IS Vrijdag 3 JulL Dit nummer bestaat nit Twee Bladen. A®. 1885. i\°. 7781. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor hel incassee- ren huiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 2 Juli. Heden zjjn aan de universiteit alhier bevorderd de heer G. B. Noothoven VaD Goor, geb. te Leiden, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„De verkoopsbelofte", en de heer J. G. C. Jonker, geb. te Amsterdam, tot doctor in de taal- en letterkunde, met academisch proef schrift, get.: „Een oud Javaansch wetboek verge leken met Indische rechtsbronnen." De heer R. H. Van Dorsten, van Rotterdam, doctorandus in de wis- en natuurkunde aan de Rjjks-universiteit alhier, is bekroond voor zijn ant woord op de mathematische prijsvraag, door ge noemde faculteit onzer universiteit uitgeschreven. Aan A. A. Schreuder, leerling van het Genoot schap „Mathesis Scientiarum Genitrix" alhier, is de onderscheiding te beurt gevallen, dat hem door de commissie van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem de premie van het „D. A. Thieme fonds" is toegekend voor de door hem ontworpen teekening van een houten plafund. Blijkens het gemeenteverslag over 1884 wer den in dat jaar in het geheel alhier gevaccineerd 1501 personen. In bet afgeloopen jaar hebben hier 37 branden plaats gehad, waaronder 7 van eenige beteekeniser vielen in het water 47 personen, van welke 10 ver dronken 27 personen bekwamen door onvoorzichtig heid kwetsuren of verwondingen van meer of min ernstigs t aard. Een persoon is ten gevolge van het -vallen n een zolderraam overleden, 1 heeft ge bracht zich door zelfmoord van het leven te be rooven, 2 zjjn ten gevolge van beroerten plotseling straat overleden, terwijl nog 1 door ophanging 1 ten gevolge van het vallen in een kuip met Het water overleden is. ■Ter zake van dronkenschap moesten 442 per sonen in voorlooptge politiebewaring worden gesteld en nachtverblijf werd verleend aan 611 personen, die vervolgens naar hunne woonplaats werden Voortgeholpen. De bratidbluBchmiddelen bestaan in: éénestoom- tandspuit, 10 handbrandspuiten, waarvan 5 z. g. Ilieuwe, (volgens oud model, doch thans ingericht «eljjk de nieuwe), 4 reserve-spuiten en 2 kleine ■puiten, benevens rog verdere reddingstoestellen met ladders, emmers, baken, zeilen enz. »Voor de loting der nationale militie waren inge- breven 358 personen. Het aandeel der gemeente «V de lichting bedroeg 106 man; daarvan werden J1 bij de landmilitie en 5 bij de zeemilitie ingelijfd. De werkeljjke sterkte der schutterij in de gemeente draagt 801 (daaronder 54 man staf, muzikanten en vrijwilligers); de reserve bedraagt 563, dus te fcjjtarnea 1364 man. De bij de wet gevorderde actieve |.«terkte der schutterij is 814. De sterkte van den qersten ban is 847 (daarvan 461 actief en 386 reserve). t De 75 personen, waarnit de stedelijke politie bestaat, zijn verdeeld als volgt: 1 commissaris, tafe inspectenrs, 4 agenten lste, 8 agenten 2de, 40 Wjenten 3de klasse, en 18 brugwachters de tevens Nwbezoldigd agent van politie zijn. In de gemeente zijn 4 kerken der Ned-Herv. 