K° 7743. Dinsdag 19 Mei. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. ^et 'aalst dezer week zal als Feuilleton gegeven worden T K M: OOI! LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: V*or Leiden per 3 maandenl.lt. France per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174 Greotere letters naar plaatsruimte. Voor het i ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Naar bet Fransch TAN ANDRÉ GIRARD. LEIDEN, 18 Hiel. Een paar dagen na de brieven, waar ran wjj den 15den Mei een uitreksel gaven, zijn nieuwe berichten ran onze reizigers in Afrika gekomen, niet minder dan zes weken jonger dan de vorige. De laatste zijn van Benguella, 8 April, terwijl de voorafgaande van Humpata, 26 Februari, gedagtee- kend waren. De reis naar Benguella, die, zooals wij reeds mede deelden, op 10 Maart bepaald was, is door her nieuwde koortsaanvallen, waarmede de heer Veth te worstelen had, meer dan veertien dagen ver traagd Bij zijn vertrek was hij nog lang niet beter en uiterst zwak. Hij liet daarom een goed bed voor zich op de kar leggen, die inmiddels de noodige herstellingen en verbeteringen ondergaan had, en nam zijne beide reisgerooten mede, met het oog merk om den heer Van der Keilen bij zich te hou den en den heer Goddefroy van Benguella tot het afhalen der paardjes naar Banana te zenden. Ue eis naar Benguella bleek al even bezwaarlijk te zij .tls die van Mossamedes naar Humpata. Ook hier w&ren de wegen zoo ellendig, dat de kar tot driem >al toe onderst boven word geworpen. Gelukkig dat geone instrumenten waren medegevoerd, daar ze ongetwijfeld onbruikbaar zouden geworden zjjn. Al de voorwerpen op spiritus, door den heer v. d. Keilen onderweg verzameld, gingen door het breken der fl -schen verloren. In weerwil dezer bezwaren heeft de reis den heer Veth goed gedaan. Na eenige dagen voelde hij zich volkomen wel, en bij het afzenden der brie ven had hij alleen nog over eenige zwakte te klageD, welke hem lange voettochten bezwaarlijk maakte, of schoon hij te paard gezeten, er weinig of geen last van had. De beer Van der Keilen had, deels op zijne jacht-excursie met de Boeren, deels te Humpata en op de reis naar Benguella, weder vrij wat ver zameld; een kist met vogelbuiden is van daar naar het Ltidsch Museum gezonden. De heer Goddefroy heeft zich niet minder ver dienstelijk gemaakt door het bjjeenbreogen eener uitgebreide en uitmuntend geconditionneerde ethno- logische collectie. Den 8sten April is hij met dezelfde boot welke de laatste brieven medevoerde, met het reeds vermelde doel naar Banana vertrokken, van waar hij eerst in Mei kon terugkomen. De heer Veth zou zijne terugkomst te Benguella afwachten, met den heer v. d. Keilen verzamelen zooveel hij kon, en zijne kennis van land en volk door kleine excursiën zooveel mogelijk vermeerderen hij hoopte in het beg:n van Jani te Humpata terug Fe zijn. Deze laatste berichten getuigen weder van groote ingenomenheid met de Boeren te Humpata. Toen de heer Veth den 30sten Jannari, uitgeput door koorts en vermoeienis, te Humpata aankwam en in hot nog geheel ledige huis dat hij gehuurd had, geene huisvesting kon vinden, had hij eene toevlucht gezocht bij den landdrost Botha, dien hjjteMosia- medes had leeren kenDen. Botha zelf was afwezig; maar de reiziger werd liefderijk opgenomen door zijne vrouw, die hem zoo zorgvuldig verpleegde, dat hij, zooals hij zich uitdrukt, te huis het niet beter had kunnen hebben. De ternperatuur-verschillen tusschen Humpata -O Benguella zijn zeer