223 Juni. N°. 7772. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEX: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIOEN, 22 Juni. De hoogleeraar W. F. R. Suringar, is van zijn wetenschappelijke reis in West-Indië hier ter stede teruggekeerd. Omtrent de stichting van prof. R. Fruin alhier deelt de Speet." nog het volgende mede: In den Senaat herinnerde de hoogleeraar aan de academiereizen, die door onze vooronders, na het voltooien hunner studiën hier te lande, plachten te worden ondernomen, doch in het begin der vorige eeuw reeds zeldzaam begonnen te worden. Tot uit breiding van veler wetenschappelijken gezichtskring hebben die reizen zoozeer bijgedragen, dat men zich verwonderen moet, ze in dezen tijd van gemakke lijk verkeer met de geheele beschaafde wereld in onbruik geraakt te zien. De heer Fruin besloot, daar er geen studiebeurzen voor dat doel bestemd zijn, bij uiterste wilsbeschikking daarin aanvanke lijk te voorzien. Het smartelijk verlies van iemand wien hij de uitvoering van zijn voornemen in zijnen geest het liefst had toevertrouwd, deed hem van plan veranderen. Een voldoende som zal nu op het Grootboek worden ingeschreven, om door de renten alvast om het andere jaar een onbemiddelden en uitstekenden student der Leidsche Universiteit tot eene reis in staat te stellen. In de eerste plaats komt het vak der Nederlandsche letteren, vooral de geschiedenis, daarvoor in aanmerking; vervol gens de klassieke philologie. Doch om bij veran derde omstandigheden eene wijziging der oorspronke lijke bestemming mogelijk te maken, wenschte prof. Fruin dat niet de faculteit van letteren, maar de geheele Senaat de beschikking over het fonds in handen zou hebben. Op verzoek van prof. Fruin, aanvaardde de Senaat volgaarne de taak van bet beheer der aangeboden som, en benoemde een viertal harer leden om met den stichter de regeling der zaak op vaBten voet voor te bereiden. Gisteren zijn te 's-Hage gekozen tot groot meester der Vrijmetselaarsorde, in plaats van wijlen Prins Alexander: mr. P. J. G. Van Dig gelen, rechter te Zwolle; tot gedeputeerd groot meester, mr. H. W. Wierdsma, te Leeuwarden; tot verdere leden van het hoofdbestuur dr. L. J. Ege- ling, te 's-Hage, B. J. A. Kallenberg Van den Bosch, te Teteringen, mr. A. M. Maas Geesteranus, te 's-Hage, J. Van Lelyveld, te Leiden en mr. J. P. Vaillant, te 's-Hage. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 35, f 18, f 3.70 en f 1.85. Gedurende de tweede helft der maand April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: G. F. Stoubolt, J. J. Graat, Gebr. C. en N. Ben- ziger, mej. Mirande, Amsterdam; T. v. Wensen, Delft; Meijer en Haberman, Edam; J. Baard, 's-Gra- venhage; mej. H. Lusingbroek geb. v. Dam, Leeu wen; Jan Boovenstade, Leiden; P. Beun, Medem- blik; G. Van Koert, Nieuwveen; Van Schaaik, Rot terdam; D. Bosman, Warmond. Verzonden geweest naar Duitschland: Hurbach, Keulen. Zooals bekend is, zal in de aanstaande alge- meene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen o. a. in behandeling komen het voor stel van het departement Nijmegen, tot intrekking van het in 1883 genomen besluit omtrent de stich ting eener Kweekschool voor bewaarschoolhoude- ressen te Utrecht, als een monument ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan der Maatschappij. In eene nader gehouden vergadering van het depar tement Leiden is nu na ampele discussiën besloten, het voorstel-Nijmegen te ondersteunen. Dat besluit werd genomen ten gevolge der beslissende stem van den voorzitter, aangezien de stemmen staak ten. De