N°. 7746. Vrijdag 22 Mei. A". 1883. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PBIJS BEZER COURANT: Taor Leiden per 3 maanden.1.1#. Franc* per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ine ren bniten de stad wordt/0.10 berekend. Offldeelo Kennlsseyingen. INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren bij deze nogmaals den belanghebbenden (de geborenen in 1860 en, voor zoover z(j zich tasschentijds in de gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 1851 1859) hunne verplichting om zich voor den tehntterlijken dienst te doen inschrijven. De gelegenheid daartoe bestaat dagelijks (Zon- en feest dagen uitgezonderd) ten Raadhuize, tosschen 10 en4nren, 'terwijl ep den lsten Juni aanstaande de registers van inschrijving worden gesloten en zij, die zich niet vóórdat tijdstip hebben doen inschrijven, bjj ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. '21 Mei 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, SI Rel. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. Thomee, geb. te Delftshaven, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proef schrift, get.: „Iets over Empyeembehandeling." In de Morechpoort-kazerne alhier had gister avond eene eigenaardige plechtigheid plaats. In de eetzaal der onderofficieren, op eenvoudige, maar nette wijze versierd, vereenigden zich tegen half- negen de onderofficieren van het 4de regiment infanterie, alhier in garnizoen, alsmede enkele nit Haarlem, benevens de stafmnziek. Precies om half- uegen trad de ond-regiments-commandant, kolonel Leers, vergezeld van den kolonel Doorman en den kapitein-adjudant Prins, binnen. Zij werden door de muziek van het regiment verwelkomd met een feestmarech, waarna de adjudant-vaandeldrager, namens de onderofficieren en muzikanten, den oud kolonel Leers, in bewoordingen, die getuigden van de hooge achting die de voormalige ohef van het corps geaiet, een blijk van hoogachting aanbood. Die aanbieding zelve geschiedde onder fanfares, gevolgd door het volkslied. De kolonel Leers aanvaardde welwillend het blijk van hoogachting, waarna door den adjndant-vaan- deldrager andermaal het woord werd genomen om dezen voor die aanvaarding te danken, tevens in gepaste bewoordingen de beste wenschen voor don voormaligen chef en zijn gezin nitsprekende, waarbij niet werd vergeten ook den kolonel Doorman en den kapitein-adjudant Prins te danken voor de be langstelling door hen getoond, door de aanbieding met hunne tegenwoordigheid te willen vereereo. Door herhaald applans toonden allen hoezeer zij met het gesprokene instemden. De kolonel Leers daukte, blijkbaar geroerd, voor de hem gebrachte hnlde en terwijl de muziek eenige opwekkende tonen deed hooren, onderhield hij z'ch op minzame wijze met de onderofficieren. Ook de kolonel Doorman toonde zich ïh eene korte toespraak gevoelig voor de eer zijn voorganger aangedaan en drukte den wensch uit dat de onder officieren zouden voortgaan een sieraad van den militairen stand te vormen. Nadat nogmaals op verschillende wijzen was ge toond hoezeer de beide kolonels en de kapitein- adjudant worden geëerd, verlieten dezen de zaal. Na hnn vertrek werd de adjudant-vaandeldrager Van den Bergh door het spelen van „lang zal hij leven," waarmede alle onderofficieren instemden, verrast; waarna dit huishoudelijk feest eindigde, dat blijkbaar een aangenamen indruk achterliet. Het aangeboden blijk van hoogachting bestaat in een album, bevattende de handteekeningen der onderofficieren en muzikanten van het regiment, met toepasselijke opdracht, gebonden in blauw fluweelen omslag met zilver gemonteerdeen en ander ge plaatst op een eenvoudig doch sierlijk voetstuk. In hare gisteravond gehouden vergadering is door de katholieke kiesvereeniging „Recht voor Allen" tot candidaat voor den gemeenteraad gesteld de heer F. J. Los, koopman on tevens candidaat eer anti-revolntioDairen. Heden is te 's-Hage aan de zenuwziekte, waar aan hij sinds eenigen tijd lijdende was, overleden nr. W. C. D. Olivier, rechter in de arrondissements rechtbank aldaar, vroeger lid van de voormalige rechtbank te Leiden, bij welker opheffing hij naar Den Haag werd overgeplaatst. De overledene was bekend door zijne geschriften over rechtsgeleerde en staatsrechtelijke onderwerpen, en 62 jaren oud. Prof. Kuenen alhier heeft uit Grand-Rapids (Noord-Amerika) een verzoek ontvangen, om een degelijk prediker der vrijzinnige beginselen aan te wjjzen, die genegen zon zijn aldaar als leoraar op te treden. De adressanten verzekeren dat zoodanige predikant in die stad van 40,000 zielen (waarvan een vierde gedeelte Hollanders zijn en voor het meerendeel tot de confeBsioneele richting behoorende) een belangrijken werkkring zal hebben, die eene echoone toekomst belooft. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Leerdam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen, Vrijdag-avond, te 10.18 be zorgd zijn. Het gebouw op de Ruïne waoht nog slechts op de decoreerende hand, om in een feestgebouw te veranderen. De inrichting van het geheel is echtor roods volkomen dnideljk. Pb voorzijde wordt ingenomen door eene ruime waranda, welke in den vorm van een hal ven cirkel aan vele bezoekers een regen- en, naar wij hopen, tochtvrij zitje zal knnnen aanbieden. Over de geheele breedte zijn deuren aangebracht, welke tot de ruime, hooge hoofdzaal een gemak- kelijken toegang versohaffen. Deze hoofdzaal is 950 vierkante meters groot, en zal das een aanzienlijk getal danslnstige paren de gelegenheid kunnen geven zich aan de bevallige Terpsichore te wijden. Vlak over den ingang is het orkest gebouwd, mot op den achtergrond eene deur, welke tot de stemkamer leidt. Rondom de groote zaal zijn verschillende bijza'ea gemaakt, waaronder een drietal salons om te soa peeren, welke door gekleurd-ripten gordijnen van de danszaal gescheiden zullen worden. Van daar nit zal men dus ook nog gelegenheid hebben de zwierige passen der feestvierenden te bewonderei J Verder zijn in het gebouw aanwezig: eene receptie kamer voor het collegium, een paar garde-robes, benevens eenige vertrekken ten dienste van den restaurateur, die gedurende de warme feestdagen alle dorstige kelen en hongerige magen zal laven. Het geheele gebonw is van gav, duinwater en andere gemakken rnim voorzien. Wanneer de dag vorstin haar lichtende stralen aan Ruïne en feest gebouw zal onthouden, dan zullen ontelbare gas vlammetjes hun vriendelijk schijnsel over de „joe lende gemeente" verspreiden. Midden in de zaal hangt een kroon, met niet minder dan 60 lichtenvan de vier groote pilarenj waarop gedeeltelijk het dak steunt, zal een viertal luchters, ieder van 12 pitten, worden aangebracht; terwijl van uit iederen hoek van het achtkantig gebouw helder vlammende lichten znllen schijnen. Het geheele feestterrein zal door gas verlicht worden. De reeds gevallen regen deed aan heesters en gras veel goed. Van harte wenschen wij dat de natnnr de commissie van feestviering zal blijven helpen. Indien het voorjaar zijne rechten nu eens in ernst gaat doen gelden door eene goede verhou ding vau regen en zonneschijn te bewerken, dan wordt de Ruïne binnenkort een waren lusthof, ea z il cok burgemeester Van der Werf met innig welgevallen op zijne nazaten neerzien, als heeft hij bon op het oogenblik ook den rag toegekeerd. Bedankt heeft voor het beroep naar Aar- landerveen ds. W. Ringnalda, te Loon op Zand. Men schrijft ons nit Karlsbad, dd. 20 Mei: De Koning dor Nederlanden is nu met de kuur regelmatig begonnen en houdt zich streng aan de voorgeschreven dieet-regelen. 's MorgenB om 7 uren begeeft Z. M. zich naar de Marktbrou, neemt daar eenige bekers water en wandelt daarbij vlijtig. Na een ontbijt gaat de Koning dagelijks met het Prinsesje Wilhelmina wandelen, die haren vader nieuwsgierig vraagt naar alles wat haar nienw is; dikwijls volgt dan het doen van inkoopon in de prachtige winkels van de „Alte WieBe," meest van porselein of glas. In den namiddag maakt het koningspaar, trots het regenachtige weder, rij toertjes in de heerlijke omstreken van Karlsbad. Het Prinsesje bedient zich voor de tochten, die zij met hare gouvernante fr. Van Koek maakt, van een ezel-éqnipage; het ver blijf in Karlsbad schijnt overigenB de koningsdoch ter goed te bevallen. De verdere indeeling van den dag is van iederen étiquette-dwang vrij; HH. MM. begeven zich ge woonlijk reeds vóór 11 uren ter ruste, evenzoo hot gevolg. Daarentegen vindt het zesde morgen uur den Koning met zijn gevolg reeds uit het bed. 's Konings geneesheer, dr. London, werd ook eergisteren door Koningin Emma geraadpleegd, die insgelijks de waterkaar gebruikt. Het is nog niet bepaald wanneer H. M. naar Teplitz zal vertrekkende kamerheeren barons Taets Van Amerongen en Sirtema Van Grovestein znllen H. M. daarheen vergezellen. Tusschen 's-Hage en Karlsbad worden druk brieven en telegrammen gewisseld, daar de kabi- nets-zaken geregeld voortgezet worden. De heer Daniël De Lange, die enkele jaren geleden met eenige kunstenaars onderscheidene plaatsen van ons land bezocht, ten einde de Ond- Hollandsche muziek beter bekend te maken, heeft, naar de „Zw. Crt." verneemt, het plan gevormd om met de dames Cateau Esser, Christ. Veltman, de heeren Joh. M. Messchaert en anderen, in Londen eenige uitvoeringen te geven van de werken van Oad-Hollandsche meesters, Sweelinck,Scbuyt, Obregt en anderen. Volgons een nader bericht maken ook mej. Gips en de heeren Rogmans en Spoel deel nit van dit keurcorps. De heer H. Pierson, directeur der „Heldrings gestichten" te Zetten, ontving in den laatsten tijd voor het „Magdalenahuis" en het gesticht „Talitha Kumi", behalve veel kleedingstukkeD, weder hoogst belangrijke giften, waaronder een legaat voor „Tali tha", groot f 5000, belast met vrnchtgebrnik. De heer Henri F. Robert Brandts Bays, directeur van „Amstels Mannenkoor", heeft zijne betrokking nedergelegd. Bedroeg in 1875 de hoofdelijke omslag te Groningen f 75,000 of 1'/, pet. van het belastbaar inkomen, in 1885 rekenen B. en Ws. dat ƒ210,000 of 8 pet. noodig zal zijn. Gemeagd Nitiwft Na een met beleid ondf 'omen on derzoek is de hoofdagent van poli' i der Rhee er in geslaagd den dief op te spc het gou den horloge dat ten nadeele van -emaker v. d. B., in de Spuistraat te 'reemd werd. De dader is genaamd ïad als medeplichtige zekere S. Zij zijn uv- <aar het huis van arrest overgebracht, eu zullen nu zeker wel weten, „hoe laat het is." TJet gestoleQ horloge werd in beslag genomen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1