Donderdag 16 Juli. Dit nimimer bestaat uit Twee Bladen. N'\ 7792. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. es, LEIDSCH k. ei 8- I. I- )■- Ie it er de s- ic- it- u- DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voo» Leiden per 3 maanden1.10. Fran-'O per post140. Afzonderlijke Notmnersn 0.05. Officieel© Kennisgevingen. in de )rs ie- td. E- •ijs S, !5 de Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881, zooals die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door JAN FOEKES WAFEL BAKKER alhier en ELISABETH HEEMSKERK, huisvrouw van Franciscus Lourens Van Kessel, wonende te Harpen (Noord-Brabant) adressen zijn ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, respectievelijk in de perceelen Vrouwensteeg N*. 16 en Haarlemmerstraat N°. 9 Burgemeester en Wethouders voornoemd, O, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Juli 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 15 Juli. I Eenvoudig - gelijk ook zijn geheel, werkzaam en weldoend leven zich kenmerkte, was ook de wijze waarop hedenmorgen het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. Rutgers Yan der Loeff aan den schoot der aarde werd toevertrouwd. Reeds lang vóórdat de lijkstaatsie in aantocht was, bewogen zich velen op den doodenakker aan het eind der Groenesteeg. Daaronder behoorden niet alleen de commissiën waarin de overledene mede zitting had, zoomede wethouders en dienstdoende predikanten dezer gemeente, maar ook de velen die hem als leeraar en philanthroop en in zoo tal van andere betrekkingen hadden ieeren kernen en waardeereD. Het lijkkleed was bedekt met twee fraaie kran sen, de een met bloemen en de nationale kleuren «er Kweekschool voor Zeevaart, de ander van enkel groen der Kweekschool voor Bewaarschool- honderessen, alsmede met de kruisen en linten der orden, waarvan de overledene ridder was. De voorste rijen om de groeve werden gevormd door de leerlingen van de beide genoemde kweek scholen. ik Langzaam schreed de stoet, op de begraafplaats aangekomen, voorwaarts naar de laatste plek, voor den algemeen betreurden doode bestemd, en toen de lange rij eindelijk daar bijna genaderd was, gaven le oudste van de jeugdige Janmaats aan hetgeen iij gevoelden bij het verscheiden van den beminden O.voorzitter bnnner inrichting uitdrukking door den tang van aai Psalm 103 vees 8: jeeJelijk het gras is ons kortstondig leven; artïelijk een bloem, die, op het veld verheven, on-Vel sierlijk pronkt, maar krachtloos is en teer: alt Vanneer de wind zich over 't land laat hooren, iyie)an knakt haar steel, haar schoonheid gaat verloren; od-ien kent en vindt kaar standplaats zelfs niet meer. Nauwelijks waren de tonen van dit geesteljjk e']'ied weggestorven en was inmiddete de kist boven an' e groeve geplaatst, of indrukwekkend klonken u van de aanstaande bewaarschoolhouderessen de i roorden van Gezang 31 ver3 4 en 1: Dit aanzijn zal u ras begeven, O men8ch! gebruik het wijs Het heeft, verknocht aan 'c volgend leven, Een' eiodeloozen prijs: De kleinst' ontwikkling houdt haar waarde, Wat ooit de tijd verst jort; Maar 't zaad, dat hier verstikt in d' aarde, Brengt nimmer vruchten voort. ne: ir is 3 ii »0. U bd O sterveling! gevoel uw waarde; Wat u in 't stof nog vleit, Uw hart is veel te groot voor d' aarde, Gij leeft voor d' eeuwigheid: De tijd, die alles weg döet zinken, Bepaalt nw grootheid niet; Gij ziet voor uw volmaking blinken Een eindeloos verschiet. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Veor het ïacassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ea toen daarna a'iler woldoener, aller vriend, die mensch was in de edelste beteokenis des woerds, in de kille aarde voor aller oog was neergelaten, en terwijl zijDe kinderen, verdere familiebetrekkin gen en vrienden bloemen strooiden in zijn graf, hieven allen aan Gezang 22 vers 3: Rust, mijn zieluw God is Koning, Wees tevreden met uw lot; Zie, hoe alles hier verandert, Eo verlang alleen naar God. Hiermede was deze plechtigheid volbracht en ging men weder, doch niet dan nadat de oudste zoon des overledenen er aan herinnerd had dat het zijns vaders wensch was dat er aan zijn graf niet zou worden gesproken. Die wenBch is vervuld geworden. Maar zingende is er nu geloofd, gedankt en gebeden. Aan alle aanwezigen ten slotte een woord van dank brengende voor hnnne betoonde belangstelling, riep ook bij zijn vader nogmaals een: „Rast in vrede!" toe. Aanstaanden Zaterdag en Zondag 18 en 19 Juli zullen de Oost- en West-Indische huizen van 's Rijks Ethoographisch Museum, staande op het terrein nabij de Sterrenwacht alhier, voor het publiek te bezichtigen zijn van 12 tot 4 uren. Aan den ingang zal eene gedrukte beschrijving en verklaring der huizen tegen 12 cents verkrijgbaar worden ge steld. Terwijl de huizen op nader aan te kondigen werkdagen, wekelijks zullen kunnen worden be zichtigd, zal daartoe dit jaar nog slechts céas des Zondags gelegenheid worden gegeven. Onder de bevorderingen der leerlingen van de Muziekschool, op 11 dezer, werd abusievelijk vermeld: A. Kuenen, van de 2de tot 3de klasse, viool; dit moet echter zijn: van de 3de tot de 4de klasse. Gisteren had te Woerden de 10de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Spoor wegmaatschappij LeidenWoerden plaats, waarin door het bestuur der Maatschappij verslag werd uitgebracht over het op ultimo April 11. geëindigde boekjaar. Blijkens dat verslag is het totaal der constructie uitgaven in dat jaar vermeerderd met slechts ƒ293.28, zoodat het kapitaal der maatschappij thans is over schreden met de door de Ned. Rijnspoorwegmaat schappij voorgeschoten som van 16,762.26'/,. De ontvangsten der exploitatie hebben bruto bedragen 124,241.52'/,, tegen 118,973.50 in het vooraf gegane jaar, doch de exploitatie-kosten stegen van 53,981.67 tot 62,461.07'/,, terwijl f 20,496.30 voor gebruik van rollend materieel moest worden vergoed, zoodat 41,284.15 zuivere winst over bleef, door de Rijnspoorwegmaatschappij aan te vallen met een renteloos voorsehot van ƒ93,755.85 om te komen tot het door haar gewaarborgde be drag van 135,040. Hoofdzakelijk door vermeerdering hiervan met het ten vorigen jare in de kas gehouden saldo, komt men tot een netto bedrag van 156,530.78'waar van reeds eene voorloopige halfjaarlij ksehe uitdee- ling van f 3.50 plaats vond, terwijl thans, na goed keuring der balans over 1884/85, besloten werd tot eene nadere uitdeeÜDg van winst ad 5 per aandeel. Voorts werd weder aan den heer J. P. De Bordes eD bij diens ontstentenis aan den heer A. P. Zaal berg opgedragen toe te zien op het onderhoud van den spoorweg, en de jaarljjksche «ploitatie-rekening, die door de Rijnspoorwegmaatschappij wordt inge- I zonden, ca te zien, terwijl eindelijk de heer Zaal- 1 berg, die volgens rooster moest aftreden, als com missaris der Maatschappij werd herkozen. In het rechtsgeding, dat voor de arrondissements rechtbank te Utrecht wordt gevoerd met de Hol- landsche IJzeren-Spoor weg-Maatschappij, wegens hare vordering ter zake van het gemeenschappelijk gebruik en de inrchting daarvoor van haar station te Leiden, hebben in de maand Juni 11. pleidooien plaats gebad en mag in September a. g. een vonnis van genoemde rechtbank worden te gemoet gezien. Als leden van de4 gemeenteraad te Rijnsburg treden dit jaar af de heeren J. C. Meyboom, K. Van Delft en G. Van der Perk. Tot hoofd der school N°. 