m van „Njora" zich vlijtig in deze giek aan het oefenen. De eigenschap van deze boot dat zij nog ran ker ligt dan de andere gieken, maakt dat men met besturen, uitstappen enz. ook voorzichtiger moet zijn dan gewoonlijk. Dit ondervond gisteravond om acht uren de jonge vier, die met de nieuwe giek aan de loods kwam. Met het uitstappen kan telde de boot, waardoor de vijfheerenin het Galge water raakten. Door eigen krachten waren zij echter weder spoedig op het droge. Hedenmorgen omstreeks halftien sprong eene als dame gekleede juffrouw uit Delft nabjj den Tol op den Delftschen weg in de vaart. Benige schippers merkten dit echter op en slaagden er in de drenkelinge op bet droge te brengen, waarna men baar voorloopig in de woning van don tolbeambte bracht en haar de noodige hulp betoonde. De bugomeester van Rijswijk, van het geval onderricht, zond den veldwachter, onder wiens geleide de geredde met den tram naar Delft werd teruggebracht. Een oude man uit het ges t i cht op don Amstel te Amsterdam, die gisteravond dcor zijne dochter naar den tram op het Haarlemmer plein werd gebracht, kreeg op de Korte Brouwers gracht bij de Scbapensteeg eene beroerte, welke zijn onmiddelljjken dood ten gevolge had. Togen denindenlaatstentijdveel besproken Amsterdammer Yan Ommeren is, naar de Amst. Crt." verneemt, met het oog op het aan slaan der bekende, tot oproer aanhitsende biljetten rechtsingang verleend. Te Zaandam is de in staat van fail lissement verkeerende koopman R. d. Y. door de politie in hechtenis genomen en gevankelijk naar Haarlem vervoerd, naar men gist, wegens het ver duisteren van aan den boedel toekomende goederen. Voor de rechtbank van Ostende zal morgen, Vrijdag, weder eene strafzaak behandeld worden van Belgische visschers. Het geldt ditmaal hot vernielen van vischtuig, behoorende aan eene schuit van den reeder E. Smit, te Noordwijk. Op den Ned. Rijnspoorweg tusschen Yenendaal en Maarsbergen is het den onbezoldigden rijks-veld wachter Van Voorst mogen gelukken, de hand te leggen op zekeren P. S., die steenkolen in ontvangst nam, welke tot dat doel uit een der goederenwagens werden geworpen. Het gestolene is in beslag genomen. De stalen s t o o m k a n o n n e er boo t, gis terochtend van Amsterdam naar Hellevoetsluis ver trokken, heeft ter hoogte van Nieuweramstel een tjalk met grint beladen in den grond geloopen. Schipper met vrouw en 3 kinderen zijn gered. Hevige onweders, vergezeld van bagolbuien en stortregens, hebben te Hollandsche- veld (gemeente Hoogeveen) veel schade aangericht. De bliksem sloeg in een boerenwoning op de Jonlenwijk, die geheel afbranddeop eene andere plaats wierp eene windhoos eene arbeiderswoning omver; de bewoonster brak een arm en kreeg kwetsuren. Door dezelfde oorzaak werden twee arbeiderswoningen ten deele vernield en omstreeks 40 zware oikeboomen bij den grond afgeknakt. Eene arbeiderskeet in het veld stortte in en van de 20 of 30 menschen, die daarin eene schuilplaats tegen het onweer hadden gezocht, bleef niemand gobeel ongedeerd. Uagelsteenen, sommige ter grootte van een kin dervuist, vielen aanhoudend neerop vele plaatsen lag de grond, na de bui, letterlijk er mede bezaaid. Te Gompascuum sloeg de bliksem in de woning, bewoond door J. Fischer, welke tot den grond afbrandde. Alleen het vee heeft men kunnen redden. Een klein kind werd mede door den bliksem ge troffen, doch niet doodelijk. Onder Brummen is het huis van J. W. B. met een gedeelte van den inboedel door brand vernield; ook drie varkens kwamen om. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Ook zijn to Swjjkhnisen, gem. Schinnen (Limburg), eene schuur en stalling van den landbouwer J. Rouland door eene onbekende oorzaak geheel door brand vernield. De j u 8 t- i t e uit Arnhem heeft zich naar Nijmegen begeven, ten einde een onderzoek in te stellen naar eene aldaar vermoedeljjk plaats gehad hebbende vergiftiging. (.-lr«/i, Crt.) Volgens telegrafisch bericht uit Nieuw-York kan er tusschen 13 en 15 dezer storm weder verwacht worden op de Engelsche enFran- sehö kusten, met onweer. Een vreeselijk drama is te Marseille het onderwerp van alle gesprekken. In de rue Savournin, bij de place St.