Zaterdag 4 Juli. N". 7782. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. liEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Groolere tellers naar plaatsruimte. Voor bet incassee- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 3 Juli. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschapde heer J. Loeff, geb. te Koudekerke, met academisch proefschrift, get.„Het recht van beraad", en de heer H. A. Hooft, geb. te Zwolle, met academisch proefschrift, get.: „De rechten en loonen van art. 238 der Gemeentewet." De prijsvraag, voor welker beantwoording de heer R. H. Yan Dorsten, doctorandus in de wis- en natuurkunde, leeraar aan het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam, door de faculteit dor wis- en natunrknnde bij de Rijksuniversiteit alhier bekroond is geworden met de gouden medaille, lnidde aldus: „Ontwikkeling langs analytischen weg van de theorie der kromming van lijnen, welke op een gebogen oppervlak kunnen getrokken worden, met de toepassing op de kromtelijnen der opper vlakben van den tweeden graad." De Kweekschool voor Zeevaart alhier is over het 2de kwartaal van dit jaar vooruitgegaan met 110 jongens. Naar men voorgeeft wegeDS de ëlechte op komst van het pnbliek bij de tooneelvoorstellingen wordt over het afgeloopen boekjaar door de Leid- sche Schouwburgmaatschappij geen dividend uitge keerd. De schnld zon ook wel eens aan de quaD- titeit en qoa'iteit der voorstellingen kunnen liggen. Bij de te 's-Hage, onder praesidium vanjhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, gehouden verga dering van de Vrije Universiteit, welke druk be zocht was, vielen de benoemingen alle uit over eenkomstig de voordrachten door het bestuur gedaan Het verslag en de rekening door den heer S. C. Fahins uitgebracht, werden goedgekeurd. De vol gende vergadering zal te Leiden worden gehondei. De indiening van het wetsontwerp tot her ziening der Kiestabel, gelijktijdig met de voorstellen tot Grondwetsherziening, werd in de afdeelingen der Tweede Kamer door een deel der leden be treurd. Die indiening scheen het gevolg van be denkingen door één lid verleden jaar ontwikkeld, doch door de overgroote meerderheid der Kamer niet van groot gewicht geacht. Grondwetsherziening moest eerst zoo spoedig mogelijk worden ten einde gebrachtdan zou van zelf herziening der Kieswet volgen. Werd nu tot herziening der Kiestabel over gegaan, dan zou weder Kamer-ontbinding en nieuwe verkiezingen noodig worden en de daarmede ver bonden agitatie op den goeden afloop van den arbeid der Grondwetsherziening slechts nadeelig werken. De meeste leden deelden in deze zienswijze niet, of Diet ten volle. Zij meenden zich in de gegeven omstandigheden bij de herziening der Kiestabel te moeten nederleggen; anderen achtten de indiening zelfs gebiedend voorgeschreven zoolang de wettelijke voorschriften niet waren herzien. Met het oog op Grondwetsherziening moest de Kamer op het wet telijk aantal gebracht worden. Yele leden waren intnsschen van oordeel dat dit ontwerp niet gaf eene zoo beperkt mogeljjke herziening der Kiestabel. Schier geen enkel district bleef onaangeroerd, zelfs werden sommige districten nit bijna geheel nieuwe bestanddeelen samengesteld, oodat van het thans bestaande niet veel meer dan de naam behouden bleef. Veel beter ware het gi- weest indien het aantal leden der Kamer ware uitgebreid naar verhouding der toegenomen bevol king, door met behoud der bestaande indeeling de nieuwe leden eenvoudig te doen verkiezen in die districten waar het grootste surplus boven de 45,000 zielen of meervouden daarvan werd aangetroffen het eerst zonden dan in aanmerking zijn gekomen de districten Sneek, Arnhem, Amersfoort, Amster dam, Haarlem, Rotterdam, 's-GraveDhzge en Dor drecht. Mocht men alsnog omtrent een dergelijk plan tot overeenstemming kunnen geraken, zo ware het werk van de aanvalling der Kamer in korten tijd en zonder omslag te volbrengen. Dit denkbeeld vond bij een groot deel der leden overwegend bezwaar zoowel met het oogopart. 