Gemengd Nieuirs. Kaar men reeds weet, is de Contra partij, door de Burgerij het Studentencorps aan te bieden, bepaald op Dinsdag den 30sten Juni. De inteekenlijsten worden onzen stadgenooten aangebo den. De deelneming zal zeker niet minder dan andere jaren zijn. En te wenschen is dit ook; want het is eene bekende waarheidover hoeveel middelen de commissie méér te beschikken heeft, des te meer kan zij het feest op grooter schaal inrichten. Alleen door flinke samenwerking en krachtige ondersteu ning is een waardig geheel te verkrijgen. Wij zijn in staat reeds nu mede te deelen hoe het feest, dat op de Ruïne zal gegeven worden, in hoofdzaak zal zijn ingericht. Kadat om zeven uren door den heer De Laat de Kanter, als voorzitter, de ontvangst van het Leid8ch Studentencorps zal hebben plaats gehad, wordt van 7 tot 10 uren op het terrein door Lochers schutterij-kapel een concert gegeven. In den loop daarvan, nl. om 8 uren, wordea de hoofd personen der Maskerade eveneens op plechtige wijze verwelkomd. Yan kwart over negenen tot 11 uren zal tegelijkertijd ook Grentzins* infanterie-kapel zich doon hooren terwijl om 10 uren het feest lokaal zal worden geopend, bij ongunstig weder vroeger. Later, tot 's nachts 2 uren, zullen beide muziek corpsen bij afwisseling hunne taak vervnllen. Inmid dels zullen in twee op het feestterrein geplaatste theater» voorstellingen gegeven worden, bestaande in de uitvoering van een operetten-gezelschap, het geven van een internationaal concert (café chantant van den eersten rang), van een ballet, misschien ook van acrobatische kunstverrichtingen, terwijl meer malen luchtballons in verschillende vormen met surprises zullen worden opgelaten. Met de leiding van een en ander is de heer Yoitus Yan Hamme belast, een man in het orgaoiseeren van feesten uitstekend bekend. Het bal begint om halfelf. Te middernacht zal ook daarin weer afwisseling worden gebracht door het ontBteken van een groot vuurwerk, vervaar digd door den heer Gall, uit Rotterdam. Het ter rein zal alsdan van de zijde van het Steenschuur a giorno worden verlicht. Het programma van dit vuurwerk doet mede veel verwachten: het wordt geopend met eene hulde aan de academiemen zal or een caronssel en locomotief in beweging zien; ook een schip en een windmolen, en tot slot een voorstelling van het een of ander welke als ver rassing dient en dus door ons ook hier niet wordt verklapt. Als het vuurwerk is afgeloopen, worden de feesten èn in de zaal èn op het terrein voortgezet. Een kat en een hond, welke heden morgen op de Waardgracht elkander achterna zaten, werden op het laatst zoo wild, dat de kat een aldaar aan de deur spelend vijfjarig knaapje aanvloog. Het kind werd door het woedende beest vreeselijk gebeten en gekrabd. De moeder, die aan de waschtobbe stond, werd het ongeval gewaar, nam het kind op en liep er onmiddellijk mee naar een geneesheer, die de wonde weldra uitbrandde. Hedennacht werden de bewoners van een pand in de Kriplaan, onder de gemeente Voorschoten, gewekt door een schipper, die in den Yliet daar voorbijvoer. Eene schuur was er in brand geraakt, maar zonder behulp van de brand weer was het vuur toch spoedig weder gebluscht. Een rat bad, om daar een nest te makeu, een gat door den schoorsteen gemaakt. Door die opening schijnen vonken in de schuur te zijn gekomen, die aldus den brand veroorzaakten. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee Zaterdag 11. is de geheele vloot weder aangeweest, doch met schrale vangst. De schuiten besomden van ƒ40 tot 114 in 8 dagen. Er werd besteed voor tarbot 2 a 8, tong 0.10 a 0.40 en bunschol 0.30 a 0.50 per stuk; binnenlekschol 6 a 7, groote en kleine braad 1 50 a 3.50, droogscharren 5 a 8 en garnalen 1.25 a 2 per mand. De nienw gebouwde bomschuit „Eben-Haezer" van de wed. P. C. Guyfc, schipper C. Haasnoot, is gisteren als de eerste op de haringvisscherij uitgegaan. Te Noorden, gemeente Nieuwkoop, is verdronken het bijna driejarig zoontje van den Tischhandelaar Kuit. Eenïge