Zaterdag 9 Mei. N°. 7736. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 mat aden1.10. Franc» per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 10 regel* 1.05. Iedere regel meer 0.171 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iacauee- ren bniten de sted wordt/0.10 berekend. LEIDEN. 8 Stel. Heden is aan de universiteit alhier de heer P. H. Damsté, geb. te Wilsum (Overijssel) bevorderd tot doctor in de klassieke letteren, met academisch proefschrift get.: „Adversaria critica ad C. Valerii argonaatica." Door het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente alhier is hedenavond het navolgende zestal hh. predikanten geformeerdP. Deetman, te Amsterdam; F. Oberman, te Ommen; J. W. H. Kalkman, te Maassluis; dr. J. Koster Jz., te Groningen; H. H. Veder, te Schiedam, en E. E. Gewin te Utrecht. Geheel „Njord" was hedenmiddag nitgekomen om voor de academie hoog saluut te maken. Dit eerebewijs goldt dr. P. H. Damsté, eerelid van die vereeniging, den grooten man van de „oude vier", die heden promoveerde. Voor den heer Damsté die, waar ook, zioh steeds met de meest mogelijke inspanning beijverde den roem van „Njord" te handhaven, was dit eere bewijs voorzeker eene groote zelfvoldoening. Voor de juniores kan dit blijk van hulde niet anders dan eene aansporing zijn den weg, door den heer Damsté ingeslagen, voet voor voet te volgen, om op die wijze waardige plaatsvervangers te wor den van de eenmaal zoo beroemde „oude vier" Dit toch hangt - zooals de heer DamBté onlangs in de „Vox" schreef - slechts van hen zei ven af. Hedennamiddag ontviDgen wij per Fransche mail de Indische bladen van 4 tot en met 8 April. De „N. R. Crt." meldt: Te Leiden is eene commissie gevormd van eenige dames, welke zich voorstelt, om bij gonoegzamen steun der stadge- nooten eene bewaarplaats voor jeugdige kinderen, eene zoogenaamde crèche, op te richten. Indien het haar gelukt deze inrichting tot eenigen bloei te brengen hoopt zij warme spijzen, frissche lucht en beweging aan kinderen, ook ouder dan 3 jaren, te verschaffen, die gednrende kortoren tijd de bewaar plaats zonden bezoeken. In de heden gehouden buitengewone vergade ring der Provinciale Staten van Zoid-Holland was ingekomen het verslag van de commissie van rap porteurs omtrent het onderzoek in de afdeelingen van de Provinciale Staten van Znid-Holland, van de voorstellen van Gedeputeerde Staten, betrekkelijk den bouw eener brug over de Oude Maas, ter ver binding van den Hoekschen Waard met den vasten wal en de verbetering der watergemeenschap tns- schen Rijn en Schie en hare aansluiting aan 's-Gra- venhage. Het besluit van de Staten-Generaal om geen Rijkssubsidie te verleenen zal toch niet ver hinderen dat de werken zullen worden uitgevoerd. Stemmen, die na het gevallen ongunstig besluit, de ontworpen groote werken onvoorwaardelijk wilden prijsgeven, zijn dan ook in de afdeelingen niet op gegaan. Wel werden van verschillende kanten be zwaren geopperd tegen het nu voorliggende plan en 'gaven sommige leden de voorkeur aan eene andere wijze van handelen dan Gedeputeerde Staten voordroegen. Wat de watergemeenschap tnsschen Rijn en Schie en hare aansluiting aan 's-Gravenhage betreft, be halve de finantieele bedenkingen togen dit voorstel, achtten enkele leden bovendien geen motieven aan wezig voor de dadelijke uitvoering van deze vaart verbeteringen. Zij meenden dat men beter zon doen •aet dit werk voorloopig te laten rnsteto en inmid dels te trachten met Noord-Holland tot een ver gelijk te komen omtrent de inrichting van den waterweg AmsterdamRotterdam. Anderen wacht ten van onderhandelingen met Noord-Holland op dit oogenblik niets en meenden dat uitzicht op Rijkssubsidie evenmin bestaat. Een enkel lid achtte voorts dit werk zoowel van Rijks als van provin ciaal belang en verlangde dus van het Rijk een derde in de kosten. Nog enkele andere opmerkin gen werden omtrent dit werk gemaakt, doch ten slotte verklaarde de groote meerderheid der aan wezige leden bereid te zjjn, aan dit voorstel van Gedep. Staten haar stem te geven. In hun antwoord op dit afdeelings verslag refe- reoren Gedeputeerde Staten van Zuid Holland zich aan de weerlegging van de bedenkingen in de af deelingen zelf gegeven. Zij vestigen er alleen nog de aandaoht op dat zij in hun brief van 10 April duidelijk de finantieele gevolgen hebban uiteengezet, en dat wel enkel om te doen uitkomen dat ze in geen geval van dien aard knnnen zijn dat zjj van de werken moeten terughouden, zelfs al komen er andere, thans nog onzekere uitgaven bij, b. v. de snbsidiën voor de haven van Soheveningen en den waterweg Amster dam—Rotterdam Zij blijven van oordeel dat inde Jnli-vergadering een beslnit zal behooren te worden genomen omtrent de verdeeling van het werk en de dekking der middelen, en thans enkel in beginsel aangenomen dat de kosten uit geldieening zullen moeten worden gevonden. Ged. Staten wijzigden dan ook in dien zin hnn voorstellen dat daaruit blijke dat de kosten znllen worden gedekt door eene geldieening voor zoover niet gelden uit de gewone middelen zijn of znllen worden aangewezen. Voorts deelen zij het gevoelen dat jaist omdat zoovele gemeenten bij de zaak belang hebben, zonder dat do mate van ieders