Donderdag 11 Juni. fli°. 77(32. A0. 1885. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. De Premieplfiat „VOORJAARSVREUGDE" Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COUBANTl Tmt Leiden per 8 maanden1.10. Franco per pest.1.40. Alionierlijke Nommer*.0.05. wordt zoolang de voorraad strekt aan onze AbonnéV bniten de stad franco als postpakket toegezonden, opgerold, tegen inzending van den bon en/11.20in blanwe postzegels. Dit in antwoord op de vele aanvragen van ben, die niet in de gelegenheid waren de plaat te laten afhalen. Met het afgeven dezer plaat wordt nog de2e week voortgegaan. Ofllcieele Kennisgevingen. PBIJS DEB ADTEBTESTIEKt Tan 16 regels 1.06. Ieders regel wmm f 0.1t|. Croolere letter* near plaatsruimte. Voor hst iactMM* ren tuiten da stad wordt 0.10 Wrekend. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van LEIDEN; Gelet op art. 6 der Verordening van den "27sten November 1879 (Gemeenteblad No. 10); Brengen bij deze ter algemeene kennis dat deor hen is be noemd tot Raad der Gebuurte No. 16 of No. 3 van Wijk V de heer JAN DE LA BIJE en zulks in de plaats van den heer HENDRIK JOHANNES VAN EWIJK, die de gebuurte metterwoon heeft verlaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Juni 1886. E. KIST, Secretaris. Hoogere Burgerschool voor Jongens. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat het admissie, examen voor de Hoogere Burgerschool voor jongens, cursus 1885/86, zal plaats hebben in het gebouw op de Pieters kerkgracht op Donderdag 9, Vrijdag 10 en Zaterdag 11 Jnli e. k. en dat gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen zal worden gegeven op Maandag 39 Jnni tot en met Vrijdag 3 Jnli a. e., des morgens van 9 tot 10 uren, in genoemd schoolgebouw. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Juni 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, lO Juni. De Kweekschool voor Zeevaart alhier is, door milde bijdragen van zoo velen, weder met eene nienwe inrichting verrijkt gewordeneen uitspan- ningslokaal voor de jongens. Ter gelegenheid van de algemeene vergadering werd dit door de leden bezichtigd en met woorden van den voorzitter en waarnemenden voorzitter ingewijd, ofschoon de jongens, door de goedheid van hnnnen comman dant, er reeds meer dan één gezellig nar in hadden doorgebracht. De zaal is net en rnimte is er genoeg. Ter viering van dien dag werden alle jongeos op eenige versnaperingen onthaald. In hot op de vergadering zelve uitgebracht ver slag omtrent den toestand der Kweekschool wordt allereerst medegedeeld dat het afgeloopen jaar voor haar als zeer gelukkig is te noemen, hoewel het aan sombere schaduwen ook niet ontbreekt, zooalB het overlijden van den zoo belangstellenden be schermheer Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, die in de commissie de plaats van wijlen zjjn oom Prins Hendrik had aangevuld. In de subcommissiën hadden geene verande ringen plaats. Een getal van 209 kweekelingen werd door hen naar hier gezonden67 werden afgekeurd wegens lichaamsgebreken of wijl zij te klein waren, 16 vertrokken op verzoek, zoodat er 126 overbleven die volgens hun weDsch in den zeedienst werden aangenomen. De Vereeniging heeft ook de slechte gevolgen ondervonden van het voor de fioanciën zoo hoogst, ongunstige jaar 1884, daar verscheidene leden kennis gaven dat zij wegens de slechte tijden ge noodzaakt waren hunne contributie te staken. De gebouwen en het tot de Kweekschool behoo- rende materieel verkeeren in den besten toestand en hebben behalve het gewone onderhoud geene belangrijke herstellingen ondergaan. Intusschen zal er jaarlijks eene vrij groote geldsom