Do drie besch. bleven bij hunne opgaven volharden en hunne ontkentenis volhouden. De tweede besch., die zich op krankzinnigheid had beroepen, gaf blijk thans toch zeer goed bij zijn hoofd te zijn. Meer malen gaf hij tot hilariteit bij het publiek aanlei ding. Deze besch. zeide o. a. dat hij aan den dief stal zoo onschuldig was als het standbeeld van Spinoza. Adv.-gen. jhr. mr. De Savornin Lohman meende dat het bewijs van schuld voldoende was geleverd, en requireerde voor ieder beschuldigde eene tucht huisstraf van 7 jaren. De verdediger van den eersten besch., mr. Hymans, trachtte aan te toonen dat de bij het onderzoek ge bleken aanwijzingen niet voldoende waren en con cludeerde tot vrjjspraab. Voor den tweeden besch. trad op mr. graaf Yan der Duyn. Hjj riep 's Hof clementie voor hem in. Mr. De Lange, voor den derden besch. optredende, wees op het verschil tusschen den een en de twee andere besch. Zjjne conclusie strekte tot vrijspraak. Na re- en dupliek ten aanzien van den eersten en den derden besch. werd de uitspraak op a. s. Donderdag bepaald. Het gerechtshof te 's-Hage heeft heden in zijne correctioneele terechtzitting bevestigd het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij de uitdrager W. te Leiden is vrijgesproken van de aanklacht van het zonder vergunning houden van een pand- of beleenhuis. Tegen den Amsterdamschen verversknecht J.C.N., die te Alfen aan den Rijn uit wraak de lakfabriek der firma Y. Co., in den nacht van 5 op 6 Januari 11., had in brand gestoken en daarna 's mor gens zich zeli bij de Leidsche politie had aangegeven, werd 5 jaren tuchthuisstraf geëischt. Uitspraak a. s. Donderdag. Met zekerheid kan thans worden medegedeeld dat de Noordwijksche Stoomtramljjn op Zaterdag 20 dezer feesteljjk zal worden geopend. De feesttrein vertrekt alsdan om 11 uren van Leiden. De bij deze zaak betrokken en andere autoriteiten zullen tot bijwoning worden uitgenoodigd. De lijn zal op Zondag 21 dezer voor het publiek geopend worden. Yoorloopig zullen dagelijks 7 ritten plaats hebben, in beide richtingen: Noord wijk aan Zee- Noord wij k-binnen-Rijnsburg-Leiden en omgekeerd. De lijn is dus geopend in de Leidsche feestweek; zeer zeker, zoo meent men, zullen velen der feest vierenden van het nieuwe vervoermiddel gebruik willen maken om Noordwijk-binnen en het zeedorp met zijn prachtig hotel „Huis ter Duin" een bezoek te brengen. Op de tentoonstelling van vee te Gouda bekroonde de jory de volgende heeren: J. Yan Bergen, te Waddingsveen, met een 2den prijs (voor een stier geboren in 1883); J. S. Vroege, te Rietveld, met een lsten prijs (voor een stier geb. in 1884); A. C. Van den Akker, te Hazerswoude, met een lsten prijs (voor twee melkgevende koeien); H P. Bultman, te Haarlemmermeer, D. Prins, te Bodegrave, en A. C. Van den Akker, te Hazers woude, respectievelijk met een lsten, 2den en 3den prijs (voor twee melkgevende vaarzen). Hedenmorgen was te 's-Hage de eerste schuit met aardbeziën van Aalsmeer aangekomen. Men meldt ons uit Den Haag: Hoe vreemd het ook moge klinken, er waren gisteren tal van personen in en ook buiten deze stad, die het als een geluk beschouwden dat op hunne loten of gedeelten daarvan in de thans trekkende Staats loterij, de f 100,000 niet gevallen is. Als men echter weet, dat de hoogste prijs ge trokken is op het nummer van een lot niet in omloop gebracht en gesplitst door of behoorende tot de failliete massa van den voortvluchtigen Polak, gedelegeerde lste klasse in de Staatsloterij, dan zal het begrijpelijk zijn dat ditmaal althans de teleur stelling lang zoo bitter niet was als vaak anders het geval is. In den laten namiddag van gisteren is op de banen van het schietgezelschap „Le petit St.