N°. 7752. Zaterdag 30 Mei. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PBIJ8 BEZER COURANT: ▼•or Leiden per 3 matnden.1.1#. France per poet1.40. Afzonderlijke Nosomera.0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN Ven 16 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bel ine ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. LEIDEN, 29 Mei. Behoudens de goedkeuring van den koning vau België, zullen zioh gedurende de aanstaande lus trumfeesten alhier doen hooren de Guides uit Brussel. Het gymnastiek- en schermgezelsobap „Arena Stu- diosorum" hoopt zijne gasten op dit kunstgenot te onthalen. Het feest, dat de sociëteit „Minerva" leden en reünisten aanbiedt, zal worden opgeluisterd door een concert van do zoo gunstig bekende kapel der Rotterdamsche dienstdoende schutterij, onder leiding van haren directeur, den heer W. J. Hutschenrnyter. De dansmuziek zal worden uitgevoerd door de kapel van het 3de regiment hnzaren, onder leiding v&n den heer Yan Waasdijk. Grentzins' en Sonnemans kapel znllen zich even eens op het feestterrein doen hooren. Als eene bijzonderheid in de ronte, die de ge kostumeerde optocht van 23 Jnni nemen zal, kun nen wij melden dat de geheele stoet over het feestterrein zal trekken; met het oog hierop is de aanleg der paden bijzonder breed gemaakt. Door dezen maatregel znllen dus velen, die te huis geen gelegenheid daartoe hebben, den optocht knnnen zien pastoeren, zonder dat men bevreesd behoeft te zijn voor volksgedrang. Bij het Collegium van het Leidsche Studen tencorps is een brief ingekomen van den rector magnificus, dr. G. D. L. Hnet, waarin hij sterk aan dringt in overweging te nemen, om de novitii ge durende de morgenuren van alle verplichtingen vrjj te laten, en zoodoende aan ben gelegenheid te geven, de colleges van den beginne af bij te wonen en te volgen. Heden ontvingen wij weder de volgende tijdiDgen nit Karlsbad, gedagteehend 27 Mei: „Na een verblijf van elf dagen in onze plaats, verliet Koningin Emma der Nederlanden, met Prin ses Wilhelmina, hedenmorgen om 10 uren 26 min. met een extratrein Karlsbad, om zich, tot het ge bruik van de knar, naar Teplitz te begeven. De Koningin en het Prinsesje namen in het hotel zeer hartelijk van Koning Willem UI afscheid; de kleine Prinses weende hevig toen zjj van haren vader afscheid nam. In het gevolg der Koningin bevinden zich de k&merheeren baron Taets Van Amerongen, de hof dame baronnesse Vaa lttersum en eenige bediendeD. Graaf Dn Monceau vergezelt de Koningin alleen naar Teplitz, om dan weder met den avondtrein naar Karlsbad terug te keeren. Bij het afscheid der Koningin van den burge meester Knoll en het hoofd van het gemeentebestuur Stumroer, waarmede H. M. nog uit het venster van den waggon sprak, gaf de KoniDgin haar welge vallen met de stad Karlsbad en omgeving te ken nen en drnkte zjj de hoop uit het volgende jaar daar weder en dan iets langer te knnnen vertoeven. Bij het vertrek groette H. M. nog minzaam met de hand de verschillende op het station aanwezige autoriteiten. Bijzondere sympathie verwekte het, toen de kleine Prinses, die Karlsbad zoo ongaarne verliet, met tranen in de oogen kushanden aan de menigte toe wierp. De blondlokkige koningsdochter had zich gedurende haar verblijf aldaar onder de high-life der badgasten, evenals in Karlsbad zelf, zeer bemind gemaakt. Ieder groette het aardige kind - Hollands hope en trots - op hare wandelingen; zij zal een krachtige tak aan den Oranje-boom worden. Het gevolg en de bedienden vereeren de Prinses afgodisch. Wat de aankomst van H. M. te Teplitz betrefr, heeft de Koningin