N°. 7733. Woensdag 3 Juni. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS BEZER COURANT: Ywr Leiden per 3 meenden1.11. Franc* per post1.40. Afzonderlijke Hommers.0.05. r PRIJS DER ADTERTENTIEH: Yen 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.170. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inceasM- ren bniten de stad wordt /0.10 berekend. LEIDEN, 2 Juni. Heden is aan de universiteit alhier de heer Donwe Ruitinga, arts, geb. te Knijpe, bevorderd tot doctor ïd de geneeskunde, met academisch proefschrift, get. „Verslag der chirurgische kliniek aan de rijks universiteit te Leidon gedurende den cursus 1883— 1884." In de vergadering van stemgerechtigde inge landen van den Vlietpolder bij Hoogmade ie aan den heer P. De Ridder op zijn verzoek eervol ont slag verleend als secretaris en penningmeester, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem gedurende een tijdsverloop van 12 jaren aan dien polder bewezen, en werd met algemeene stemmen tot secretaris en penningmeester benoemd de heer J. G. R. Van den Berg, hoofd der openbare school te Hoogmade, die zich bereid verklaarde, na verkregen machtiging van Ged. Staten van Zuid-Holland, die betrekking te aanvaarden. Te Nieuwveen heeft plaats gehad de verkie zing van twee heemraden van den polder Zeven hoven, gelegen onder de gemeenten Nieuwveen, Zevenhoven en Mijdrecht, en znlks wegens perio dieke aftreding. Met bijna algemeene stemmen wer den herbenoemd .de aftredende heeren Wm. Van Leeuwen en J. J. Koeleman. Benoemd is tot onderwijzer te Noordwijk de heer L. Ren kern a te Marnm. In de wegens sterfgeval ontstane vacature van lid van het bestuur van den Weipoortschen polder, onder Bodegrave, is gekozen de heer G. Verwey. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat zaal N°. 5 in het Koninklijk Kabinet van Schilderijen te 's-Gravenhage, van 4 Juni tot en met 4 Juli a. s., voor bet publiek zal gesloten zijn. Volgens de „Neue freie Presse" worden de Koning en de Koningin der Nederlanden half Jnni te Eichwald verwacht. Naar de „Zutf. Crt." verneemt, is de heer Attema, lid der Tweede Kamer, reeds zoover her steld dat hij in den tuin wandelt. De examens voor machinist-leerling der 2de klasse zijn afgeloopen. 51 candidaten hadden zich aangemeld; 8 werden om lichaamsgebreken afge keurd; 2 hebben zich teruggetrokken, zoodat er 41 zijn geëxamineerd, waarvan er 15 aan den minister ter benoeming zjjn voorgedragen, wier namen eerlang znllen worden gepubliceerd. Gistermorgen is het borstbeeld van wijlen Prins Hendrik op het voetstuk in het plantsoen aan de Prins-Hendrikkade te Amsterdam geplaatst. Het beeld, het werk des heeren Stracké, is met het gelaat naar den IJ-kant gericht. Blijkens een telegram uit Portsmouth is de „Atjeh" gisternamiddag vau daar naar Den Helder vertrokken. De heer W. Van de Ven, plebaan der kathedraal te 's-Bosch, herdenkt heden het 25-jarig feest zijner wijding als priester. Het Luxemburgscho Kamerlid, de heer Ch. Simons, is, naar bet „D. v. Z -H." meldt, door den Koning-Groothertog benoemd tot officier in de orde van de Eikekroon. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Alkmaar, ter standplaats gem. Wieringea, H. A. J. Van der Speek Obreen, cand.-notaris te Zaandijk; - met ingang van 1 Aug. 1885, aan J. T. Wakkers, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Venlo, behoudens aanspraak op pensioen- aan den gepensionneerden kap.