Woensdag 15 Juli. A\ 1885. N°. 7791. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 msanden1.10. Fran-o per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN' Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor liet incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 14 Juli. Het stoffelijk overschot van wijlen den beer A. Rutgers Yan der Loeff, theol. dr. en emeritus predikant der Ned.-Herv. gemeente alhier, die als vrijwilliger jager deelnam aan den strijd van de jaren 1830/1831 en dan ook versierd was met bet metalen krnis en bovendien ridder 4de kl. was der Militaire Willemsorde, ridder der Orde van den Ned. Leeuw en commandeur der Orde van de Eike- kroon, zal morgen, Woensdag, op de begraafplaats aan de Groenesteeg worden ter aarde besteld. Het lijk zal daartoe om elf uren het sterfhuis verlaten. Naar wij vernemen, zal de schutter-onder- officiers-vereeniging „Pngno Pro Patria" morgen, Woensdag, aan het hotel „den Burcht" eene feeste lijke bijeenkomst honden, welke zal worden opge luisterd door een concert van de stafmnziek van het 4de regiment infanterie, onder directie van den heer H. A. Grentzius, en door de zangvereeniging „Oléon" onder directie van den heer J. Oostelaar. Als gewoonlijk zal een en ander weder door een bal worden besloten. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, door mid del van het stoomschip „Gelderland", waarvan de laatste bnslichting aan bet postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 18den Juli a. s., deo namiddags te halfvier. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. das uiterlijk Zaterdag middag om 12.15 bezorgd zijn. Ten gevolge van den nitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen der ad3piranton naar eene plaatsing als cadet aan de Koninklijke Mili taire Academie, komen voor eene plaatsing bij die inrichting, tegen 1 September as., in aanmerking: voor de infanterie hier te lande: P. Yan Asselt, G. De Josselin De Jong, P. J. H. Yan der Palm, jbr. A. A. Calkoen Van Limmen, J. D. HaartseD, P. G. Van Drunen, J. W. F. Herftkens, J. L. Völcker, F. A. Broers, H. J. E. De Bourbon, C. M. De Kanter, W. S. A. A. H. M. Van Rijs wijk De Jong, H. De Haan Hngenholtz, R. H. Laman Eyssonius Wichers, J. Van der Kop, J.Buys, G. A. H. Van der Stok, G. J. P. A. Thomson L. en J. Dorre; fl- voor de cavalerie hier te lande: A. F. J. C. L. Van der Maden, W. De Reus, G. F. Noordhoek Hegt en J. M. Benteyn; L- voor de artillerie hier te lande: jbr. C. A. M. A- Wittert, A. E. Redelé, W. Van der Koogh, W. A. gt J. Van der Hurk, J. H. Bloem, W. E. Van Dam Van IsBelt, G. A. O. Immink, J. C. A. Jansen, jbr. M. C. Alewijn, J. H. Van Persijn, F. W. Gaatz8ch en A. F. Gooszen; voor de genie hier te lande: G. H. J. Vaal, C. aQ. A. Boonacker, W. H. A. G. baron Van Ittersnm; l0Ee-w£v°°r de inf. in Oost-Indië: F. J. Kroesen, C. C. Als. Mnscb, W. K. J. Stoop, D. Dooremans, J. J. P. diiMWegerman, J. F. A. Scbadée, W. Bejjerinck, H. A. de Kooy, A. E. Van Swieten, J. J. Romswinckel, W. H. Schey, H. C. D. F. A. Brouwers, R. F. Maid- man, F. R. Knyper, K. L. Verstege, H. B. J. Ter- •teege, Florent Van Wageningen, J. A. Leers, Th. j| Baerveldt en W. B. J. A. Soheepens; voor de cavalerie in Oost-Indië: W. Groeneveld, O. G. Daniëls, A. H. Van Denrsen en J. Th. Van Maren lief voor de artillerie in Oost-Indië: F. RaadmaD, H. L. F. Vanger, H. Van Witzenburg, A. Van den Boveakamp, Floras Van Wageningen en A. Becking; voor de genie in O.