Vrijdag 29 Mei. N°. 7751. A°. 1885. Dit mimrner bestaat uit Twee Bladen. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Morgen zal een aanvang worden gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal MaartMei. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien dequitan- ties op vertoon worden voldaan. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag den 21sten Mei, bladz. 43 tot 45. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS BEZER COURANT: T*or Leiden per 3 maanden.1.1#. Franc» per post1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. PRIJS DEB ADTERTENTIEN: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Groolere letters naar plaatsruimte. Voor bet iacama- ren bollen de stad wordt 0.10 berekend. Oflicieele Kenaisgevin g 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 'der Verordening van den llden November 1880 (Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen in- schrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest-, voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarlet-, der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerkslraat; der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Br eestraat-, en wel van den lsten tot en met den 13den Juni. e. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voormiddags kalfnegen lot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Don derdag en Vrijdag bovendien van halftwee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 Mei 1886. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, *6 Hel. De heer J. De Hoogh alhier is benoemd tot onderwijzer aan eene Christelijke school te Rotterdam. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Edarn", van Amsterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen, Vrijdag-avond, te 10 nren bezorgd zijn. Onder praesidinm van den afgetreden presi dent-commissaris den heer Hojel, werd gisteren te 's-Hage gehouden eene aigemeene vergadering van aandeelhouders in de IJsel-Stoomtramwegmaat- schappij. Nadat door den secretaris, den heer Van Hngendorp, verslag was uitgebracht over den toe stand der Maatschappij in 1884, werd voornamelijk discns8ie gevoerd over het voorstel tot het aangaan eener leeoing van f 125,000, welk kapitaal nog beooodigd is voor de sinitiog van de periode van aanleg. Het voorstel werd met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. Tot commissarissen werden herkozen de heeren mr. J. E. Banck en A. Pestel. Als leden der commissie belast met het nazien der rekening van 1885 werden gekozen de heeren Van Vliet, Scheurleer en Smeets. In het verslag wordt gezegd dat, waren er van de 10,000 aandeelen a 250 verleden jaar 6290 aandeelen geplaatst, ondanks de ODgunstige tijds omstandigheden in het afgeloopen jear nog voor 400 aandeelen a pari werd ingeschreven, zoodat er 6690 aandeelen zjjn geplaatst. Dank zij die eerste inschrijvers, zal binnenkort I de lijn Leiden's Gravenhage zijn voltooid en de treinen der Maatschappij op het gunstigste tijdstip van het jaar de hofstad kunnen binnenrijden. Met i ingenomenheid wordt in het verslag hierop gewezen, ook met het oog op de gelukkige gevolgen die daar uit zullen voortvloeien voor de geheele lijn, wier toekomst nu verzekerd schijnt. De voltooiing der J ljjn wordt, ondanks de ondervonden bezwaren, voort vloeiende nit de hooge eifchen van grondeigenaren en de eigenaardige moeielijkheden tot het bepalen van een geschikt eindpunt te 's-Gravenhage, tegen 1°. Juoi a. s. te gemoet gezien. De pogingen, door de Maatschappij in het werk gesteld om met de Nederlandsche Rijnspoorweg maatschappij tot een vergelijk te komen betreffende de aansluiting der tramlijn LeidenVoorburg en de residentie, waren afgestuit op de telkens gewij zigde en steeds klimmende eischen dier Maatschappij. Omtrent de hulpvaardigheid van het college van Gedep. Staten, van de Holl. IJzeren-Spoorweg maatschappij en het bestnur van den Binkhorst polder, maakt bet verslag met lof melding. Op de lijn LeidenWassenaarVoorburg wer den vervoerd 22,476 lste kl., 110,786 2de kl., totaal 138,262 sectie-reizigers, met eene opbrengst van f 18,423.23. Hst goederenvervoer bracht f 1053 op. De exploitatiekosten bedroegen f 3.56'/a per dag-kilometer. Door de verbinding met 's-Graven- hage belooft deze lijn eene veel ruimere opbrengst. Op 31 December 1884 waren in dienst 17 loco motieven, 23 personen- en 19 goederen-wagens, eene vermeerdering dns van 7 locomotieven, 8 personen- en 6 goederen-wagens. Het materieel bleef aan de verwachting beantwoorden. Het onder houd enz. kostte f 4761.18'/,. Het personeel bestond nit 85 personen. De 2de lnits. W. H. Peters van het lste en J. S. F. Van Hoogstraten van het 3de reg. huzaren, zullen na hunne detacheering te Venloo respectie velijk ingedeeld worden bij de depots te Amers foort en Leiden om als instructeurs op te treden. Te 's-Hage is onverwachts overleden de gepensionneerde majoor der artillerie Lux, in den ouderdom van 68 jaren. Het Rijkstelegraafkantoor in het Badhuis te Scheveningen wordt op 15 Juni a. s. voor den dnur van den badtijd