'emeente met 9 predikanten, één der Waalsche net 2 predikanten en één hulpprediker (slechts één predikant in functiel, 2 der Christeljjk-Gereformeerde met twee predikanten, één der Remonstrantsche met één predikant, één der Gereformeerde met één predikant, één der Evangelisch-Luthersche met twee Spredikanten, één der Doopsgezinde met één pre- likant, 4 der Roomsch-Katholieka met 12 geeste- b en, één der Oud-Katholieke met één pastoor kerk der Israëlietische gemeente met één Op 1 Jan. 1885 werden in ondersoheidene ge neeskundige gestichten voor krankzinnigen op kosten der gemeente verpleegd 51 personen. Na 1 Januari jl. zijn naar het krankzinnigengesticht te Medemblik nog 4 personen overgebracht, benevens de 4 krank zinnigen, die, bij gebrek aan plaats in de laagste klassen, te Gbeel in België verpleegd werden. De gezamenlijke kosten voor overbrenging, plaatsing en verzorging der behoeftige krankzinnigen bedroe gen voor de gemeente f 18,992.38'/,. Op kosten der gemeente werden in 1884 voor armen gereed gemaakt 23,277 recepten. Tevens werden hier aan behoeftigen 15,166 emmers duinwater kosteloos verstrekt. De geheele uitgaaf voor het armwezen bedroeg in 1884 49,129.39. Het aantal openbare scholen voor gewoon lager onderwijs bedraagt 5, bovendien voor één of meer vakken van meer uitgebreid lager onderwijs 5, te zamen 10. Bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs zijn er 4, bovendien voor één of meer vakken van meer uitgebreid lager onderwijs 5, te zamen 9: in het geheel dus 19 scholen. Op die scholen waren op 1 Januari II. 5923 leerlingen, daaronder eenigen van omliggende dorpen. In de gemeente waren 4589 kinderen van 6 tot 12 jaren die eene school bezochten en 91 die geen onder wijs (ook niet in huis) genoten. De kosten van het lager onderwijs bedroegen f 132,812.89s; de ontvangen schoolgelden ƒ30,543.30. De kosten van het middelbaar onderwijs waren in 1884 jongensschool 33,611.79 en meisjesschool 21,339.66. De ontvangen schoolgelden bedroegen in 1884 f 13,193.75 (f 8433.75 jongensschool en f 4760 meisjesschool). Het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" gaf onderwijs aan 180 a 200 leerlingen door den directeur en 17 leeraren. Bij de Kweekschool voor Zeevaart waren 236 jongens gedetacheerddaarbij kwamen nog 361, zoo dat in het geheel 597 knapen hnnne opleiding daar ontvingen. Op het gymnasium woonden 95 leerlingen en 1 toehoorder de lessen bij. Het aantal aan de universiteit ingeschreven stu denten was 656, waarvan 453 leden van het Leid- sche Studentencorps en 193 niet-leden. AaD de Inrichting tot opleiding van Oost-Indische ambtenaren was het getal der ingeschrevenen 20, van welke 4 enkele lessen volgden. Het getal leden der Maatschappij voor Toonkunst klom tot 372; het aantal leerlingen aan hare Muziek school was bij den aanvang van den cursus 1884/85 364 en op 1 October 1884 367. De afdeeÜDg Leiden der Maatschappij tot bevor dering van Toonkunst had 161 leden, terwijl het aantal van de leden der ZaDgvereeniging 144 bedroeg. Gedurende de eerste helft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Johanna Cornelia Kroost, wed. Smit, J. Maria Kroost, J. J. Nuy, mej. Wijsman-Dieben, Amster dam; Anna Veldhuizen, Haarlem; J. C. Boden, 's-Hertogenbosch; J. De Bliek, Oowerkerk; Peeren, niet vermeld. Briefkaart: mevr. Lament, Leiden. Verzonden geweest naar Ned. Oost-Indië: wed. Barethij Hoogenraad, Batavia. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is beprald dat de nagenoemde surnume rairs der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: J. H. M. Beuning ten postkantore te Njjverdal; B. J. Bouricius ten postkantore te Harderwijk; W. A. Van der Meulen tea postkan tore te Amersfoort; A. P. De Vey Mesdagh ten postkantore te Leiden. Te 's-Hage is samengekomen de commissie van voordracht van de Nederlandsch-Hervormde Kerk, tot samenstelling van eene lijst van drie namen, waarnit de Synode eene keuze te doen zal hebben, ter vervanging van den kerkelijken hoog leeraar te Groningeo, dr. W. C. Van Manen, laat stelijk tot hoogleeraaar aan de Rjjks-UDiversiteit te Leiden benoemd. De commissie bestaat uit de volgende predikanten C. H. Ten Harmsen van den Beek, pred. te Valburg; E. C. Segers, te Leiden; A. G. Jans, te West-Zaan; I. H. Geselschap, te VlissiDgen; H. A. E. Hei- necken, te AmerongenF. J. P. Moqueth, te Sneek, secundus van den heer A. Van der Flier; G. Bruna, te Hasselt; S. Coolhaas van der Wonde, te Meedum; G. J. Van Lakerveld, secundus van den heer J. K. Koch, te Helmond; W. M. Houwing, te Havelte; Waalsche Kerken, C. G. Chavannes, te Leiden. - Tot president en secretaris werden respectievelijk benoemd de heeren Brnna en Segers, deze door het lot tegen den heer Chavannes aangewezen. De commissie heeft een gros opgemaakt, waar nit heden het drietal genomen zon worden. Per Nederlandsche mail, via Marseille, ont vingen we bedennamiddag de Indische bladen van 23 tot en met 26 Mei. Bij den gemeenteraad van Delft kwam gisteren in behandeling het voorstel van Ged. Staten om van de gemeente in beheer te nemen de slnis aan den LeidBchendam, met alle daartoe behoorende werken, alsmede de vaarten, genaamd Zuid- Haagvliet, van den Leidschendam af tot 250 m. benoorden de Lepelbrng, met het daarnevens ge legen jaagpad, waarvoor aan de gemeente door de provincie zon worden vergoed de som van f 222,071.25, zijnde dit het tegen den penning 25 gekapitaliseerd bedrag van het jaarljjksch batig saldo, dat over de laatste 20 jaren gemiddeld per jaar aan de gemeente ten goede is gekomen. De Raad verklaarde zich daartoe bereid met 9 tegen 8 stemmen. De Raad der gemeente Alkemade heeft eervol ontslag verleend als geneeskundige der gemeente, afdeeling Roelof-Arends veen, aan den heer Vau Soest, die wegens vergevorderden leeftijd de praktijk heeft neergelegd. In diens plaats is metalgemeene stemmen benoemd de heer Van der Ven, van Tt burg. Ook is benoemd als onderwijzeres aan de open bare school te Nieuwe-Wetering mej. Timmers, van Krommenie. Verder is in dezelfde zitting het heugljjke beslu t genomen om f 2000 toe te kennen, ter geheet e bestrijding van de kosten, die geraamd zjjn vooc een voetpad met de noodige overbruggingen, waar door de sedert geruimen tijd verbroken gemeen schap van Roelof-Arendsveen met de haven wordt hersteld, en voorzien in eene behoefte, die steeds algemeen is gevoeld, en voor de vele belangheb benden van Alkemade drukkend was. Door de in gezetenen wordt reikhalzend uitgezien - zegt onze berichtgever - naar de uitvoering van een der vele doelmatige ontwerpen, die in den loop der tijden gerezen zijn in bet vruchtbare brein vau deskun digen en leeken! Bij gelegenheid der 25-jarige echtvereeniging op 1 dezer van den heer G. Heenk, hoofdbrand meester van spuit No. 1 te Woubrngge, werd hem namens burgemeester en wethouders en de brand weer der spuiten 1 en 2 een souvenir aangeboden, bestaande uit een modern Bchrjjftoestel, zijnde een zwart marmeren voetstuk, waarop een kristallen inkt- en zandkoker met zilver gemonteerd, en een middelstuk, voorstellende Schiller op een zilveren voetstuk, voorzien van eene toepasselijke inscriptie, benevens eene schrijfpen met zilver gemonteerd. De onderwijzers aan de school No. 1 te Sfcomp- wjjk hebben, ter belooning voor hunne meerdere werkzaamheden tijdens de vacature van hoofd dier school, van den Raad gratificatiën ontvangen, en

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1