-Michel, woonde op eene vierde verdieping een jonggehuwd paar. De man, Isidore Pouvarei genaamd, was ambtenaar bij het spoorwezen, terwijl zijne vronw, Sebastienne, pianoles gaf. Het feit dat de ouders der vronw bij hea inwoonden, gaf wol eens aan leiding tot onaangenaamheden, waarbij kwam dat de schoonvader een som gelds, vóór het huwelijk beloofd, niet verkoos uit te keeren. Hoe het zij, op zekeren dag der afgeloopen week werd de straat in rep en roer gebracht door revolverscho ten en bij onderzoek bleek, dat Isidore zijne vronw en schoonmoeder had trachten te dooden, waarna hij zich zelf een doodelijk schot toebracht. Eene groote baggermachine is in het Suez-kanaal bij Kantara door het stoomschip Mel ville" in den grond geboord. De vaart op het kanaal zal daardoor minstens gedurende vele dagen volkomen gestremd zijn. Het spoorwegongeluk te Kisiterinka. - Aan de St. -Petersburger Zeit." wordt door een ooggetuige het volgende omtrent bet spoorweg ongeluk geschreven, waarvan dezer dagen reeds in het kort werd melding gemaakt: Zoover ik mij herinneren kan, is in Rusland nooit eene poging aangewend, om een trein te doen derailleeren met het waarlijk duivelachtige doel, om de passagiers te kunnen bestelen; thans is dit helaas geschied. In het eindpunt der baan KosloffWoronesch Rostoff, de stad Rostoff aan den Don, zijn alle natiën vertegenwoordigdeen groot deel der men schen, die er in den zomer samenstroomeD, werken in de haven bij het verladen van granen en in wolwasscherijen, en een ander deel, dat niet io het bezit van passen is, leeft van bedrog, diefstal en roof, zoodat de veiligheid in Rostoff's straten des nachts reeds veel te wenschen overliet. Van het voorlaatste station voor Rostoff, Kisi terinka, tot het laatste, Nachitschewan (een afstand van tien wersten), heeft de baan eene zeer sterke helling en voert over opgeworpen grond langs eenige afgronden. Men had hier een spoorstaaf dwars over den weg gelegd en die met steenen en balken vastge hecht, zoodat de trein, welke om middernacht uit Rostoff vertrok, omstreeks kwart voor éénen moest derailleereo. Locomotief en tender liepen nog eenigen afstand buiten de rails voort en woelden toen in het zand vast; de bagage-wagen en drie waggons derde klasse werden tot splinters verbrijzeld; de vierde waggon, evenzeer derde klasse, werd op den tender geschoven, en de vijfde waggon (tweede klasse) daar weder boven opgestapeld. De schok was zóó geweldig dat vele passagiers, tot hun geluk, uit de waggons op de steppe werden geslingerd. Van de 180 personen, die zich in den trein be vonden, waren twee en dertig zeer zwaar gekwetst en hiervan stierven zeven (vijf spoorweg-beambten en twee passagiers) bjjna onmiddellijk; de beide passagiers, een man en eene vrouw, waren op zóó afschuwelijke wijze verminkt, dat er geen beschrij ving van kan gegeven worden. Het treurigste lot trof den stoker; toen de ma chinist door den schok van de machine werd ge slingerd, werd hij eensklaps tegen den open vuur haard aangedrukt, zoodat de achterzijde van zijn lichaam letterlijk geroosterd werd, terwijl de voor zijde met kokend water en stoom werd overstroomd. Langer dan anderhalf unr moest de ongelukkige helsche pijnen doorstaan en bij stierf weinige oogen- blikken voordat men er, na ongelooflijke inspanning, in mooht slagen hem te bevrjjden. Een oogenblik nog voor zijn dood smeekte hij zijn kameraden om meer spoed te maken en vuurde hij de arbei ders aan om zich te haasten. Hij laat eene vrouw na, die van schrik krankzinnig is geworden, en vijf onmondige kinderen. Woorden zijn te arm om eene beschrijving van da plek van het onheil te geven en officieren ver zekerden dat de aanblik van een slagveld minder afschuwelijk mocht heeten. En toch waren het menscheD, die dit onheil teweegbrachten en die, van de verwarring gebruik makende, op roof uitgingen: op grooten afstand werdeu later opengesneden en leeggestolen reis koffers gevonden, in den waggon tweede klasse drongen dadelijk na de ontsporing verschillende armoedig gekleede kerels binnen en grepen naar do bagage; er ontstond een gevecht, waarbij het echter den van schrik bijna bewusteloozen passagiers niet mocht gelukken, een der roovers vast te houdon. BUITENLAND. Frankrijk Met betrekking tot het vredesverdrag met Chioa wordt nader gemeld dat binneo éóa maand Ke-Lung en de Pescadores eilanden moeten ontrnimd zijn. Het verdrag is eenvoudig eene omwerking der Mei overeenkomst, welke in 1884 door den heer Fournier gesloten werd. Uit Shanghai wordt geseind dat de verscheping van rijst gisteren (10 Jnni) een aanvang zou nemen. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd gisteren medegedeeld dat de heeren Briesou, De Freycinet en Galiber door de bijzondere commissie voor de koloniën gehoord zijn. Zij gaven als bncne meening te kennen dat de thans op Madagascar bezette ponten moeten behonden blijven, maar aan de nieuwe Kamer de zorg moot worden overge laten voor bet doorzetten der expeditie, nadat Ton kin volkomen tot rust zal zijn teruggekeerd. Gti'oot- lï »-i ta i m i o. De „Evening Standard" zegt in staat te zijn op goed gezag te verklaren dat, ingeval de conserva tieven door de kooiogin geroepen wordeD, de hoof den der conservatieve partij gereed zijn om een kabinet samen te stellen. De koningin zal tegen het einde der vol gende week naar Windsor vertrekken. De heer Gladstone gaat waarschijnlijk eerst aan staanden Vrijdag of Zaterdag naar Balmoral. Het „Standard"-bericht bevestigt zich dus niet. Dinsdag werd te Londen het standbeeld voor Charles Darwin, in de groote zaal van het Musenm voor Natuurlijke Historie, onthuld, in tegenwoor digheid van den prins van Wales en een groot aantal belangstellenden, waaronder vele weten schappelijke mannen. Telegrammen. LONDEN, 10 Juni. (A'. Z.) Men is het er alge meen over eens dat de overneming der regeering door de conservatieven, zonder macht, niet aan lokkend is; wanneer toch een conservatief Kabinet gevormd wordt, dan zal waarschijnlijk Northcote premier worden, Salisbury minister van buiten - land8cbe zaken, Smith van financiën, Bonrke van Indië, Nanners van het postwezen. Drnmmond Wolff zou gezant worden te Kon- stantinopel; Hamilton, Stanhope, Chaplin en Wurnia zouden kleinere posten overnemen, terwijl aan Churchill, wegens lichamelijke zwakte, het ambt van kanselier van het hertogdom Lancaster zou gegeven wordeD. Het nieuwe Kabinet zon zich tot de algemeene verkiezingen in December of Januari uitsluitend met Kabinets-aangelegenheden en de oplossing van aanhangige vragen bezig te houdon, zonder eene zelfstandige politiek te mogen voeren. Dit zou het gunstigste geval zijn; wanneer echter de conservatieven voor de overneming van het Kabinet terugdeinzen, zou Gladstone misschieD, e eenals Beaconsfield (Disraeli) in het jaar 1868, voorloopig aan het bewind blijven, totdat zich eene coalitie van partijen gevormd heefr, welke in staat is om te regeeren en die zich eveneens tot de af doening van do loopend zaken bepalen zal. Men zegt dat de koningin Gladstone het behou den van zijn ambt aanbeveelt, omdat van de neder laag op enkele punten van het budget geen Kabi- nets-quaestie gemaakt behoeft te worden. Als Gladstone hier genoegen medeneemt, dan geschiedt dit alleen uit vrees dat een Tory Kabinet na de sluiting van het Parlement in de buitenland- sche aangelegenheden eene gevaarlijke politiek zou voeren. De oplossing der ministerieele qnaestie kan overigens nog lang op zich laten wachten. Gladstone bevindt, zich nog in Londen en men gelooft dat de koningin haar teragkeer naar Wind sor verhaasten zal, om met de ministers en de leiders der conservatieve partij persoonlijk te onder handelen. BERLIJN, 10 Juni. Van den aanvoerder der laatste Berljjnsohe expeditie naar Oost-Afrika, don ingenieur Hörnicke, zijn hier tijdingen ontvangen, en wel uit Lamnn, onder den tweeden graad zui derbreedte, van den llden Mei 11. Volgers die be richten was de expeditie op den 5den Mei te Zan zibar aangekomen en was ze voornemens om met eene uit 160 inboorlingen, als dragers, bestaande karavaan, voor vijf maanden uitgerust, het binnen land in te gaan. Drie onderofficieren van het regi ment garde-grenadiers van keizer Alexander be-j geven zich don lsten Juli a. s. naar Toga (West-I Afrika), om daar als instructeurs en politiebeamb l

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2