-Iuif. ter zee H. J. Van der Mandele de vergunning ver leend tot het aannemen en dragen van het orde- teeken 4de kl. van het Borstbeeld van den Bevrij der, hem door den president der Verecr.igde Staten van Venezuela geschonken- benoemd tot surnu merair der registratie en domeinenA. M. L. De Lnssanot de la Sablonière, te Breda, H. W. De Wilde, te Alkmaar, F. De Lange, te Alkmaar, H. I. Van Lis, te Almelo, W. K. F. Zwierzina, te Helmond, W. A. Jolles, te 's-Gravenbage, I. It. De Vassy, te 's-Gravenhage, E. Van Everdingen, te Arnhem, F. A. Liefrinck, te Nijmegen. Gemengd Nleuwa. Gisteravond heeft hier aan de Haar lemmerstraat een volksoploop plaats gehad voor de woning van den winkelier v. d. B., ten gevolge waarvan de politie verplicht was de mecBchen uiteen te doen gaan, en zelfs daarbij gebruik te maken van de sabel. De zaak zelve was overigens van weinig beteekenenden aard. Zij vond daarin her.r oorsprong dat in het hui» van genoemden v. d B. eene tafel was geborgen, toebehoorende aan diens dochter, gehuwd met den koffiehnisbediende Marqnenie. De laatste vorderde de tafel terug, bet geen door v. d. B. geweigerd werd omdat zijn schoonzoon het aan hem geleende geld niet terng wilde geven. Marquenie werd daarbij geholpen door zijn vader, en ten slotte door het daarbij gekomen publiek; hetwelk wilde dat beiden in de woning van v. d. B. werden toegelaten. Men schrijft ons van heden uit Kat wijk aan Zee: In de laatste twee dagen is onze gebeele vloot aangeweest, waarvan sommige noord- visschers, met weioig vangst. Ze besomden f 40 a f 165 in 5 dagen. Er werd besteed voor tarbot f 3 a 6, tong f 0.10 f 0-30 en bunschol ƒ0.25 a f 0.40 per stuk; binnenlekschol (levend) f 5 a 6, groote en kleine braad 2 a 3, droog- scharren f 5.50 a f 7 en garnalen (veel gevangen) 1.25 a f 2 per mand. Eenige kleine partjjen groote schol uit Bremen werden voor de drogerijen aangevoerd. Al de schui ten zijn weder afgevaren. Naar men verneemt, zijn in de Haar- lemmermeer aan den Sloterweg koeien en aan den Kruisweg geiten door onbevoegden uitgemolken. Het gevolg hiervan waB dat de melkboer, die de melk had opgekocht, zjjne klanten niet kon bedienen. Uit den Kloppersingel te Haarlem zijn opgehaald twee aan elkander gebonden lijken, welke beide zijn herkond: het eene als dat van een huzaar, nog kort te Haarlem als vrywilliger in dienst, het andere als dat van een meisje, beiden van Amsterdam. Er bestaat alle reden te vermoeden dat het bun beider wil is geweest te zamen te ster ven, althans zij waren eaamgebonden door middel van de vangsnoeren van eerstgemelde. De huzaar werd sedert enkele dagen bij zijn corps vermist. Een melkverkooper is door dear r.- rechtbank te Haarlem veroordeeld tot eene geld boete van f 3 of 1 dag gevangenisstraf, ter zake van het verkoopen van sterken drank in het klein zonder vergunning. Bij den burgemeester van Amsterdam is een brandbrief beeorgd, houdende verzoek om f 100, met de bedreiging, dat, als het verzoek niet werd toegestaan, bet huis des burgemeesters in brand zon gestoken worden. De schrijver is gear resteerd. Een viertal mannen, vermoedelglc zeelieden, hebben gisteravond op de Prinsengracht te Amsterdam de verregaande balddadigbeid gehad, vitriool te gieten op de kleederen van twee voor bijgaande kinderen. De lafaards hebben het hazen pad gekozen, doch de politie doet moeite om hen op te sporen. De wed. V. d. V. uit Coevorden is gis teren uit het Huis van Arrest en Bewaring te Assen overgebracht