oogenblikken zonder toezicht gelaten, was de kleine naar de waterstoep gekropen en onbemerkt te water geraakt. De bekende Haagsche bankiers firma Keurenaer en Co., waarvan in de vorige week het gerucht werd verspreid dat ze op het punt stond failliet te gaan, heeft eene gedrukte circulaire verspreid, waarin die geruchten niet alleen ten stelligste worden tegengesproken, maar ook wordt opgegeven hoe ze in de wereld ge komen zijn. Nadat met gunstig gevolg de proef- rit van den IJselstoomtram, tusschen Den Haag en Voorburg, is gedaan, werd gisteren ook die lijn voor het publiek verkeer geopend. Naar men ons verzekert, is de ver volging tegen den zoo bekend geworden Yan Omme ren ingesteld op bijzonderen last van Z. M. den Koning. 'AmstCrt.) Te Lobberich, 2 uren van Venloo, maakten gisteren ter gelegenheid der kermis 9 personen een roeitochtje ia een klein bootje, dat, vermoedelijk te zwaar geladen, omsloeg, zoodat 7 hunner verdronken. De prefect van de Seine ontving dezer dagen een brief van zekeren Bégis, wonende te Parijs, rue Saint-Jacques, die schreef dat hij het leven moede was ten gevolge van aanhoudende ziekte dat hij daaraan een einde zon maken en den prefect zijn geheele vermogen (130,000 fr.) naliet op voor waarde dat hij dat geld vcor liefdadige doeleinden zou besteden. De prefect zond onmiddellijk iemand naar het huis van Bégis en deze vond den man dood in zijne woning. Eene dynamiet-ontploffï ng had plaats in een zilvermijn bij Zacatecas (Mexico) met het gevolg dat 10 werklieden werden gedood en 12 gewond. Te Biala (Hongarije) is gestorven zekere David Spieler, in den ouderdom van 102 jaren. Hij was op 4-jarigen leeftijd blind geworden en was dus 98 jaren blind geweest. BUITENLAND. Duitschland, Voor de restauratie van het door brand vernielde gedeelte van het Stadhuis te Aken zijn ingekomen 13 ontwerpen, van welke door de jury met den eersten prijs is bekroond No. 12, ingezonden door dea rijks-architect George Frentzen te Aken, en met den tweeden prijs No. 6, ingezonden door professor Schneider te Kassei. Beide ontwerpen komen het meest overeen met den vroegeren staat van het afgebrande. Het vertrek van den keizer naar Ems is, wegens het overlijden van prins Frederik Karei, uitgesteld. Waarschijnlijk brengt de keizer heden zijn verblijf over naar het kasteel Babelsberg, bij Potsdam. De dood van prins Frederik Karei maakt diepen indrnk bij het geheele pnbliek, maar vooral in militaire kringen. Prins Frederik Karei was een man van hooge gestalte, sterken lichaamsbouw, ijzeren gezondheid en eenvoudige leefwijze, wien men nog jaren levens zou hebben durven voorspellen. Hij was geboren in Maart 1828, de zoon van des keizers broeder Karei, militair van aanleg en karakter, een gelukkig bevelhebber en maakte vele oorlogen mede. Naar de kleur van zijn uniform werd hij „de roode prins" genoemd. De onlangs ten tweeden male gehuwde weduwe van wijlen prins Hendrik der Nederlanden was een zijner dochters. Groot-Britaanië. Id het Lagerhuis stelde de heer Gladstone gis teravond voor, om over te gaan tot de beraadsla ging over de wijzigingen, door het Hoogerhuis in het ontwerp op de nieuwe verdeeling der kies districten gebracht. De heer Wolff, conservatief, meende dat het debat moest worden verdaagd, want een precedent van de door den heer Gladstone aanbevolen gedrags lijn bestond volgens hem niet. De heer Wolff werd daarin door den heer Gorst, ook conservatief, onder steand. Sir Charles Dilke verklaarde dat lord Salisbury de beraadslaging wenschte, wat door sir Stafford Northcote bevestigd werd. Wolff's voorstel werd daarop met 333 tegen 33 stemmen verworpen. De heeren Hicks Beack en Sclater Booth, beiden conservatief, stemden met de minderheid, sir Staf ford Northcote met de meerderheid. De heer Gladstone stelde toen de verdaging der zitting tot Vrijdag voor, zoodra de aanhangige zaken zouden afgedaan zijn. Op eene vraag van den heer Labonchère verklaarde hij geen kennis te dragen van eene schikking, volgens