aanmerkelijk. Te Humpata had de bevr Veth 's morgens te 6 uren een ther- ometerstand van 5° C. waargenomen, en te Ben- paella op hetzelfde tjjdstip een van 28° C. De - oogste stand op dat uur was te Humpata 16° C. geweest. Midden op den dag is de temperatuur te Humpata gemiddeld omstreeks 22° C., te Benguella 35° C. Die laatste plaats is dus op den dnur over matig warm, zoodat onze reizigers den terugkeer naar koudere streken met wolgevallen te gemoet zagen. Na ingesteld onderzoek is het B. en Ws. gebleken dat zonder bezwaar hot Waaggebouw kan worden gebruikt voor de voorbereidende sohietoefe- ningon van de Weerbaarheids vereniging „Neerlan- dia" gedurende twee avonden der week, ingevolge een daartoe door het bestaar ingediend verzoek schrift. Het komt hun alzoo voor dat de gevraagde vergunning kan worden verleend, doch, met het oog op de beslissing genomen in de raadszitting van 20 November jl. ten aanzien van een der gelijk verzoek der gymnastiekvereniging „Her cules," tegen betaling van eene zekere retributie voor het gebruik, terwijl eene som van f 10 's jaars voldoende schijnt nu alleen het lokaal en geene gymnastiektoestellen in gebruik worden gegeven, en onder bepaling dat de kosten voor licht en de eventueele schade aan het gebouw en menbilair toegebracht door de vereeniging worden vergoed. Tevens geven B. en Ws. in overweging aan den gepensionneerden lnitenant-kolonel J. Paulns, over eenkomstig de bestaande bepalingen, restitutie te verleonen van schoolgeld betaald over het 2de kwartaal 1885, voor twee kinderen der meisjesschool lste klasse over de maanden Mei en Juni, op grond van vertrek uit de gemeente naar Den Haag met 1 Mei. Het verschuldigde over één kwartaal bedraagt f 22.50, waarvan twee derde ad 15 zal moeten worden terugbetaald. Verder stellen zij voor, ODder de door de com missie van fabricage voorgestelde voorwaarden, vergunning te verleenen aan de firma Gebr. Van Wijk Co. om eene tapkraan met gootsteen en uitloozing in bet stadsriool op de Uiterstegracht te plaatsen aan den gevel van hare fabriek, en aan H. P. J. Van Wensen om een aanvoerbnis met filter te leg gen van hare dekenfabriek tot aan den Zuid-Singel, zoomede tot het leggen van een stoep, mits volgens aan te wijzen rooiing, aan L. Van Es vóór zijn huis in de Janvossensteeg No. 9 en aan P. Van Roon vóór zijn huis op de Haarlemmerstraat No. 66. Ingevolge artikel 9 der statuten der vereeni ging „de Practieche Ambachtsschool" geeft het be stuur dier vereeniging kennis dat op de leden vergadering de volgende tweetallen zijn opgemaakt, waaruit den Raad wordt verzocht eene keuze te doen: lo. Dr. M. J. De Goeje en dr. E. F. Van Diesel, uit de leden van den gemeenteraad, en 2o. W. A. Van Lith en P. J. Groen, uit de leden van „Bouwkunst en Vriendschap". Aftredende leden zijn de heeren dr. M. J. De Goeje en W. A. Van Lith, die evenwel volgens genoemd artikel herkiesbaar zijn. Vóór een paar weken zag de tweede druk der Fransche vertaling van professor dr. C. P. Tiele's „Geschiedenis van den godsdienst tot aan de heerschappij der wereldgodsdiensten" (in 1876 uitgekomen) bet licht. De eerste uitgave is door den hoogleeraar nauwkeurig herzien, terwijl enkele hoofdstukken geheel opnieuw werden bewerkt. Aan het hoofd der verschillende gedeelten plaatste de schrijver tal van bibliographische aanteekeningen, welke tot aan den aanvang vsn dit jaar zijn bij gehouden. In vijf verschillende talen is dit oorspronkelijk werk reeds uitgegeven; voor professor Tiele is dit