K°. 7794. Zaterdag 18 Juli. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Fran-.o per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTLEX Van 10 regels 1.03. Iedere regel meer 0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. Veor liet tncassee- ren Buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieel© Heimis^cviiigon. I <3 De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Le len, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan de:, ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand ge teld een op den 15den Juli 1885 invorderbaar ver klaard iohier van het patentrecht, dienst 1885/86, wijken 1, 2 ei. 3, en herinnert voorts een ieder aan zijne ver plichting om zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 17 Juli 1885. DE KANTER. LEIDEN, 17 Juli. Door de Roomsch-Katholieke kies vereeniging „Recht voor allen" alhier zijn tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld de aftredende leden mr. C. Cock, P. L. C. DriesseD, L. M. De Laat De Kanter en mr. L M. J. H Kerstens, terwijl door haar voor de overige zetels worden aanbevolen de heereD P. Van Cranenbargh, H. F. A. Damen, C. W. Wiistenhoff, F. J. Los, F. Van Dorp en J. A. Bots. De heer K. Benjert, onderwijzer alhier, is benoemd tot hoofd der openbare school N°. 1 te Strijen. De 1ste luit. J. M. Henning, van het O.-I. leger, voor den tijd van 5 jaren bij het leger hier te lande gedetacheerd, aanvankelijkbij het 5de reg. inf. geplaatst, is na ingedeeld bij de 3de comp. 4de batt. 4de reg. inf. te Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „W. A. Schol ten", van Rotterdam ver trekkende. Teu postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag-middag te 12.15 bezorgd zijn. Door de Hollandsche Spoorwegmaatschappij zijn voor de volgende maand twee pleizierreizen geor ganiseerd naar Zwitserland, tegen zeer lage prijzen en wel op 14 Augustus naar Luzern en op 23 Augus tus naar Zurich. Vertrek van de stations Amsterdam, Haarlem, Leiden en Den Haag met de gewone treinen tot Brussel en van daar met een extra- trein direct door tot Luzern of Zurich. De terugkeer uit Zwitserland geschiedt met ge wone treinen, met recht om zich op verschillende tusscbenstatioos, b. v. te Bazel, Straatsburg, Luxem burg enz. op te houden. De plaatsbewijzen zijn geldig van de Nederland- scbe stations tot Brussel gedurende 18 dagen en van Brussel gedurende 15 dagen. Do prijs voor de geheele reis, heen en terug, bedraagt van Amsterdam: lste klasse 43.45, 2de kl. 31.50 en 3de kl. 21.55. Op de aanvraag om subsidie voor de ver betering van de brug in den Lagen Rijndjjk over de Doeswatering onder Leiderdorp had de commissie uit de Provinciale Staten, evenals Gedep. Staten, voorgesteld eene subsidie van 1500 te verleenen onder eenige voorwaarden, o. a. dat eerst de brug van het waterschap Rijnland aan de gemeente Leiderdorp in eigendom en beheer zal zijn overge gaan. Dit voorstel werd nu gisteren in de zitting der Provinciale Staten zonder discussie aangenomen. Wat betreft de subsidie aanvrage der Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem hadden de com missie en Ged. Staten voorgesteld afwijzend op dit verzoek te beschikken. Dienovereenkomstig werd besloten. De rekening der gemeente Oegstgeest over het jaar 1884 den Raad aangeboden, bedraagt in ontvangst 17,710.43'/, en in uitgaef ƒ17,376.24, sluitende alzoo met een batig saldo van ƒ334.191/,, - en die der gemeente Voorhout in ontvangst ƒ7091.54 en in uitgaaf 7083.421/,, sluitende alzoo met een batig saldo van 