half rood geschilderd, en gemerkt met eene wit ge schilderde letter W. Naar het huis van arrest te s-H age is overgebracht een persoon, die aan een handelaar in sterken drank in de Yan Hogendorpstraat aldaar een dreigbrief had geschreven. Hij had daarin binnen zekeren termijn de betaling van eene som golds ge vorderd en bij niet-voldoening daarvan gedreigd dien handelaar overhoop te znllen steken. De zaak van den voormaligen direc teur der Haagsche Brood- en Meelfabriek, die, zooals gemeld is, alleen moet terechtstaan wegens misbruik van vertrouwen, zal Maandag 1 Juni a. s. voor de rechtbank, correctioneele kamer, behandeld worden. Naar men verneemt, moet de advo- oaat-fiscaal voor 'sEonings zee- en landmacht bjj het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht, naar aanleiding van hetgeen de dagbladen gemeld hebben omtrent het onlangs voorgevallene met officieren in het café-cbantant van Klok op het Plein te 's-Gravenhage, inlichtingen hebben ingewonnen ten aanzien van deze zaak en vervolgens van den audi teur-militair te 's-Gravenhage hebben opgevraagd het dienaangaande opgemaakte proces-verbaal. De soldaat van het regiment grena- diers en jagers Z., thans nog verpleegd in het hospitaal, van wien onlangs bericht werd dat bij reeds stervende was aan de borstwonde hem in den avond van 22 Maart in de Spuistraat te 's-Hage toegebracht, is in zoover weer hersteld dat hem gisteren ter openbare zitting van de rechtbank getuigenis kon worden afgenomen in zake de ver volging tegen den bedrijver van de kwetsuur, den 17- of 18-jarigen v. W., ingesteld. De jager verklaarde dat hij op voormelden datum bij de Kapelsbrug met een mes in de borst gesto ken werd door een hem onbekend persoon, zonder daartoe aanleiding te hebben gegeven of een meisje te hebben beetgepakt, gelijk beweerd werd. Deze verklaring werd, althans wat het niet aan pakken van het meisje betrefr, door twee kame raden van den verwonde bevestigd, terwijl een derde ooggetuige meende te hebben waargenomen dat de jager den bekl. een klap of iets dergelijks gaf en toen zag dat bekl. onmiddellijk hierop zijne hand op de borst van den jager richtte. Van W. erkende de verwonding, welke volgens den officier van gezondheid, dr. Bargerhof Mulder, levensgevaarlijk was en de blijken droeg van met een scherp werktuig in de linkerborst te zijn toe gebracht, gepleegd te hebben uit zelfverdediging, daar hij den soldaat naar zijne sabel zag grijpen om er mede op hem in te hakken. Volgens zijne meening stond het leven om leven, eene voorstelling van feiten, welke getuigen echter zeer overdreven noemden, terwijl bovendien de ge kwetste pertinent ontkende zijne sabel te hebben willen trekken. Hoewel Z. nog in het hospitaal vertoeft, koes terde de geneesheer gegronde hoop dat hij weldra genezen zal zijn. Het corpus delicti, ter terechtzitting vertoond, is een veil, zóó glad afgeslepen en puntig gemaakt dat het werktuig weinig van een dolk versohilt. De eisch van het O. M. luidde 3 maanden een zame gevangenisstraf wegens moedwillige verwon ding, welke ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dageu ten gevolge heeft gehad. Op a. s. Donderdag is de uitspraak bepaald. Op de n Sche ven i ngschen w eg nabij den tol is een jongmensch van het voorbalkon van een tramwagen gevallen en overreden; de wielen gingen hem over het rechterbeen, zoodat de voet boven den enkel als het ware afgesneden werd. Per brancard is de ongelukkige naar het gasthuis overgebracht. Door de politie te Delft isaange- houden P. V., vroeger schrijver aan het departement van oorlog, thans zonder beroep, wiens opsporing en aanhouding in het Politieblad was verzocht wegens oplichting en diefstal, te Rotterdam gepleegd. De aangekondigde wedrennen had- den gisteren te Rotterdam onder hoogst ongunstig weder plaats. Een scherpe westenwind en regen buien maakten het vertoeven in het vlakke veld onaangenaam, en dit. was ook van invloed op het bezoek, ofschoon de belangstelliog nog vrij groot genoemd mocht worden. De rennen waren omstreeks 5 uren geëindigd. De uitslag is als volgtInwijdiogsprijs f 200. Getal deelnemers 5. Prijs da bruine merrie „Wood bine" van