Gemengfd Nieuws. Donderdag-morgen begafzich een heer, die uit Indië kwam, met de spoo» van het Centraal-station te Amsterdam naar eene plaats in Noord-HollaDd. De man bracht voor gezelschap een aap mede, die, in een kooi opgesloten, zon worden vervoerd. Even voor het vertrek van den trein, wist de vierhandige natnnrgenoot zijn minder aan genaam verblijf te ontsnappen en dat wel zoo snel, dat, toen men de ledige kooi ontwaarde, de aap niet meer te zien was. Deze had zich echter een gemakkelijk plaatsje gezocht in een der zitkussens van een waggon eerste klasse, waarin bij zich zoo danig had genesteld, dat het veel moeite kostte, hem daaruit en weder in zijn kooi te krijgen. Het geval verschafte heel wat hilariteit. Wat de vergiftigingshistorie aan gaat, waarover men reeds eenige dagen te Dordrecht gesproken heeft, verneemt men, dat de vergiftigings verschijnselen zich hebben voorgedaan na het ge bruik van kaas, die te lang in den kelder gelegen had. Het water, waaraan men eerst de schuld ge geven had, is gebleken geheel zuiver te wezen. De zieken zijn nu weer herstellende, na echter de hevigste pijnen te hebben ondergaan. Een Groningsche jongen bracht indertijd een meisje, na door haar geplaagd te zijn, met zijn klomp een slag in het aangezicht toe, waardoor deze een oog moet hebben verloren. De jongen werd wegens dit feit door de rechtbank tot celstraf en boete veroordeeld en onderging deze etraf, maar bovendien werd zijn vader door dien van het meisje aangesproken om eene schadevergoeding van f 1000, welke eisch door de rechtbank werd toe gewezen. De aangesprokene, een aardappel verkooper, kon deze som niet betalen, zoodat de tegenpartij hem vrijliet, wanneer hij de onkosten, pl. m. f 150, door haar gemaakt, vereffende. Dit weigerde onze man echter bepaald en nu werd Donderdag zijn inboedel onder den hamer gebracht. De vrij nette meubels plus winkelwaren enz. werden echter door de buren voor een ei en appel ingekocht, zoodat alles slechts de som van f 13 opbracht. Om maar iets te noemen, brachten 2 hectoliters aardappelen tien centen op. - In de aanstaande week zal zijn scheepje en later zijne woning te koop worden aan geboden. Volgens m e de d eel i n gen, dezer dagen te Simla ontvangen van den resident van Casjmer, duren de aardbevingen aldaar nog voort. Alleen ia het district Camraj hebben over de 2700 be woners dier streek daarbij het leven verloren in den loop dezer maand. De stad Baranoela is totaal verwoest; hoe velen van de inwoners bij dit onheil zijn omgekomen, is nog niet met zekerheid bekend. Men schat hun aantal op ruim een drieduizendtal. Een ambtenaar van het geologisch departement te Simla is naar genoemd district gezonden om een verslag van den toestand aldaar ten behoeve van de regeering op te maken, en de vereischte maat regelen voor te stellen tot ondersteuning van de geteisterde bevolking. Te Bern, de hoofdstad van het Zwitsersche kan ton van dien naam, zijn dezer dagen vrij hevige aardschokken waargenomen. Een groot schandaal in de diploma- tieke wereld, waarbij het niets minder geldt dan de ontdekking van een valschen speler in den per soon van een bij het Quirinaal geaccrediteerden ge zant, - volgens den „Pester Lloyd" die van Brazilië, de heer Callado - brengt in Rome alles in rep en roer. Sedert langen tijd had in den aristocratischen „Circolo della Caccia," waarvan alle diplomaten lid zijn, het voortdurende winnen van een gezant bij het hooge spel, dat in de genoemde club gespeeld wordt, de grootBte opmerkzaamheid getrokken. Eindeljjk vatte men verdenking op. Graaf Antonelli, die als commissaris in de speelzaal een wakend oog hield, nam zijne maatregelen en kwam weldra tot de overtuiging dat de verdachte gezant op heel practische en nauwelijks bemerkbare wjjze de kaar ten van een teeken voorzag, waaraan hij zijne fabelachtige winsten te danken had. Toen deze, niets kwaads vermoedende, vóór eeoige dagen in de speel zaal verscheen, vond hij het bestuur zwijgend aan eene tafel zitten. Terwjjl de gezant op de spelenden toetrad, verhief zich graaf Antonelli en zeide hem kortaf en op drogen toon „Sinds eenigen tijd hield zich hier in deze club van edellieden oen spitsboef opheden hebben