iedere offieieele ontvangst aldaar, het uitsteken van vlaggen in de stad enz. ver'oodeD zij reist in het strengste incognito. Zooals reeds vroeger gemeld is, logeert de Koningin in de villa „Landhans", welke in een prachtigen tuin midden in den schoonsten bloementooi ligt de hof-hnishonding van de Koningin wordt gele d door baron Taets Van Amerongen, die zich ove^ de door den eigenaar van de villa genomen maar regelen zeer vleiend uitliet en verklaarde dat Koningin zich zal verheugen zulk eene schoone lan delijke omgeving als Teplitz-Schönan aanbiedt, te kannen genieten. Als lijfarts van de Koningin fungeert de gezond heidsraad Von Seiohe te Teplitz, en de Koningin zal de baden in het „Slangenbad" te Schönan gebruiken. Een der badkamertjes werd reeds, zooals met den rang der hooge gast overeenkomt, gereserveerd. De Koning heeft zich er heden tegenover dr. Locdon weder over uitgelaten, dat Z. M. zioh zoo wel gevoelt." Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is bepaald dat het schriftelijk ge deelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofd onderwijzeres, voor het jaar 1885, zal plaats hebben op 1 Juli a. s.dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 15 Juli daaraanvolgende, en dat de commissiên, met het afnemen dezer examens belast, zitting znllen honden te Breda, Arnhem, 's-Graven- hage, Amsterdam, Leeuwarden en Zwolle. Tot lid en voorzitter der commissie te 's-Gra- venhage is benoemd de heer A. Moens, inspecteur van het lager onderwijs in de 2de inspectie, ter wijl gekozen zijn tot ledende heeren W. P. Wolters, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leiden D. Laméris, hoofd eener lagere school te UtrechtC. Van Swieten, hoofd eener lagere school te 's-GravenhageA. Op de Laak, hoofd eener lagere school te NoordwijkW. Jansen, hoofd oener lagere school te UtrechtD. J. Witte, onder wijzer aan de vormschool voor onderwijzers te Rotterdam IJ. IJkema, hoofd eener lagere school te 's-GravenhageC. Kamerbeek, hoofd eener lagere school te RotterdamA. J. Nijland, schoolopziener in het district Utrecht; M. Gerhardt, directeur van de Rijks-normaallessen te Utrecht; J. M. Schmidt Crans, leeratr aan de Teekenacademie te 's-Gra venhage - zoomede tot leden-plaatsvervangers de heeren H. V. Leopold, direoteur der Rijks-nor maallessen te Delft en L. E. H. Van der Ley, onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onder- wjjzers te Middelburg. - Beroepen is te Aarlanderveen als predikant der Ned.-Herv. gemeente ds. Tiegelaar te Onddorp (eil. Flakkee.) In het bestnnr van den drooggemaakten pol der aan de Westzijde te Aarlanderveen zijn Woens dag jl. herbenoemd de heer J. Herrewijn Jzn. als voorzitter en de heer J. Kop als poldermeester. In de plaats van den heer A. Dam, naar elders vertrokken, is als poldermeester benoemd de beer M. De Jong Jzn. Opnieuw werd de Herv. gemeente van Oude en Nienwe-Wetering in hare hoop teleurgesteld, daar ook ds. Dekking van Hoofddorp voor het beroep derwaarts heeft bedankt. De nieuwe kerk te Haarlem aan het Sparen, bestemd voor de R.-K. parochie van den H. Domi nions, welks prachtige bonworde ieders aandacht trok, is gisteren op plechtige wijze iDgewijd door Z. D. Hoogw. C. J. M. Bottemanne, bisschop van Haarlem, bjjgestaan o. a. door de eerwaarde heeren M. J. A. Lans en J. J. Thnnnissen, professoren aan het Bisschoppelijk Seminarie te Voorhout. De kerkelijke plechtigheid werd ook bijgewoond door den Commissaris des Konings en den Burgemeester van Haarlem en de verdere leden van het Dage lijksch Bestuur. De kerk is genoemd naar Onz? Lieve Vrouw van den Rozenkrans en