nu geopende stoomtramlijn Rijnsburg Noordwijk aan Zee volgt den weg van den Rijn- landschen Stoomtram over Oestgeest tot Rijnsburg, waar de weg gesplitst wordt in een tak naar Kat wijk en een naar Noordwijk. De laatste arm door de Maatschappij „Noordwijk" tot stand gebracht, en geëxploiteerd door de Hollandsche Spoorweg- Maatschappij, is acht kilometer lang, en uitne mend aangelegd. De wagens zijn sierlijk confor- tabelze komen uit de fabriek van Beynes te Haarlemde locomotieven uit de fabriek „Breda" (vroeger Backer en Rueb) te Breda. De feestelijke tocht werd met succes volbracht. Hier en daar was uit woningen de vlag uitgestoken, terwijl overal bevolking op de been was. Vooral Noordwijk-Binnen had een feestelijk aanzien. De leerlingen van de kostschool van den heer Dozy waren in turners-kostuum geschaard met de natio nale vlag. Te Noordwijk had nog een kort opont houd plaats, voor de woning van den burgemeester, den heer Pické, die, ernstig ziek, aan het venster den feestrein afwachtte en eene deputatie ontving om op zijn welzijn te drinken. Het was een aan doenlijk oogenblik voor den burgemeester wiens vurigste wensch thans vervuld werd, onder voor hem treurige omstandigheden. Om kwart over éénen werd Noordwijk aan Zee bereikt, waar de plechtige opening van de lijn plaats had. Op het hooge dnin aan het zeestrand verheft zich het „Huis ter Duin", een fraai hotel, dat later nog belangrijk vergroot, een flink effect zal maken. Dit badhotel met zeebad-inrichting, park- aanleg enz. iB het werk van de Maatschappij „Noord wijk." Het hotel, ontworpen door den architect Freem (Arnhem) en gebouwd door den heer Jansen (Utrecht) wordt geëxploiteerd door den heer Van Deinum, pachter van het restaurant der Rotter- damsche Diergaarde. Het bevat circa 30 keurig in gerichte kamers, welke een fraai uitzicht hebben. Bjj de aankomst in het hotel heette, gelijk we reeds meldden, de commissaris der Maatschappij „Noordwijk", de heer Dijkmans, van Amsterdam, de gasten welkom. Ten slotte dronk hij op den bloei der badplaats. Daarna werd in de keurig met bloemen versierde eetzaal een voortreffelijk dejeuner gebruikt. Ver schillende dronken werden uitgebracht. De eerste door graaf Van Limburg Stirum, van Noordwjjk, op den burgemeester Pické, voor wiens herstel hij vurige wenschen uitte, met de verzekering dat zijn naam voor altijd aan het voltooide werk verbonden zou bljjven. Daarna werden toosten uitgebracht op den Raad van Noordwjjk; op de samenwerkende maat schappijen (de Hollandsche Spoorweg-, de Rjjnland- sche tramweg- en Noordwijk-maatechappy', die alle vertegenwoordigd waren). Deze laatste toost werd door den wethouder van Noordwijk uitgesproken; op den directeur der Maatschappij-Noordwijk, J. A. Bientjes, door graaf H. Van Limburg Stirum, van Warmond, die over zijn verdiensten uitwijdde; door den heer Bientjes op den heer Dijkmans en commissarissen, door den heer Van der Vliet, commissaris van den Holl. Spoorweg, op Noordwijks bloei; door den heer Van der Schalk op den ingenieur van den tramweg Van "Waning en zjjn rechterhand, den heer Van der Vegt, enz. enz. De heer De Ridder, burgemeester van Katwijk, wijdde een toost aan zijn ambtgenoot te Noordwijk. Op dit oogenblik kwam een brief van don heer Pické waarin hij zijn leedwezen te kennen gaf niet per soonlijk tegenwoordig te kunnen zijn, maar de vergadering verzocht zich overtuigd te houden van zijne warme deelneming met het feest. Met inge nomenheid werd van den inhoud kennis genomen en, hoe grievend het ook mocht zijn, zijne per soonlijkheid niet in