WKgg wel de heer Baartmans 100 en de heer Hocks 75. De collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht te Stompwijk ƒ40 57 en te Year 13.90. De Tweede Kamer heeft gisteravond aange nomen de wetsontwerpen: tot voorziening in het nadeelig slot der Staatsrekening van 1882; tot verkoop van grond te Zevenbergen aan die gemeente en aan de Zevenbergsche beetwortelsuikerfabriek; de overeenkomst met den dijkstool van het polder district Tielerwaard. Na vaststelling der huishoude- ljjke raming is de Kamer op reces gescheiden. Gemengd Nieaws. Yronw Van der Linden, de Leidsche giftmengster, is hedennamiddag van 's-Hage naar de gevangenis voor veroordeelde vrouwen te 's-Her- togenbosch overgebracht, tot het ondergaan van de levenslange tuchthuisstraf, waartoe zij op 1 Mei jl. veroordeeld werd. Evenals wat reeds met zoo veel is geschied, dat voor de studentenfeesten heeft dienst gedaan, is men heden ook begonnen met het af breken der in hout en schilderwerk nagebootste Witte Poort. In een der bosschen van graaf Ben- tinck te Amerongen is een scharlaar (corucias garula) geschoten. Deze vogel is zeer zeldzaam. Volgens den heer Termeer, preparateur bij 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden, is het de tweede die in Nederland wordt geschoten. Te Scheveningen kwamen gister- morgen 9 schuiten aan, waarvan 7 van Katwijk. De visch was buitengewoon duur. Omtrent de zaak van Jeanne Lorette wordt verzekerd dat zij tot in de minste bijzonder heden alles wat op het misdrijf, door haar begaan, betrekking heeft, aan den rechter heeft medege deeld en opgehelderd en dat al hare opgaven bij het gerechtelijk onderzoek gebleken zijn met de waarheid te strooken. Vandaar dat het proces ver moedelijk geeDerlei incidenten zal opleveren. Bij den te Amsterdamgehoudenschiet- wedstrijd van officier en der schutterij in Nederland, op eene personeele baan van 150 meter, werd de eereprijs, een massief zilveren bokaal, behaald door jhr. mr. M. Van Reenen te 's-Gravenhagede eerste prijs, een kristallen pièce de milieu met zilveren voet, uitgeloofd door de gemeente Amster dam, door den heer E. Prins, te Amsterdam. De vrouw, die te Oud-Beierland in hechtenis werd genomen als verdacht van haren man door vergif te hebben willen dooden, is voorloopig op vrije voeten gesteld. De voorwerpen op deze daad betrekking hebbende, zijn in beslag genomen de man bevindt zich buiten gevaar. Evenals te Parijs, heeft verleden Zondag ook in andere plaatsen van Frankrijk een verschrikkelijk onweer gewoed. Te Auch vielen een half unr lang groote hagelsteenen die hetgeheele gewas vernielden. Te Villeneuve zat de familie Descayrac aan tafel, toen de bliksem insloeg. De vrouw des huizes werd terstond gedood en een der dochters verloor de spraak. Ook elders werden verschillende personen getroffen. In de Vogezen en te Besan£on richtte het water groote schade aan. Alleen in tuinen en op het land werd daar voor meer dan 150,000 fr. waarde vernield. In de nabijheid van Berlijn zal heden avond een reusachtig groot vuurwerk worden afge stoken, dat. het bombardement van Alexandrië, door de Engelsche vloot op 11 en 12 Juli 1882, zal voorstellen. Men zal Alexandrië met de buitenwerken der stad, de drie voornaamste forten Aida, Moncrieff en Rasel-Tin, den vuurtoren en het paleiB van den Khedive, te aanschouwen krijgen, benevens hot in de haven geconcentreerde Engelsche pant ser-eskader. Het vuurwerk is op zoo groote schaal vervaar digd en zóó kostbaar, dat de eigenaar van het lokaal, waar het afgestoken wordt (de heer R. Stornecker te Sohlosz-Weiszensee), de toegangsprij zen voor het publiek aanmerkelijk beeft moeten verhoogen. Te Saint-Plaisir (dep. Allier) kre- gen twee kinderen, de 10-jarige Jamet en de 8- jarige Jules Limoges, twist. Jamet nam een mes en stak dat in Jules' hals. Jules viel dood neer. De jeugdige moordenaar nam het lijk op en wierp dat in een beek. Het lijk is gevonden, Jamet be kende de daad en werd gearresteerd. Te Posse zijn