N°. 7740. Vrijdag 15 Mei. A*. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nummer bestaat uit TWEE JiLAi; Uithoofde van den Hemelvaarts dag zal deze Conrant, morgen niet worden uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS BEZER COURANT: ▼•or Leiden per 8 maanden.1.1#. France per post1.40. Afzonderlijke Nommen.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Groolere lettere naar plaatsruimte. Voor het incataee- ren bniten do stad wordt 0.10 bereken A Ofllcifcele Kennlsjjevlnffen, De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van be langhebbenden dat dagelijks, Zon- en feestdagen uitge zonderd, des voormiddags van 1012 uren, de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lichting van den jare 1880 en voor de Zeemiliciens der lichting van 1881, verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 13 Mei 1885. DE KANTER. LEIDEN, IS Mei. Heden is aan de universiteit alhier, de heer W. C. Bosman, geb. te Alkmaar, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift get. „Vereenvoudiging van procedure, in verband met het pandingsrecht, en het Dnitsche Mabn- vorfahren." Plaatsruimte noodzaakte ons het verslag van de tentoonstelling der Practische Ambachtsschool ter zijde te leggen. Het vinde in dit nommer thans ztjDe plaats. De tentoonstelling der Ambachtsschool werd, evenals het vorige jaar, gelijktijdig met die van het Genootschap „Mathesis Scientiarinm Genitrix" in de Stadszaal gehouden; evenwel werden dit jaar door de Ambachtsschool op de galerij de werk stukken en teekeningen tentoongesteld, daar het orkest, bljjkens ondervinding in het vorige jaar opgedaan, geeDe ruimte genoeg aanbood. De tal rijke bezoekers die 8, 9 en 10 Mei hunne schreden naar de Stadszaal richtten, gaven herhaaldelijk hunne verbazing te kennen over de vorderingen die de leerlingen in de drie leervakken hadden gemaakt. Door de klassengewijze verdeeling der vakken, kon een ieder goed den gaDg van het onderwijs volgen. In de timmerafdeeling waren aan de wanden de werkteekeningen en uitslagen opgehangeD, waar naar was gewerkt geworden, terwijl op doelmatig ingerichte tafels de verschillende werkstukken waren tentoongesteld. Deurknoppen, raamroeden, tafelbakken enz., en last not least een eikenhouten tafel, deden zien wat goed onderwijs vermag uit te werken. De schilderafdeeling was vertegenwoordigd door letteroefeningen in verschillenden vorm en grootte, terwijl in de timmer- en smedenafdeeling geschaarde en geschilderde voorwerpen het bewijs gaven, dat bet onderwijs in het schilderen aan een bekwamen onderwijzer is toevertrouwd. De smedenafdeeling was eveneens zeer belang wekkend om te aanschouwen, zoo zelfs dat wjj herhaalde malen door deskundigen het woord „uit nemend" hoorden uitroepen. Een tentoongestelde schroef werd zelfs onberispelijk genoemd. Wij wenscben der Practische Ambachtschool een voortdurenden bloei toe, en zijn overtuigd dat, nu het onder wij 8 aan zoo goede handen is toevertrouwd en eene samenwerking blijft bestaan met Mathesis (zooals uit de welwillende woorden van den voor zitter van het Genootschap bleek) de Leidsche ambachtslieden weldra onder de besten van ons vaderland zullen gerekend worden. Bij den boek-, muziek- en kunsthandelaar B. Blankenberg zal weldra verschijnen eene zeer uitvoerige, duidelijke en net bewerkte wandelkaart: „van Vogelenzang tot Scheveningen." Bij de uitgave hopen wij daarop nader terug te komen. Bij de firma E. J. Brill, alhier, is verschenen 2Reizen en onderzoekingen in Noord-Amerika van ^r- H. F. C. Ten Kate Jr.. Met een kaart en twee ui - slaande