hun midden te zien, vonden deze woorden een warm en gul onthaal. De heer Schultetus- Aeneae bracht vervolgens hulde aan de Nederlandsche pers, voor welke woorden de heer Lamberts Hurrel- brinck, ook namens de andere aanwezige dienaren van de koningin der aarde zjjnen dank betuigde. Nog lang bleef men gezellig bjjeen, totdat het uur van scheiden dwong. Eenige aanwezigen werden daarna nog door de zeer gewaardeerde welwillend heid van den graaf H. Van Limburg Stirum in de gelegenheid gesteld zijne fraai aangelegde villa te bezichtigen en wij meenen de tolk te zijn van hen> wanneer wij met deze enkele woorden hulde bren gen aan zijn vriendelijke ontvangst. De minister van binnenlandsche zaken brengt in herinnering, dat zij die zich wenschen te onder werpen aan de in Aug. a. s. te houden examens, ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de Fransche, Hóog- duitsche en Engelsche talen en aan de in Juli a. s. te houden examens, ter verkrijging van de akte van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de gymnastiek, zich vóór 28 Juni a. s. bij höt departement van binnenlaudsche zaken moeten aan melden, bjj schrijven op ongezegeld papier, met nauwkeurige en duidelijke opgave van naam en woonplaats en van de begeerde akte en met over legging van de reeds verkregene akte van bekwaam heid, waaruit de wettelijke bevoegdheid om het examen af te leggen, moet blijken Zij wier aan vragen op 28 Juni a. s. het departement niet hebben bereikt, kunnen tot de examens niet worden toe gelaten. De jaarrekening der Yrije Universiteit te Amsterdam over 1884 sluit met een nadeelig saldo van f 3000 en die van het Hospitium met ruim f 1000. Het vijftiende Noordelijk Evangelisch Zendings- feeBt heeft op Fogelsang-State, het prachtige land goed van baron "Van Heemstra te Yeenklooster, plaats gehad. Het weder was niet gunstig, maar het aantal bezoekers was niettemin groot en de stemming zeer opgewekt. Aan het ministerie van landbouw te Berlijn is geteekend eene overeenkomst tusschen de Duitsche Staten aan den Rijn en Nederland, waarbij de zalmvisscherij op den Rjjn en diens neven- rivieren definitief geregeld wordt, zoodat twisten over die visscherij voortaan onmogelijk zullen zijn. Een gelijksoortig verdrag werd met Zwitserland Z. M. heeft benoemd: bij den generalen staf, tot majoor, den kapt. F. De Bas, van dien staf; bij het wapen der cav. tot comm. van het 3de reg. huzaren, den Ijxit.-kol. jhr. L. J. H, Teding van Berkhout, van den gen. staf, die, in verband daar mede, in zijn rang bij genoemd wapen wordt terug geplaatst; - bij den plaatselijken staf benoemd tot 2den luitenant plaatselijk adjudant te ZutfeD, den sergeant-majoor J. J. A. Epke, van het 5de reg, inf.- den lsten luit. H. F. Yan Gennep, van het 3de reg. vesting-artillerie, op non-activitet gesteld, in afwachting dat omtremt hem nader zal worden beschikt; - den heer P. J. Mink, arts, bij het per soneel van den geneeskundigen dienst bij het leger in Nederlandsch lndië, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de klasse; - den lsten luit. op non-act. B. J. Beek, van het wapen der inf., tijdelijk adj. dir. bij 's Rijks gesticht te Veenhuizen No. 2, op zijn aanvrage tijdelijk op pensioen gesteld en het pensioen verleend voor den tijd van 5 jaren en bepaald op f 450 'sjaars; - den lsten luit. J. "W". Bichelmeijer, plaatselijk adjudant te Zutfan, op zija aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 862 'sjaars, en is aan genoemden officier de rang verleend van kapitein

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1