De Lnstrnmfeesten. m. Opene Hove van Floris Y. Indrukken van buiten. Met don Maskeradedag zijn alhier in het geheel plus minus 170 lange treinen van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij aangekomen en van den Rijnspoorweg 27 met omstreeks 2000 reizigers. Het passagiers-vervoer was enormmen meent het gerust te kunnen schatten op 26 a 27 duizend retours, zoodat het te vervoeren aantal personen het dubbele vormt. De laatste trein kwam hier hedenmorgen om halfvijf het station binnen om den eersten trein daarop wederom vol te doen vertrek ken. Met elkeu trein was dit heden den gebeelen dag nog het geval. Voor het personeel is dit zeker zeer inspannend; doch daar alles geregeld en zon der ongelukken gepaard gaat, kan meo allen nog mot vuur werkzaam zien. Men schat dat de Katwjjksche Stoomtram dien dag 2483 personen naar hier heeft vervoerd. Langs de dezer dagen voor het publiek verkeer geopende lijn 's-Gravenhage—Leiden van de IJsel- Stoomtramwegmaatschappij weiden gisteren 3215 reizigers vervoerd. Aan het station der H. IJ.-Spoorwegmaatschappij te Amsterdam werden gisteren 5000 retourkaar- tjes naar Leiden afgegeven. De Ned. Rijnspoorwegmaatschappij liet gisteren slechts één extra-trein van Amsterdam naar Leiden loopen. Deze was echter nog zeer slecht bezet. Wanneer men weet dat gisteren aan de plaats- bureelen van het station 's-Hage van den Holland- schen Spoorweg 12,780 biljetten naar Leiden wer den afgegeven en dat er meer dan 100 extra-treinen geloopen hebben, kan men zich een denkbeeld vor men van de bedrjjvigheid, die van den vroegen morgen tot laat in den nacht ook op dat station geheerscht heeft. De laatste trein nit Leiden passeerde er heden morgen te ongeveer 4 uren. Ondanks die drukte bleef de orde, zoozeer ge- wcnscht op zulk een buitengewonen dag, uitstekend gehandhaafd, dank zij het gematigd maar daarom niet minder flink optreden van rijks- en gemeente politie. Hedenmorgen te kwart over tienen brak te Amsterdam in eene woning aan de Sint- Anthoniesbreestraat, twee huizen van do welbe kende vroegere „Ooievaar", een vrij hevige brand uit. Het vuur was door de brandweerspoedigoverwonnen, maar toch zijn de geheele bovenverdieping en de zoider uitgebrand. BUITENLAND. <3x*oot-ïiii tau nië. Lord „Granville" heeft gisteravond in het Hooger- huis medegedeeld dat lord Salisbury de portefeuille had aanvaard en naar Windsor vertrokken was. Eene dergelijke mededeeling geschiedde door den heer Gladstone in het Lagerhuis, hetwelk daarop tot heden uiteenging, om dan nieuwe verkiezingen met het oog op de nieuwe ministers uit te schrijven. net Hoogerhuis heeft bet ontwerp betreffende de kiesdistricten definitief aangenomen en voorts zijne zitting tot Donderdag verdaagd. Tot kanselier van het hertogdom Lancaster is lord Chaplin benoemd. Italië. Niettegenstaande de oppositie het inconstitutioneel achtte, heeft de Kamer met groote meerderheid van stemmen eene motie aangenomen, die ten dool had, in discussie te treden over de geheele bogrooting van inkomsten. De bladen verzekeren, dat de minister-president Depretis met de samen stelling van een Kabinet zal worden belast. Telegramiiieu. PARIJS, 23 Juni. Léon Peulevoy, de afgevaar digde voor Ha "re, is heden gestorven. [Peulevey werd op den 22sten Februari 1815 in Coquinvilliers (Calvados) geboren, werd advocaat, toen procureur- generaal, in 1878 lid der Kamer en stemde met de republikeinsche groep]. De regeering heeft besloten, dat het lijk van admiraal Courbet in het arsenaal te Toulon mot de aan een in dienst gestorven vice-admiraal en als hoofdbevelhebber hem toekomende eer be graven zal worden. Te Parijs zal het lijk naar den Dom der Invaliden gebracht worden, waar de be grafenisplechtigheid zal plaats hebben. Het lijk wordt te Abbeville bijgezet, overeenkomstig den wil van den overledene. ALBXANDRIE, 23 Jnni. Drie der Engelsche regimenten, uit Opper-Egypte teruggekomen, zullen voarloopig hier blijven. PARIJS, 23 Juni. Hedenmorgen vroeg sprong een ketel