platen." De titel van dit belangrijke werk doet weinig vermoeden wat de lezer krijgt, namelijk een anthropologisch-ethnographisch onderzoek der ver schillende Indianen-stammen, die over het znid- westen der Vereenigde Staten en de aangrenzen do deelen van Mexico zijn verspreid. De heer Ten Kate maakte een der belangrijkste reizen, op een kaart nauwkeurig aangewezen, welke ooit door Neder landers werd gedaan, om de wegstervende Indianen- stammen in Noord-Amerika door eigen aanschouwen te leeren kennen. Hij maakte die reis grootendeefs op eigen kosten en dat hij met de wetenschappe lijke kennis is toegerust, om zulk een onderzoek met vrucht te doeD, blijkt op schier elke bladzijde van het lijvige boek. In Fransehe anthropologiscbe tijdschriften werd reeds in zniver wetenschappelijken vorm een en ander meegedeeld; hier echter heelt men in losse schetsen een reisverhaal, dat ook door den niet-wetenschappelijken lezer met groot genot zal worden gevolgd. Wie znlke verre reizen doet, kan inderdaad wat verhalen, van ontberingen, ver rassende ontmoetingen enz. Dr. Ten Kate verrijkte het Rijks Ethnographisch Museum en het Rijks Museum van Natnnrlijke Historie te Leiden met eene menigte belangrijke voorwerpen, door hem op zijne tochten bijeenverzameldeen gedeelte van zijn rijken schat, namelijk van physisch-anthrologiscben aard, werd afgestaan aan het Musée Broca te Parijs, waarvoor hij als gedelegeerde dor „Socriété d'antbro- poiogie" de verplichting had op zich genomen. Volgens het Weekblad van minder courante of inconrante fondsen van Broekman en Houders werden gednrende de afgeloopen week de oprichters-aand Rijnl. stoomtram gevraagd tot f 20 doch niet aangeb. de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden gevraagd tot 777/, pet. en niet aangeboden; de aaad. Rijnl. stoomtram aangeb. tot 90 pet. doch niet gevraagdde aandeelen Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden aangeboden tot 125 pet. en niet gevraagd; de aand. Leidsche Duinwatermaatschappij gevraagd tot 116 pet., dooh niet aangeboden; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 160 petde aand. IJsel-Stoomtramweg-Maatschappij aangeboden tot 40'/t pet. en niet gevraagd; de obligatiën N.-Z.-Holl. Stoomtramweg-Maatschappij aangeboden tot 100 pet., doch niet gevraagd; de aandeelen straatweg en vaart Gonda-Bodegrave gevraagd tot 16 pet.; de oblig. studentensociëteit „Minerva" te Leiden noch aangeboden noch gevr.de obligatiën der geldlee- ning ten laste der gemeente Katwijk noch aange boden noch gevraagd; de obligatiën ten laste dei gem. Leiden (1882) gevraagd tot 98 pet Op het drietal ter benoeming van een pred. bij de Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg zijn ge plaatst de heeren N. C. J. De Minjer, te Utrecht, L. H. Rienderhoff, te De Bildt en P. A. C. Hal fi rn an te Heerjansdam, allen candidateo vandeütreoht- sche hoogeschool. Eene collecte in de Hervormde kerk te Valken burg, ten behoeve van den kerkbouw <e Katwijk aan Zee, heeft opgebracht circa f 12. Door wjjlen den heer J. J. Boute te Valkenburg is aan de kerkvoogdij en ook aan de Diaconie der Herv. gem. aldaar gelegateerd eene som van f 150, vrij van successierecht. Op den llden dezer 's avonds omstreeks negen uren is te Haarlemmermeer na een kort doch smar- teljjk lijden, in den ouderdom van 71 jaren over leden de heer J. Tensen, sedert 1862 raadslid, sinds 1870 wethouder en sedert 1884 zetter voor's Rijks directe belastingen in die gemeente. De heer A. Bakker te Katwijk aan Zee is benoemd tot onderwijzer te Maassluis. Zondag-avond omstreeks 8 uren arriveerde te Nieuwkoop ZDH. monsr. Bottemanne, bisschop van Haarlem. Aan den grens der R.