LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7765. Bla&nsl&g 15 «Juni. A°. 1885. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. LEIDEN, 13 Juni. De door den Raad der gemeente Zoeterwoud<- voorloopig vastgestelde gemeenterekeniDg over 1884 bedraagt in ontvangst f 29,139.94'/, en in nitgaai f 25,497.36 en slnit mitsdien met een batig saldo van f 3642.58'/,. Van verschillende kanten wordt bevestigd dat het onverwacht op pensioen stellen van den kolonel commandant van het 3de regiment huzaren in ver band staat tot het voorgevallene met zijne onder hebbende officieren in een café-chantant en op straat te 's-Gravenhage. Tot zijne ongevraagde pension- neering moet mede onmiddellijk hebben bijgedragen eene hem toegeschreven zwakheid van gezag over zijne mindere officieren, waarvoor de lichte disci plinaire bestraffing der bij het standje botrokken officieren van het onder zijne bevelen gestelde corps, als bewijs aangemerkt zon zijn. In eene algemeene vergadering der „Nieuwe Rotterdamsche Schouwburgvereeniging" is besloten door afschrijving van een deel van het kapitaal het voortbestaan der Yereeniging te verzekeren. Of dit besluit beschouwd moet worden als in het belang der kunst te zijn, moet betwijfeld wor den. De Vereeniging werd indertijd opgericht ten behoeve van "Willem Van Znylen, toen deze wei gerde toe te treden tot de Rotterdamsche afdeeliDg van de Vereeniging „Het Nederlandech Tooneel" en om hem voor Rotterdam te behouden. Van Znylen is thans toegetreden tot de ver- eenigde Rotterdamsche tooneelisten, die den grooten schouwburg bespelen, en het gezelschap der „Nieuwe Rotterdamsche Schouwburgvereeniging" bestaat nn louter nit middelmatige kunstenaars. Twee tooneel- gezelschappen - het blijkt uit eene langjarige onder vinding - kunnen te Rotterdam niet naast elkander bestaan; het een doet het ander afbreuk, en het eind is dat beiden een kwijnend leven leiden. Waarom dan niet liever alle krachten vereenigd en gezamenlijk medegewerkt om één goed en degelijk tooneelgezel- schap behooffijk te onderhouden? (Hbl.) Men schrijft uit 's-Hage aan het „Rott. Nbl." Naar aanleiding van de herhaaldelijk door de Regeering. aan de Volksvertegenwoordiging afge legde verklaring, dat door bezuiniging en vereen voudiging in de administratie geen verbetering zou te verkrijgen zijn in onzen neteligen finantieelen toestand, hoorde schrijver dezes van eea geloof waardig persoon, die van een en ander iets kan weteD, een paar staaltjes, die minst genomen de juistheid dier verklaring zonden doen betwijfelen. Aan het departement van financiën heeft men b. v. eene afdeeling voor do eerediensten, bestaande uit een hoofdambtenaar, verscheidene commiezen en verder personeel (weinig of niets uitvoerende klerken.) Het werk van die afdeeling bestaat hoofd- :akelijk in het opmaken van betaalsrollen van trak tementen en zoogenaamde kindergelden, dat zeer zeker gemakkelijk door een paar klerken zou kun nen worden verricht. De beambten van hoogeren rang zouden dan in geval van behoefte in andere bnreelen geplaatst kunnen worden, ter vervanging van ambtenaren boven de 70 jaren, die geacht kunnen worden wel eenige rust te hebben verdiend. "Vooral wanneer men bedenkt dat er onder de ambtenaren van dat departement evenals aan dat van buitenlandsche zaken, waarover nader zal wor den gesproken, met betrekking tot 60-jarige d i e n s t- <2o en ers zijn met meer dan 50, ja boven de >0 jaren dienst, dan zal het geen betoog behoeven 'at b. v. zes van die oude heeren met vrucht door rier menschen in de kracht van hnn leven zoudeD ijn te vervangen, zonder dat het werk hierdoor zou lijden. Zelfs zal in de meeste gevallen de dienst ^r bij winnen, omdat menschen van hoogen leeftijd aestal niet te vinden zijn om van den ouden sleur af wijken en zoodoende vereenvoudiging tegenhouden. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Peestdc^en, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 115 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Groolere lullers n.-ior plaatsruimte. Veor Let mcassee- ren builen du stad wordt 0.10 berekend. Wanneer men daarbij verneemt, dat door de pen- sionneeriüg aan datzelfde departement van de amb tenaren, die daarop recht hebben, een bedrag van plus minus f 24,000 zou vrij vallen, dat door inkrimping van personeel niet geheel zon behoeven te worden besteed, dan schijnt de meening niet gewaagd, dat een grondig onderzoek van alle tak keu der administratie wel degelijk tot zeer aanzien lijke besparingen van steeds terugkeerende uitgaven zou lijden. Wanneer toch aan het departement van financiën zelf besparing mogelijk is (het departement dat toch voor de middelen moet zorgen), hoe zal het dan zijn bij andere takken van dienst? In de laatst gehouden zitting van den ge meenteraad van Amsterdam deelde de burgemeester mede dat was ingekomen eene kennisgeving van het comité van uitvoering der koloniale afdeeling van de internationale tentoonstelling, in 1883 aldaar gehouden, waarbij dit comité verklaart niet langer in aanmerking te willen komen voor de voorge stelde subsidie van ƒ50,000. De weigering geschiedt om te protesteeren tegen de beoordeeling der voor dracht in en buiten den Raad, en omdat het comité een besluit, toevallig verkregen door meerderheid van één of twee stemmen, in strijd acht met eigen waardigheid en die van den Amsterdamschen ge meenteraad. Ter loops werd er op gewezen, dat «het comité nooit deze tegemoetkoming van den Raad heeft gevraagd. [In eene vorige zi*.vg bedden dejstemmen over het voorstel gestaakt Tot directeur der stadsreiniging werd benoemd de heer P. J. Te Winkel, kapt. der artillerie; tot lector aan de gemeente-universiteit in de zoölogie, en desgevorderd ook in de geologie, dr. C. Herbert. Naar de „Amst. Crt." verneemt, is graaf Herbert Yon Bismarck-SchÖDhausen, laatstelijk ge zant bij het Nederlandsche Hof, beooemd tot Ridder-Grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw. Door de heeren A. C. Ten Hove en J. J. Yan der Harst is aan de Rijks-universiteit te Utrecht het lste natuurkundig examen met goed gevolg afgelegd. Het examen voor de Krijgsschool zal op 24 in plaats van op 22 Juni een aanvang nemen. Voor de 10 plaatsen hebben zich 9 adspiranten aangemeld. Met ingang van 1 Juli e. k. zal de kapt - luit. ter zee H. J. De Smit Van de Broecke, ter vervanging van den kapt. ter zee Buiskes, optreden als chef der afd. Hydrographie. De ingenieurs der marine J. S Yan Veen en H. Ciff - worden morgen voor den tijd van drie weken naar Engeland gezonden om daar eenige werven te bezoeken. Bij den uitgever C. L. Brinkman te Amsterdam verschijnt eene nieuwe uitgave van Harriet Beecher Stowe's „Negerhut", het alombekende verhaal uit het slavenleven in Noord-Amerika. Hoe gewild steeds dit boek is, kan hieruit blijken dat de uitgever thans den 9den herdruk in de wereld zendt, maar hij heeft deze opgeluisterd met keurige illustratiën van de békwame hand van Joh. Braakensiek. In 6 afleveringen, a f 0.30 per afl., is deze uitgave gereed, zoodat zij onder ieders bereik valt en dan ook ongetwijfeld tal van koopers zal vinden. Deze negende Hollandsche uitgave naar den 20sten Amerikaanschen druk, is over het geheel vloeiend vertaald, beter en losser dan men bij het opslaan der eerste bladzijden zou vermoeden, waar wij o. a. j lezen: „hij is, die som zeker overal waardig" en „ik heb hem