-Hubert" te 's-Hage, een 69-jarig man, A. W., belast met het aanwijzen der schoten in den waar nemingspost, door een schutter getroffen. Het ongeval moet het gevolg zijn van het niet zichtbaar ver- tooneo van het sein „onveilig" door den getroffene, die, zich veilig wanende, den kuil verliet op het oogenblik dat het schot viel. De kogel drong door de hand en zijde en veroorzaakte eene gevaarlijke wonde. Per brancard werd hjj naar het gemeente ziekenhuis gebracht. Voor het oogenblik was er geen levensgsvaar. Hedenochtend viel in het Scheven in g- sche Bosch een 22-jarig man, die een vogelnest wilde uithalen, uit een hoogen boom en bleef op de plaats dood. Per brancard werd de ongelukkige door de politie naar zijne woning vervoerd. Uit een der vijvers van het Haagsche Bosch is opgehaald het lijk van een manspersoon die gisteren de liefdadigheid van bewoners nabij het Bosch inriep. Waarschijnlijk bracht de nood hem tot het wanhopig besluit om zich van het leven te berooven. Een treffend ongeluk had te Rotter dam gisteravond omstreeks tien uren aan het Oostplein plaats. Eenige kinderen waren aldaar op ledig Btaande karren aan het spelen, toen eene der karren vooroversloeg, zóó dat een 15-jarige knaap met het hoofd er onder kwam. Hij werd zwaar gewond en was eenige oogenblikken later dood. Onder Heerle (N.-B.) zijn een man en eene vrouw, die tijdens een onweder schuilplaats onder een boom zochten, door den bliksem getroffen. De man werd aan den hals geraakt, waardoor hij eenige minuten zijn spraak verloor. De vronw echter was onmiddellijk dood. De v er g i f t i g i n g in h e t w ee s h ui s t e Schagen wordt toegeschreven aan solanine, eene gift6tof, die zich ontwikkelt in uitloopeDde oude aardappelen. Te Eemnes zijn acht boerenwoningen eene prooi der vlammen geworden. De brand moet ontstaan zijn doordien eenige kinderen een vuurtje aan den haard hadden ontstoken. Slechte spuiten en gebrek aan water waren bij de bestrijding van het vnnr een groot ongerief. Een polderwerker, werkzaam aan de locaal-spoor te Doetinchem, kreeg eene omvallende heistelling tegen hoofd en rng. Hij werd zwaar gekneusd en moest onmiddellijk onder geneeskundige behandeling gesteld worden. Twee broeders kregen te Montfoort een hevigen twist, waarbij de een den ander eene diepe wonde over het aangezicht toebracht. Genees kundige hulp werd spoedig verstrekt. In de Groote Kruisstraat te Gro ningen heerBchte eene ongewone drukto. Te huis komende ontdekte de vrouw van den zilverwerker R., dat haar man dood op een stoel zat. Deze dood wordt aan vergif toegeschreven. De man maakte veel misbruik van sterken drank en heeft vóór het innemen van het vergif getracht den oudsten zoon eveneens eene dosis toe te dienen. Deze weigerde en ontkwam zoodoende aan een wissen dood. De man laat eene weduwe met 3 kin deren na. Te Morsang, aan de Orge, in het Fransche departement der Seine en Oise, zijn de echtelingen Marchand, brave werklieden, ouders van vier kinderen, gestorven na het gebruik van eenige sardijnen uit een blikje. Dit had eenigen tijd open gestaan en de visch was bedorven. De ongelukki- gen hadden het echter „jammer" gevonden, haar weg te werpen. Niet lang is de liefde bestendig van duur. - Zekere Frau P. te Frankfort kreeg drie dagen nadat ze getrouwd was reeds klappen van haar man; op den 8sten dag van het huwelijk vochten man en vrouw zoo, dat de bnren hen moesten scheiden; op den lOden dag moest de politie er zelfs bij te pas komenop den 14den dag hing de man zich op, maar bij werd door de vronw afgesneden. In plaats van dankbaar te zijn voor zijne redding begon hij haar uit te schelden en 5 dagen later ging hij naar Amerika. De verlaten vrouw heeft scheiding aangevraagd en gekregen. Lui den s een telegram uit St.-Peters- burg woedde Woensdag-morgen vroeg te Grodno een zware brand, welke eerst gisteren gebluscht werd. Drievierden der stad zijn vernield. De fraaiste straten, vele kerken en openbare gebouwen werden eene prooi der vlammen. De schade wordt op vor- scheidene millioenen roebels geschat. Verlies van menschenlevens is niet te betreuren. De brand van het stoomschip „Tern" heeft zich bepaald tot het vooronderruim. In hoofd zaak zijn enkele balen katoen en vaten palmolie beschadigd. De brand heeft geduurd van 's mor gens 4 uren tot 's avonds 9 uren. Bij Argenteuil hebben twee groote wachthonden een jongen van 12 jaren, die hen had geplaagd, verslonden. De honden zjjn afgemaakt; de veearts verklaarde dat ze niet dol waren. Te Thiers (Puy-de Dome) is de trap, welke in het paleis van justitie naar de tweede verdieping voert, ingestort; 24 personen