BUITENLAND. Frankrij k Naar aanleiding der aanstaande algemeene ver kiezingen in Frankrijk is thans verschenen een manifest der republikeinsche groepen, waarin voor namelijk wordt aangedrongen op verkorting van den militairen dienst, overeenkomstig de behoeften der landsverdediging; verder op economische her vormingen, meer bepaaldelijk een beteren omslag der belastingen; herstel van het evenwicht op de staatsbegrooting, enz. Met betrekking tot de scheiding tusschen Kerk en Staat (het onderwerp waaromtrent men het tot dusver nog Diet eens kon worden) wordt het volgende gezegdZoo er al te dien opzichte onder de republikeinsche partij verschil mocht bestaan, toch kan men het eens zijn over het beginsel der vrijheid van geweten. Wat de politiek tegenover het buitenland betreft, hoede men zich voor alle avontuurlijke ondernemin gen. Die politiek zij waardig en krachtig. Ten slotte wordt een beroep gedaan op de eens gezindheid van alle republikeinen tegen de monarchie. Generaal De Courcy deelde mede dat hij de notabelen en kooplieden heeft verzocht in Hué terug te keeren en zich te stellen onder bescherming der Fransche Republiek. Den oproerlingen staat hij 10 dagen bedenktjjd toe om zich te onderwerpen en het Annamietische leger 21 dagen. De wapens zullen moeten worden gezonden naar Hué. De provinciale besturen zijn verantwoordelijk voor de verzending. Duitschland. In sommige bladen wordt heden de volgende offi cieuze waarschuwing geplaatst: „Het is voorgekomen dat een Nederlandsche deurwaarder, wien een Duit3ch koopman een wissel gezonden had ten einde gerechtelijk daarvan be taling te vorderen, zich aan plichtverzuim heeft schuldig gemaakt. Het is niet mogelijk geweest den bewusten deurwaarder disciplinair ter verant woording te roepen, daar in Nederland het innen van vorderingen en het opdragen van proceszaken niet tot de ambtelijke bevoegdheid van den deur waarder gerekend worden. Belanghebbenden in Duitschland zullen derhalve verstandig handelen, aan Nederlandsche deurwaarders niet de behande ling van bovengenoemde aangelegenheden op te dragen." Het Regentschap over Brunswijk zal, naar men vorneemt, worden aangeboden aan Prins Hen drik VH van Rensz, thans Duitsch ambassadeur te Weenen. Deze Prins is, door zijn huweljjk met de oudste dochter van den groothertog en de groot hertogin van Saksen-Weimar, nauw verwant met keizerin Augusta, die eene zuster is van den groot hertog. Aangaande prinses Elizabeth wordt uit Weimar gemeld dat het verloop der ongesteldheid gunstig is; de prinses klaagt echter meer over hoofdpijn en sliep dientengevolge minder goed. Er was geen koorts. Belg-ië. Den 20sten dezer zal in de Gudula-kerk te Brussel een plechtig Te-Deum plaats hebben, ter schijnen bijzonderheden gevonden te zijn, welke inderdaad op een complot tegen den czaar betrek king hebben. Tegen morgen, Zondag, wordt eene groote samen komst van anarchisten aangekondigd, om tegen de gevangenneming hunner geestverwanten enz. te protesteeren. De met de instructie belaste magis traatspersonen zouden worden uitgenoodigd om er zich te komen verantwoorden. De Belgische componist Yan de Waelput is overleden. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft gis teren het wetsontwerp verworpen, waarbij een in voerrecht op zaden, granen en vee wordt voor gesteld. De minister Beeroaert heeft een ontwerp tot hervorming der kieswet ingediend. Het laat de grondslagen van bet tegenwoordig kiesstelsel onver anderd en bepaalt zich tot eene regeling der wet geving in verkiezingsgeschillen. Groot-B rituuuië. In het Lagerhuis verklaarde sir Michael Hicks Beach gisteravond dat de regeering zelve voor nemens is een wetsontwerp in te dienen, waarbij de ontzegging van kie-rccht wegens geneeskundige armenverzorging wordt opgeheven. Lord Carnarvon heeft plechtig en met staats- ceremonieel te Dublin zijne intrede als onderkoniog van Ierland ge laaD. Hij werd zeer goed ontvangen en door eene