ia de fabriek der firma RougierBernard. De koelkuip en verschillende deelen van het ge bouw sprongen in de Incht. Yan de 25 in de brouwerij zijnde werklieden werden er 7 zwaar gewonddrie zijn nog onder de pninhoopen bedolven. LONDEN, 24 Juni. Sir W. Hart Dyke is benoemd tot oppersecretaris voor Ierland, en de heer W. Plum- kett tot hoofd van het departement van openbare werken. Do (conservatieve) „Morning Post" doelt mede dat sir Drummond Wolff als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Groot-Britannië naar Egypte zal gaan. Hedennamiddag gaf de hoofdpersoon uit de mas kerade in het feestgebouw receptie. Vlak over den ingang was een roodfluweelen troon opgerioht, gedekt door de grafelijke kroon. Over tweeën verscheen graaf Floris met zijn gevolg. Allereerst werd hjj begroet door Maximiliaan, die in zijn landstaal hulde kwam brengen aan „der kerelen God." Daarna verscheen de Romeinsche praetor, die in het Latijn den vorst toesprak, waarop deze in dezelfde taal antwoordde. De herant, die aan de denr de namen der aan wezigen uitriep, had druk werk; want door zeer velen werd aan de receptie deelgenomen. P. A. Van der Werf sprak den hoogen heer toe in kloeke taal, welke door allen verstaan en lnide toege juicht werd. Nadat zij hnone opwachting hadden gemaakt, namen Maximiliaan, Willem II, de graven van Beieren en van Loon, naaet den troon plaats. Alle vertegenwoordigers der verschillende corpsen brachten den doorlnchtigen gastheer prachtige bloe men, die zij met een toepasselijk woord overhan digden. Ieder kreeg een kort antwoord. De dronk door den graaf van Loon ingesteld, beantwoordde Floris met een welwillend woord en een teuge nit den schnimenden beker. Aan allen werd een op ond-Hollaudsch papier, in Gothisch zwart en rood letterschrift, afgedrukfe groet door een der pages overhandigd, welke wij hier laten volgen: „Caerte van den Openen Hove binnen Leiden, up Sint-Jans messe A. D. MDCCCLXXXV. Wi Florens, Grave van Hollant, Zeelant ende in Vrieslant, allen denghene, die desen Caerte sullen sien ofte hooren lesen, salicheyt. Begherende te dcene wat Ons die vrome Maghet van Leidene, met sonderlinghe lieve ghelast, Hebbe gekozen minen openen Hove binnen die goede Btede van Leidene te houdene ende wel uyten Woenadaghe XXIV Junii, up Sint-Jans messe te mide zoemere in minen beloken huuse upter Ruinen tn8cen al de crudekins ende bloemcine. Ende so bidden wi tot onzen Openen Hove te comen alle Vorsten, Rudders, edele Heren ende Jonc- frouen, mitsgaders alle die Regheerders deser lan den, allo mannen van wapenen ende goede oorlogs- lunden, en alle voorleseren ofte professores, die der joncheyt stichtene met guldine woorden. Ende hebben wi item ghelast al onse minestree- len ende schenkeren te schenken die roseroode cidre ofte malvesije aan allen gasten, syn si arem, syn si rike. Deze oaerte es ghemaect in onzes Heeren jaore een duBent acht hondert ende vyf en tachtig, des aohtenes daeghe voor Sint-Jans messe te mide zoemere." Opmerkelijk was 't woord van Piet Paaltjes, die „der Kerelan God" der vrouwen lieveling noemde. Te vier uren maakte Floris eene wandeling door den tuin voor het feestgeboaw, waarna hij in zijn prachtige staatsiekoets huiswaarts reed. Op het terrein greefte hij alien minzaam, die hein staande en met blooten hoofde afwachtten. De slippen vau zijn hermelijnen mantel werden door een tweetal pages gedragen. Op het terrein voerde Coenen's schutterij-kapel uit Utrecht een goed gekozen programma uit, dat door een groot publiek word aangehoord. De kostumes, zoo van nabij bezien, vondon veel bewondering. Het heerlijke zomerweer begunstigde de feestvierenden niet minder dan gisteren. Over die woelige, bonte menigte welfde zich een heldere, blauwe lucht. 