N°. 7760. Dinsdag 9 Juni. A°. 1885. Dese Gooxant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PBIJS DEZER COUR AST» Vaar Leiden per 3 mandenf 1.10. Fraico per past.1-.40. Afzonderlijke Nommen.0.05. PBIJS DEB ADVERTENTIES» Vaa 1—0 regels 1.01. bdara regal maar (LlTf. Grooter» latten naar plutsrnimta. Voor hat ÜMMMO» ten baiten da stad wordt 0.10 Wrekend. OflAcieele Kennisyeviugen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881 {Staalt' blad No. 97), zooals die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door THEODORA VAN DELFT een verzoekschrift is ingediend om vergun ning tot verkoop tan sterken drank in het klein, in het perceel Oosterkerkstraat No. 2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 Juni 1835. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 9 Juni. In hun afwijzend rapport over het voorstel van het raadslid mr. J. Bredius, betreffende de con trole over de lichtsterkte van het gas, geven com missarissen der gasfabriek eene beschrijving van de wijze, waarop het onderzoek naar de lichtsterkte aan de fabriek thans geschiedt en ten opzichte van verschillende pnnten in de gemeente heeft plaats gehad. Om te onderzoeken, welke lichtsterkte het gas op verschillende punten in de gemeente behield, in vergelijking met die, welke het gas bezat op het oogenblik dat het de fabriek verlaat, werden door den directeur D. Van der Horst en de civiel-inge- nieurs J. Van Rossum dn Chattel en F. Hyner gedurende een veertigtal winteravonden waarnemin gen gedaan, waarbij zij van drie instrumenten ge bruik niaakten. Men begon gewoonlijk te zeven uren. Ieder der drie waarnemers (de één aan de fabriek, de beide anderen op twee stations in de gemeente) nam ge durende één nar hetzelfde instrument waar en teekende telkens als lichtsterkte-cijfer aan het ge middelde der cijfers uit drie aflezingen, in vjjf minuten verkregen. Meestal werd aldus door ieder waar nemer 50 minuten aan elk der drie instrumenten afzonderlijk besteed. Was deze tijd verstreken, dan ruilden de waarnemers tweemaal van station, ieder voorzien van de door hem verkregen cijfers, zoodat op één avond voor elk station gewoonlijk 90 afle zingen of 30 gemiddelden werden verkregen. Zoo ontstonden dns uit ruim 10,000 aflezingen ongeveer 3500 gemiddelden. Aanvankelijk waren de resultaten zoodanig dat eene bepaalde conclusie niet te trekken was; doch na opheffing en vermijding van allen storenden invloed, kwam men tot een voorraad betrouwbare gegevens, waaruit de verschilcijfers konden wor den afgeleid. Men kreeg toen een gemiddeld verlies aan licht sterkte in de gemeente van 0.41 Eng. kaars. Dit licht sterkte-verlies werd afgeleid uit het verschil der ge middelden. De maximum- en minimum-cijfers mochten daarbjj niet als grondslag dienen, omdat het natuur lijk meermalen gebeuren moest, dat op hetzelfde tijdstip b. v. aan de fabriek een minimum en op bet station een maximum verkregen werd, of om gekeerd. Naarmate het verbruik in de omgeving van het station of daarachter grooter of kleiner was, was ook de snelheid, waarmede het gas zich van de fabriek naar het station bewoog, grooter of kleiner, en dus de tijd kleiner of grooter welke verloopen moest, eer dat gas het instrument van het station bereikte. Was het verbruik zeer gering, zoo ontbrak stijging of daling geheel aan het station, terwijl aan de fabriek schom melingen van 0.2 tot 0.9 kaarsen werden waarge nomen. Werd in het gebouw, waar het instrument was opgesteld, een 20-tal branders ontstoken, zoo bleek minder tijd noodig, voordat het aan de fabriek waargenomen gas het station had bereikt, en dan was derhalve de op- en neergjknde