N°. 7789. Maandag 13 Juli. A". 1885. Dit Diner bestaat uit Twee Bladeu. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Frarwo per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—0 regels f.05. Iedere regel meer 0.17^. Groolere lellers naar plaatsruimte. Voor hel mcasse»- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. Officieele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen bij deze ter algemeene kennis Tan de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85) de verkiezing van één lid van den Raad dezer gemeente, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer G. WILHELMY DAMSTÉ, die in 1889 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 21sten Juli a. s., van des voormiddags negen tot des namid dags vijf uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 20 Juni 1886. E. KIST, Secretaris. [ty. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de passage over de Doezastraat, van de Raamsteeg tot het Steen- sclinnr, van den 13den tot en met den 31sten Juli a. s., voor rij- en voertnigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. II Juli 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, II Jnll. De commissie alhier, belast met het afnemen van het practisch apothekers-examen, heeft in hare zitting van heden tot apotheker bevorderd de hoeren ClémeDB Neujean, geboren te Echt, en Adde Van der Wal, geboren te Veendam. Ook deze examens zijn hiermede afgeloopen. Yoor het eerste ad missie-examen tot de Hoogere Burgerschool voor Meisjes hadden zich 19 adspiraoten aangegeven voor de 1ste klasse. Allen zijn toegelaten, nl. 14 onvoorwaardelijk en 5 met her-examen voor één vak. Bij de overgangs-examens van het Gymnasium, welke Woensdag 8 Juli eindigdeD, zijn bevorderd Van de lste tot de 2de klasse 13 leerlingen; bovendien 1 voorwaardelijk voor stelkunde en 1 voor Fransch; niet bevorderd 2 leerlingen. Yan de 2de tot de 3de klasse bevorderd: 15 leerlingenbovendien 1 voorwaardelijk voor wis kunde en Dnitscb, 1 voorwaardelijk voor Dnitsch en stelkunde, 1 voorwaardelijk voor wiskunde en 1 voorwaardelijk voor meetkunde en Nederlandsch niet bevorderd 5 leerlingen. Van de 3de tot de 4de klasse bevorderd 13, niet bevorderd 2 leerlingen. Van de 4de tot de 5de klasse bevorderd 13, niet bevorderd 1 leerling. Van de 5de tot de 6de klasse bevorderd 5, niet bevorderd 2 leerlingen. I Bij de admiesie-examens van het Gymnasium, welke Vrijdag 10 Juli eindigdeD, zijn toegelaten, tot de eerste klasse: F. J. De Laat De Kanter, H. F. Kortman, A. A. Lada>e, T. Lekkerkerker, B. Oort, S. Ouwehand, M. L. Van Overeem, ET. B. Van Rhijn, J. C. Van Ronkel, C. De Roon Swaan, J. D. De Stoppelaar, A. Van Wijk, J. B. Zuurdeeg; bovendien voorwaardelijk 2, nl. 1 voor Fransch eu 1 voor Nederlandsch. I Tot de tweede klasse: B J. Beuker, J. C. Bij- leveld, en 1 voorwaardelijk voor Btelkuode. ft Tot de derde klasse: B. H. Vos, en 1 voorwaar delijk voor Duitsch en wiskunde. IBij het admissie-examen voor de Hoogere Burgerschool voor Jongens alhier werden van de 35 caodidaten toegelaten 24 on voorwaardelij k (waaronder één voor de 2de klasse) en 6 voorwaardelijk, terwijl er 6 werden afgewezen. Op de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst alhier hebben de volgende bevorderingen plaats gehad: Piano. Van de lste tot de 2de klasse: C. J. Le Poole, J. H. Zaayer, C. Driessen A. D. W. Fockema Andreae, F. C. Zillesen G. A. E. Oort, C. M. W. Zilleszn, W. Ridderhof, U. Dries-en, A. C. Vreede, A. De Koster, H. M. A. Jota, G H. Hamersma, A. M. Jentink, S. H. Obreen en H. W. N. v. d Heijden. I Voorwaardelijk: J. De Graaff. Van de 2de tot de 3de klasse: P. Gilde, S. J. Le Poole, H. Dingemans, H. A. Teo Brink, J. Van der Hoeven, J. Alma, ,W. Van Tilbwg, W. E. D« Graali; M. Van Maasdijk, E. M. Gerlings, E. J. De Ridder, A. A. Ladage, E. Carpentier 'Wil- dervanck, H. Jeltes, M. Ridderbof, C. Bos en J. J. v. Amerom. Voorwaardelijk: M. Coert. Van de 3de tot de 4de klasse: H. C. Molder, J. Lnlofs, H. C. Ten Brink, C. De