8.111/,. Als leden van den gemeenteraad van Oegst geest treden dit jaar af de heeren H. D. Terweo, burgemeester, en H. Dnivenvoorde, wethouder; - van dien van Voorhout de heeren L. Prica Sr. en Th. Romijn; - van dien van Sassenheim de heeren J. A. Charbon en J. Van der Kwaak, die zich beiden weder verkiesbaar hebben gesteld. De Badhoeve te Haarlemmermeer is aan den heer Smithuysen te Nieuwer-Amstel, die bij de veiling van het geheel 169,700 bood, met inbe grip van het houtgewas voor de som van 179,650 toegewezen. In de zitting van gisternamiddag dor Eerste Kamer zijn gekozen tot voorzitters der afdeelingen de heeren Schimmelpenninck Van der Oije, Hengst, Van Akerlaken en Fransen Van de Puttetot rap porteurs over de begrootiogswet eu de wet tot wijzi ging der middelen de heeren Van Tienhoven, Sickeez, Van Swinderen en Tak. In de Eerste Kamer waren er enkele leden, die, overtnigd van de wenschelijkheid om hetkapi taal in portefeuille te belasten, verklaarden jnist daarom niet met het wetsontwerp tot verhooging van het zegelrecht op effecten te zijn ingenomen. Zij vreesden dat dit ontwerp, hetwelk, tot wet verheven, zoo uiterst weinig voordeel aan de schat kist geven zal, later zal worden aangehaald als een bewijs, dat de effecten toch wel belast zijn en ons dus nog verder verwijderen zal van eene behoorlijke belasting op het roerend vermogen. Daarentegen hadden andere leden tegen dit ont werp geene principieele bedenking. Wel echter werd mede van hunne zijde ernstig betwijfeld, of de opbrengst dezer nieuwe belasting aan de ver wachting der Regeeriog beantwoorden zal. Men vroeg ook, of er wel ooit van eenige boete wegens overtreding sprake zal kunnen zjjn Wanneer de te zegelen stukken bij den ontvanger komen, zal het toch wel altijd de eerste maal heeten, dat zij „ver handeld" worden. Het bewjjs, dat zij reeds vroeger in andere handen waren overgegaan, of dat zjj niet in het buitenland waren gekocht, is niet te leveren. In ieder geval achtte men het noodzakelijk dat de Regeering in het algemeen belang en bepaal- deljjk ook in bet belang der mingegoede houders van effecten aan de gunstige bepaling van art. 4 de meest doeltreffende openbaarheid geve. Door de Regeering is thans aan de Tweede Kamer aangeboden een ontwerp tot verhooging en uitbreiding van het in art. 1, No. 1, der wet van den 13den Mei 1859 bedoelde recht van overgang. Op grond van de dringende behoefte van 's Rijks schatkist aan versterking van middelen acht de Regeering zich onder deze omstandigheden verplicht, hetzelfde ontwerp van wet andermaal voor te stellen, dat den 18den Juni jl. door de Tweede Kamer werd verworpen, doch thans zonder de verhooging van recht bij overgangen in de rechte lijn en tus- schen echtgenooten uit wier huwelijk af komelingen aanwezig zjjn. Dat recht bedraagt thans met inbegrip van de 38 opcenten vier en dertig en een halven cent van de honderd gulden. Het ontwerp stelt, met afschaf fing der opcenten en ter vereenvoudiging in de be cijfering, daarvoor in de plaats vier en dertig cents van de honderd gulden. Naar de thans voorgestelde regeling wordt het recht van overgang geraamd meer te zullen op brengen f 667,000. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw L. J. Kesp er, eerstaanwezend ingenieur bij den aanleg van Staatsspoorwegen, te Arnhem; - den heer C. Van Buysen, scheepsbouw kundig ingenieur te Pijnacker, voor den tijd van ééu jaar, benoemd tot leeraar in de wis- en natuur kunde aan de Kon. Mil. Acad, te Breda. Gemengd Nienwa. Bij gelegenheid van de kermis zal de koffiekamer van hot „Café du Tbé&tre" op de Oude Vest No. 33, van af Zondag met bloemen en eene fontein vers'erd worden, terwjjl de toegang rusfique zal worden bewerkt. Het geheel zal door den heer J. D. Speet, die reeds veel goeds op dit gebied geleverd heeft, samengesteld worden. Men schrijft uit Rijnsburg: De aard- beziënoogst is hier afgeloopen; door de aanhou dende droogte hebben ze erg veel geleden, zoodat de opbrengst nog benoden het middelmatige is. Met het aardappelrooien is men begonnendoor de nachtvorsten in Mei zijn ze drie weken later dan gewoonlijk; de prijzen zijn met het oog op het beschot zeer laag: van 1.70 tot 2 per hecto liter, gemiddeld heeft men vijf Rijnlandsohe roeden hiervoor noodig; berekent men nu dat elke roede aan huur, mest, zaad en bewerking, na aftrek van de waarde welke het land nog voor eene tweede vrncht heeft, dan nog op 70 cents komt, dan kan men veilig aannemen dat op eiken bunder vroege aardappelen minstens tweehonderd vijftig gulden verloren wordt. De bloembollen en krokussen zijn of worden gerooid, de aankweeking is bevredigend, en er is veel vraag naar droge bollen, doch tot lage prijzen. (N. R. C.) Eene Katwijker schuit bracht gis teren te Scheveningen hare levend gevangen visch ter markt en maakte daarvan f 20. Een partijtje visch van het Nienwediep aangebracht, kwam niet in publieke veiling; naar men zegt, werd znlks regelrecht naar Parijs verzonden. Eene Katwijker kar bracht 2 manden garnalen aan, die 3 per mand bedongen. Bij de harddraverij aan de Vijfhuizen (Haarlemmermeer) hebben 7 paarden geloopen. De prijs is behaald door J. Bakker te Haarlemmer meer, met het paard „Japie,"; - de lste premie door C. Stoop te Haarlemmermeer, met bet paard „Emma," en de 2de premie door J. De Vlieger te Haarlemmermeer, met het paard „David." De krijgsraad te 's-Hage houdt heden en morgen zitting ter behandeling van de bekende zaak der huzaren-officieren. Voorloopig zijn drie dezer officieren gedagvaard. Gisternacht is aan boord van de Deventer stoomboot te Amsterdam, liggende aan de De Ruyterkade, gestolen een baal, tien gerookte hammen inhoudende. De dader, een bekende dief, werd door de rechercheurs van de 2de sectie op den Zeedijk in hechtenis genomen. Op de hammen, in eene tapperij verkocht, werd door de politie even eens de hand gelegd. In eene der geringe slaapsteden aldaar is eene koopvrouw bestolen door een vreemden kellner, door wien zij zich het hof liet makeD. Na met haar te zijn uitgegaan, bood hij in een wijnhnis zeer galant eenige ververschingen aan, en zou zij daar voor korten tijd op hem blijven wachten. De kellner spoedde zich toen naar de slaapstede, wist zich daar te doen afgeven eene aan de koopvrouw loebehoorende trommel en ontvreemde daaruit, be halve eenige kostbaarheden, als een paar jnweelen oorbellen, eenige gouden ringen enz., nog boven dien 35. In de Zandstraat te Rotterdam is de voorgevel van een huis, dat men bezig was af te breken, gedeeltelijk ingestort. Persoonlijke onge lukken kwamen daarbij niet voor. In den Middelpolder, gemeente Nieuwer- Amstel, heeft een droevig ODgeluk plaats gehad. De knechts van den bedrijfboer J. Kooi hadden een wagen hooi, bespannen met twee paarden, thuis gehaald. De paarden geraakten los en op hol; Kooi deed eene poging om hen te grijpeo, doch hij viel en wagen en paarden gingen hem over het lijf, met het treurig gevolg dat hij spoe dig daarna overleed. De ongelukkige laat eene weduwe en twee kinderen na.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1