schilderijtje (landschap) ƒ1000; 1 dito portretje 105 Er waren vele kooplieden in antiquiteiten, die voor het buitenland kochten en kooge prijzen be steedden. De heer P. C. Van Vrijberghe De Coning, te Lisse, ontving Woensdag een bezoek van den heer A. C. Landgren, apotheker te Slite in Zweden, die den 20sten Juni van Stockholm vertrok, met het doel om gedurende een paar maan den door Dnitschland, Nederland, België en Frank rijk een reisje op zijn rijwiel te maken. Tot dusver heeft hij dagelijks gemiddeld een afstand van 120 kilometers afgelegd. Van 6 op 7 Juli overnachtte hij te Amsterdam en van 8 op 9 Juli te Rotter dam. Hij begeeft zich rechtstreeks naar de tentoon stelling te Antwerpen en zal vervolgens over Frankrijk en Duitschland de terugreis aannemen. Tegen den 20sten Augustus denkt hij in zijne woonplaats terug te zijn. Nv. d. D.) In de haven van Den Bosch is gezon ken de stoomboot van Leiden op Den Bosch, van den heer Planjer. Met lichten is men bezig; veel goederen, vooral kaas, zijn bedorven. In de Scheveningsche boschjes was op de „Kleine Witte plek" een aantal kinderen aan het spelen, toen één de aardigheid had, een kind van 7 jaren in een zeer grooten zandkuil te duwen. Daarna liep de bende weg. Na eenige minuten, toen zij naar den kuil terugkeerden, was het meisje niet meer te vindeneene groote massa zand was op het kind gestort en het zou gestikt zijn, zoo niet een boschwachter de kleine met zeer veel beleid en moeite te voorschijn gebracht had. Het kind is daarop naar de ouderlijke woning ver voerd, waar terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Te Amsterdam is een meisje geboren, dat slechts één beentje heeft en één armpje, doch zoowel aan het voetje als aan het eenige handje bevinden zich tien vingers. Overigens is het een flink kindje, dat oogenschijnlijk gezond is en voor spoedig groeit. Te Arnhem heeft iemand veel lief- hebberij om zijn eigen glazen in te slaan. Ook nu weer vermaakte hij zich met deze uitspanning en sloeg voor een 10 a 15 ruiten in zijne woning stuk. Na voldaan te zijn, trok hij naar den glazen maker, kocht daar nieuwen voorraad, doch verloor er eenige onderweg, waarop hij vol woede ook de rest tegen de steenen wierp. Tehuis komende werden nu nog de overgeblevenen vernield en een aanvang gemaakt met het huisraad, waaraan eerst op de komst van den sterken arm een einde kon worden gemaakt. Een droevig ongeluk had te Rijmer- gtok (Limburg) plaats. Een paal, opgericht voor mastklimmen gedurende de kermisdagen, viel om en wondde een kind van den landbouwer Vossen zoozeer, dat het kort daarop overleed. Bij het Pruisische ministerie van buitenlandsche zaken zjjn in den laatsten tijd her haaldelijk verzoekschriften ingediend om de offioieele bemiddeling der Regeering, bij het instellen van vorderingen op erfenissen, welke in de Nederlanden zijn opengevallen. De inlichtingen, door de regee ring dienaangaande ingewonnen, zijn voor de be trokken pretendenten al zeer ongunstig, zegt de „Volkszeitung". Zoowel in het Koninkrijk der Neder landen als in de koloniën verjaren de vorderingen wegens erfenissen na verloop van 30 jaren na het openvallen der erfenis. Bovendien is sedert 1880 elke aanspraak vervallen op erfenissen, die vóór 1811 onder het beheer der voormalige weeskamers zijn gekomen. Bij de wet van 5 Maart 1852 werd namelijk eene commissie benoemd, met opdracht om tot liquidatie van die erfenissen en boedels over te gaan. Die commissie heeft, ingevolge artikel 8 van genoemde wet, de voorgeschreven oproepingen in de „Ned. Staatscourant" gedaan, en aan hen die zich dientengevolge tijdig hebben aangemeld en de geldigheid hunner aanspraken konden bewijzen, de hun toekomende penningen uitbetaald. Na verloop van den wettelijken termijn van 5 jaren werden daarop de overschotten dier boedels aan den „Staat der Nederlanden toegewezen. Sedert 1811 zijn in het Koninkrijk der Nederlanden geene nalaten schoppen meer bij de weeskamers ingekomen." De sluipmoord te Djambi. - Het „D. v. N." oi>tving inzage van een particulier Bchrijveo, waaraan hef blad het volgende ontleent, betreffende den moord, door twee inlanders te Djambi gepleegd cp den officier van gezondheid Van Heycop Ten Ham „Zaterdag 23 Mei waren wij, wat zelden ge