Graaff, J. E. Boekwijt, C. M. M. r. d. Horn, S. B. Crotnmelrn, E. Hollmann, C. S. M. Kroesen en J. Hollmann. Voorwaardelijk: L. 3. Quant. Van de 4de tot de 5de klasse: C. M. De Haas, C. Meerburg, A. Boeije, J. Brendel, H. M. Sillevis, B. A. J. Koopmane v. Boeker n, C. C. E. A. Jaeger, L. Darlang, J. H. Backer, M. Van Romborg, C. Jesse, P. Roelants, P. D. Vermaas, L. E. Ter Meer, A. C. Van Haitrop en G. G. v. d. Hoeven. Van de 5de tot de 6de klasse: H. J. Coert, A. E. Kooyker, E. J. Conve'e, S. J. F. Ondshoom, C. Coster, A. J. Kooyker, H W. Bays, M. W. Jaeger, P. J. Kromsigt, P. C. T. v. d. Hoeven, D. Van Thiel, W. De Graaff en S. M. Rjjkn. Van de 6de lot de 7de klasse: A. C. G. H. Van Rijen, G. M. v. d. Wal, P. H. Van Thiel, C. C. Slotenmaker, S. Sorin- gar en M. Pleijte. Van de 7de tot de 8ste klasse: C. M. E. Kolff, A. M. Zil lesen, G. E. J. Visser, M. De Graaff, W. C. Blanken, C. G. Kips, B. Sissingh en J. W. P. Rijke. Viool. Van de lste tot de 2de klasseE. Jongmans, G. Sel- lizer, A. Broese Van Groenon. H. W. N. v. d. Heyden, A.G. Boekwijt, F. W. A. Van Müncheö, E. Kelder, A. Goekoop, E. B. Coavée, H. J. Wagener, A. v. d. Sande Bakbnyzen, J. J. v. Amerom, A. Küneman, J. D. Blankenbergen A. A. H. Wijnnobel. Van de 2de tot de 3de klasse: J. H. Ruygrok, E. Von BQlow, J. Jongmans, A. A. Oudegeest, R. O. H. Spandaw, J. P. C. Van Dissel, rf. G. Martin en A. Knenen. Van de 3de tot de 4de klasse: P.. J. Couve'e, W. A. Vermaas, J. De Graaff, J. W. De Goeje, G. G. v. d. Hoeven en J. C. Kin- dermann. Van de 4de tot de 5de klasse: N. A. L. Land, J. A. Van Dijk, C. Cb. De Loot, M. W. Jaeger, J. Fontein en J. Pr Ei senberg. Van de 5de tot de 6de klasse: C. J. W. Heiotz, W. Van Geer en F. W. J. Haanstra. Van de 6de tot de 7de klasse: W. C. Blankeo. Voorwaardelijk: E. Holberg. Violoncel. Van de la e tot de 2de klasse: C. Maarschalk. Van de 4de tot de 6de klasseF. C. Van Geer. Van de 6de tot de 6de klasse: J. Kunst. Van de 7de tot de 8ste klasse: W. Van Bemmelen. Volgens de nieuwe indeeliog van bet onderwijs in de théorie, zijn in de eerste klasse geplaatst: L. Ondehoora, S. Oadshooorn, M. W. Jaeger, S. Knotter, F. W. J. Haanstra, J. Fonteyn en W. v. Tilburg, en in de 2de klasse: M. P. C. Van Geer, J. L. E. Jaeger, M. Van Hartrop en E Homberg. Van de Elementair klasse tot de 1 ste KoorklasseH. Dinge mans, A. M. Jentink, J. Ca-pentier Wildervanck, M. A. Coe- bergh, S. H. Obreen, M. Coert, G. A. Gooszen, A. Maller, J. Alma, N. Vieweg, C. J. Le Poole, J. Tieleman, D. Jaeger, A. C. Vreede, H. Kindermann, E. Kelder, J. Kooreman, C. Koore- maD, F. De Wilde, W. Overgaanw en A. Tieleman. Van de lste tot de 2de Koorklasse'. J. De Carpentier Wil dervanck, J. E. Boekwijt, J. C. L. Oudegeest, A. C. Overgaanw, A. Dn Bois, C. Coert, C. F. De Loos, J. C. De Loos, A. Tie leman, H. A. Ten Brink, H. C. Ten Brink, M. Tieleman, A. A. Oadegeest, H. J. Van Leenwen, J. H. Ruygrok, E. Von Bulow, A. D. H. Fockema Andreae, F. J. De Laat de Kanter, L. Quant, W. A. Vermaas, D. A. Heynsins, F. C. Zillesen, J. Fonteinen D. J. J. De Koster. De Indische mail per stoomschip „Soenda" wordt morgen alhier verwacht. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 3965 volwasser personen en van 312 kinderen. Beroepen is te Aarlanderveen de heer T. H. Woustra, predikant te Oudewirdum. Men schrijft ons uit Valkenburg, prov. Limburg, «ld. 8 Juli: Nauwelijks had het warme Juli-zonDetje zjjne stralen door de gesloten vensters en dichte gor dijnen ons toegezonden om den morgengroet te brengen, nauwelijks hadden de gevleugelde zangers in het talrijk geboomte ons toegeroepen geen wolkje aan den hemel dreigt beden met zijn regeD, - of alleD, enkelen met enorm veel krachtsinspanning, ont trokken zich aan de omhelzingen van Morpheus om wederom de grootsche en trotsche natuur van dit plaatsje in oogeDSchouw te nemen. Na vooraf in hooge mate eer betoond te hebben aan het copieuse déjeuner, na ons voorzien te hebben van een hoed van 14 cents en een blauwen boerenkiel van een