sedert alles aanvertrouwd, wat ik heb" enz. Bij beschikking van deu minister van binnen - landsche zaken is aan J. M. Rebel en dr. H. Jonker j Jr., op hun verzoek, met ingang van 1 Juli a. s., eervol ontslag verleend, respectievelijk als adsistent voor de pathologie aan de Rijks-universiteit te Utrecht en als adsistent in het ziekenhuis aan voor noemde universiteit. De minister van bïnnenlandscbe zaken heeft bepaald dat het Staatsexamen ter verkrijging van een getnigechrift van bekwaamheid voor de studie aan eene universiteit, zal worden afgenomen te 's-Gra- venhage op 13 Juli en volgende dagen. Gemengd Nieuws. Voor het gerechtshof te 's-Graven- hage stond gisteren in de crimineele terechtzit ting in de eerste plaats terecht zekere J. v-d. B., vissoher te Gouda, als beschuldigd van in den nacht van 16 op 17 Maart op het erf van den landbouwer v. M., te Lange-Ru'geweide, in het daar Btaande zomerhuis te hebben ingebroken en van den zolder te hebben ontvreemd eene party gerookt vleesch, spek en gehakt. Ia den ochtend van 17 Maart ontmoette hem een der getuigen, v. R., in een schuitje op een plas onder Reeuwijk, in het bezit van het vleesch, aan wien hij mededeelde dat bij des nachts op den roof was geweest en door diefstal met braak het vleesch had verkregen. Besch. ontkende thans zioh aan den diefstal te- hebben schuldig gemaakt. Hij had het vleesch van den getuige v. R. gekocht, en deze had er belang bij tegen hem te getuigen ten einde hem in de gevangenis te helpen. Adv.-gen. mr. Bijleveld meende, op grond der gedane bekentenis en daar besch. in het bezit van het vleesch was bevonden, dat hij het hem ten laste gelegde feit had gepleegd. Hij laakte zeer de honding van besch. om een onschuldige van dief stal te betichten, geloofde dat de aard van het feit van groote brutaliteit getuigde, en het kwam hem voor dat er termen bestonden eene niet lichte straf op te leggen. Z.E.G.A. eischte eene veroordeeling tot 5 jaren gevangenisstraf. De verdediger, jhr. mr. Yan der Does deWilIe- bois, ofschoon voor den besch. geen sympathie ge voelende, oordeelde dat het wettig bewijs voor diens schuld niet was geleverd, aangezien z. i. aan de verklaring van v. R. geen gewicht kon worden gehecht. Pleiter concludeerde mitsdien tot vrijspraak van zijn cliënt. De uitspraak is bepaald op aanst. Donderdag. Daarna nam in de bank der beschuldigden plaats de verversknecht J. C. N., laatst wonende te Am sterdam, beschuldigd van opzettelijke brandstichting. Deze persoon meldde zich in den morgen van 6 Jan. jl. te Leiden bij de politie aan, met de mededeeling dat hij den avond te voren per stoom boot van Amsterdam te Alfen aan den Rijn, zjn vroegere woonplaats, was aangekomen, aldaar den muur van de lakfabriek der firma Y. en Co. was overgeklommen, door hem toen eene ruit was stak geslagen en zich daardoor binnen de fabriek hadl begeven. Hij had daarop van zijn zakdoek een stak gescheurd, dit met lakmoes bestreken, het aange stoken en gelegd tusschen vaten welke met licht ontvlambare stoffen waren gevuld. Toen het vuur in omvang toenam, had hij zich verwijderd, na eerst de eigenaresse der fabriek, die op 25 meter afstand woonde, en daarna het werkvolk, te hebben gewekt. Eindelijk was hij naar Leiden op de vlucht gegaan. Als reden voor zijne handeling had hij bij zijne opgave gevoegd dat hij vóór 5 jaren, op de fabriek werkzaam zijnde, met de eigenares er van, die toen weduwe was, huwelijksrelaties had aangeknoopt, die echter op raad harer familie waren afgebroken. Hij had de weduwe toen gedreigd zioh over 5 jaren te zullen wreken, en thans had hij aan deze bedrei ging gevolg gegeven.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1