hebben uitgeroepen dat bjj onrechtvaardig veroor deeld was. Yelen zijner arme geloofsgenooten ver liepen in bem een trouw vriend, die hen steeds ter zijde stond zoolang hij kon. HC.) Het stoomschip „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Liverpool 15 Juli; de „Prinsee Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 15 Juli Kaap St.-Vincent; de „Noord Holland" arriveerde 15 Juli van Rotterdam te Padang; de „Soerabaia" vertrok 14 Juli van Padang naar Rotterdam; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, arrivoerde te Port- Said 15 en zou vertrekken 16 Juli. Z. M. heeft J. H. Waters Gravenhcrst, gezag hebber van Bonaire, op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen; den lsten luit. der inf. bij de landmacht in West-Indië Y. R. Yan Ro- mondt, op zijn verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst ontslagen, met toekenning van den titnl. rang van kapitein en met vergunning om de aan laatstgen. rang verbonden activiteitsuniform te dra gen, een en ander met ingang van en met den eersten der maand, waarin dat besluit op Curasao zal zijn ontvangen- V. R. Van Romondt benoemd tot gezagh. van het eiland Bonaire, en znlks met ingang van den dag, waarop het hem uit Zr. Ms. mil. dienst verleend eervol ontslag zal ingaan. Gemengd Nieuw* De winkeliers alhier worden namens de politie gewaarschuwd tegen den persoon van Piet Van Duijker, wonende te Warmond, die in een zenuwachtig opgewonden toestand goederen koopt, doch geen geld bij zich heeft om te betalen. De s c h o u w b u rg t e n t van den heer Van Lier, welke eerst bij de Hooglandsche kerk zou komen te staan, zal, wegens het wegblijven van een ander tooneelgezelschap, nu ook op de Doeza8traat, achter de tent van den heer Baech, worden opgericht. Onder begeleiding van hare opzieh- teressen maakten gisternamiddag de weesmeisjes uit het Hervormde weeshuis alhier een tochtje naar Katwijk, ten einde daar den middag aangenaam door te brengen. De opbrengst van het personenver- voer der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg- Maatschappij (HaarlemLeiden) bedroeg in de maand Juni 4759.99 en het goederenvervoer 194.86, zijnde over het totaal 5.91 per dag kilometer. Te Haarlemmermeer v erbrandde gis termorgen om vier uren de bouwmanswoning, be woond door den heer L. Houtkooper. Ongeveer 60,000 kgr. hooi, 500 mud haver, 25 mud tarwe, ge reedschappen en verdere inboedel zijn eene prooi der vlammen geworden; niets is gered. De bewoners hebben zich ternauwernood kunnen redden. Men vermoedt dat de brand is ontstaan aan het rieten dak, door vonken uit den schoorsteen. De inventaris is verzekerd bij de Haarlemsche Brand waarborg-Maatschappij de goederen van de dienst boden zijn echter niet verzekerd. De spuiten van Nieuw Vennep en Hoofddorp waren spoedig aangerukt, doch het was te laat om het hoofdgebouw te bewaren. Twee schuurtjes zijn behouden. L. D.verdacht van diefstal uit de kazerne in Den Haag en die, toen hij ontdekt was, poogde zich van het leven te berooven en zich ernstige wonden toebracht, is daaraan bezweken. Aan het ,Hbl." wordt medegedeeld dat de wedrennen te Amsterdam Vrijdag en Zater dag op het gewone middaguur zullen plaats grijpen. Het is goed zomerweder, doch niet te warm om genot te hebben van het opwekkend schouwspel- Het programma bevat 60 paarden voor den eersten dag en 68 voor den tweeden dag. Uit België komt een extra treiu met renpaarden, terwijl ook uit DuitBchland mededingers verwacht worden. Gisteren is bij het lossen van pak ken tabak, uit het stoomschip „Prins Alexander," te Amsterdam, een pak tabak uit den strop ge echoten en neergevallen op een werkman, met het ongelukkig gevolg dat deze daardoor werd getrof fen op zijn hals en borst, en zoo ernstige inwendige verwonding bekwam, dat hij, even na opneming in het gasthuis, daaraan overleed. Op de Reguliersgracht is er een persoon door eene bloedspuwing overvallen en na in het Binnengast huis te zjjn opgenomen aan de gevolgen daarvan ook overleden. Hij bleek te zijn de hoofdagent-recher cheur G. Groot, dienstdoende aan de 3de sectie. Gisteravond