beweging der lichtsterkte aan de fabriek eenigszins proportioneel aan het station terug te vindn. Uit deze medeelingen blijkt volgens commissa rissen duidelijk, hoe voor voldoende lichtsterkte zoowel aan de fabriek bij de vervaardiging, als bij de aflevering op verschillende plaatsen in de ge meente gezorgd wordt. Alle maatregelen, welke kunnen dienen om het gehalte en de lichtsterkte van het product in alle opzichten voldoende te houden, zjjln getroffen, zoo- dat comm. met volkomen zekerheid kunnen verklaren dat het tegen 6 cents te leveren product geheel wordt bereid en afgeleverd van het voorschreven gehalte, en zij niet de minste vrees koesteren (afgezien van buitengewone storingen, welke tijdelijk door onvoorziene gebreken kunnen optreden), dat de voorgeschreven lichtsterkte niet gehandhaafd zal worden. Overbodig achten commissarissen het te verzekeren hoe bij hunne commissie evenmin als bij hunne ambtenaren eenige toeleg bestaat om te bandelen in strijd met voorschriften hen door den Raad ge geven; terwijl zij de verwachting van den heer Bredius dat de gemeente-gasfabrikante (das de Ge meenteraad) „de opbrengst der fabriek zal willen opvoeren, door het leveren van gas van minder goed fabrikaat en ongenoegzame lichtsterkte", vol strekt niet doelen. Bestaat er bij den voorsteller behoefte, den gas- verbrnikers, welke bij hem klagen over den slech ten toestand hunner verlichting, aan te toonen dat het geleverde gas aan de door den Gemeenteraad vast gestelde eischen voldoet, zoo zonden commissarissen daaraan te ge moet kannen komen, door den gemeen teraad in kortere perioden dan thans geschiedt, de cjjfers der lichtsterkte van het afgeleverde gas mede te deelen; door b. v. maandelijks of wekelijks aan Burg. en Weths. die cjjfers op te geven, en, blijkt dit nog niet voldoende, zoo kan den klagers de raad gegeven worden, hunne klachten aan het goede adres, d. i. bij commissarissen, in te dienen. De stations of plaatsen waar de waarnemingen geschiedden, zijnde Gasfabriek, Hoogl. Kerkgracht, Gymnasium, Hoogere Burgerschool voor Meisjes, Politiehuisjes Utr. Brug en Haagbrug, Op. School J. 2de kl. (v. Wjjk), Sted. Werkinrichting, Open bare School Plantsoen en Politiehuis Haven. Op het drietal van de voordracht tot benoe ming van een hoofd voor school A te Weesp, op gemaakt door den schoolopziener in het district Amsterdam, komt voor als N®. 1 de heer M. H. L9m, onderwijzer aan de Leerschool alhier. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters" waren de prijzen 35, f 18, 3.70 en 1.85. In de te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramwegmaatschappij „Leiden-Haarlem" werd door de bquidatie-commissie de liquidatie rekening uitgebracht. Deze rekening sluit met een saldo van circa f 34,000, waarvan nog eenige memorieposten moeten worden afgetrokken. Een dezer posten was eene declaratie van f 300 van het lid der liquidatie-commissie, den heer Kohier, van Rotterdam. De commissie maakte bezwaar deze declaratie te voldoen, daar geen der overige leden van de commissie eene belooning voor hunne moeite had gevorderd. Na een langdurig debat werd door de vergadering met 221 tegen 141 stemmen in blanco beslist, de declaratie niet te voldoen. De liquidatie-rekening werd met een gelijk aantal stemmen goedgekeurd, en tevens werd bepaald dat u t het saldo voorloopig 2 pet. op de aandeelen zal worden betaald, terwijl het restant later zal worden uitgekeerd. Bij den aanvang der vergadering werd door den heer Knottenbelt uit 's-Gravenhage geprotesteerd tegen de wettigheid dezer vergadering, omdat de termijn tot inlevering der aandeelen te vroeg ge sloten was. Daarom onthielden hij en verscheidene andere aandeelhouders zich van stemming. De 1ste luit. T. L. Nix, van het O.