wij de bewijzen in handen, dat gij die schurk zijtom geen schandaal te veroorzaken, geven wij u acht en veertig dren tijd om Rome te verlaten!" De gezant werd zoo wit als een lijk, stamelde verlegen eenige woorden en verdween. Binnen twee dagen bad hij Rome verlaten. Het convert, dat voor hem aan het hofdiner, ter eere van de leden van het hygiënisch congres, gedekt was, bleef onaangeroerd. De ontdekking van zijn boos bedrijf was juist op dien dag gedaan. Te Fünfkirchen, in Hongarije, heeft eene vreeselijke ontploffing plaats gehad, waarbij de uitvinder van een nieuw soort dynamiet ge vallen is als het slachtoffer van zijne eigene uit vinding. De man, een Dnitscher, met name Lisch, woonde met zjjne onde moeder in een afgezonderd huis, in hetwelk hij gewoon was zijn gevaarlijk bedrijf uit te oefenen. Hij had patenten voor zijne uitvinding in Amerika en elders gekocht. Even vóór de ontploffing was hij bezig om eene doos, welke een monster van de stof bevatte, dicht te spijkeren, toen plotseling de massa ontplofte, het dak deed uiteenslaan en de uitvinder en zijne moeder onder het instortende huis begraven werden. Twee heeren en twee dames, zoo verhaalt de „Fliegende Blatter", vermaakten zich in een roeibootje op het meer van Constanz. Zij waren nog geen half unr van den oever verwijderd, toen plotseling een vreeselijke storm losbarstte en de boot in ernstig gevaar verkeerde. De tegen woordigheid van geest der beide heeren redde hen echter. Zij herinnerden zich de kalmeerende uit werking van olie op fel bewogen wateren. Na kort beraad steekt ieder zijn rijk geparfumeerd hoofd over boord en in het meer, en zie, als een tooverslag wordt het water rondom de boot kalm en kunnen de dames op haar gemak en veilig het groot8che schouwspel van een storm op zee genieten. BUITENLAND. Vrankrijk. De Senaat heeft gisteren, met 157 tegen 98 stemmen, de verkiezingen in Finistère vernietigd, wegens bemoeiing daarbij van de geestelijkheid. De „Matiu" bevat het verhaal dat te Libre ville in Gabon een aantal matrozen en een onder officier van de Duitsche korvet „Bismarck" eene jonge negerin vervolgd en daarna haren man gedood hadden. Vervolgens waren zij weder op het schip gegaan, en de officieren hadden aan wal met vele détails en veel pret het verhaal ge daan. Toen had de Fransche consul zich aan boord van do korvet begeven en van admiraal Knorr uitlevering der schuldigen verlangd. De admiraal had de officieren hunne verhalen doen herroepen, den doodslag eene daad van tegenweer genoemd en geweigerd om de matrozen op eenige wijze te straffen. Naar de „Temps" opmerkt, bestaat op oorlogs schepen volkomen exterritorialiteit; wanneer de matrozen te land gevat waren, zou de Fransche consul eonig recht op hen gehad hebben; thans kon hij alleen aan de Duitsche autoriteiten kennis geven van de feiten en vermoedens, maar kon geen uitlevering vragen of er aanspraak op maken zelf de schuldigen te straffen. Bij de aanstaande verkiezingen, volgens den „scrutin de liste", wil generaal Thibaudin afge vaardigde worden. Hij heelt verklaard, zich niet candidaat te stellen, maar niet te zullen weigeren wanneer men hem eene candidal uur aanbood. De Kamer heeft 10,000 fr. toegestaan voor de kosten der begrafenis van admiraal Courbet. Suitiscltland, Al de stukken, welke op do subsidie aan de nieuwe stoombootlijnen betrekking hebben, zijn thans bjj den Bondsraad ingediend. Volgens de „Börsen-Zeitung" zou Vlissingen definitief aange wezen zijn als de haven, welke de booten zullen aandoen. Vanwege de Nieuw-Guinea-Maatschappij gaat er aanstaanden Maandag uit Berlijn eene expeditie op reis, die belast is met de noodige regeling voor de oprichting van stations aldaar. Zij gaat over Marseille eerst naar Batavia, ten einde aldaar Maleiers als werklieden aan te werven. Oroot-Bri tannic. Toen de aftredende ministers Woensdag zich naar Windsor begaven om de zegels hunner waardigheid aan de koningin te overhandigen, werden zij aan het station te Londen levendig toegejuicht. Opval lend was ook de vriendschappelijke wijze waarmede de prins van Wales zich met den voormaligen pre mier, den heer Gladstone, onderhield en de warme wijze waarop bij hem ten aanzien van