-Indië: H. W. Forbes, F. W. P. Clignett, W. G. Loeff, K. A. F. Kluppell en J. B. In 't Veld. Aan het toelatings-examen voor 's Rijks Vee artsenijschool te Utrecht heeft ook voldaan J. J. Oskam, van Oudshoorn. Als leden van den gemeenteraad te Lisse «F t*eden dit jaar af de heereu dr. A. C. Van Ewjjk n P. C. Van Vrijberghe De Coningh. Tot predikant bij de Hervormde gemeente te Hedel is beroepen ds. F. Van Spall te Leimuiden. Nader wordt ons gemeld dat de KoniDg en de Koningin de terugreis naar Nederland één week vervroegd hebben en 20 of 21 Juli rechtstreeks uit Frankfort op Het Loo zullen aankomen. De Staatscourant van heden bevat een over zicht van de opbrengst der Rjjksmiddelen (hoofd som en opcenten) over de maand Juni 1885, in vergelijking gebracht met de opbrengst over het zelfde tijdvak van 1884. 's Rijks middelen hebben gednrende die maand opgebracht f 8,043,862 tegen f 7,221,687 in Juni 1884 en gedurende de eerste zes maanden van 1835 f 49,521,401 tegen 47,562,764 in hetzelfde tijdvak van 1884. Het 6/m der raming bedraagt f 53,645,188 en de raming voor ééne maand f 8,940,864.59. De opbrengst der maand Jnni is das nagenoeg f 800,000 gunstiger dan die van dezelfde maand des vorïgen jaars. Voor een goed deel is deze ver betering te danken aan de meerdere opbrengst van de sniker (in de laatste drie maanden was die f 2,420,639.35'/j tegen f 1,336,876.32'/, in 1884) en van het gedistilleerdmaar ook die der meeste andere belastingen wijst verbetering aan. Ofschoon deze verandering aan de laatste maand van het half jaar te danken is, biedt zij eenigen grond aan om voor het geheele dienstjaar een betrekkelijk gunstig eind-resultaat te verwachten. Tn den toestand var. ,:cvronw Kleine is eenige verbetering gekomen. Naar wij vernemen, is de bekende impresario Ferdinand Strakosch voornemens een kunstreis door Nederland te doen tegen de maand September a. s., ten einde concerten te geven met signora Bianca Donadio, die, naar men zegt, in Italië en Spanje beschouwd wordt als de eenige waardige mede dingster van Patti. Naar men te Maastricht wil weten, zullen de staf en twee bataljons van het aldaar in garnizoen liggende 2de reg. inf. naar 's-Bosch worden over geplaatst. Met het stoomschip „Madura", van de Maat schappij „Nederland", hetwelk 18 Juli a. s. van Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks eene brievenmail aan Atjeh worden verzondeD. Vocrïs zal op Dinsdag 28 Juli a. s. met deD trein van 5.20 a. van Amsterdam naar Antwerpen in aansluiting op het vertrek van bet bedoelde stoomschip uit Marseille eene tweede verzending aan Atjeh geschieden. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal aanst. Donderdag niet plaats hebben. Z. M. beeft de militaire studenten voor den geneeskundigen dienst der zeemacht J. J. Sterk en D. W. C. Van Dort Kroon, artsen, met ingang van 16 dezer benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht- benoemd tot burgemeester van Stad Almeloo J. J. Boelen en van Haelen P. Verbeggen, secretarie dier gemeente. Gaaeagd Nieuws. Hedennamiddag omstreeks één uur kwam van de Borstelbrng een tweewielige groenten- wagen aangereden. Op hetzelfde oogenblik kwam de tram van de Breestraat. Er ontstond eene botsing, met het gevolg dat van eerstgenoemden wagen de geheele inhoud tegen den grond viel en de wagen op sommige deelen brak. Na eenig oponthoud kon de tram zijn weg vervolgen. Hedennaoht omstreeks kwart over twaalven is er brand uitgebroken op de scheeps- i timmerwerf van den heer Taat te Katwijk aan Zee, in een schaartje, hetwelk tot berging diende van mot, touw, pik en teer. De brand liet