77 der Grondwet, daar dan groote excedenten of overschotte in de bevolking van sommige districten verstoken zon den blijven van het recht om een nieuwen vertegen woordiger te benoemen, als, omdat het hoogst onbil lijk zon zijn tbans dergelijke nieuwigheid aan te vangen, in afwijking van het stelsel reeds 4-malen in praktjjk gebracht, en meestal ten voordeele van de parlementaire meerderheid. Door het aangegeven denkbeeld zou alweder eene bepaalde staatkundige richting eenzijdig worden bevoordeeld. Verscheidene leden waren verwonderd dat de Regeering niet van de gelegenheid had gebrnik gemaakt om de vele onbillijkheden der tegenwoordige Kiestabel zooveel mogelijk weg te nemen. Van een stelsel bij de Regeering omtrent het streven naar de vorming van enkelvoudige districten bleek niets. Dat er weinig reclames waren ingekomen beteekende al heel weinig, omdat men zon hebben moeten reclameeren tegen de bestendiging van eene onbiljjke indeeling in het algemeen. Meerdere leden achtten eene Kamer-ontbinding ten gevolge van deze herziening noodzakelijk en meenden dat dan ook het oogenblik gekomen was om binnen de grondwettelijke grenzen den census te verlagen en de verkiezingen voor de nienwe Kamer, door het alzoo uitgebreid kiezerspersoneel te doen plaats hebben; hiernit zon geen tijdverlies ten opzichte der Grondwetsherz.ening voortvloeien. Yele andere leden meenden daarentegen dat Grond wetsherziening op deze wjjze geheel op den ach tergrond zon geraken. Met betrekking tot de voorgestelde indeeling werd door verscheidene leden verklaard dat zij, hoewel daarmede in het algemeen weinig ingenomen, zich dachten te onthouden van het voorstellen of aan geven van wijzigingen, omdat elke verandering in het eene district op de samenstelling van andere districten van invloed kan zjjn, terwijl de inrioh- ting der geheele tabel alleen van de Regeering kan uitgaan, die daartoe over de noodige gegevens beschikt. Evenwel volgen nn verschillende aanmerkingen op de nienwe indeeling of verschikking vaD een aantal districten. Omtrent die in Znid-Holland werden de vol gende opmerkingen gemaakt. Delft. - Men meende dat het niet aaoging de gemeenten Zoetermeer en Zegwaard, welker kom men onmiddellijk aan elkander grenzeD, te scheiden en bij verschillende districten (Leiden en Delft) in te deelen. Rotterdam. - Schiedam, Charlois en Pernis hadden, naar men meende, met enkele andere ge meenten tot een nieuw enkelvoudig district moeten zijn yereenigd. Het ware dan niet noodig geweest, Rotterdam tot een vijfvoudig district te verheffen. 's-Gravenhage. - Rijswijk scheen veeleer bij Delft dan bij 's-Gravenhage te behooren. Dordrecht. - Hier wordt nog melding ge maakt van de gemeente Groote Lindt, ofschoon zij bij de wet van 28 Juni 1881 met de gemeente Zwijndrecht is vereenigd. Omtrent de Noord-Hollandsche districten werd nog gefeegd: Amsterdam. - Het had een vreemden indruk gtemaakt dat, terwijl de vereeniging van een ge deelte van Nieuwer-Amstel met de burgerlijke ge meente Amsterdam wordt voorbereid, thans wordt voorgesteld Nieuwer-Amstel van Amsterdam af te scheiden, om het te brengen