heropend. Het „Haagsche Dagblad" verneemt dat de heer Granier, die gedurende verscheidene jaren orkestdirectenr der Fransche Opera was, als mede directeur in de directie-Desuiten optreedt. In de gisteren te Amsterdam gebonden zitting van den gemeenteraad is na langdurige bestrijding en verdediging de voordracht, om 50,000 beschik baar te stellen voor het comité van uitvoering der koloniale afdeeling van de internationale tentoon stelling, onbeslist gebleven; de stemmen staakten, nl. 18 vóór en 18 tegen. De commissie voor de herdenking van het 250-jarig bestaan van UtrechtB hoogeschool is thans definitief samengesteld. Bij de voorloopige commissie waren elf plannen ingekomen voor de herdenking van het 250-jarig bestaan der academie, waaronder ook een van elders. Een voorstel om de gelegen heid tot het ontwerpen van plannen nog zoo rnim mogelijk te geven en tot dat einde de inzending daarvan tot 1 Juli a. s. open te stellen, werd door de vergadering goedgekeurd. De leeraar der Doopsgezinde gemeente te Middelburg, de heer K. R. Pekelharing, is na lang lijden bezweken. In hem verliezen de stad en het gewest, waar hij 37 jaren woonde, een degelijk en dichterlijk bevorderaar van letterkunde en weten schap. Hij was een „stille" geleerde uit overdreven bescheidenheid, doch die hem kenden vergeten niet zijn edele figuur. (D. v. N.) De heer A. J. Hetterschij, benoemd hoofd der school voor voortgezet lager onderwijs te Al- blas8erdam, zal 1 Juli in fanctie treden. De school telt tegenwoordig5 leerlingen. Volgens telegram uit Rome aan de „N.-Br." heeft de audiëntie bij den Paus voor Nederlanders j onder leiding van Mrg. Snickers, aartsbisschop van Utrecht, Dinsdag-middag plaats gehad. 26 Neder landers waren tegenwoordig. De aartsbisschop las een adres van getrouwheid, liefde en onderwerping. De Pans ontving de deputatie zeer welwillend en in een intiem onderhond. In bijvoegsels tot de Staatscourant van heden wordt medegedeeld de door de Gedepateerde Staten der provincie Zuid-Holland gesloten lijst der hoogst aangeslagenen in de Rijks directe belastingen, ver kiesbaar tot leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Bij beschikking van den minister van binnecl. zaken is dr. J. F. Yan Bemmelen, te Utrecht, tot wederopzegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijke universiteit fe Utrecht, om onderwijs te geven in de geschiedenis der dierkunde en de kennis der parasieten. Z. M. heeft den met verlof hier te lande aanwezigen majoor der artillerie van het leger in Ned.-Indië A. J. M. Willemse, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jnni a. s., wegens volbrachten diensttijd eervol nit Zr. Ms. militairen dienst ont slagen, met toekenning van pensioen. Gemened Nleawa Hedennacht zijn op verschillende plaatsen der gemeente 's-Hage, vooral in hofjes enz., aangeplakt eenige smaadschriften in den vorm van een buitengewoon Staatsblad van het Konink rijk der Nederlanden en bevattende een pseado- staatsrechterlijk testament des Konings. De plak katen waren met gedrukte onderteekening van den Koning, nit Karlsbad 23 Mei 1885, voorzien en be vatten ter zijde de gedrukte onderteekening: „De ministers, Heemskerk." Daar deze biljetten valschelijk heeten te zijn gedrukt te 's-Graveuhage, ter Algemeene Lands drukkerij, doet de justitie ijverig haar best druk ker en verspreiders op te sporen. De lijst van veroordeelingen wegens eenvoudigen diefstal, ten laste van den recidivist Beck, is heden door de rechtbank te 's-Gravenhage wederom aangevuld met 9 maanden gevangenisstraf ter zake van den voor eenige weken door B. ge- pleegden diefstal van geld nit de toonbanklade eener tapperij op Blijenbnrg aldaar. Men bericht dat gisteravond om- streeks halfacht in het Haagsche Boecb, ter hoogte van de Laan van Nieuw-Oosteinde, een kerel de brutaliteit heeft gehad een geacht ingezetene, in de nabijheid woonachtig, aan te randen, met bet doel om dien heer geld af te persen. Op het hulp geschreeuw van den aangevallen persoon verscheen een agent van politie, aan wien bet gelakte den. wandelaar te ontzetten en den aanrander vast te honden. Deze is later met behnlp van drie andere politiedienaren naar het commissariaat in de stad overgebracht. Het gerechtshof te Amsterdam ver klaarde gisteren G. K. schuldig aan valschheid in een geschrift van koophandel (het vervaardigen van een accept ten name zijner schoonzuster) e» veroordeelde hem tot eeue celstraf van 6 maanden. Twee broeders, S. en T. K., kregen Dinsdag-avond aan de Bloemgracht te Amsterdam rnzie ea werden handgemeen, waardoor S. te water geraakte. T. vergat dadelijk den twist en sprong zijn broeder na, doch kon hem n'etreddeneenigen omstanders gelakte het echter beiden weder op het droge te brengen, wat nogal veel moeite kostte, daar de drenkelingen elkander vasthielden. Eene nieuwe Amsterdamsche politie- verordening bepaalt, zeker ten genoege van veleD, zegt de „Amst.", dat zoomin bij dag als bij nacht, daar ter stede de fluiten van stoombooten zich zullen mogen doen hooren.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1