twee honden schaap s- kooien binnengedrongen en hebben ruim 50 dezer dieren meer of minder erg gebeten. Enkelen hingen de ingewanden buiten het lijf. De jury te Nieuw-York heeft Lucilla Dudley vrijgesproken van poging tot moord op O'Donovan Rossa, omdat zij, als krankzinnig, niet toerekenbaar was. Eene poging tot m o o r d d i e g r o o t e gelijkenis met de misdaad van Marohanden aantoont, vond dezer dagen te Épernay plaats. Mevrouw Arthémise Beauchamp, eene rentenier- ster, bewoont er met hare vijf-en-twintigjarige doch ter en eene dienstbode een groot hnis aan den weg naar Pierry. Des nachts te twee uren werden de dame en hare dienstbode wakker door het geluid van voetstappen en het vallen van zilverwerk op den grond; zij schoven de ramen open en riepen luide: „brand! brand!'' De buren werden wakker en snelden toe; zij vonden de dame half verworgd op haar bed liggen. Toen zij weder tot bezinning kwam, verklaarde zij zich niet anders te herinneren, dan dat zij den baard tegen haar gelaat had gevoeld van den per soon, die haar bij de keel had gegrepen. De meu belstukken on laden, die dcor middel van de juiste sleutels waren geopend, waren, evenals de kistjes met zilverwerk, geheel ledig gehaald. Het is dus aan geen twijfel onderhevig of de misdaad is door kerels gepleegd, die de gesteldheid van het huis en de gewoonten der bewoonster ken den. Zij hadden al het geld, het linnengoed en de kleederen weggenomen, die mevrouw Beauchamp in huis had. De kreten, die de dame en hare dienstbode aan hieven, hebben de dieven belet om de balen mede te nemen, die zij vooraf hadden gereed gemaakt; men vond zelfs een suikerbrood aan den afsluitings muur terug, waaraan sporen van ovorklimming zichtbaar waren. BUITENLAND. Frankrij lc. Het bestuur der „Association professionelle des journalistes republicans frangais" heeft besloten voor de Engelsche rechtbanken een geding aan hangig te maken tegen Smith en Wolseley, omdat zij een prijs op het hoofd van Olivier Pain gesteld hebben. Grévy gaat als gewoonlijk de vacantia door brengen te Ment-sous-Vaudrey, vermoedelijk van half Juli tot October. Het Fransche „Institut" heeft den tweejaar- lijkschen prijs van 20,000 fr. toegekend aan Brown- Sequard. De Brazza kwam na hem het meest in aanmerking daarvoor. Duitschland. Het „Braunsch weiger Tageblatt" deelt het een en ander mede omtrent de geheime zitting van den Brunswijkschen Landdag, waarin het voorstel dat Pruisen bij den Bonderaad zal indienen, en de verhouding van den Landdag tot dat voorstel, be handeld werd. Wat betreft Brunswijks houding bij de stemming in den Bondsraad gaf men den Regentschapsraad volledige volmacht. Daarop las de staatsminister, graaf Görtz Wriesberg, een aantal documenten voor, die veel nieuwe redenen tot versterking van Pruisens voorstel inhielden. „Op schitterende wijze rechtvaardigde de minister, onder levendige toejuichingen der vergadering, het minis terie en den Regentschapsraad tegen de aanvallen der Welfen." Nog een volgend document, door den graaf naar aanleiding van eenige bedenkingen der leden voorgelezen, maakte grooten indruk. Het resultaat was dat de Landdag met algemeene stemmen het voorstel der staatsrechterlijke com missie aannam, strekkende om te verklaren dat de Brunswijksche Landdag zich met het voorstel van Pruisen vereenigde, betreffende de uitsluiting van den hertog van Cumberland van de erfopvol ging in Bronswijk. Binnenkort zal te Hamburg eene conferentie van Transatlantische stoomvaartmaatschappijen ge houden worden. Het doel is om te beraadslagen over de passagierstarieven. Ook de Nederlandsche maatschappijen znllen, volgens bericht uit Berlijn, daarbij vertegenwoordigd worden. De keizer heeft den sultan van Turkije vier paarden, een prachtig span Trakehner vossen, uit zijn eigen stal ten geschenke gegeven. De opper stalmeester des sultans zal ze van Berlijn naar Konstantinopel brengen. Italië. De, beer Depretis deelde gisteren ia de Kamer van Afgevaardigden mede, dat