zich eerst ernstig aanzien, maar door spoedig aange brachte hulp kon men het gevaar tot genoemd schuurtje bepalen. Gelukkig dat er geen wind was, want het onheil zou in het tegenovergestelde geval l iet te overzien zijn geweest, daar alles droog en Brandbaar was, wat op genoemd erf en daaromheen aanwezig was. De oorzaak is onbekend. Te Nieuwkoop zijn de mazelen ui t- gebroken in het gezin van A. v. Leeuwen Jbz. Nader verneemt men dat de persoon, die door een der Haagsche rechercheurs van politie is aangehouden, verdacht van diefstal nit de kazerne van chevrons en sabelkwasten, is genaamd L. D., oud 24 jaren, vroeger sergeant, thans klerk op een der belastingkantoren te 's-Hage. Na een voor- loopig verhoor en nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, werd hij op vrije voeten gesteld. Gisterochtend omstreeks 12 uren echter beeft hij zich ten zjjnen huize in de Koningstraat vijf zware verwondingen in den linkerarm toegebracht en zich daarna den linkerpols afgesneden In bedenkeljjken toestand is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Gisteren moet een persoon van om- streeks 30 jaren, die zich bjj de ongeregeldheden te Rotterdam schnldig schijnt gemaakt te hebben aan het werpen van steenen, naar het huis van arrest zijn overgebracht. Bij aanhoudende hitte zullen de wedloopen te Amsterdam op 17 Juli a. s in plaats van om 2 uren, des avonds om halfzes een aanvang nemen, hetgeen des morgens door strooibiljetten zal worden bekend gemaakt. (Sport.) Men meldt uit Hoorn datgisterna- middag gedurende een half uur, van halfdrie tot drieën, zich een wolkbreuk over Hoorn heeft uitge stort. Uit het Noorden begon het te onweeren met een enkelen zwaren slag, en kort daarna scheen het, alsof Juli met het eind van November verwis seld had. Een hevige wind dreef regen- en hagel vlagen over de stad, waardoor in een oogwenk het plantsoen met hagel was overdekt, de bloemen van den stengel gerukt, goten verstopt en straten over stroomd waren. Een aantal huizen en eene enkele kerk leden waterschade. Het des avonds te Amsterdam, bij gelegenheid der opening van het Rijksmuseum, aan de De Ruy- terkade af te steken vuurwerk, veranderde zoo goed als in waterwerk. Onderscheidene personen aan de De Ruyterkade geraakten van de steigers te water. Een onde man die in bet water bij den westelijken viaduct viel, werd door een matroos, die hem nasprong, boven water gehouden en door andere personen gered. Twee vrouwen vielen, toen bet begon te stortrege nen, op den grond en geraakten onder den voet. Verschillende ongelnkken zijn bij het naar huis snellen voorgevallen. Onder den westelijken viaduct was groot gedrang, zoodat men van verschillende zijden „moord" hoorde roepen; doch van dooden is niets bekend. De café's aan de De Ruyterkade werden bestormd, zoodat de politie handen vol werk had, om de bonders der café's ter hnlpe te komen en de orde zooveel mogelijk te bewaren. In het huis van den brievenbestel Ier G. Vallen, te Velden, is de bliksem geslagen, waardoor het geheel afbrandde. Alleen het vee is gered. Alles was verzekerd. Bij een geweldigen slag boven de gemeente Kamperveen viel eene boerenmeid, die op het veld werkzaam was, bewusteloos op den grond. Onmid dellijk werd zij met een wagen naar hare woning vervoerd en haar geneeskundige hulp verleend. Hoewel men aanvankelijk het ergste vreesde, be staat er hoop op geheel herstel. Naar men aan de „Ml^d. Crt." meïdt, moeten, er Zaterdag-avond door de bewoggr# van

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1