S°. 7742. Maandag 18 Mei. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Bit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 52 tot 59 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS BEZER COURANT: T«or Leiden per 3 maasden1.10. Franc* per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Offltiieele Kennlsgeyingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de brug in de Groenesteeg over de Waardgracht, wegens her stelling, gedurende acht dagen, aanvangende op Maandag 18 Mei aanst., voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 Mei 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 llfei. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. P. A. N. Caroli, geb. te 's-Hage, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Het interlocutoire vonnis, historisch be schouwd" Naar men verneemt, is door de anti revolu tionairen en katholieken alhier tot candidaat gesteld voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing de heer F. J. .Los, die bij eene vorige verkiezing reeds de meerderheid van stemmen verkreeg, maar toen door eene onregelmatigheid bij de stemming niet als gekozen kon worden beschouwd. Door de leden der Leidsche Maatschappij voor Toonkunst werd gisteravond in het Nutsgebouweene vergadering gehouden, ter vaststelling van een reglement voor eene op te richten Voorzorgskas ten behoeve van de onderwijzers en onderwijzeressen aan de Muziekschool dier inrichting. Op enkele kleine wijzigingen na, werd het door het bestuur ontworpen concept goedgekeurd. De inkomsten der kas zullen bestaan uitlo. eene doorloopende stortiDg van 2 percent over alle trak tementen, welke door de Maatschappij aan de deel hebbers der kas worden uitbetaald; 2o. eene jaar- lijksche toelage van een gedeelte van het batig saldo der rekening van de Muziekschool, telken jare door de algemeene vergadering op voorstel van het bestuur te bepalen3o. vrijwillige giften, legaten, opbrengst van uitvoeringen en andere buitengewone inkomsten. Wanneer een deelhebber minstens 20 achtereen volgende jaren bijgedragen en den leeftijd van 60 jaren bereikt heeft, kan hem door het bestuur, na bekomen eervol ontslag, voor zijn verder leven uit de kas pensioen worden verleend. De grootte hier van wordt berekend uit het batig saldo zijner reke ning in verband met de waarde eener lijfrente op dien leeftijd. Wanneer de deelhebber langer zal hebben bijgedragen of hooger leeftijd bereikt, wordt ook het pensioen zooveel grooter. Doch het kan slechts vroeger worden uitgekeerd, wanneer het eervol ontslag het gevolg is van zoodanige ziels- of lichaamsgebreken, die den deelhebber verhinderen zijne betrekking aan de Muziekschool verder waar te nemen. Wanneer de deelhebber overlijdt vóór den boven- genoemden tijd van pensionneering en hij laat eeoe vrouw of minderjarige weezen achter, dan wordt aan de weduwe het volle bedrag zijner rekening uitgekeerd in ééns of in den vorm eener levenslange lijfrente, ter beoordeeling van het bestuur; of aan 'de wsezen eene tijdelijke lijfrente tot het tijdstip Aunner meerderjarigheid, die evenwel niet hooger wan zijn dan J/3 van het laatst genoten traktement. Wanneer de deelhebber vóór den tijd zijner pen sionneering overlijdt zonder vrouw of minderjarige kinderen achter te lateD, wordt aan deerfgenameD alleen uitgekeerd het deel der rekening, dat het gerolg is der eigen stortingen van den deelhebber met de daarop gevallen rente. Wanneer eene onderwijzeres eervol ontslag ver- j krijgt omdat zij in het hnweljjk treedt, wordt haar het volle bedrag van hare rekening uitgekeerd. Alle gelden der kas worden op solide wijze ren- tegevend helegd en de rente wordt op elke rekening jaarlijks bijgeschreven. Bij de jasirljjksche rekening der Muziekschool wordt een verslag omtrent den toestand der Voor zorgskas overgelegd. Naar wij vernemen, was het waarborgkapitaal voor de in September a. s., door de afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde te houden begonia-ten toonstelling reeds ruim volteekend, vóórdat de lijst nog aan alle leden in de stad zelve was aangeboden. Is die tentoonstelling dus nu vooraf reeds finan- tieel geheel gedekt, ook aan belangstelling voor inzendingen schijnt het Diet te zullen ontbreken, betgeen niet te verwonderen is, daar men weet dat die afdeeling gewoon is, wat ze doet, goed aan te vatten en het bovendien de eerste expositie is, speciaal van planten, die tegenwoordig zoo zeer aan de orde zijn, zoodat het natuurlijk op den weg ligt van allen, die zich or ernstig mede bezig honden, zich bij die gelegenheid te doen kennen. (Semperv.) Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 3865 volwassen personen en van 311 kinderen. Gedurende de tweede helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: G. J. Gartsen, mej. L. Hnnter, N. K. De Jong, Amsterdam; wed. Van Hooydonk, Delft; C. Tho massen, Harderwijk; Langhont, Makkum; mej. De Jong, W. F. Jn, J. Dubbeldam, niet vermeld. Briefkaarten: D. Daamen, mej. A. Masselaar, Am sterdam; mej. J. L. Gonka, Leidenmej. A. Beuten, OoBterhout; H. C. v. Staveren, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar Amerika: M. Van Soest, Rozeland. - Duitschland: Elise Tbies, Han- dorf; Hendrik Brandes, Peine; Trinetchen Haueer- Montandon, West-Woll. De minister van waterstaat, handel en nijver heid heeft aan Gedeputeerde Staten der provinciën de volgende aanschrijving gericht Tk heb de eer u hiernevens te zenden afschrift van een schrijven van den ambtenaar van het Openbaar Ministerie, bij de kantongerechten Leiden en Alfen, aan den Raad van Toezicht op de spoor wegdiensten, met twee bjjbehoorende afschriften van vonnissen, gewezen tegen Van Grensbach en Z'.utman, machinisten van de Noord-Zuid-Holland6che Stoomtramwegmaatschappij. Hetgeen in de tweede alinea van het schrijven van den ambtenaar van het openbaar ministerie wordt voorgesteld als maatregel van veiligheid bij het kruisen van spoorwegen, verdient wel be hartiging. [Bet voorstel heeft de strekking, dat bij politie verordening zal worden bepaald dat bjj het rijden over den overweg van eene spoorbaan met een stoomtram, de conducteur voor de machine zal moe ten gaan.] Van meer belang is echter hetgeen in het vonois tegen Zoutman voorkomt omtrent den diensttijd der machinisten, die volgens den directeur der onderneming officieel eene nachtrust genieten ge durende eene tjjdruimte tu9schen 5'/, en 8'/2 uren of gedurende vier dagen gemiddeld 63/4 uren. Wanneer zulks als de officieele regeling wordt erkend, kan worden aangenomen dat bjj drukte of bij ontstentenis van personeel de verklaring van den machinist, dat hij gewoonlijk van de 24 uren slechts vijf uren rust geniet, niet ver van de waar heid zal zijn; vooral als men daarbij rekening houdt met den tjjd dat de machinisten vóór aanvang en na afloop van den gewonen dienst nog present moeten zijn. Ik heb gemeend uwe aandacht op de zaak te moeten vestigen en u in overweging te geven in het belaDg der veiligheid het provinciaal reglement op de tramwegen in dien zin aan te vullen, dat de rnsttjjd voor het stoomtramwegpersoneel officieel worde vastgesteld, op de wijze bijv. zooals dat voor de spoorwegen is geschied, bij art. 113 van het algemeen reglement voor den dienst op de spoor wegen, vastgesteld bij kon. besluit van 27 October 1875 (Staatsblad No. 183). Voor het eind-examen der H. B -scholen in Noord-Holland hebben zich 61 jongelieden aange geven. Daarvan zijn 24 uit Amsterdam, 15 uit Leiden, 14 uit Haarlem, 6 van Hoorn, 1 van Zaan dam en 1 van Alkmaar. Ter voorziening in de predikantsvacature te Valkenburg hebben stemgerechtigden aldaar beroepen den heer P. A. C. Halffman, candidaat te Heerjansdam. Maandag den 13den Juli a. s. zal het nieuwe Rijks-Museum te Amsterdam worden geopend. Tot de bij die gelegenheid aan te richten feestelijkheden zal, gelijk bekend is, een historische optocht behooren Het is te verwachten dat die optocht bljjken ztóN, drageD, dat men zich de bestemming van het Mijoude, op bewust ie. Het is er toch geheel op iögeria'e 10 uren, slechts eene betere bergplaats dan het Tript WIJDEN, was, voor onze X Vilde-eeuwsche schilderij ei bieden, maar gedenkstukken van alle sein en [jzeren van allon landaard te plaatsen. De besteaaken, allen artistiscb, maar ook ethnographiscïi, ja eenigten Riet- éncyclopediscb. „j Senalen, Eenige schilderijen, het geheele prentenka wat verder de bibliotheek, door den heer Alberdingk '1 bruikleen gegeven, zijn reeds in het Musei gebracht. ten kantore Van verschillende zijden zijn nog voorwlJDEN, aan bruikleen aangeboden, waaronder een gehi ningkabinet. Ook verneemt men dat een v n Amsterdammer zijne kunstbibliotheek vo')l jLIMJ) seum in bruikleen zal afstaan. Jg|»w» Het Museum krijgt zoodoende een historisch karakter, en alles wat tot de gtaan den Burg der kunst behoort, zal er op zijne plaatnerdag 30 Mei, Men is thans druk bezig met het o Juni 1885, des van schilderijen naar het Museum. Eeoe wan Mr. C. H. tende stukken van oudere Duitsche, Leidenvan: Fransche en Italiaansche meesters, haD Leiden, aan de In eene andere zaal is o. a. Pieuemanoek van en met Waterloo" geplaatst. Vele schilderijen vaat, waarin Tap- alvorens te worden overgebracht, eerxyunning, Wijk V, kuur, althans ze zien er zoo frisch iren. zooeven het atelier verlieten; terwijl arnmen voor f 4.50 of voor de eerste maal omljjst worde Naar w|j vernemen, zal het Trippete Leiden, aan de voor het laatst voor het publiek geopent li, straatnummer De minister van binnenlandsch ter kennis van belanghebbenden d.zamen voor f 1.90 der maand Juli a. s. gelegenheid j geven tot het afleggen der examen op de dagen van ging van een getuigschrift als vroed uren. len worden afgenomen te Amsterdam c der kooppenningen Dezelfde minister brengt ook ter ljnghebbenden dat in den loop derte bekomen ten kan- Juli a. 8. gelegenheid zal worden s KLAVERWIJDEN, afleggen der examens ter verkrijg alwaar tusschen de tuigschrift als apothekersbediende.gingen kannen worden afgenomen te Breda en te Kampei vijfde der verhoogswn, derheden bevat de „Staatscourant

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1