talrijke volksmenigte toegejuicht. De formeele huldiging van den koninklijken schepter door den lord-mayor en den gemeenteraad, die volgens oud gebruik daarbij behoorde, had echter niet plaats. Te Londen is in het Crystal Palace eene hondententoonstelling geopend, waar vele soorten vertegenwoordigd en 1300 exemplaren aanwezig zijn. Vereenigdc Stateu. De gouverneur van Kansas heeft ter keonis ge bracht van den minister van oorlog dat in een twaalftal graafschappen ten zuidwesten van Kansas ontsteltenis heerscht. Eenige duizenden kolonisten hebben hunne haardsteden verlaten en zijn naar de steden gevlucht, uit vrees voor een aanval der In dianen. De gouverneur verzocht der regeering on middellijk maatregen te nemen tot bescherming der kolonisten. Volgens te Nieiw-York uit St.-Thomas ont- vaogen berichten, betreffende de omwenteling in Venezuela, hebben de opstandelingen zich meester gemaakt van het stoomschip „Libertador," te Torito. De troepen te Carupano hebben partij vóór de insurgeoten genomen. Maturio, Cumana en Bar celona verklaarden zich tegen de regeering zoo bijzonder de gan?cho stad heeft aangetrokken naar de Stadstimmerwerf zou zijn verhuisd." Hij keek mij aan en zweeg, en ikik gaf hem mijn groet en vervolgde stilletjes mijn weg. Bij mijn tehuiskomst echter schreefik per memorie cp een stukje papier: Aanmoediging van den nijverheidszin, dat is de ware nijverheidsprotectie. Aan de geachte Redactie voor de plaatsing mijn dank. Leiden, 11 Juli 1885. J. H. Jansen. Mijnheer de Redacteur Mag ik u beleafd verzoeken onderstaande regelen in uw veelgelezen blad te willen opnemen? Er bestaat eene politie-verorderding, welke aan alle huismoeders verbiedt hare kleeden, enz. na tien uren des morgens en vóór tien uren des avonds te laten uitkloppen. Dit is voorzeker eene zeer goede bepaling, welke, vooral nu, met het oog op keurige kostumes der dame3, zeer verdienstelijk is. Maar waarom dan, Mijnheer de Red., is het wel geoorloofd dat eiken dag de rails van den paarden tram alhier op klaarlichtendag zonder besproei ing worden schoongemaakt? I Dan toch is het bijna onmogeljjk zijn weg te vervolgen door do ontzaglijke stofwolken welke ons te gemoet waaien, vooral met de tegenwoordige droogte. Waarom worden niet, evenals in andere groote steden, (of wordt Leiden niet onder de groote steden gerekend) de straten van gemeentewege met den zoo- genaamden „waterwagen" besproeid Of moet in dit geval de Leidsche Tramway-commissie hiervoor zorgen Hce het dau ook zjj, mijn bescheiden oordeel is, dat, wanneer men het kleeden kloppen verbiedt, het schoonmaken der rails zonder voldoende be- sproeiing ook wel verboden mocht worden Hopende hiermede aan het verzoek van velen voldaan te hebben en u dank zeggende voor de welwillend verleende plaatsruimte verblijf ik met de meeste achting, Uw dw. Dienaar. Leiden, 10 Juli 1885. O. M. [Hetzelfde zou ook wel toegepast mogen worden op het van gemeentewege schoonhouden van enkele straten oneer dat toch veroorzaakt, en vooral in dit jaargetijde, ook verschrik kelijke stofwolken. Noot van den zeiter.] w O De „Times" verneemt dat de ontevredenheid in Mexico aanhoudt. In de hoofdstad hebben vele inhechtenisnemingen plaats gehad en patrouilleeren 's nachts troepen in de straten. De geruchten over den verkoop van eenige noordelijke deelen des lands aan de Vereenigde Staten, worden tegenge sproken. INGEZONDEN. eere van de troonsbestijging van Leopold I, het welk door het geheele koninklijk Huis zal worden bijgewoond. De politie te Brussel heeft eene huiszoeking gedaan bij zekeren colporteur V., in wiens woning een aantal anarchisten geregeld des avonds bijeen kwamen, hunne bladen en brieven ontvingen, en openbare samenkomsten voorbereidden. Zij hadden er eene geheele boekerij en eene rijke verzameling revolvers, dolken en dynamietpatroneD. Achtereenvolgens zijn 17 dezer lieden gevat en zjjn, behalve het vermelde wapentuig, een groot aantal belangrijke