hebben daarbjj het leven verloren en velen (men zegt een 164-tal) zijn gekwetst, waarvan 14 levensgevaar'jjk. BUITENLAND. Groot-Britannië. De „Pall Mall Gazette" zegt dat Salisbury weinig geneigd is, om het gezag op dit oogenblik te aan vaarden. De koningin zal Gladstone verzoeken om zijn verzoek om ontslag in te trekken. Weigert Gladstone dan zal de koningin Salisbury laten roepen, die er in toe zal stemmen een ministerie te vormen, als hij verzekerd is van den steun van het hoofd der liberale partjj. De „Pall Mali" voegt er bij, dat Gladstone, zoodra zijn ontslag is aan genomen, zich uit het openbaren leven zal terug trekken. De „Evening Standard" bevat eene depeche van haren correspondent te Aberdeen, die verklaart ge machtigd te zjjn tot de officieele mededeeling dat de koningin niet vóór 20 Juni a. s. naar Windsor zal terugkeeren. Het bericht dat de koningin haren terugkeer naar Londen zal verhaasten, is dus ongegrond. De heer Gladstone zal aanstaanden Zaterdag te Balmoral eene audiëntie bij de koningin hebben. Volgens de „Standard" zal het kabinet-Gladstone weigeren in functie te blijven, ook al mocht de koningin het daartoe uitnoodigen. Het blad maakt ook melding van een nieuw verschil van gevoelen, dat in de laatste zittingen van den ministerraad is ontstaan, en waardoor over weinige dagen het aanblijven van het Kabinet toch onmogelijk zou zijn geworden. Volgens den correspondent van de „Daily News" is men te St.-Petersburg van meening dat de heer Gladstone het Parlement zal ontbinden, dewijl men het onmogelijk acht dat de onderhandelingen over de Afghaansche grenequaestie hangende blijven. Telegrammen. LONDEN, 11 Juni, (K. Z.) Het raadsel der neder laag van de regeering wordt daardoor opgehelderd dat de regeering hare nederlaag zelf met geweld wenschte; anders hadden nog Dinsdag twee ministers hun ontslag ingediend. Verschil van meening over het budget komt zelden overeen met een motie van wantrouwen. Northbrook zeide uitdrukkelijk, bij eene vroegere gelegenheid, dat het inbreuk maken was op de vrijheid van meening wanneer verwer ping van een budget-post als motie van wantrou wen werd aangemerkt. Daarom is de waarschijn lijkheid van het voortbestaan van het liberale Kabinet gering, omdat het Kabinet aangevuld zou moeten worden, daar dezelfde ministers niet weder te zamen in één Kabinet zitting kunnen nemen. De Torys schijnen den moed tot overneming der regeering te ontleenen aan de middellijke ondersteuning van Bismarck door zijne vriendschap pelijke houding en het daardoor weder toegenomen aanzien in het buitenland. De „Daily News" zegt heden eenvoudig: „Gladstone wordt door alle vijanden van Engeland gehaatallen, die voor Bis- mar8k kruipen, verafschuwen hem." De „Standard" verdedigt Norcothe als premier, tegenover Salisbury. Donderdag a. s. verschijnt het eerste nummer van het nieuwe Tory-penny-blad „The Primrose Record" als hoofdredacteur treedt op Thomas Purnell. Dit is een nieuw bewjjs dat de conservatieve partij het tijdstip voor een handelend optreden als aangebroken beschouwt. Lord Salisbury is bij de koningin ontboden en vertrok hedenavond naar Balmoral. ST.-PETERSBURG, 11 Juni.DeDuitsche „Peters- burger Zeitung" meldt dat een buitengewoon ge zantschap uit Abessinië in den loop van den zomer naar St.-Petersburg zal komen. „Graschdanin" ver neemt dat het 't eerst Athene bezoeken zal. Het doel van het gezantschap is voornamelijk om de eenheid van geloof tusschen de Abessinische en de ortho doxe kerk verder te ontwikkelendan zal ook Rus land naar Abessinië een gezantschap met geschen ken zenden, dat echter ook de opdracht hebben zal om het land te verkennen. LONDEN, 12 Juni. Het „Court Journal" deelt mede dat het vertrek van de koningin uit Balmoral zal plaats hebben zoodra de noodige toebereidselen voor de ontvangst gemaakt kunnen worden. LONDEN, 12 Juni. (.4.) Het gebouw der ten- koonstelling van uitvindingen staat in brand. LiKIDKN, 12 Juni. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zwakke wind. Na afgelegd examen is heden te 's-Hage als onderwijzer toegelaten de heer W. C. Warners, van Leiden.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2