hij ad interim de portefeuille van buitenlandsche zaken aanvaardt en de heer Tajani tot minister van justitie is be noemd. De ministers, zeide hij verder, blijven den liberalen beginselen getrouw en zullen dezelfde regelen volgen, welke tot dusver door de regeering als richtsnoer zijn genomen. Op eene vraag over de koloniale politiek ant woordde de heer Depretis dat hij naar gelang van omstandigheden zal handelen, maar altijd met voor zichtigheid. Op zjjn leeftijd, merkte hij op, is men tot avontuurlijke ondernemingen niet geneigd. Men kan tegen hem stemmen, maar dan zal hjj weten wat te doen. Dit incident liep hiermede af. De Kamer ging tot nadere bijeenroeping uiteen. De ex-Khedive is niet van plan te Florence te blijven wonen; hij heeft zijn paleis aldaar aan eene spoorwegmaatschappij verkocht. Q-root-Iïi-ititii iiië. De nieuwbenoemde lord-luitenant en de opper- secretaris voor Ierland, lord Carnarvon en sir W. Hart Dyke, arriveerden Maandag-namiddag te Dublin en werden (zooals de „Standard" verzekert) allerwege met gejuich begroet. Zij reden door de stad zonder eenig geleide van militairen of politie. Na hunne beëedigiDg zouden zij naar Londen terug- keeren, om de volgende week hun plechtigen intocht in Dublin te houden. Het dagboek van generaal Gordon is dezer dagen te Londen in eene editie van 21 shillings verschenen. De geheele oplaag, 10,000 exemplaren groot, was reeds den eersten dag uitverkocht. De heer Bartlett is heden te Eye (Suffolk) met 473 stemmen tot lid van het Parlement her kozen. Op den liberaal Hawkes waren 336 stem men uitgebracht. Hobart-pacha is weer bij de Eagelscbe marine geïostalleerd en wel als vice admiraal. Men acht het waarschijnlijk dat Wolseley den geheelen zomer te Caïro zal big ven. Gladstone liep te Londen een boekwinkel in Edgware-road binnen, waar hij aan zijne vrouw, die boodschappen had te doen, rendez-vous had gegeven. Iemand herkende hem en weldra waren er circa 3000 menschen op de been, om hem op te wachten als hjj zou heengaan. Er moest een rijtuig worden gebaald, om hem daartoe gelegen heid te geven, en onder luide toejuichingen reed de ex-„premier" weg. Telegrammen. STRAATSBURG, 1 Juli. De „Landeszeitung" maakt een keizerlijk besluit openbaar tot voor- loopige bestendiging van het stadhouderschap in EIzas-Lotharingen. PARIJS, 1 Juli. De conferentie der afgevaardigden zal, tot dtfiuitieve regeling der quaestie betreffende het Suez-kanaal, tegen het einde van September weder te Parijs samenkomen. Volgens de laatste berichten uit Lyon schijnt de overeenkomst tusschen fabrikanten en wevers weer vervallen te zijn. MADRID, 1 Juli. Ook in Aranjuez is de cholera uitgebroken; in de laatste 24 uren zijn daar op de 4000 inwoners 104 dooden gevallen. De Bel gische doctor Van Endergen heeft zich voor dr. Ferrans inenting verklaard. De troepen te Aranjuez zullen ingeënt worden. Hier in de hoofdstad is de gezondheidstoestand nog goed; intusschen denke man er aan dat Aranjuez slechts 10 mijlen van hier verwijderd is. LAUNCESTON, 1 Juli. De heer Webster, de nieuwe procureur-generaal, is met 417 stemmen tot parlementslid gekozen. Op den liberalen candi- daat, den heer Pethick, waren 374 stemmen uit- gebraoht. FRANKFORT, 1 Juli. De pleidooien in het proces Lieske begonnen heden om 10 uren. Het openbaar ministerie verklaarde Lieske, in zijne ongeveer een uur lange rede, schuldig aan den moord op Rumpff gepleegd, en aan de pogingeR op uiauslag op de gendarmes en de burgers van Hockenheim. De verdediger, dr. Fester, onderwierp de door den aanklager aangevoerde gronden aan een scherp onderzoek en zocht de mogelijkheid te betoogen dat zeer goed een ander de moordenaar geweest kan zijn. Toch werd Lieske schuldig verklaard aan den moord en de aanslagen en tot de doodstraf, vier- jarige tuchthuistraf en verlies van zijne burger- i schapsrechten voor tien jaren veroordeeld. Bij hot aflezen van het vonnis stiet Lieske be-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2