'W mm ■wii.mw wmn Ook aan de overzijde der Rnïne, langs het Steen- schuur, bevond zich eene talrijke menigte, welke uit de verte van het eigenaardige schouwspel ge tuige was. Hedennamiddag om halfzes heeft in deStadszaal het Reunisten-diner plaats en om 11 uren des avonds op de sociëteit „Minerva"café ohantant. Voor het morgen aan Katwijks strand door „Njord" te geven feest, liggen de stoombootsn reeds hier in het Galgewater gereed. Het is zeker niet oneigenaardig ook eens te vernemen wat anderen alzoo over onze academie feesten zeggen. Het „D. v. N." dan schrijft al das We mogen zeggen dat de moeite, door de deel nemers aan de maskerade besteed, en de zorg, door de commissie daaraan ten Jspste gelegd, ten volle beloond zijn geworden. Het is een klein bewijs van bolde aan deze laatste, wanneer hier de namen der leden in herinnering worden gebracht; de commissie bestond nit de heeren J. Van der Hoeven, P. F. C. M. Bomhard, A. Van Gennep, F. V. Engelenburg en E. Löhnis. We mogen niet klagen dat de zon verzuimd heeft aan de versierde straten en den kleurrijken stoet de levendigste tinten te geren; immers de bedekte lucht kwam nu den aren wandelenden voet gangers en den zwaar geharnasten ridders ten goede. Of zij 't toch niet „warm" hebben gekregen, wie zal 't durven beweren? De Leidsche burgers en de tallooze gasten zorgden evenwel overvloedig voor lafenis, en in liefde voor het edele vocht deden de Romeinsche krijgers niet voor Floris V, Goze- wijn de Wilde niet voor burgemeester Van der Werf onder. 't Is of Leiden zelf nog in schitterender feestdos zioh gehuld heeft dan bij vorige lustra. De bewoners van het Noordeinde deden de oude Witte Poortl herrjjzen zóó sprekend, dat uit de verte menigeenl bedrogen wordt; het geheel getuigt van de kunst-I vaardigheid van hen die dit werk uitvoerden. Wat ander aanzien nog kreeg de stad, nu meel allerwege de illuminatie ging ontsteken 1 Het schoonsl feesterrein, waar de drukte en levendigheid onderl de gekostumeerden reeds den afloop van den feest-l disch aantoonen, werd sierlijk verlicht, en begonl te glinsteren in allerlei klenren. Het Rapenburg,I voor een gedeelte door gas, voor een gedeelte doorl vetlichtjes beschenen, maakt een schoon effect; ooi in verscheidene straten, zooals de Haarlemmerstraat! glansen eerebogen met sterren, die de klenrigJ vlaggen met stralen begieten. Voor de winkelramen prijken bouquetten van vlammetjes. De Rjjksgel bouwen vielen des avonds nooit zoo in het oogl De Hoogewoerd en de Steenschuur wedijverden ij aantrekkelijkheid voor de tallooze beschouwers van al het lichtgeflonker. Wat verrassend gezicht bool de Breestraat 1 I Het „N. v. d. D." schrijft aldus: Al wat doodscll wat stil mag heeten, heeft plaats gemaakt voel eene ongekende drnkte. Het was een eigenaardi! effect die krioelende menschenmassa in de verschil leudste kleederdrachten, zich langzaam voortbn wegende tusschen de statige gebonwen op del Stationsweg, te midden der driekleuren, die ten teekel der feestvreugde uit de huizen wapperden. De breed! en schoone Breestraat, in andere jaren gedurende dl tijdstip zoo stil en verlaten, was thans het uitgang! punt der daizenden nieuwsgierige hun aandacht wl dende aan de schoone bloemenversieringen, waal mede verschillende buizen prijkten, of wel aan I sierlijke gasvormen, die later bij het verspreid! van hnn licht hun hulde zouden brengen aan hl Lsidsch Studentencorps en het thans te vieren fee^t Op niet minder belangstelling kon het Rapenbul roemen; de bewoners met hunne talrijke logl hadden plaats genomen op de voor hunne huizi getimmerde estrades; de Leidsche jeugd had el rustig plaatsje zoeken te veroveren op de takkl der zich hier bevindende boomen, waaruit zij echl door de onmeedoogende Hermandad spoedig vl jaagd werd, en daartusschen bewoog zich I bonte mengeling der oneindig velen, die het vol reoht niet hadden Leidsche verwanten of vriend! te bezitten. Het „Rott. Nbl." schrijft: Als men het LeiJ van heden vergelijkt met het Leiden van ifl slechts acht dagen terug, dan herkent men I Leiden van vroeger niet meer. Grijs is deze sll tolstad (want volgenB de maskerade dateert hl stichting van ongeveer 22 jaren vóór Christus' I

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2