welke de tegenwoordige regeeriug hare ondersteuning aan de oppositie zou hebbeu toegezegd. Het voorstel van den heer Gladstone werd aan genomen. Het Huis heeft daarna met kleine wjjzigingen de amendementen goedgekeurd, door het Hooger huis in de wet op de nieuwe verdeeling der kies districten gebracht. Het voorstel betreffende het jaargeld aan prinses Beatrice, ter gelegenheid van haar huwelijk, werd bijj derde lezing aangeaomen. In het Hoogerhuis stelde lord Cranbrook, uit naam van lord Salisbury, voor dat ook dit Huis tot aanstaanden Vrijdag zou uiteengaanlaatstgenoemde hoopte alsdan aan het Huis eenige mededeelingen te kunnen doen. Lórd Granville vereenigde zich met dit voorstel, dat daarop werd aangenomen. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 15 Jnni. De „Nowoje- Wremja" maakt uit Radomise, dd. 27 Mei, mel ding van eene nieuwe Joden-vervolging. Hiertoe moet een Joodsche slager aanleiding gegeven heb ben, die eene Christin, die bij hem iets kocht, zóó slceg dat zij drie uren daarna overleed. De werk lieden uit de groote linnen fabriek te Chablotn vielen dientengevolge de Joden met steenworpen aan. Door het dadelijk optreden der openbare macht gelukte het den strijd te dempen. De rad draaiers werden gevangengenomen. PARIJS, 15 Juni. De vice-admiraal Courbet is aan boord van de „Bayard," op de reede van Matsu, aan den ingang der Minrivier, aan een lever kwaal gestorven. Sedert lang leed hij aan deze kwaal, welke door zijn verblijf in het Chineesche kustklimaat doodelijk werd. Reeds voor zes maan den heeft Courbet verzocht om terugroeping naar Frankrijk; maar de minister van marine beval hem tot de onderteekening van den vrede met China aan het hoofd van het eskader in het verre oosten te blijven. De regeering kreeg het bericht van zijn dood het eerst van de familie. Het bericht kwam op denzelfden dag aan waarop Paternótre van uit Tientsin China's onderteekening van het vredes verdrag meldde. De Parijsche bladen, welke in rouwrand verschijnen, beklagen Courbets verlies zeer en noemen hem „Frankrijks grootsten zeeman." LONDEN, 16 Juni. (D. v. N.) Ook van conser vatieve zijde wordt thans erkend dat tnsschen lord Salisbury en lord Randolph Churchill eene ernstige verwijdering is ontstaan. LONDEN, 16 Juni. (H.) Grooten indruk maakte hier het verschil van meening tnsschen de conser vatieven, dat gisteren in het Hoogerhuis bleek, toen bij het amendement op de verkiezingswet een deel met Churchill en een ander deel met Northcote stemde. LEIDEN, 10 Juni. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: noordelijke wind. De Tweede Kamer heeft heden aangenomen het ontwerp tot wijziging der wet op de handels- en fabrieksmerken. Aangevangen is het debat over de wijzigingen der telegraafwet. De heeren De Geer Rutgers en Corver Hooft bestreden de insmokke- ling der telefonie in de telegraafwet, vooral wegens den iobreuk op het eigendomsrecht van grondeige naren. De minister van waterstaat verdedigde het ontwerp krachtig om de uitbreiding der telefoon- gemeenschap beter te verzekeren. Morgen voort zetting. Voor het examen van apothekers-bediende te Breda is geslaagd mej. Cb. C. Heintz. De heer G. R. C. Hoetink heeft zijn ontslag gevraagd als leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus voor jongens te 's-Hage, in te gaan met 1 Sept. a. s. Hedenmiddag brak te Amsterdam in de pak huizen op de Suez-steigers aan den Westerdoksdijk een brand uit, die, aangewakkerd door den krach- tigen wind, binnen een paar uren alle gebouwen, benevens een 12-tal daar staande goederenwagens in de asch legde. De brandweer weerde zich dapper, maar scheen tegen zulk eene vaurmassa weinig opgewassen te zijn wegens de vele brandbare stoffen, waaronder tal van vaten met Amerikaansch vet. In nog geen half uur is voor een waarde van tienduizenden een prooi der vlammen geworden. Wegens te-late-bezorging moeten eenige Adver- tentiën tot een volgend nummer blijven liggen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2