duizenden de hand drukte. Door de Londonsche dagbladen werd gisteren medegedeeld dat sir M. W. Ridley is benoemd tot onder-secretaris voor buitenlandsche zaken, doch dit bericht wordt nu onjuist genoemdde heer Robert Bonrke is tot dien post benoemd, zooals reeds was gemeld. De benoeming van een onder secretaris voor koloniën is nog niet geschied. Graaf Kimberley is benoemd tot ridder van de Kousenband-orde. Sir Nathaniel De Rothschild zal tot pair worden verheven. Hij zal dan do eerste Israëliet zijn die in het Hoogerhuis zitting neemt. Sir Henry Labouchère kondigt aan, van plan te zijn de vraag tot de nieuwe regeering te riehten, of zij zich aansluit bjj het protocol van belange loosheid bij de regeling der zaken in Egypte, door de groote mogendheden geteekend te Konstantinopel, en tevens, of de regeering van het Russische gou vernement eenige mededeeliogen heeft ontvangen in zake de redevoeringen van lord Salisbury en Churchill over Afghanistan. Italii'. Aan do „Temps" ^ordt gemeld dat de candida- tuur van graaf Cadorna voor Italiaansch minister van buitenlaodsche zaken als niet gesteld kan beschouwd worden. Zij was in de officieele kringen zeer slecht opgenomen. Depretis zou nu ad interim de portefeuille van buitenlandsche zaken nemen, en zioh als secretaris-generaal graaf Tornielli, ge zant te Bucharest of graaf Blanc, gezant te Madrid, toevoegen. Voor jnstitie zou de heer Tajani aan gewezen zijn. Eene groep van drie en veertig afgevaardigden was aan Depretis komen voorstellen, dat Nicotera in de nienwe combinatie zou opgenomen worden. Iadien graaf Cadorna met de portefeuille van bui tenlandsche zaken belast was geworden, zou men dit als een bewijs van vijandige stemming jegens Frankrijk hebben kunnen beschouwen. De Italiaansche kroonprins bevindt zich thans te Luzern, waar hij een dag of veertien zal blijven. Span j e. Te Madrid is nog steeds ten gevolge der cholera- paniek de stemming zeer onrustig. Eene depntatie van de Koopmansvereaniging is den koning komen onderhouden over het gevaar voor den handel, dat de ongegronde officieele verklaring ten gevolge heeft gehad. Sedert Zaterdag zijn reeds acht dagbladen in staat van beschuldiging gesteld wegens de artikelen, welke zij over de manifestatie van 20 Jnni geschreven hebben. De depeches aan buitenlandsche bladen worden alle door de censuur gecontroleerd. Eenige worden dan 24 of 48 uren na de afzending ontvangen; andere blijven geheel weg of komen verminkt terug. Woensdag kwamen in Spanje 864 gevallen van cholera voor, van welke 364 met doodelijken afloop. Aangekomen badgasten te Katwijk aan Zee. Groot Badhotel: A. H. M. Bicker Caarten en echtg., uit Rotterdam; C. Thomassin,uit Parijs; P. L. L. De Charron en echtg., uit 's-Hage;J. A. M. v. d. Ven en echtg., uit Rotterdam; dr. H. J. Sleurs met echtg. en 2 kindereD, uit Rotterdam; mevr. de baronnesse Van Teylingen en freule Van Teylingen, uit Amsterdammadame T. L. Bredberg en familie, 3 personen, uit Stokholm. Hotel Levedag: Mej. M. Grünert, uit Leiden D. M. J. A. SchmierTruffino, E. M. J. Schmier en M. De Haas, boone, uit Leiden; A. Robbers en echtg., uit Osch; L. J. A Van Lith de Jende, uit Utrecht; P. Schaepman, uit Zwolle; Job. Jurgens, R. Jurgens en A. Jurgeos met echtg. uit Osch; J. W. Jansen en echtg. uit Nijmegen; J. Jansen, uit idem; J. G. Jurgens en mevr. Jurgens met dochter, uit Osch; J. Van Renswoud, uit Kralingen; mej. A. Van der Hoop, uit Rotterdam. Bij particulieren. Wijk C, No. 15: J. A. Slarcke, echtg. en 2 kinderen. Leiden,27 Juni. Heden aangevoerd: Tarwe 4 hectoliter. WiD ert&rwe f 7.50 a f 8.Zomertarwe f 0.50 a 7.30. Rogge 3 H. L. Winterrogge f 6.20 a f 6.50. Zomerrogge f 5.80 a 6.Geqtt 4 H. L. Zomergerit f 4.75 a f 5.40. Chevaüer-gerat f 6.a /5.T5. Haver 4 H. L. Zware Haver f 4.a f 4.50. Lichte Haver f 2.90 a 3.50 Dnivenboanen 2 hectoL f 6.1.0 a f 7.50 Paardanboonen 2 oectoi. 6.25 6.60. Boter 11960 kg. Gra9boter, 1ste nnalit. i/4 vat 5 a f 56, Scteïboter <de ooalit. l/4 vat f 42a 48Graaboter :cte qnaiir. per kilogr. f 1.25 a f 1.40 Scbeiboter ?deqnalit. er kilogr t 1.05 a f 1.20. ;ngt Zwarts Tnr: 8000 attbb. bectol., 0.22 s 0:24.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2