onder Haarlemmer meer. Beter ware het, naar veler oordeel, geweest van Nieuwer-Amstel een enkelvoudig district te maken, of wel het bij Amsterdam te laten blijven en daaraan negen afgevaardigden toe te kenner. Desnoods had men daartoe aan Amsterdam, om het voor negen afgevaardigden vereischt bevolkings cijfer te verkrijgen, enkele gemeenten aan de over zijde van het Noordzeekanaal kannen toevoegen. Haarlem, Haarlemmermeer, Leiden. - De samenstelling dezer districten kwam aan ver scheidene leden minder gelukkig voor. Wordt Zaan dam van Haarlem gescheiden, dan behoorde Haarlem Daar hnnne meening een enkelvoudig district te worden. Haarlemmermeer wordt volgens de voorge stelde indeeling een geheel ander district; van de 54,011 zielen, die het thans bevat, behoudt het er slechts 20,688; feitelijk wordt het in oen distriet Nieuwer-Amstel herschapen. Wilde men de indee ling dezer districten veranderen, dan diende ook Leiden tot een enkelvoudig district te worden gemaakt. Aanstaanden Zondag, 5 Juli, zal door de garnizoenen eene parade worden gehonden ter eere van de Prinses von Wied, geboren Prinses Marie der Nederlanden. Door burgemeester en wethouders der ge meente Wassenaar is tot ambtenaar der secretarie benoemd de heer L. G. A. graaf Yan Limbnrg Stirum, zoomede tot secretaris van de VeenzijdBche on andere polders der gemeenten Wassenaar en Voorschoten. De arrondissements-rechtbank te 's-Graven- bage heeft eene voordracht opgemaakt ter voor ziening in de vacature van rechter in het ooilege, ter vervanging van wijlen mr. W. C. D. Olivier. Daarop zijn geplaatst mrs. C. Diemont, rechter in de arrondissementB-reehtbank te Breda; E. Feith en J. W. Oosterzee, beiden rechters in de arrond.- rechtbank te Rotterdam. Aangenomen is het beroep naar Abbenbroek door den heer J. M. J. Hoog, cand. te Voorschoten, en bedankt voor Aarlanderveen door ds. J.L. Tiche laar, te Ouddorp. Den onderwijzer G. Pb. Hoeks te Stompwijk is door den Raad dier gemeente geene gratificatie van 75, maar, geljjk men ons nader bericht, eene van 60 toegekend, althans de bevoorrechte heeft niet meer ontvangen. Gedurende de maand Juni iB bij de Regeering geen enkel ambtsbericht ontvangen waaruit blijken zou dat de besmettelijke longziekte onder het vee in Nederland is waargenomen. Door den Koning is als subsidie voor den, in- deze maand te Hoorn te honden, grooten schietwed strijd gegeven de som van ƒ300, anderen zeggen ƒ500. Z. M. heeft den officier-machinist 2de kl. bij 's Rijks stoomvaartdienst C. A. Brsndt, met 1 dezer bevorderd tot officier-machinist 1ste kl.; - bij het wapen der cavalerie benoemd tot lsten luit., en wel bij zijn tegenwoordig corps, don 2den luit. W. H. Piepers, van bet 2de reg. hnzaren; W. B. De Bruyn, thans ontv. der dir. bel. en ace. te Sloten, als zoo danig benoemd te Harmeien c. a. Betreffende het feest der Burgerij aan het Leid- sebe Studentencorps zij nog het volgende mede gedeeld: Aan mevrouw De Laat De Kanter, de echtge- noote van den burgemeester, werd bij hare aankomst door de feestcommissie een bouquet aangeboden. Na de uitvoering van het eerste muzieknummer had de plechtige ontvangst van het Collegium van het Studentencorps plaats door den voorzitter der feest commissie, den heer De Laat De Kanter. De burge meester heette het corps welkom te dezer plaatse wees op de goede verstandhouding, die steeds tus- sehen burgerij en studenten bestaan had en nog bestond, zooals in de laatstverloopen feestweek wederom zoo duidelijk was gebleken, en drukte

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1