G. Alleweireldt. Carousselprijs, wegens gebrek aan deelnemers niet gereden. Bergweg- j prijs f 400. Getal deelnemers 5. Prijs de bruine merrie „la Boule" van graaf De Ribeaucourt. Hillegersbergprijs f 400. Getal deelnemers 7. Prijs de bruine merrie „Vindex" van G. Elsdon. Troostprijs f 200. Getal deelnemers 2. Prijs de bruine merrie „Christmas Rose" van G. Elsdon. De „bookmakers" maakten voornamelijk vrij goede zaken bij den Hillegersbergprijs, waarbij bijna algemeen de verwachting gekoesterd werd dat de „Chronometer" van luitenant Motelerkamp den prijs zou winnen. Een groote concurrent heeft de ondernemer dezer wedrennen in den eigenaar van een aangrenzend stuk land, die tegen betaling van tien cents toe schouwers op dit land toeliet. Wel had men er eerst een zeil gespannen om het gezicht te belem meren, doch door den hevigen wind lag het zeil spoedig op den grond. De wedrennen worden heden voortgezet. Te Utrecht heeft eene hevige vecht- partij plaats gehad tusschen burgers en mineurs, waarbjj een der laatsten een half oor werd afgebeten. De dader is aangehouden. Op de gisteren gehouden Pinkster- paardenmarkt te Utrecht werd een man door een paard doodgeslagen. Enkele boterfabrieken in de pro vincie Friesland hebben, wegens de lage boter- prijzen, hare werkzaamheden tijdelijk gestaakt. Naar men meldt, gaan de beide con- ducteurs, die op 18 Febr. jl., bij het ongluk op den Rijnspoorweg nabij Eede, belangrijke verwondingen bekwamen, steeds in beterschap vooruit. Yan 't Hof heeft sedert eenigen tijd het gastthnis te Arnhem verlaten, waar Donselaar echter nog steeds vertoeft. Yoor beiden bestaat veel kans dat zij eerlang weer dienst kunnen doen. De landbouwer G. B. te Beltrum had het ongeluk van een kar te vallen, met het nood lottig gevolg dat hjj den nek brak en weinige oogenblikken later overleed. Mevrouw Elisabeth Collier, echt- genoote van een koopman in de Rne Rivoli te Parjjs, speelde met eene kat, toen het dier haar eensklaps naar de keel vloog en de arme jonge vrouw letterlijk dood beet. De politie te Charkow wilde in den nacht van 14 op 15 dezer eene huiszoeking doen en den heer des huizes gevangen nemen. Deze echter verweerde zich door verscheidene malen op de politie te schieten, met het gevolg dat een hooger beambte gedood en een sergeant der gendarmerie gewond werden. Gisteren werd met veel staatsie het lijk van den gedooden ambtenaar ter aarde besteld. Een hevige storm heeft te Weenen en omstreken gewoed. Vele huizen werden bescha digd, boomen geveld, personen gewond. Den nacht te voren had het hard gesneeuwd en was het zoo koud geweest dat drie koetsiers, vier werklieden en twee vrouwen van de koude stierven, seint men aan de „Temps"; sommigen werden onder de sneeuw bedolven en zijn dood gevroren, anderen werden door den storm in het water geworpen en verdronken. De dynamietmannen Burton en Cun ningham, bekend door de laatste aanslagen te Lin den, zijn gisteren door het crimineele hof aldaar tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Over een anderen aanslag, welke drie maanden geleden tegen het regeeringsgebonw te Bern ge smeed was, is thans licht verspreid. De politie dier stad, ingelicht door het departement van justitie en de federale politie, had vóór eenigen tijd een brief in beslag genomen, uit Heiden (Appen- zell) geadresseerd aan een Duitschen werkman, die te Wabern (een dorp zuidwaarts van Bern) woont. Deze brief bevatte een plan en uitvoerige instructiën om het paleis door dynamiet te doen in de lucht springen. De zaak werd geheim gehoudendesniet temin verdween de geadresseerde, daar hij wist dat hij bewaakt werd. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek leidde tot de ontdekking van den schrjjver van den briefeen kappersknecht, Huft genaamd, in betrekking te Heiden en afkomstig uit Oftingen, in het groot hertogdom Baden. Deskundigen, die het handschrift onderzochten, verklaarden dat Huft, hoewel hij ont kende, den brief geschreven had. Hij werd in hech tenis genomen en naar Sint-Gallen gebracht. Een uur na zijn eerste verhoor vond de bewaker hem in zijne cel opgehangen. Sedert is opnieuw en on betwistbaar gebleken dat Huft de schrijver van den brief is geweest; bovendien stond hij in druk verkeer met verschillende anarchistische groepen j in het oosten van Zwitserland. Thans zijn de buiten gewone voorzorgsmaatregelen, welke men voor het Bondspaleis noodig achtte, ingetrokken. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft het wets ontwerp tot voorkoming van recidive, met eenige kleine wijzigingen, in zijn geheel aangenomen. Zondag-morgen werden te Parijs twee werk- stakende kleermakers, de Engelschman Dundel en de Duitscher Echternach, gearresteerd en naar de grenzen gevoerd. De vergadering van arbeiders op de „Place de l'Opéra", die Zaterdag-avond gehouden zou worden, ging niet door; daarentegen ontstonden vechtpartijen, in de Rue des Mathurins en de Rue Rivoli, tusschen strikers en niet-strikers, die aan leiding gaven tot twee arrestaties. Tot de Zondag gehouden vergadering in de zaal Levis, welke door 3000 arbeiders en vrouwen bezocht was, werden de verslaggevers van de „Figaro" en andere bladen, die voor de werkgevers partij getrokken hadden, niet toegelaten. In deze vergadering werd besloten voortzetting der werkstaking, nadrukkelijke weer stand, afzending van eene deputatie, die Maandag naar het comité der meesters-kleermakers zou gaan en verklaren zou dat iedere toegevendheid onmogelijk was en dat de comm'esies uit de toegeeflijke arbei ders, die aan de meesters voorstellen hebben gedaan, op de lijst gezet waren. De politie had Zondag groote voorzichtigheids - maatregelen genomen. Het comité van verzet heeft nog 70,000 fr. in kas en uit Engeland ontvangen d9 werkstakers krachtige hulp. In een door hen ontvangen brief uit Londen wordt een groot concert te hunnen be hoeve aangekondigd met medewerking van kunste naars uit alle landen. Hunnerzijds schijnen de patroons aan geen zwichten te denken. Volgens telegram uit Parijs dd. 18 dezer aan de „Kölo. Zeitung" lijdt Victor Hugo, die sedert den 16 den dezer ongesteld is, aan eene longont steking. Reeds liep het onjuiste gerucht dat hij overleden was. In het Lagerhuis antwoordde lord Edmund Fitz- maurice op eene tot hem gerichte vraag, dat de onderhandelingen met Spanje over het handels- tractaat zonder resultaat zijn gebleven ten gevolge van de houding, door de Spaansche regeering In den laatsten tijd aangenomen, en das afgebroken zijn. Het regeeringsontwerp betreffende de pacht der kleïnboeren in Schotland is bij eerste lezing aan genomen. De nieuw8 Engelsche vertaling van het Oude Testament is te Oxford verschenen. Over het alge meen is het voorshands nog vluchtig oordeel der bladen, dat, terwijl er vele verbeteringen, wat de uistheid betreft, zijn aangebracht, de nieuwe ver taling, wat het poëtische en indrukwekkende aan gaat, niet al te zeer bij de in dit opzioht zoo prachtige oude vertaling achterstaat. Canada. In depeohes uit Batoche wordt gemeld dar niet slechts Riel, maar ook verscheidene der hoofdmui- ters gevangengenomen en de benden uiteengejaagd zijn, zoodat men den opstand der Mestiezen als ge ëindigd kan beschouwen. De Indianen kunnen thans nog slechts zwakken tegenstand bieden. De in Quebec gevestigde Franschen trachten te beletten, dat op Riel de doodstraf wordt toegepast. Telegrammen. BELGRADO, 18 Mei. De koning heeft gedurende zijne afwezigheid het bestuur opgedragen aan den ministerraad. Morgen komt Z. M. te Weenen. De ter beschikking gestelde minister Ristics is gepensionneerd. KONSTANTINOPEL, 18 Mei. De Grieksohe consul te Philippopel, Gennadis, die een opstootje tusschen Grieken en Bulgaren veroorzaakt heeft, bij welke gelegenheid een Grieksch koffiehuis en eenige Gr'eksche winkels werden geplunderd, is - waarschijnlijk op den wensch der Porte - door zijne regeering naar Salonika verplaatst. PARIJS, 18 Mei. Men spreekt van het aftreden van den minister van marine, den admiraal Galiber, die over verscheidene vragen met zijne collega's van meening verschilt. De toestand van Victor Hugo is ernstig en ce bezorgdheid van zijne familie is groot. De heeren Brisson, De Freycinet en Floquet begaven zioh heden naar zijne woning. i Naar men verneemt, zal de „Bosphore Egyp-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2