papieren in beslag genomen. Na een langdurig verhoor werden al de Belgen vrijgelaten, maar twee Russische nihilisten en twee Fransche anarchisten zjjn ter besohikking van het O. M. gehouden. Naar men verzekert, is de ontdekking van het bovenbedoelde huis aan aanwijzingen van de Fransche en de Russische regeering te danken. Een gerucht wil dat de anarchisten aan een complot tegen den czaar bezig waren. Zóó luidden de allereerste berichten. Nader wordt gemeld dat slechts drie der anar chisten, een Russische nihilist, Jaffa, en twee Fran sche anarchisten, Montaut en Furet, in hechtenis gehouden zijn. Da tweede Rus, Reififcn, is het ont komen. Zijn signalement is naar ale zjjden gete legrafeerd. In de in beslag genomen papieren De Witte Poort. Mijnheer de Redacteur, Ik passeer eiken dag het Noord-Einde, en ben daardoor ongezocht getuige geweest, hoe in de laatst verloopene weken gansch Leiden zich heeft verlustigd in de aanschouwing van de aan ons per perspectief weergegevene voormalige Witte Poort. De gansche stad heeft genoten, en alleen de be woners van 't Noord-Einde, uit de Rembrandtstraat, met nog enkele kunstvrienden buiten de stadsgrens hebben haar betaald. Hebben de ontwerpers van dat kunstige poort bedrog recht op de algemeene hulde, de edele geld gevers hebben recht op den algemeenen dank, al wordt die ook niet door hen begeerd. De feesten zijn voorbij en het monstervlak, de schijnpoort is verdwenen. „Waar zijt gij nu met uw poortgevaarte geb even vroeg ik, een paar dagen geleden, aan een der werkbazen, dien ik toevallig ontmoette. 't Antwoord was: „hier een stuk en daar een brok, dat gaat bij ons met zulke dingen zooals het 't beste vallen kan." „Maar wat leidt u tot die vraag was de vriend schappelijke wedervaaag aan mij. - „Och !J'zeide ik, „ik had gedacht dat dat kunstwerk - die oogon- verechafker, op een afstand een volledige poort en van nabij niets dan een vlak, - in 't kort - ik. had ge dacht, dat dat schoone heriDneringsgQvaarte, dat Zoeterwonde. Ondergeteekenden, wonende in de Wittelaan aan de Heerenstraat, hebben steeds verlangend uitgezien naar verbetering van de sloot en de laan; maar er wordt Diets gedaan, hoewel er over de sloot bij den gemeenteraad is aangeklopt. De stank is on draaglijk en, naar wij gelooven, voor besmetting zeer gevaarlijk. In de laan is een poort, van waar het vuile water, over de laan heen, zijn weg vindt in de sloot, waarvan het ontstaan van een modderpoel het gevolg is. Ook daaraan schijnt men niets te kunnen doen. Onze wensch is dat daar een einde aan gemaakt worde. Mogen wij ook, zooals vroe ger, voorzien worden van duinwater. Ook daaraan is groote behoefte! Zoeterwoude, A. M. Soet Jr. 10 Juli 1885. J. v. d. Brink. Mijnheer de Redacteur, Het prachtige weder lokt iedereen naar Kat wijk en het is een waar genot 's avonds langs den aangelegden straatweg te wandelen. Ik zou echter de bevoegde macht gaarne in overweging willen geven streng toezicht te houden dat men aldaar onbe zorgd kan blijven wandelen. Er komen daarover klachten en aaDngezien te Katwijk veel gedaan wordt om het den bezoekers zeer aangenaam te maken, geloof ik dat deze enkele wenk voldoende is, om aan dezen wensch gevolg te geven. Hoogachtend, Uw Dwr. A. B. u .1— - M»rUtberlch(rjtt< Leiden, 11 Juli. Heden aangevsar^j Tarwe 4 hectoliter. Win tertarwe f 7.50 a 8.Sav.ertarwe 6.5Q a f 7.30. Rogge 3 H. L. Winterrogge f 6.20 t 6.50. Zomerroggt 5.80 a 1 6.— Gen" 4 H. l. Zomergeret 4.75 a 5.40. Chevalier-gers» f 5._ a ƒ5.75. Haver 5 H. L. Zware Haver 4.ef-i.so.Lichte Haver 2.90 a ƒ3.50 Dnivenboonen 2 bect0i. 6.50 a 7.60 PaardenbooneD 2 bectol. 6 25 '6.50. 13jter9970 '/g. Grasboter, late qnalit. '/4 val f 5\a 5G Scheiboier 2'd e qnalit. l/4 vat f 42 a f 48 Grasboter ir e qnativc per kilogr. f 1.25 a 1.40, Scbeiboter ?de qnalit, -er Viiogr 1 1.05 a 1.20. 1 ngc Zwarte Tor! 500D dnbb. heclol.. 0.22 9 0 24

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2