-I. leger, gedetacheerd bij het 3de reg. inf., is overgeplaatst bij het 4de reg. inf., en aldaar ingedeeld bij de 3ie comp. 3de bat. te Haarlem. Door het bestuur der Yereeniging voorchris telijk onderwijs is te Alfen aan den Rijn aanbesteed het boawen van eene school met onderwijzerswoning.' Minste inschrijver was de heer G. A. Van der Wilt, te Brenkelen, voor de som van ƒ14,820. De raming bedroeg f 14,840. Te Wassenaar zal in het laatst van Augustus eene tentoonstelling en veekeoring gehouden worden. Vorige tentoonstellingen muntten uit door belang rijkheid, zoodat ook thans iets goeds mag worden verwacht. Tot ambtenaar ter secretarie te Hillegom is benoemd de heer W. Van Os te Delden. Het Maandblad van het „Algemeen Neder- iandseh Wielrijdersbond," in een beter en grooter formaat bjj den heer F. B. Van Ditmar te Utrecht verschenen, werd „De Kampioen" gedoopt. Men vindt er o. a. de volgende mededeeling in: Officieel zijn door het Bond aangenomen de woor den: Wieier (ieder vélocipéde); Tweewieler (Bicycle); Driewieler (Tricycle); Wielrijder (Velocipedist-cy- clist); Wielrijden (voor de werking). Daar men echter niet kan zeggen: ik ben naar A. „wielgereden," evenmin als men kan zeggen „schaatsgereden," zoo is de benaming: wieleren, (wi9lerde, gewielerd) die prof. De Vries in de woor denlijst opnam, mede aangenomen. Verder kan zonder bezwaar het woord „wielenaar," eveneens door prof. De Vries aanbevolen, naast het woord „wielrjjder" gebruikt worden en „rijwiel" naast „wieier." In het Duitsch bestaat ook het woord „Radier" zoowel als het woord „Radfahrer." Na eene ernstige ongesteldheid is heden te 's-Hage in den leeftijd van 65 jaren overleden dr. A. F. Bauduin, vroeger gednrende 40 jaren bij den geneeskundigen dienst der landmacht dienende. Hij was ridder der orde van den Ned. Leeuw en van de Rijzende Zon van Japan. Bij zijne pensioneering verleden jaar werd hem de rang van dirigeerend officier van gezondheid 1ste klasse toegekend, zoo dat hij als kolonel den dienst verliet. Grootvorst en grootvorstin Michael van Rus land, met gevolg, brachten gisteren den dag te Scheveningen door, gebruikten het middagmaal bij den Russi8chen gezant, den heer Kapnist, en keer den om acht aren naar Amsterdam terug. In den afgeloopen nacht heeft er in de Passage te 's-Hage eene kloppartij plaats gehad tusschen oen veld-artillerist en eenige burgers. Met een scherp voorwerp, vermoedelijk met de sabel van den artillerist, waarop eenige sporen van bloed aanwezig waren, is den militair eene wonde aan het hoofd toegebracht, welke wel sterk bloedde, maar, gelijk later in het hospitaal bleek, niet gevaarlijk is. Tegen den vermoedelijken dader, een bij de politie ongunstig aangeschreven persoon, is proces verbaal opgemaakt. Door den minister van koloniën is de adspi* rant-ingenieur voor het stoomwezen J. J. R. Raat ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot ingenieur der 3de kl. bij den algemeenen dienst van heit stoomwezen daar te lande. Z. M. heeft op pensioen gesteld den kolonel jhr. L. ridder Van Rappard, commandant van het derde regiment huzaren. Z. M. heeft aan mr. W. Wintgens, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voor zitter der bij het dep. van binnenlandsche zaken bestaande adviseerende commissie voor de zaken betreffende de stichtingen van beurzen voor het onderwijs, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezon dienstoD, en bij die com missie beaoacidtot voorzitter, mr. W. F. Cts L.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1