beurt, allen (nl, de zeven Europeanen alhier) in den vooravond in de sociëteit vereenigd. Gij weet dat deze zijn de controleur Palm, kapt. v. d. Schoor, dr. Heycop Ten Ham, de havenmeester Jackson en de luitenants Bueninck, Lucker en Jacobs. Wij waren bezig te biljarten en speelden geza menlijk een potspel in eene uitermate vroolijke stemming. Om ruim halfacht kwamen plotseling twee inlanders al tandakkende, inlandsch dansend, binnenstormen, met ontbloote klewang in de hand en over hun rechterschouder houdende. Onmiddellijk begonnen zij eene slachting onder ons aan te richten. Wij hadden geen van allen wapens bij ons en poogden ons met onze queuen te verdedigen, welke echter als splinters door de klewangs werden stukgeslagen. Op het eerste moment dachten wij dat d'e beide kerels brieven van den sultan brachten, omdat zij dan ook oDgeveer op dezelfde wijze loopen, a's zij bij den controleur moeten zijn. Hoe alles precies is toegegaan, weet ik mij niet te herinneren; alleen kan ik u mededeelen dat wij ons allen zoo goed mogelijk verdedigden. Dr. Heycop Ten Ham bleef op de plaats dood; die arme vent kreeg eerst een houw, die zijn hoofd, van het linker voorhoofdsgedeelte af over de beide oogen tot aan het rechteroor, gedeeltelijk kliefde, verder eenige kleinere wonden in het aangezicht, één in den hals, rechterpols en linkerdij. Bueninck kreeg slechts één slag, die echter zijn rechterarm bijna geheel in tweeën sneed, zoodat al de groote slagaderen waren doorgesneden. De klewang, die dezen slag toebracht, schijnt vergiftigd te zijn geweest, daar hij reeds den 26sten 's avonds om halfelf overleed en zijn lijk reeds een paar uren na den dood zoo geweldig begon op te zwellen, dat hij een driedubbelen omvang had gekregen. Ook zjjn hoofd deelde in deze omvangtoeneming. De havenmeester Jackson heeft verschillende groote wonden gekregen, twee in zijn gezicht, die hem de linkerwang, onderkaak en kin in stukken sloegen, één over den linkerschouder, daar gemak kelijk mijn vuist in kan liggen, en één over zijn linkerhand. Daar onze goede dokter overleden was, moest één der officieren, die de meeste geneeskundige kennis bezat, als medicus fungeeren en de ongeluk kige gewonden in het hospitaal verbinden. Bueninck heeft erge wondkoortsen gekregen; 1'/, dag na het gebeurde begon hjj te ijlen en is tot aan zijn dood buiten kennis gebleven. Jackson leeft nog en is zelfs vrij welwij hopen dat nu spoedig een medicus uit Palembang komt om de zorgen over dezen braven kerel op zich te nemen. Een Sinjo, schrijver van den controleur, die met oen lans kwam om ons bij te staan, werd de lans met de hand, waarin hij haar hield, afgeslagen en geheel in stukken gehakt. Hoe wij vieren nog onge deerd zijn geblevon, begrijp ik niet; wij moeten echter nog zeer op onze hoede zijn en loopen steeds met geladen revolvers. Het is evenwel niet waar schijnlijk, dat zoo iets zich spoedig herhalen zal. Gij zult begrijpen dat wij allen nog zeer onder den indruk van het gebeurde verkeeren en ik u dus onmogelijk thans over iets anders kan schrijven." BUITENLAND. ttroot-Britannië. In het Lagerhuis zeide de heer Bourke gister avond dat het niet in de bedoeling der Regeering ligt, om uit lord Northbrook's berichten over Egypte verdere bijzonderheden mede te deelen. De stukken betreffende de conferentie voor het Suez-kanaal worden voor de overlegging aan het Huis in ge reedheid gebracht. Het Huis zal ook in de gelegen heid worden gesteld om over de finantieele con ventie zijn oordeel uit te spreken, voordat verdere stappen worden gedaan. Over den tekst dier oon- ventie is men het nog niet eens. Hij verklaart ver der dat hjj het in het belang van den staatsdienst niet wenscbelijk acht, om bij den tegenwoordigen stand der onderhandelingen met Rueland de cor respondentie met sir Peter Lumsden openbaar te maken. Sir Michael Hicks Beach deelde mede dat be sloten is tot benoeming eener commissie, om de kwijning te onderzoeken waarin de handel verbeert. Wat de Staatsbegrooting betreft verklaarde hij voornemens te zijn om verschillende voorstellen van zijn voorganger, den heer Childers, te behouden. De Regeering zal geen nieuwe belastingen voor stellen. Yan het krediet, ten bedrage va*i 11 millioen', j is reeds 9,850,000 