-K. kerk van Noor den, gemeente Nieuwkoop, opgewacht door eene eerewacht te paard, werd onmiddelijk onder dit geleide de reis naar Noorden voortgezet. De tocht daarheen geleek ten volle een triomftocht. Den volgenden dag werd de in het vorige jaar gebouwde kerk plechtig ingewijd, na afloop waarvan ZDH., wederom geëscorteerd door de eerewacht te paard, tegen den avond naar Haarlem terugkeerde! Ds. Bolkesteijn, pred. te Hierden, heeft be dankt voor de toezegging van beroep naar de Herv! gemeente te Ter Aar. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft be noemd tot deurwaarder bij de arrond. rechtbank aldaar, de heer L. Ph. Abaddon van Batenburg, klerk ter griffie van laatstgemeld college. Als opvolger van graaf Herbert Von Bismarck, als gezant van Dnitschland in Nederland, wordt genoemd baron Von Sanrma-Jeltsb, die tot nog toe gezant te Boekarest was. Op Vrijdag 5 Jnni a. s. zal te Dordrecht een wedstrijd plaats hebben van het schoonst in het toig loopende paarden, waarvoor 4 medailles zijn uitgeloofd, en eene harddraverij met paarden van zessen klaar onder den man gereden, om een prijs van f 300 en premie van f 100 I De oorrespondent van het „Handelsblad" te Ber lijn schrijft: „De redevoeringen van prins Von Bismarck in den Duitschen Rijksdag toen de quaestie der Zon dagsrust aan de orde was, hebben hier grooten indruk gemaakt. Eerst nu, twee dagen na de zit ting, komt het groote publiek tot het inzicht, dat de jongste redevoeringen van den kanselier eene verre strekking hebben. Bismarck sprak, gelijk men weet, tegen eene Zon dagsrust, welke door de politie door middel van dwangmaatregelen moet worden ingevoerd en had daarbij alle partijen tot tegenstanders, terwjjl hij zich zelfs scherp stelde tegenover zijn ijverigste aanhangers. De uitroepen, welke gehoord werden, kwamen van alle kanten der zaal en waren zeer kenmerkend, vooral toen Bismarck beweerde dat men liever den werklieden meer loon moest geven en een matigen werkdag - dit was volgens hem veel beter dan de Zondagsrust. Toen eohter riep Windhorst den kanselier toe: gij zijt een materialist; de sociaal-democraten riepen: MancbeBtermande heer Von Kleist-Retzow, een der voornaamste con servatieven, wrong in vertwijfeling de handen, ale of hij wilde uitroepen„Wat moeten wjj, conser vatieven, nu van onzen kanselier booren?"; maar Bismarck stoorde zich aan geen dezer uitroepen en zette zijne rede doodkalm voort. Met bijzondere belangstelling werden natuurlijk Bismarck's beschouwingen over den pnriteinschen Zondag in Engeland aangehoord. Het bekende ver haal dat Bismarck eens, te Hull aankomende, ter stond door een politieagent werd begroet met de vermaning om niet te fluiten, omdat het Zondag was, en daarop onmiddellijk weer aan boord ging om naar huis terug te keeren, werd tot dusver steeds voor eene anecdote gehouden welke door den een of anderen spotvogel in de wereld werd gezon den. Nu eohter heeft dit verhaal aan belangrijkheid veel gewonnen, daar de kanselier vertelde, dat het werkelijk zoo was gebeurd. De orthodoxen zijn hier over Bismarck's rede alles behalve gesticht, zoodat men dezer dagen van kerkelijke zijde wel teekenen van afkearing zal hooren. Ycorloopig is men nog te zeer verbaasd om zich reeds over do quaestie uit te laten. De kanselier heeft echter zoo duidelijk en kras gezegd, hoe hij over de Zondagviering denkt, dat zijne meening wel goed is gevestigd en zeker niet zoo spoedig zal veranderen."

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1