1 te Leidschendam, gemeente Stompwijk, is benoemd de heer G. P. Loebar, onderwijzer te 's-Hage. Voor onderwijzer aan de school N°. 10 te Haarlemmermeer hebben zich vijftig sollicitanten aangemeld. In een voorloopig verslag heeft de commissie uit de Provinciale Staten van Zuid-Holland, be noemd tot onderzoek der subsidie-aanvrage der gemeente Katwijk voor de verbetering van het vaarwater tusschen Katwijk en IJmniden, voorge steld haar diligent te verklaren tot de aanstaande Herfst-vorgadering. De aanvankelijke kennisneming en behandeling van den inhoud der in hare handen gestelde stnkken heeft nog niet tot eene uitkomst mogen leiden, geschikt om voor eene beslissing voldoende voor te lichten. De commissie deelt het eenstemmig gevoelen over de aanspraak op steun der pogingen van een wak ker gemeentebestuur om, met nieuwe inspanning en offers uit beperkte middelen, de toevertrouwde belangen te bevorderen, - en ook de meening dat de uitvoering van bet plan voordeelig ten opzichte van den tegenwoordigen toestand kan zijn. Maar evenzeer vereischt de meeste aandacht de sterke twijfel of het goede doel door het voorge nomen middel wel duurzaam zal zijn verzekerd, nu die van zeer bevoegde zjjde is geuit en heeren Gedeputeerde Staten de afwijzing van het verzoek doet voorstaan. Deze twijfel staat in verband met eene vermoede toekomst van IJmuiden als vissche- rijplaats en de kans van verplaatsing van het be drijf uit Katwijk derwaarts. Het ontwerp betreft eene levensvraag voor Kat wijk, de belaDgen van meerdere gemeenten, en de provincie in een voornamen tak van haar volksvlijt. Aan eene vertraagde afdoening scheen minder be zwaar verbonden dan aan het uitspreken van een zelfstandig oordeel, terwijl zich de behoefte had geopenbaard aan nog meer gegevens dan de stuk ken leveren en nauwkeuriger bekendheid met de zaak. Gunstig luidt het advies der commissie omtrent het verleenen eener subsidie van 1500 aan de gemeente Leiderdorp in de kosten van verlaging en beweegbaarmaking der brug in den Lagen-Rijn- dijk over de Doeswatering, onder voorwaarde ech ter dat de brug in eigendom en beheer aan de gemeente overga. In de meeste afdeelingen der Staten vond het voorgedragen plan der geldleening veel bjjval. Som migen gaven de voorkeur aan eene aflossing in 50 jaar in plaats van in 27 jaar. Men schrijft ons uit Groningen: Op het ge ringe traktement, dat de heer Schierbeek genoot.. 600, is thans de heer W. J. Gordon tot jkiaa— nuensis onzer universiteits-bibliotheek aangesteïu' De bibliothecaris, de oud-hoogleeraar Enschedé ontvangt slechts 800, terwjjl zjjne Utrechtsche en' Leidsche ambtgenooten f 3000 en 3500 trekken. Dit moet hierdoor verklaard worden dat de heer Enschedé behalve die 800, vroeger zijn trakte ment had als hoogleeraar, thans het aan dat laatste ambt verbonden pensioen geniet. Natuurlijk is zoo danig cumul van ambten niet in het belang der wetenschap, en het is te hopen, dat, wanneer de waardige en ijverige Enschedé aftreedt, men buiten den kring der hoogleeraren een nieuwen bibliothe caris zal zoeken, aan wien dan natuurlijk een be- hoorljjk traktement zal moeten worden toegekend.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1