pd. st. uitgegeven; hij betreurt dat de uitgaven der Admiraliteit, met het krediet i in verband staande, reeds op 5 Juni met een half millioen do raming overtroffen. Het geheelo tekort over het vorige en dit dienstjaar is 3,870,000 pd. st.; het zal door schatkistbons gedekt worden. Sir Michael Hicks Beach deelde vcorts mede dat bij heeft afgezien van Childer's plan, om voor de belasting het alkobolgehalte van wijnen van 26 op 30 graden te verhoogen. Hij kwam op tegen het vermoeden, als zou met het onderzoek naar den kwijnenden handelstoe stand een terugkeer tot beschermende rechten be doeld worden. Het budget-voorstel werd daarop bij eerste lezing aangenomen. Bij de tweede lezing is het ontwerp tot instel ling van een Australiscben bondsraad aangenomen. Am het slot der zitting werd bij tweede lezing het voorstel aangenomen, om jonge meisjes tegen het verlokken tot een onzedelijken levenswandel te beschermen. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp tot aan stelling van een afzonderljjken minister voor Schot land, bij tweede lezing goedgekeurd. De heer Roth schild nam zitting. De officieele correspondentie over het terug trekken der Engelsche troepen uit Dongola is open baar gemaakt. In antwoord op een telegram van Smith, i. d. 27 Juni, verklaarde generaal Wolseley^ zich sterk en aanhoudend voor eene weder-bezet- ting dier provincie en een najaarsveldtocht tegen den Mahdi in Khartoem; hij merkte daarbij ter loops aan, dat de Engelschen Egypte niet dan na verloop van eenige jaren zouden kunnen verlaten. De commandant der Engelsche troepen in Dongola, over de zaak ondervraagd, gaf als zijne meening te kennen, dat eene weder-bezetting onmogelijk was zonder eene nieuwe expeditie en Smith seinde daarop den 2den Juli, dat in het besluit tot terug trekking der troepen werd volhard. Met betrekking tot Soedan verneemt de „Daily News" uit Varna, dat de Porte de onderhandelin gen met Engeland wil heropenen voor de bezetting dier provincie door Turksche troepen. Daaraan zou tot grondslag strekkeD, dat de kosten van onder houd der troepen voor rekening van Egypte komen. Griekenland. De minister voor financiën en bnitenlandsche zaken, de heer Delyannis, legde Woensdag in <lt Kamer van Afgevaardigden het budget voor 1885 over en laakte daarbij ten strengste het beheer van zijn ambtsvoorganger Trikupishij stelde deze» zelfs verantwoordelijk voor den slechten toestand waarin de financiën verkeeren. De besparingen, op'- de staatsbegrooting door Delyannis verkregen, be dragen ongeveer 12 millioen. De heer Delyannis zette gisteren, Donderdag,W zijne finantieele speech voort. Over de drie laatst; dienstjaren, zeide hij, bestaat een tekort van 3S millioen, waarvan 11 millioen over 1885. Op d begrooting van 1886 zal het evenwicht herstel zijn. Hij diende vervolgens verschillende voorste! len in, o. a. tot wijziging van het belastingstelse en het verleenen van volmacht aan de minister; om alle monopoliën af ie schaffen. Zijne rede maakte een levendigen indruk. Telegrammen. SCHWERIN, 9 Juli. Ter opheldering van tegenstrijdige berichten verklaart de „Mecklet burgische Nachrichten" dat de regeering va Meoklenburg-Schwerin, bij de afstemming in de Bondsraad over de Brunswijksche troonopvolging! quaestie, zonder eenige aarzeling voor het, met har denkwijze volkomen overeenkomende, voorstel va de rechterlijke commissie heeft gestemd. MADRID, 9 Juli. Gisteren kwamen in Span| 1450 nieuwe choleragevallen voor en 717 sterfg vallen, waarvan 5 gevallen en 4 sterfgevallen Madrid; 50 gevallen en 69 sterfgevallen te Aranjfue 138 gevallen en 67 sterfgevallen in de provinc Alicante; 151 gevallen en 55 sterfgevallen in Murcii 822 gevallen en 411 sterfgevallen in Valencia; li gevallen en 36 storfgevallen te Saragossa; 24 gevallf en 17 sterfgevallen te Cartagena; 114 gevallenf 50 sterfgevallen te Castellon; 11 gevallen en sterfgevallen te Cuenga en 7 gevallen en 5 ster gevallen te Truel. LONDEN, 9 Juli. De regeering heeft geei B bevestiging ontvangen van het bericht omtrent dd&» dood van Olivier Pain. PARIJS, 9 Juli. „Havas"-agentschap verkl»» I het bericht dat de heer De Freycinet eene no in zake de Suezkanaal-aangelegenheden zou hf

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2