bevat ruim 1500 zitplaatsen. Zeer bezienswaardig zijn de kost bare sieraden en kunststukken, die deze kerk reeds versieren: altaren, communiebank, predikstoel,alles strijdt om den voorrang. De architect Margry, die met dezen bonw een buitengewoon schoon werk heeft geleverd, mag daarop gewis met tevredenheid terugzien, evenals de aannemer, de heer Slenters, opzichters enz. Den goeden naam, dien de heer F. L. Stracké als beeldhouwer bezit, heeft hij op nieuw bij de beeldhouwwerken in deze kerk ge handhaafd. De gansobe parochie had van hare belangstel ling door het uitsteken van de vlag blijk gegeven. Is dit nieuwe kerkgebouw voor de R.-K. in de gemeente als eene groote aanwinst te beschouwen, waarvoor zij zich trouwens belangrijke offers heb ben getroost, niet minder mag de pastoor der paro chie, de weleerw. W. T. Franbemölle, zich verhen gen in de voltooiing van een werk, dat voor hem een levensdoel was. Treffend was het gezicht, den onden geestelijken herder te zien, die na 43-jarigen arbeid deze gewichtige gebeurtenis mocht aan schouwen. (H. C.) De commissie uit de ingezetenen van Rotter dam, belast met de beoordeeling van het wetsont werp tot vereeniging van Delftshaven met Rotterdam, heeft bij acclamatie dit wetsontwerp goedgekeurd. Z. M. heeft J. J. Rube, te Amsterdam, met ingang van 1 Jnni a. s. benoemd tot opzichter der 2de kl. voor het stoomwezen- met 15 Jnni a. s., aan mr. H. J. Smidt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State; den kapitein H. H. T. Walter, plaatselijk adjndant te Wierickerschans, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1255 'sjaars; - benoemd tot hoogheemraad van Delfland den heer A. M. Schagen van Leeu wen; - met ingang van 1 Jnni a. s. benoemd tot commies der posterjjen van de 4de klasse J. F. Rommel en J. W. Nortier, thans surnumerairs der posterijen; - den heer F. A. Cremer tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaar, benoemd tot off. van gezondheid 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië; - bij den plaatseljjken staf benoemdtot kapt. plaats, adj. te Wierickerschans, den laten luit. H. M. Van der Schroeff, plaats, adj. te Deventer; tot plaats, adj. te Deventer, den lsten luit. J. E. Jnrling, van het 8ste reg. inf., die in verband daarmede in zijn rang bij dien staf wordt overgeplaatst; - dr. S. J. Van Roijen, te Hellevoetsluis, met ingang van 14 Juli a. s. voor den tijd van drie jaren belast roet het gezondheidsonderzoek van schepen aldaar. Gemengd Nienvrs. De monstering van de kostumes voor de aanst. Maskerade zal gehouden worden in het lokaal Zomerzorg op Donderdag 4 en Vnjdag 5 Juni. Bij die gelegenheid zal er om halftwee een matinée aanvangen. De deelnemers zullen zich in gesloten rijtuigen naar de monstering begeven. Aan het Aca demiegebouw zal Woensdag a. s. van 10 tot 4 uren de aflevering der kostumes, wapeBen enz. plaats hebben. Op de heden alhier gehouden weke- lijksche veemarkt waren in het geheel aangevoerd 16,827 beesten, waaronder alleen 15,250 lammeren. Gelijk men reeds uit eene adver tentie in ons blad heeft kunnen zien, zal Zondag, den 31sten Mei a. s., de jaarlijksche studenten- roeiwedstrijd te Haarlem plaats hebben in het Noorder-Spaarne, bij het koffiehuis „Het Kikkertje." Het terrein ligt weinige minuten van het station af. De wedstrijd zal bestaan uit vier nummerB. Het hoofdnummer (oude vier) wordt geroeid op eene baan zonder boei van omvaart (van Spaarndam naar Haarlem). De drie bijnummers worden geroeid afgaande te Haarlem met een boei van omvaart halfweg Spaarndam.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1