belang is aap te wijzen, tolheffing het eenige middel zal zjjn dm de belang hebbenden te doen bijdragen ieder naar de mate van zijn belang. Op de vraag waarom door Ged. Staten niet werd onderhandeld over de slnis aan den Leidschendam, verklaren zij zich geheel onthonden te hebben van onderhandelingen over afstand van de vele eigen dommen en werken waarmede de vaartverbetering in aanraking komt, in het belang der provinoiën zoolang niet definitief tot het werk is besloten. De leden van de Nederlandsche Pensioenver- eeniging voor werklieden worden opgeroepen tot eene algemeene vergadering te Amsterdam, in het Nutsgebouw, N. Z. Voorburgwal 212, achter's Ko- nings Paleis, op Zaterdag 30 Mei 1885, des mid dags te één uur. Daar zal behandeld worden een voorstel van de afdeeüng Amsterdam tot wijziging der statuten van de vereeniging. Een aan de Tweede Kamer ingediend wets ontwerp heeft ten doel om aan het departement van oorlog voor den dienst van 1885 de beschik king te verleenen over het, voor gedane verstrek kingen, ontvangen bedrag. Onder de verstrekte voorwerpen komen voor exemplaren van de bladen der topographiscbe en militaire kaart des Rijks (goedkoope uitgave), welke levering ten doel heeft de officieren van het leger, alsmede van de marine en de dienstdoende schutterij in de gelegenheid te stellen, zich nader bekend te maken met de topo- graphische gesteldheid van ons land. Nicolaas Beets is tot buitenlandsch lid van <J.e Belgische Academie, afd. letterkunde, benoemd. Aanstaanden Maandag zal te Utrecht in het „Hotel Central" eene vergadering worden gehouden van de commissies voor het afnemen van het examen ter verkrijging van een diploma als adspirant- gemeente-secretaris, ten einde het programma voor het examen van dit jaar vast te stellen. In tegen stelling met het vorige jaar, znllen nu het schriftelijk werk voor alle comnfssies hetzelfde, en de onder werpen voor het mondeling gedeelte zooveel mogelijk gelijk zijn. De minister van financiën geeft kennis, dat door hem eiken Donderdag, des middags te twaalf ti ren, aan het lokaal van het departement van financiën, znllen worden ontvangen diegenen, die hem over zaken het departement betreffende wen- schen te spreken. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Sittard mr. A. Th. H. G. baron Yan Lamsweerde, thans griffier bij het kantongerecht aldaar; tot hoog leeraar in de facnlteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks-universiteit te Utreoht mr. J. C. Naber, te Amsterdam, om onderwijs te geven in het Ro- meinsche recht en zijne geschiedenis; mr. M. S. Pols, hoogleeraar in de facnlteit der rechtsgeleerd heid aan gemelde universiteit, tijdelijk belast met het geven van onderwijs in het oud-vaderlandsch recht en zijn» gesobiedenis. Gemengd Nieuws. Een sergeant van het regiment gre nadiers en jagers, die te Meppel aan een door hem geleid wordend detachement loteÜDgen de soldij betaalde, deed proces-verbaal opmaken tegen een burger, die hom beschuldigde van die soldij een gedeelte achter te honden. Nader verneemt het „Vaderland", dat de politie-agenteD, die tegen de huzaren-offi- cieren te 's-Hage proces- verbaai hadden opgemaakt, later van hunne verklaringen ten laste dier offi cieren eenigszins zjjn teruggekomen. Dit schijnt da grond te zjjn, waarop de bevoegde autoriteiten zich gerechtigd konden achten niet tot vervolging over te gaan. Op grond van art. 9 No. 3 der drankwet „(wan neer zich in de localiteiten ten gevolge van dron kenschap feiten hebben voorgedaan, die de vrees wettigen, dat de voortduring der vergnnning een gevaar zon opleveren voor de openbare orde of veiligheid)" was aanvankelijk de vergnnning van den houder van het café „Francais" ingetrokken. Doch bjj nader inzien zijn daarvoor geen termen gevonden, en is de vergnnning gehandhaafd. De schippersknecht J. J. M. uit Nienw- Beierland stond heden voor het gerechtshof te 's-Gravenhage terecht, onder beschuldiging van dief stal met braak. Hij was in dienst van den schipper van het vaartuig „De Vrouw Adriana," en ontving daarvoor kost en inwoning zoomede ook weekloon. Den éden Febr. jl. begaven de schipper en zijne vrouw zich van Nieuw-Beierland, waar het sohip lag, over O ad-Beierland, op reis naar Rotterdam, alwaar de vronw als getuige voor der rechtbank moest verschijnen om verklaringen te geven van een ten haren nadeele gepleegden diefstal van kost baarheden. De knecht werd toen alleen aohterge- laten en het schip aan zijDe zorgen toevertrouwd. Hij nam echter de gelegenheid waar om in het achteronder met een beitel vier kasten open te breken en zich enkele zilveren voorwerpen, eenig geld en een aantal kleedingstnkken daaruit toe te eigenen. Hij verliet het schip, met het doel zich naar Rotterdam te begeven, maar te Charlois, waar hij door zjjn baas, nog in het bezit van den ge stolen buit, toevallig werd ontmoet, liep besch. in de val. Beach, bekende het hem ten laste gelegde feit te hebben gepleegd. Adv.-gen. mr. Bijleveld eischte zijne veroordeeling tot 2 jaren celstraf. De ver dediger jhr. mr. Van der "Wijck voerde voor zijn cliënt eenige verzachtende omstandigheden aan. Hierna had zich voor het Hof ter zake van

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1