moeten afge zonderd worden om te voorzien in toekomstige groote reparaties en gelukkig maakt het uitstekende en bedachtzame beheer van den penningmeester dit mogelijk, daar nu reeds de geldmiddelen in een vrij bevredigenden toestand verkeeren. Het personeel der marine, dat voor toezicht en tot het geven van onderwijs hl ar gedetacheerd is, bestond dit jaar uit 12 onderofficieren en 26 kor poraals en minderen; vooral eerstgenoemden gaven alle redeD tot tevredenheid. De wijziging die waar schijnlijk dit jaar in het personeel zal gebracht worden, om bet getal korporaals te vermeerderen en dat der mindere schepelingen in dezelfde mate te verminderen, zal naar men meent eene groote verbetering zijn. Het getal der jongeos die hier in het afgeloopen jaar hunne eerste opleiding ontvangen hebben, be droeg het belangrijke cijfer van 597over gebrek aan leerlingen valt dus niet te klagen. Zelfs moest in het einde van het jaar de groote toeloop eenigs- zins getemperd worden wegens gebrek aan plaats ruimte en werden daarom tijdelijk geene joDgens beneden den leeftijd van 14 jaar toegelaten. Op 1 Januari is echter deze bepaling weer ingetrokken, zoodat thans weer als jongste leeftijd van toelating 13£ jaar is gesteld. Op JaDnari 1884 werden 20, op 1 April 205 en in October 193 jongens naar de opleidingsschepen over geplaatst9 werden gednrende den loop van het jaar ontslagen wegens lichaamsgebreken en 1 wegens slecht gedrag, terwijl er eindelijk 2 jongens over leden; zoodat er op 1 Januari 1885 nog 167 leer lingen overbleven. De vorderingen der jongens waren zeer voldoende en men heeft dus alle reden van tevredenheid over de resultaten van het onderwijs. Werden de jongens door het sohoolonderwjjs verstandelijk goed ont wikkeld, in niet mindere mate was dit het geval met de lichaameontwikkeling, ten gevolge van doel matige praoiisohe oefeningen gepaard met gezond en krachtig voedsel. Het gedrag was over het algemeen ook zeer goed en verbeterde bij jongens die in het begin lastig en ongezeglijk waren, nadat zij hiereenigen tijd geweest waren. Zware straffen behooren ge lukkig tot de zeldzaamheden en slechts eenB was het noodig om een jongen tot verwijdering voor te dragen, wijl hij neigiogen toonde te hebbeo, die verderfelijk zouden worden voor zijne kameraden. Hoewel de gezondheidstoestand zeer gnnstig was, kwamen er in het begin van het jaar eenige vrij ernstige gevallen van typheuse koortsen voor, zonder dat er door den geneesheer eenige aanleidende oor zaak te bespeuren was. Gelukkig heretelden de meeste lijders vrij spoedig Da eene zorgvuldige verpleging, maar één van hen, de jongen J. Smit, bleok de kracht der ziekte niet te kunnen weer staan en overleed den 15den April in het mili tair hospitaal alhier. Met de gebruikelijke mili taire eerbewijzen werd het lijk op het kerkhof te Oegstgeest begraven en op het graf een eenvoudig gedenkteeken geplaatst, voornamelijk met het doe) om eene geschikte plaats te hebben voor een graf krans, dien de familie der commissie toegezonden had als laatsten afscheidsgroet aan hun overleden zoon. Door gepaste uitspanningen werd ook dit jaar van tijd tot tijd eenige afwisseling gebracht in het gewone leven der jongens en de commissie betuigt haren dank aan allen die hebben medegewerkt om de jongens die gewenschte afwisseling te bezorgen. In het bijzonder doelt zij op de studenten der Leidsche academie, die steeds zooveel belangstelling getoond hebben voor deze inrichting. De secretaris der commissie voor het zoölo gisch station der Nederlandsche Dierkundige Ver eeniging, dr. P. P. C. Hoek, te Leiden, heeft mede gedeeld dat het station dit jaar te Delfzijl aan den mmd der Eems gevestigd wordt en van 10 Juli af voor de onderzoekingen der leden geopend zal zijn. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Schiedam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond te 10.18 bezorgd zijn. Door den raad der gemeente Konderkerk is tot gemeente-geneesheer benoemd de heer Joh. J. Tjaarda, med. docts., arts. Op de nationale tentoonstelling, betrekking hebbende op de zuivelbereiding, gehouden wordende te Gouda bij ge'egenheid van het 38ste Neder landsche Landhuishoudkundig Congres, zijn o. a. bekroond de heeren A. Jonkheid te Waddingsveen, voor weiboter en zoetemelksche kaas, J. Van Groos Jr. te Boskoop, voor komijne kaas, H. Koster te Oegstgeest, voor zoetemelksche kaas, A. Prins te Rietveld voor idem, D. Verweg te Gonderak, voor kaas. Donderdag belooft een belangrijke dag te wezen, daar dan ook de ministers Heemskerk en Van den Bergh en mr. C. Fock verwacht worden. De vee tentoonstelling brengt wellicht op het terrein ook wat meer leven dan er gisteren was, te meer daar met de markt de boeren „in-stad" komen. In een sterk, glooienden, schaduwrijken tuin achter de sociëteit „De Reünie", in welk gebouw het Congres ook, althans hoofdzakelijk, gehouden wordt, kwam in den na-avond de Gondsche „beau- monde" met de vreemdelingen samen, om op dat aangenaam plekje te genieten van het concert, door de Sociëteit den congresleden aangeboden. Op de Markt had de verdere bevolking pleizier. Tot heemraden van de Gondriaaneche polders zijn gekozen de heeren T. Terlonw en F. Trapman van den polder Langerak de heeren B. Sleeuwen- hoek en M. Demper. Door de Vereeniging van PanDen- en Steen fabrikanten in het Hoogheemraadschap Rijnland ie een adres verzonden aan de Tweede Kamer, om hare bedenkingen uiteen te zetten tegen het wets voorstel op den kinderarbeid. Op niet alledaagsche wijze werd gisteren te 's-Gravenhage liefdadigheid geoefend door de dames A., wier hooggeachte vader weinige dagen geleden aldaar is overleden. De bewoonsters van het Heilige Gaesthofje op de Paveljoensgracht, meest alle oude, bejaarde vrouwen, wel 33 in aantal, ontvingen uit handen der dames ieder een gift van f 100, ter gemoetkomiDg in hare behoeftige omstandigheden. De heer M. H. Jansen, lid van den Raad van State en mede-gedelegeerde van Nederland ter Snez conferentie, heeft zich om gezondheidsredenen in laatstgemelde hoedanigheid teruggetrokken. Jhr. C. A. Van Sijpestein, lid van den Hoogen Raad van Adel, is benoemd lot commandeur der Orde van den Bevrijder van Venezuela. Het onverwacht op pensioen stellen van de» commandant van het 3de regiment huzaren, den kolonel jhr. L. ridder Van Rappard, heeft in de residentie groot opzien gebaard en diepen indrnk gemaakt. Algemeen wordt dat feit in verband ge bracht met de bekende en veel gewraakte hande lingen van een aantal officieren van het 3de reg. huzaren in en vóór het „Café Francais" te s-Hage. Tevens verneemt de „Haagsche Crt." dat in hooge kringen een zeer nauwgezet onderzoek be trekkelijk deze zaak wordt ingesteld. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is inge diend een praeadvies van B. en Vs. op een voor stel der commissie van toezicht op het M. O. tot oprichting eener Handelsschool met ééojarigen cur sus, ter voorziening in de behoefte aan handels onderwijs. Zich refereerende aan het rapport der commissie van toezicht op het openbaar onderwijs, luidt dit praeadvies afwijzend, voornamelijk op grond dat leerlingen der H. B.-S. met 3-jarigen cursus in korten tijd, wanneer zij voldoenden ijver

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1