Donderdag f25 Juni. N°. 7774. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meendenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van t6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor hel incassee- ren Luiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officier-Ie IVenni-g-evïng/en. Hoogere Burgerschool voor Jongens. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat het admissic- examen voor da Hoogere Burgerschool voor jongens, cursus 1885/86, zal plaats hebben in het gebouw op de Pieters kerkgracht op Donderdag 9, Vrijdag 10 en Zaterdag 11 Juli e. k. en dat gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen zal worden gegeven op Maandag 29 Jnni tot en met Vrijdag 8 Jnli a. e., des morgens van 9 tot 10 uren, in genoemd schoolgebouw. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Juni 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 24 Juni. De commissie alhier belast met het afnemen van het praotisch apothekers-examen heeft in hare zitting van heden tot apotheker bevorderd de heeren H. J. Boelman, pharm. doctorandus, geb. te ApeldoornC. W. Bondier, geb. te Soera- baia; M. Ph. Lansberg, geb. te 's-Gravenhage, en W. M. Ottow, geb. te Ternate. Aan het eindexamen van het gymnasium te Leiden is door 17 candidaten deelgenomen. Allen zjjn geslaagd, nl. voor A (letteren, godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid en wijsbegeerte) de heeren J. Van Binsbergen, H. J. Bool, H. J. Coster, J. J. Hagen, J. H. Kern, J. B. Knottnerns, F. J. Los, H. R. Yan Maasdijk, J. J. De Roode, W. C. Th. Van der Schalk, M. P. Sipkes; voor B (geneeskunde wis- en natnnrknnde) de heeren W. G. Boorsma, J. J. L. Yan der Horn van den Bos, A. J. Groen, J. L. C. Sehröder Van der Kolk, C. D. Ouwehand en J. Tb. F. Telting. De naam van den minsten inschrijver voor de werkzaamheden der Hooglandsche Kerk is niet F. Los, maar T. Los. Door tnsschenkomst van dr. F. A. C. Dnmon- tier, te 's Gravenhage, zijn door dr. David R. Cap- riles, praktizeerend geneesheer te Curasao, aan 's Rijks Ethnographisch MnBenm te Leiden geschon ken een mnziekinstrnment afkomstig van de Gua- jiros-Indianen in Venezuela, dat in min of meer gewijzigden vorm ook gevonden wordt bij de inboor lingen van Arnba en bij de Pneblos-Indianen in N. W. Mexico, en het model van een hnis op CuraQao met tnin en daarin staanden vlaggestok en prieel. Het huis is voorzien van menbelen en het geheel is vervaardigd van West-Indische zee- en landschelpen. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Ook heeft de heer Lindemann te Hamburg, ge zagvoerder van het barkschip Cassandra,' door tnsschenkomst van den heer J. W. Van der Horst, onderhaven- en dokmeester te Amsterdam, aan genoemd Museum geschonkeneen paar CbiDeesobe lederen damesmuiltjes met dikke zolen; binnenzijde wit geverfd, buitenzijde bekleed met roode, ge bloemde zijde, en aan de neuzen en komfoorten met lapjes groene en blauwe gebloemde zjjde ver sierd; voor welk geschenk eveneens hem de dank betuiging der Regeering is aangeboden. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aand. Rijnl. stoomtram gevraagd tot 20 en aangeb. tot ƒ25; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden gevraagd tot 77'/g pet. en aangeb. tot 80 pet; de aand. Rijnl. stoomtram aangeb. tot 60 pet. en gevr. tot 48 pet.de aandeelen Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden aangeboden tot 125 pet. en niet gevraagd de aand. Leidsche Duinwatermaatschappij gevraagd tot 116 pet., doch niet aangeboden; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 180 pet. en ge daan tot 170 pet.; de aand. IJsel-Stoomtramweg- Maatschappij aangeboden tot 15 pet. en tot 6 pc. gevraagd; de obligatiën Noord-Zuid-Hollandache Stoomtramweg-Maatschappij aangeboden tot 100 pet., doch niet gevraagd; de aandeelen straatweg en vaart Gonda-Bodegrave gevraagd tot 16 pet.; de oblig. studentensociëteit Minerva" te Leiden noch aangeboden noch gevr.; de obligatiën der geldlee ning ten laste der gemeente Katwijk noch aange boden noch gevraagd; de obligatiën ten laste dei gem. Leiden (1882) gevraagd tot 98 pet. en aan geboden tot 1001/, pet. Nadat Zondag in de godsdienstoefening, door de meeste leden der Waalsohe Reünie bjjgewoond, de heer P. Rochedien, pred. te Delft, hiertoe door de Waalsche commissie laangewezen, was voorge gaan, werden Maandag de werkzaamheden voort gezet en geëindigd, door de behandeling van eenige huishondelij ke aangelegenheden, die nog aan de orde waren. Omtrent de gevallen besluiten zij alleen vermeld, dat de Waalsche gemeenten nitgenoodigd zullen worden ter gelegenheid der gedachtenisvie ring van de herroeping van het Ediot van Nantes op 18 Oct. aanst. een algemeene collecte te doen ten bate van het synodale fonds ter voorziening in de geldeljjke behoeften der gemeenten van de Nederl. Herv. kerk, om op deze wijze aan het nageslacht gelegenhed te schenken een blijk van erkentelijk heid te geven voor de gastvrijheid hnn vaderen bewezen. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer is de heer Rooseboom als lid toegelaten. Aangenomen werd roet 63 tegen 1 stem de over eenkomst met de maatschappij „Zeeland" tot uit breiding der postvaart op Engeland door invoering van een dagelijkschen dagdienst. De heer AMaokay bestreed de overeenkomst op grond dat de Zondags- rnst niet was in acht genomen. Het debat over het voorstel-Reekers tot ophef fing der verbodsbepaling betreffende het visschen met den wonderknil op de Zuiderzee, is aangevangen. De heeren Gratama, Van Bylandt en Van der Oije bestreden het voorstel. De heer Duyvis ver dedigde het. Morgen voortzetting. Het stoomschip „Macassar", van Monlmain naar Port-Said, arriveerde 22 Juni te Galle, nam kolen in en vervolgde de reis; de „Drente", van Java naar Rotterdam, vertrok 22 Juni van Port- Said; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 23 Juni; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, ver trok van Suez 23 Juoi; de „Samarang", van Rot terdam naar Java, vertrok 23 Jnni van Suez; de „Utrecht" arriv. heden van Rotterdam te Batavia. De collecte ten behoeve van het fonds tot onder- stenning van den gewapenden dienst in de Neder landen heeft te Sassenheim 28 opgebracht. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren voerden nog de heeren Pompe Van Meerdervoort, Van Kerkwijk en Kenchenius het woord over de conclusie betrekkelijk het adres over de opdracht van rijkswerken aan de maatschappij „de Schelde", allen om te betoogen, eensdeels dat fabrieken buiten de defensieliniën, vooral in vredestjjd, aanspraak mogen maken op een aandeel in de leverantiën, wilde de Regeering haar bestaan niet onmogelijk maken; anderdeels dat de Regeering zich destijds zedelijk verbonden had om, ten einde de Vlissing- sche haven tot ontwikkeling te brengen, de onder neming der maatschappij mogelijk en levensvatbaar te maken. Allen ontkenden in de conclusie een zucht naar begunstiging eener bepaalde fabriek. De minister van marine meende, dat de maat schappij „de Schelde" geen redsn tot klagen heeft en veeleer boven andere proote fabrieken bevoor deeld is. De minister van binnenlandscbo zaken protesteerde tegen het verdacht maken der goede verhouding van vorige regeeringen in deze, handhaafde het stand punt dat de regeering geene verbintenis met eenige fabriek kan aangaan tot uitvoering van werken en betoogde dat de fabriek „de Schelde" onmogelijk alleen door landsbestellingen haar bestaan kan handhaven. Nadat de commissie overeenkomstig een amende ment van den heer Mees aan hare conclnsie de strekking van begunstiging eener bepaalde maat schappij had ontnomen, werd die conclnsie met 44 tegen 13 stemmen goedgekeurd en daarbjj de op dracht van werken aan fabrieken buiten de dufensie- lioie aanbevolen. De Kamer werd wegens het onvoldoende aantal leden eerst laat geopend, en, zooals nit de stem mingen bleek, waren eveneens later op den dag niet veel meer dan de helft der leden tegenwoordig. Men meent dit verschjjosel gernst in verband te kannen brengen met den intocht van Floris V te Leiden. De opper ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof den lichten ronw zal aannemen, voor den tyd van acht dagen, ingaande Donderdag 25 dezer, wegenB het overigden van Zijne Koninklijke Hoogheid Frederik Karei, prins van Pruisen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal morgen, Donderdag, niet plaats hebben. Gemengd Nienwa Men maakt ons op een verznim opmerk zaam, dat wij onmiddellijk wenschen te herstellen. De in onze hedenochtend verschenen editie niet bij> name genoemde dichterlijke versierder in de Paar- deneteeg nl. is de heer E. Horloos. De opbrengst van het personenver voer der Noord-Znid-Qollandscbe Stoomtramweg- Maatschappij (HaarlemLeiden) bedroeg in de maand Mei 4260.13'/, en het goederenver voer 320.43, zijnde over het totaal f 5.28 per dagkilometer. Op de gisteren te Rjjnsburg gehou den jaarltjkscbe paardenmarkt waren ongeveer 250' paarden en 50 hitten aan de lijn. Vooral naar hitten was veel vraag; doch ook voor goede werkpaarden, waarvan er verscheidene schoone exemplaren waren te zien, werden behoorlijke prij zen besteed. De markt was door de Leidsche feesten minder drnk bezocht dan gewoonlijk. Bg het vervoeren van eene onklaar geworden locomotief van den stoomtram Haarlem- Leiden, is deze te Hillegom in het water gerold, waardoor eene groote belemmering in de scheep vaart is veroorzaakt. Tot dusver is men er nog niet in geslaagd het gevaarte weder boven te brengen. Bp eene Vrijdag 11. te Nieuwkoop gehouden verkooping van het gras en de naweide van 23 H.A. land, waren niet alleen byna geen koopers opgekomen, maar kon de H.A. gemiddeld- nog geen vyf en twintig gulden opbrengen. Het vooruitzicht op een goeden hooioogst schynt dus wel gunstig. Dat k 1 e i n e o or z a k e n grootegevol gen kunnen hebben, wordt, helaas, maar al te dikwijls vergeten, vooral bij het buiten toezicht laten van jeugdige kinderen. Te Rijpwetering werd men Maandag namiddag daar weer aan herinnerd, hoewel men gelukkig met den schrik vnj kwam. Het zevenjarig zoontje van den werkman J Stee kers aldaar had, terwyl hy in eene schnur aan het spelen was, de aardigheid om met een lucifer eon hoop krullen in brand te steken. Wel dra sloeg de vlam door het rieten dak, doch werd nog bijtijds door de buren ontdekt en met emmers water gebluscht. Ware dit niet bytyds geschied, daa zou waarschijnlijk een blok van zes buizen, te eer, daar deze met riet gedekt waren, eene prooi dor vlammen geworden zjjo.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1