naar het Rijks-krankzinnigen gesticht te Medetnblik. Zij was onlangs preventief gevangengenomen, verdacht van frauduleus bankroet. De op de wer e 1 d t en toon s te 11 ing te Amsterdam bekroonde stier van heer F. Deodatus, te Zulte (Drente), zal, ter veredeling van het vee, □aar de Transvaal verzonden worden. Ook de Commissaris deB Konings in de provincie Groningen heeft, naar men meldt, aan de huurders zjjner landerjjen in de provincie Fries land de helfc der hunr kwjjt gescholden. De toevloed vanverp1eegdennaar de bedelaarsgestichten te Veenhnizen is thans zeer groot. Alleen op Vrijdag 11. kwamen daar 29 per sonen aan. Onder Oost-Voorne brandde eene boerenwoning af, waarbij vier kalveren in de vlam men omkwamen. Alles was tegen brandschade verzekerd. Weder is een bewijs ontdekt dat de werken van Shakespeare door Baco geschreven zijnhet is eenigszins een gecompliceerd bewijs en er was goede wil en gednld toe noodig om het te vindon. De uitvinder heeft nameljjk in eene editie van Shakespeare van 1623 eene levensbeschrijving van Baco ontdekt, maar verborgen. Hij telde het aantal woorden van het begin der pagina tot hij een ge drukt woord vond. Dit aantal woorden, vermenig vuldigd met het nummer der pagina, gaf de plaats aan, waar men op die pagina het eerste woord der levensbeschrijving moest zoeken. Zoo gaat men met iedere pagina voort. De uitvinder is nog op vrije voeten. (.4.) Dezer dagen is van Liverpool vertrok ken naar het groote Canarische eiland eene dui ker-expeditie, die zal beproeven voor de assura deuren van Lloyds de som van 100,000 pd. st. op te diepen, welke met de stoomboot „Alfonso XII" in Febrnari 1884 op eene reis naar Cnba is ge zonken. Het schip strandde dicht bij het eiland Las Falmas en zonk weinige minuten daarop in diep water. Geheel Brussel is in verslagenheid. Ieder, die al eens te Brnssel geweest ïb, kent het beroemde „Manneken-Pis", dat door eiken vreem deling bezocht, door eiken Brusselaar hoog ge schat wordt. Dit beeldje, dat voor een echt kunst werk doorgaat, is in een dezer laatste nachten op de schandelijkste wijze verminkt, derwijze dat het beeldje bedorven is. Rudolph Holzhauser, 44 jaren, wonende te WieBbaden, heeft zich schuldig gemaakt aan diefstal van 8000 mark aan staatspapieren uit de stadskas. Door de justitie aldaar wordt zijne opsporing en aanhouding verzocht. Jozef Chotovinsky, koopman te St.-Petersburg, heeft zich uit de voeten gemaakt met medeneming van ongeveer 16,000 florijnen, en zijne zaken onbeheerd achtergelaten. De justitie heeft per telegram zijne opsporing en aanhouding verzocht. Verleden Woensdag-avond is te Waco, in Tgxas, groote schade aangericht door een hevigen wervelstorm, waarbij 16 personen verdron ken zijn. De rivier Brazos steeg plotseling 2 voet boven noodpeil en meer dan 2000 menscben moesten te middernacht nit hunne huizen vlochten. Alle brug gen werden weggeslagen. Te Frankfort aan den Main ia eene nieuwe belasting ingevoerd en wel op de snel wielen, die voortdurend genummerd moeten zijn. Een bericht dat de koning van Spanje zich van het leven wilde berooven, wegens ondraag lijke zenuwpijnen, wordt tegengesproken. Te Hyderabad sloegdebliksomin de kazerne. Twee officieren werden gedood. De „City of Rome", die teNieuw- York aangekomen is, heeft, door aanvaring gedurende een mist, eene Fransche visschersboot in den grond geboord; 22 mannen verdronken.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1