt althans vatte de beteekenis van Zulflkar aid toen het in beginsel toegaf deze stelling den te zullen laten. Het kon echter niet gel Engeland zich tegenover Afghanistan ook ha: bonden ten opzichte van de pasengten, welke van het punt in qnaestie oostwaarts uitstrek! waarover nog tusschen de beide regeeringe: derhandeld wordt." i Telejf ra m m e u. 1 CONSTANZ, 17 Juli. De keizer, die de rei] Coblenz naar hier zonder stil te houden, b maakt, is van morgen om acht uren aangekomen. De groothertog en zijne echt] wachtten Z. M. aan het station op en gel: hem naar de stoomboot. Van het station I haven vormde de schooljeugd eene heg, en eene; menigte begroette den keizer met eindelooze bc Op de met vlaggen versierde boot staande Z. M. onder de voortdurende huldebetuiging! de talrijke menigte om balfnegen naar Maim LONDEN, 18 Juli. Sir Robert Morier Madrid hier aangekemen en zal zich onve naar St.-Petersburg begeven, om het En; gezantsshap bij het Russische Hof over te 0 Sir Edward Thornton vertrekt onmiddellijk Konstantinopel, als gezant bij de Porte.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2