kregen in de woning Cra- neuburgh, behoorende bij de boerderij „Groot-Zorg vliet", op de grens van Loosduinen en 's-Gravenhage, een arbeider en een boerenknecht hevige woorden. De twist eindigde noodlottig voor den arbeider, die van zijn tegenstander eene vreeseljjke verwonding toegebracht met een dolkmes, bekwam. Dit gebeurde binnenshuis. De doodeljjk getroffene liep daarop het huis uit en in een aardappelenland, waarin men hem heden in den vroegen morgen, nog teekenen van leven gevende, vond. De ongelukkige heeft den ganachen nacht in zieltogenden toestand verkeerd, want kort na zijne ontdekking en nadat bem nog eenige geneeskundige hulp was verleend door dr. Van der Mandele, van ScheveningeB, gaf hij den geest. De commissaris van politie te Scheveningen, de heer Yernée, vertrok hedenmorgen vroeg onmid dellijk naar de plaats van de misdaad en arres teerde daar den dader. Bij zjjne aanhouding moet hij eene groote onver schilligheid aan den dag gelegd hebben. Na het toebrengen van de verwonding liep hij doelloos rond. De officier van justitie, de rechter-commissaris en een der griffiers bij de rechtbank te 's-Hage, zijn ook dezen ochtend naar Cranenburgh vertrok ken ten einde een onderzoek in te stellen. Wellicht herinnert men zich dat „Cranenburgh" ook de woning was, waarin, na de ontdekking van den moord op den ongelukkigen Marius Boogaard diens lijkje werd binnengebracht. Het lijk van den verslagen arbeider zal vermoede lijk naar het ziekenhuis te 's-Hage worden overge bracht om geschouwd te worden. Betrekkelijk dezen moord vernemen wij nader dat de verslagene is genaamd C. v. S., een oppas send arbeider en hoofd van een talrijk gezin. De moordenaar is de 22-jarige boerenknecht J. Neleman. Hij is onder geleide van marechaussee naar het hnis van arrest te 's-Hage gebracht. Drie diepe messteken zijn den verslagene aan den hals toegebracht en de dood is door het enorme bloedverlies zeer verbaast. Slachtoffer en moordenaar moeten vroeger op vriendsohappeljjken voet hebben omgegaan. De twist vloeide voort uit dronkenschap. Gisteravond om tien uren brak er brand uit in de mannfactunrfabriek van den beer André Dombarts te Tilburg. De fabriek is geheel uitgebrand. Er werd niets gered. Te Loon (gemeente Assen) werd gis- termorgen een boerenzoon, J. S. genaamd, dood in eene sloot gevonden. De jongen was uitgegaan om eenig werk op het land te verrichten; naar men zegt, leed hij aan toevallen. De gemeenteraad van Edam heeft aan het Dageljjksch Bestuur een krediet verleend, om goed drinkwater van elders aan te voeren, daar de regenbakken der gemeente thans ledig zjjn. In de Nieuwstad te Arnhem is een vijftienjarig meisje, naar men zegt ten gevolge van het overvloedig gebruik van kersen, waarvan zij ook de pitten inslikte, plotseling doodgebleven. (A. C Te Steenbergen heeft opdebouw- hoeve van den heer W. Van Sliedregt een treffend ongeluk plaats gehad. Zijne blinde en hoogbejaarde, bij hem inwonende behuwdmoeder werd door eene molenaarskar, die op het werf stond om graan te laden en waarvan het paard schrikte en op hol ging, zoodanig gekneusd, dat zij reeds eenige uren later aan de gevolgen is overleden. Eene gehuwde vrouw van even 30 jaren werd te Leek duod in haar bed gevonden. Naast haar lag de jeneverflesch. Men zegt dat zij den dag vóór haar dood niet minder dan 22 maatjes naar binnen had geslagen. De zoon van een landbouwer te Leur (N.-B.) had het ongeluk onder een hooiwagen te geraken. Het wiel ging hem over het hoofd en de dood volgde onmiddelljjk. Te Valkenburg (Limburg) is een kind van 18 maanden door eene kar overreden en op de plaats dood gebleven. Bij het hevige onweder, dat in Gro ningen gewoed heeft, is te Roden de bliksem in de boerenplaats van W. Venema geslagen en heeft deze in de asch gelegd. Te Musselkanaal is een korenmolen getroffen. Te Lieveren zijn 2 koeien, te Leutingewolde 2 varkens doodelijk getroffen. Door de onweders, die over Limburg hebben ge woed, zijn, volgens nader bericht, tal van ongeluk ken voorgevallen. Te Rolduc sloeg de bliksem in het seminarium met een begin van brand; te Geullen werd de toren, een gedeelte van het dak, het orgel en een beeld der R.