zeker een groote triumf; voor de Leidsche univer siteit is bet een feit, waarop zij trotsch mag zijn, omdat baar aloude, beroemde naam er schitterend door gehandhaafd wordt. Voor de algemeene réunie van oud studenten <!er Leidsche hoogeschool, te houden bij gelegenheid van de aanstaande studentenfeesten, hebben zich tut nn toe aangemeld 100 deelnemers voor do avondbijeenkomst op Maandag 22 Jnni, en daar onder 65 ook voor den maaltijd op Woensdag 24 Juni. Aan het gebonw vau het Provinciaal Bestaar to 's- Gravenhage werd heden aanbesteed het ver- bonwen van het Physisch Laboratorium te Leiden. Minste inschrijver was de heer J. J Pl^Djer alhier, voor f 6500. Aan eene partiouliere correspondentie aan do „N. R. Crt." nit Paramaribo, omtrent de Suriraam- scbe expeditie, on tl een en wij het volgende De wetenschappelijke commissie, die op 28 Maart II. naar de Boven-Suriname-rivier vertrok, keerde op den 20sten April hier terng. De vier personen, die deel uitmaakten van de expeditie, de heeren prof. Martin, H. D. Benjamins, Neervoort Van de Poll en W. L. Loth, verklaren zeer tevreden te zijn over de uitkomsten. Kan de reis, wat het geologisch gedeelte betreft, als goed geslaagd worden beschoud, het ligt voor de hand dat door de snelle reizen en zeer korte halten, veelal alleen bij naoht, de reis voor zoölo gische wetenschap weinig kon opleveren. Tooh zal onder het door den heer Van de Poll bijeenge brachte vermoedeljjk wel iets belangrijks te vin den zijn. De belangrjjke onderzoekingstocht van Voltz werd gedaan onder zeer ongunstige voorwaarden, terwjjl Voltz reeds op Koffiakamp door het daar wonend boschnegerhoofd in zijn verder voortreizen werd belemmerd. Sedert zjjn de boschnegers welwillender gezind geworden jegens de Enropeanen, en kon men na de verlangde hnlp krijgen, tegen betaling van hooge loonen aan de roeiers en betrekkelijk veel geld voor aardvrnohten, enz. Prof. Martin heeft een groot aantal steenen op verschillende plaatsen aan de Suriname-rivier bijeen gebracht. Onze beide gasten vertrekken heden, 26 April, naar Nederland, een hoogst aangenamen indruk achterlatende, verrukt over onzen buitengewoon vruchtbaren grond. Ook „Artis" te Amsterdam zal eene aangename verrassing krijgen uit de West, in den vorm van twee ratelslangen, die de heer Neervoort Van de Poll te Arnba heeft gekocht. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partjjon van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 35, f 18, f 3.70 en f 1.85. Men schrjjft nit Katwjjk: Waar vroeger het rioolwater te Katwjjk aan Zee op bet strand uitliep en dit voor de gezondheid nadeelig en onaangenaam voor de badgasten bleek te zjjn, is thans door het gemeentebestuur eene flinke verbetering tot stand gebracht. Op advies van den ingenieur Van Waning is thanB eene rioleeriog tot stand gekomen, welke de gansche gemeente doorkruist en al het vuile water eaz. buiten het dorp naar het Prins-Hendrik-kanaal voert. Het vuile water toch dat op het strand liep en daar verdroogde, kwam bij stoffig weder in de huizen, zeer zeker niet tot bevordering der ge zondheid. Men begint hier al weder toebereidselen te maken om de badgasten te kunnen ontvangen. Het nieuw gebouwde hotel „De Rjjn" zal dezer dagen geopend worden, terwjjl de vier villa's, aan beide zjjden opgetrokken, in boven- en benedenwoningen gemeu bileerd te huur zullen zijn. Men hoopt dat er alzoo eonigszins aan eene lang bestaande behoefte zal zijn voorzien.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1