VLUGGE INLEGGER Postspaarbank. Eene Strijkster, Kamers voor de maskerade. Azijnhandel van I. P. RIEDEL. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. De schatkist heeft zich toen tot de keizerin gewend, waarop deze verklaard heeft dat zij, liever dan bij haar kasteel nog zooveel geld toe te geven, de dotatie wil vernietigen. Het is de vraag, of dit mogelijk is; er zal een proces gevoerd worden. Duitscldand. Ten opziohte van de geopende insohrijvingsbil- jetten nit Hamborg en Bremen, tot overneming der gesubsidieerde stoombootlijnen, zal binnenkort een besluit genomen worden. Ook verwacht men eene spoedige beslissing over de vraag, of de booten al dan niet Rotterdam of Amsterdam zullen aandoen. Als gerucht wordt te Berlijn gemeld dat de saltan van Zanzibar de kolonie der Duitsch-Oost- Afrikaansche Maatschappij door 300 soldaten, onder bevel van zijn generaal Mathews, liet binnenrukken en eone haar toebehoorende plaats, Kondgwa ge naamd, liet bezetten. Egypte. Uit Soeakim wordt per telegraaf gemeld dat generaal Graham Zaterdag-ochtend met de infan terie der garde van daar is vertrokkenhet Austra lische contingent vertrekt heden. Wat de andere te Soeakim aanwezige troepen betreft, zijn de maat regelen, welke voor de ontruiming genomen waren, voorloopig geschorst. In een brief van den gouverneur van Kassala, welke plaats gedurende meer dan een jaar door de troepen van den Mahdi is omsingeld, is het volgende te lezen: „Nadat wij van het voortrukken der Britsche troepen hebben gehoord, leven wij nog steeds in de hoop op ontzet. Wjj hebben onze ezels allen opgegeten, en leven nu van Sesam." De wakkere verdedigers weten dus nog niet dat de Eogelsche regeering, die zich plechtig verbonden had om hen te ontzetten, hen heeft opgeofferd en dat hunne stad bestemd is om het lot van Khar toem, van Tokar en Sinkat te deelen. Rusland, Iodien Rusland opzettelijk Engeland wilde tergen, zou het, naar men meent, weinig anders kunnen handelen dan thans geschiedt. De Engelsche regeering heeft eenige weken ge leden geëischt dat het gedrag van generaal Koma- roflf gedesavoueerd zou worden. Thans heeft de czaar dezen generaal bijna de grootste eer bewezen, welke hij een onderdaan schenken kan. Hij heeft aan Komarofif een eigenhandigen brief geschreven, waarin hij hem dankt voor de uitstekende maat regelen, door den generaal als bevelhebber der Moerghab afdeeling genomen, voor diens beleidvolle vastberadenheid tegenover de Afghanen, en zijne kloekmoedige dapperheid in het gevecht bij Poll-i- khisti. De oza' L mk daarenboven den generaal een gouden jl met brillanten, terwijl ook kolonel Zak i een gouden eeresabel ontving. Telegrammen. LONDEN, 18 Mei. De overgelegde correspon dentie betrekkelijk de Afgbaansche quaestie heeft geen aangenamen indruk teweeggebracht. De Tory-pers beschuldigt Rusland van agressief optre den, vermetelheid en valschheid, de Engelsche regeering daarentegen van zwakheid, lichtgelovig heid en grenzenlooze toegevendheid. De „Standard" is van oordeel dat het Blauwboek de erkenning bevat van een volkomen fiasco, zoowel beschamend voor Engeland als noodlottig voor het prestige der regeering. De „Times en „Daily News" oordeelen ongun stig over Ruslands handelwijze en bevelen de regee ring aan, Rusland niet langer te vertrouwen. De „Daily Nowb" verneemt dat het geschil tusschen Rusland en Engeland betrekkelijk de Afgbaansche grens van ondergeschikte beteekenis is en de waar schijnlijkheid eener bevredigende oplossing niet in den weg zal staan. LKIUEN, 18 Mei. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: noordelijke wind. Men verzoekt ons mede te deelen dat het bericht als zou er voor de a. s. gemeenteraads verkiezing èn door anti-revolutionairen èn door de katholieken reeds een candidaat gesteld zijn, voor barig is, daar de katholieke kiesvereeniging eerst a. s. Woensdag eene algemeene vergadering daar voor zal houden. Wij vestigen er de aandacht onzer weldoende stadgenooten op dat dezer dagen door de „Ver- eenigrng van den H. Vincentius a Paulo" zal worden overgegaan tot het aanbieden der lijst tot verkoop der loten. Deze zaak verdient ondersteuning. In de Zijdgrac t zelve viel van middag weer een jongen, wien het als gewoonlijk aan hulp niet ontbrak. Een man begaf zich o. a. te water, maar vóór bij den drenkeling had bereikt, was deze reeds door anderen gered. In het jongst verschenen Politieblad vraagt do commissaris van politie te Leiden de opsporing vao drie ontvreemde schilderijen, voorstellende een Vlasr- dingsch meisje, in vergulde lijst, een meisje, eene koe melkende, waarnaar een man staat te kijken, en een meisje, bouqetten makende, beide in zwarte lijkt. Gelnrende de afwezigheid van den comman dant van het 2de reg. veld-art., den ko'onel Maze1, die zich in commissie naar Breda begeeft, zal het bevel over het corps door den majoor baron Van Haersolte Van den Doorn te Leiden en de dienst- correspondentie door den majoor Verschoor te's-Hage worden waargenomen. Bjj het heden door de Tweede Kamer voort gezet debat over het voorstel van den heer Van Dedem tot regeling der finantieele verhouding tus schen Indië en Nederland, verklaarden de heeren Mees, Van der Hoeven en Kielstra zich onvoor waardelijk vóór het ontwerp. De heer Gleichman wilde de bevoegdheid geven om de 4 millioen voor eerst pro memorie nit te trekken. De heer Van Baar wilde zekerheid hebben dat de 4 millioen werkelijk zonden worden uitbetaald. Wij vernemen dat de raadkamer der Haag- sche rechtbank geen termen heeft gevonden den gewezen directeur der Brood- en Meelfabriek v. d. P. wegens valBohheid in geschrifte terecht te doen stellen en hem verwezen heeft ten correctioneele ter zake van misbruik van vertrouwen. In verband met het bericht in „De Gelder lander," dat dr. Vitringa (Jan Holland) tot een ander geloof zou zijn overgegaan, meldt men nader nit Deventer dat die heer tot dusver zijn lidmaat schap van de Herv. Kerk nog niet heeft opgezegd. De uit het krankzinnigengesticht te Meeren- berg ontvluchte vrouw is te Hoorn aangehouden en naar het gesticht teruggebracht. Zij had den weg te voet afgelegd. Stoomvaart-berichten. ADVERTENTIEN. Aangekomen: Zeeland", v. Rott., op 15 Mei te Batavia; „Prinses Marie", v. Amst. n. Bat., op 17 Mei te Marseille; „Prins Hendrik", v. Amst. n. Bat., op 17 Mei te Southampton. Vertrokken: „Drente", v. Bat., op 16 Mei n. Rott.; „Soerabaia", v. Rott. n. Java, op 16 Mei v. Port-Saïd; „Prinses Amalia", v. Bat. op 16 Mei n. Amst.; „Prins Maurits", v. Paramaribo n. Amst., op 17 Mei v. Havre; „Schiedam", v. N.-York, op 16 Mei n. Amst. Gepasseerd: „Noord-Brabant", v. Java n. Rott., op 16 Mei Punta de Guia; „Zaandam", v. Amst. n. N.-York, op 17 Mei Dover. J. P. Favier jm. en G. Heljmaas jd. L. P. Van Es wedr. 23 j. en C. Huber jd. 22 j. M. Van der Niet jm. 36 j. en S. Carton jd. 31 j. M. Van der Pompe jm. 20 j. en P. Slegtenhorat jd. 21 j. B. K. Bruinis jm. 40 j. en G. Zwaan jd. 28 j. A. J. Rodbard jm. 25 j. en A. Van der Meer jd. 25 j. G. J. Bertels jm. 27 j. en A. M. C. Rie- laDd jd. 23 j. L. W. H. Schnabel jm. 32 j. en J. S Scheffelaar jd. 29 j. Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden, op Donderdag 21 Mei 1885, des namiddags te twee uren. Punten ter ieAmndeling t 1°. Benoeming van een lid der Commissie van Fabricage. 2*. Idem van een lid der Commissie van Financiën. 3°. Idem van eene eerste onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de scholen No. 1 van de 3de en 4de klasse. (60) 4°. Idem van een derden onderwijzer aan de school No. 1 van de 4de klasse. (61) 5°. Idem van twee leden van het Bestuur der Praclische Ambachtsschool (55) 6®. Verzoek van het Bestuur der Weerbaarheidsvereeni- ging „Neerlandia", om vergunning tot het gebruik van de Waag. (53) 7°. Idem van J. Paulus, om terugbetaling van school geld. (54) 8®. Voordracht betrekkelijk de benoeming van een archi varis. (57) 9°. Verzoek van Gebr. Van Wijk en Co, om een lap kraan en uitleozing te maken aan de Uiterstegracht. (58) 10®. Idem van H. P. J. Van Wensen, om een aanvoerbuis te leggen aan den Zuidsingel. (58) 11®. Idem van L, Van Es, om een stoep te leggen aan de Janvossensteeg. (59) 12®. Idem als voren van P. Van Roon aan de Haarlem merstraat. (59) 13®. Staat van af-en overschrijving op de begroeting, dienst 1885. (Kosten van het huis van bewaring). (62) 14®. Verzoek van L. Sillevis, te Leiderdorp, om een boom te doen rooien aan den Lagen Rijndijk. (63) 45®. Idem van J. G. Noordman, ter bekomiDg van een stukje gemeentegronl aan de Varkenmarkt. (64) 25-JARIGE ECHTVEREEXIGING van J. MEYER eh S. M. NEUTEBOOM. Hunne Kinderen. Leiden, 18 Mei 1885. 30-JARIGE ECHT VEREEUWIGING van C. M. VAN LEEUWEN en F. P. HOUBAUR. Hun dankbare Zoon en Behuwddochter Leiden, 17 Mei 1885. Bevallen van een Zoon CHR. DIETRICH PoTHMANN. Leiden, 17 Mei 1885. Heden overleed in den ouderdom van juist 73 jaren mijn geliefde Echtgenoot JOHANNES CAP- TEYN. Ook namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, Wed. H. A. CAPTEYN De Monnik. Leiden, 18 Mei 1885. Algemeene en bijzondere kennisgeving. Den 15den Mei overleed plotseling te Amsterdam, mijn geliefde Vader de Heer J. M. S. SANDERS,, in den ouderdom van 60 jaren. Leiden, 18 Mei 1885. H. G. SANDERS. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor do bewijzen van belangstelling, ondervon den bij de geboorte onzer Dochter, betuigen wij onzen hartelijken dank. Leiden, A. H. DROS. 18 Mei 1885. J. W. DROS Van Rhijn. De ondergeteekenden betuigen bij deze hnnnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden, zoowel uit deze Gemeente als buiten de Gemeente, bij hun 25-jarig Huwelijks feest, op 3 Mei jl. Katwijk aan den Rijn, C. DE WIT en 18 Mei 1885. M. VAN OOSTEN. (Logement De Roskam.) Zij die met het begin van den nieuwen Cursus op de Kweek school voor Onderwyzcrs cm Onderoryzeressco alhier geplaatst wenschen te worden, gelieven zich vóór 1 Juni e. k. bij mij aan te melden. Leiden, De Directeur, 18 Mei 1885. J. A. VAN DIJK. De persoon die 4 Mei 80 Cents heeft inge legd wordt verzocht zich morgen aan het kantoor te vervoegen. Ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF kan een aan de snelpers geplaatst worden. die ook genegen is de wasch te doen, zag zich gaarne eenige dagen in de week bij fatsoenlijke lieden geplaatst. Adres met franco brieven onder letter K aan het Bureel van dit Blad. Te huur eene K AMEK met twee ramen eerste Etage, in het middelpunt van de stad. Adres met franco brieven aan het Bureel van dit Blad onder letter L. Rozynwijnazynper fiesch f 0.15. Wijn 0.10. Hier r>n n O.Oo. Per 10, 20 en 40 liter aanmerkeljjk rabat. BOOMMARKT N®. 2. NB. Dagelijks verkrijgbaar ruw IJS, concur- reerende prijzen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 3