-K. kerk verbrijzeld; te Vaals sloeg de bliksem in het post- en telegraafkantoor, zonder veel schade aan te richten; te Itteren sloeg de bliksem fn twee woonhuizen, zonder brand te veroorzaken. Te Molenbeersel werd de molenaar getroffen en de knecht op den molen op den slag gedood, en te Testelt werd een man in het veld gedood. Eene koe van den burgemeester van Aengwirden werd in eene weide bij Heerenveen door den blik sem gedood. Volgens een telegram uit Warschau zijn in de voorstad Nieuw Praga 30 huizen afge brand. Omstreeks 400 familiën zijn daardoor zonder dak. De schade is zeer aanzienlijk. Verscheidene personen zijn in de vlammen omgekomen. De „BosphoreEgyptien" bevat een naar het heet authentiek bericht dat de Holland- sohe reiziger Schuver nog leeft. BUITENLAND. Groot-Britannië. De Londensche „Times" bevat een telegram uit Jogdorabaten dd. 11 dezer, waarin wordt melding gemaakt van het gerucht dat eene aanzienlijke Russische krijgsmacht tot Zulficar is opgetrokken. De Rnssen gedragen zich op het Perzisch grond gebied alsof het reeds tot Rusland behoorde. Uit Askabad zijn Russische versterkingen onderweg. De Afghanen zijn in spanning, doch vastberaden. Men gelooft dat kolonel Alikhanoff van plan is het uitbreken van den oorlog te verhaasten en den czaar om den tuin te leiden. In het Lagerhuis vroeg de hoer Lubbock gister avond of het waar is dat de Russen werkelijk tegen Afghanistan optrekken. Lord Randolph Churchill antwoordde; „Kolonel Ridgway heeft bij gerucht vernomen dat eene ver meerdering van Russische strijdkrachten nabij Zul- fikar heeft plaats gevonden; aangaande de grootte of beteekenis dier vermeerdering weet men echter nog niets. Men tracht nadere inlichtingen te ver krijgen. De grenscommissie onder kolonel Ridgway heeft Zulfikar verlaten, en de kapiteins Peacock en Yate zjjn, op verlangen van het bestuur dier stad, ook naar Herat gegaan." De correspondent van de „Standard" erkent dat dit wellicht een eenvoudige voorzorgsmaatregel kan zijn, wegens de vertraging welke de onderhande lingen in Europa ondervooden. Maar toch is het vermoeden niet ongegrond, dat er een reden van meer overwegenden aard moet bestaan, waardoor een corps Europeesche officieren wordt genoopt om de koele Hooglanden in de Juli-hitte voor de Herat vallei te verlaten. Op voorstel van lord George Hamilton is eene commissie benoemd, om onderzoek te doen naar de uitgaven voor de marine. Ook uit Teheran komt het bericht dat groote versterkingen Russische troepen in de laatste 14 dagen te Merw en Poel-i-Khisti zijn aangekomen. Van de zijde der Afghanen zjjn vier regimenten infanterie uit Kaboel te Herat aangekomen. Vier andere zjjn van Herat naar het district Hazara vertrokken. Spanje. Dinsdag kwamen in Spanje 1668 gevallen van cholera voor, waarvan 663 met doodelijken afloop; o. a. 4 te Madrid en 297 in de provincie Valencia. In plaats van den heer Raimunde Villaverde, die tot minister van binnenlandsche zaken is be noemd, is de vice-president der Kamer van Afge vaardigden, de heer Loreozo Dominguez, benoemd tot civiel-gouverneur (prefect) van Madrid. Telegrammen. PARIJS, 15 Juli. De minister van oorlog heeft eindeljjk het bevel gegeven om het legerkamp van den Pas-des-Lanciers te ontruimen; de troepen zullen in de garnizoenen terugkeeren. In zijne laatste depeches meldt generaal De Courcy dat de regeering in Anam krachtig optreedt; de koning bevindt zich nog altijd te Kamlo. Hedenmorgen om 10 uren had de onthulling van het standbeeld van Béranger op de „Square du Temple" plaats. Spuller, de voorzitter van den gemeenteraad Michelin, de prefect der Seine Pou- belle, en Audebrand hielden redevoeringen. De laatste sprak over Bóranger's vaderlandsliefde en haalde diens verzen aan, waarin hij op den Rjjn aanspraak maakt voor Frankrjjk. Na de inwjjding had in „Café Turc" een dé jeuner plaats, waarop Spuller op Grévy, Mlchelen den anderen ronk. Zjjne rede werd met stormach- tigen bjjval begroet.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2