weinig meer, trok men voort, oort naar het wonderscboone Geuldal. Dan eens laDgs de vreedzame weiden, dan wederom naast f hoog boven het kronkelende riviertje de Geul, u eens te midden van struikgewas en boomeD, uan weer over rotsen en bergen, bereikte men het dorpje Geulhem. Groot was de indrnk, dien zich bij het aanschon wen vau dit alles van allen meester maakte, vooral van onzen nestor, den heer C. uit Warmond, die eeuwigdurend den hemel tot getuige riep dat al wat hij zag schoon, prachtig, verheven en nog veel meer was. Ons eerste bezoek gold oen groot paleis, met honderden kamers, alle gevormd door urenlange gangen van de rotskloof, waarin zich een vroolijk opgeruimd weeuwtje had gevestigd. Slaapkamers, provisiekamer en nog veel meer kamers diende haar tot gebruik, terwijl een aardig lief tuintje dit alles omgaf. Op onze vraag of dit monumentaal gebouw haar eigendom was, gaf zij ons ten antwoord dat zulks niet het geval was, dat de gemeente zich in het bezit van dit huis mocht verheugen en dan ook van haar een huur en belasting inde van. 30 cents per jaar. Aan reparatie deed de eigenares echter niet veel, het geen haar toch geen reden tot klagen gaf. Een weinig uitgerust eu verfrischt door het groote glas bier tegen betaling van 5 centen, ons aange boden door Fran§ois Coppée (niet door den dichter, maar door den Geulhemschen herbergier) togen wij weder heen naar het somber en doodsche kerkje, verscholen in de ingewanden der aarde. Hier was het dat eens de inwoners hun heil, hun toevlucht moesten zoeken om het harde lot te ontgaan, hun beschoren door de Fransche zegevierende troepen, die in 1795 Maastricht belegerden en nit woede over de gevoelige verliezen, hon herhaaldelijk toe gebracht door de manhaftige bezetting dier stad, zich op lafhartige wijze wreekten op de weerlooze plattelandsbewoners. Niet in staat zich te verdedigen tegen deze talrijke rooverbenden, bood deze grot hun eene uitmuntende schuilplaats aan en hier was het dan ook dat zjj vertoefden, hier was het dat zij oen bedehuis maakten, gehouwen in den zachten zandsteen, om den Heer dank te zeggen voor dit toevluchtsoord. Eindelijk aanvaardde men den terugtocht om wederom des namiddags de wandeling te hervatten en thans naar Schaasberg en naar den aldaar wonen- den heremiet. Ik zal niet uitwijden over de natuur- tafereelen, die zich daar aan ons oog vertoonden. Genoeg zij het dat allen bijna niet te bewegen waren deze plaats te verlaten, slechts het voorstel van onzen gids om een glas bier te drinken bij schoon Anneke kon hen hiertoe doen besluiten. Jammer was het dan ook dat, schoon Anneke juist kermis was gaan houden en dat hare moeder, eene zestigjarige vrouw, niet op de schoonheid harer dochter meer aanspraak kon makon. Dit was het eerste in deze streken, dat ons niet meeviel. Des avonds had men ter herinnering aan de feesten, zoo luisterrijk in ons Leiden gevierd, ook hier eene soirée georganiseerd. Het hotel was a giorno verlicht, een goed gekruide bool op tafel gezet, de deuren der welsprekendheid wijd geopend en het pleizier nam alweer van voren af aan een aan vang. Men zong, men speechte op Holland, op Tuin bouw, op Leidsche en andere afdeelingeD, op vrouwen, Koning en vaderland, kortom alles werd herdacht en veel bezongen en beklonken. Er werd ten slotte een optocht door het plaatsje gehouden met fakkellicht en muziek; de hoofdper soon in een blauwen kiel, strooien hoed en op pantoffels. Om den heer De Bergh alle mogelijke moeite van uitrekeningen van onkosten te besparen, kan ik u verklaren dat deze ommegangk den ge- heelen stoet met al zijne deelaemers op geen enkele centime te staan is gekomen. Hoewel de inwoners van het plaatsje door gullen hartelijken lach hunne ingenomenheid met deze vroolijk feestvierende bende betuigden, lieten zjj echter het aanbieden van cham pagne wijselijk achterwege. Zoo dan eindigde wederom deze dag en zeker zal deae bij allen in aangename herinnering blijven.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1