Donderdag 7 Mei. N". 7734. A0. 1885. Mt nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste BtM. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJ8 DEZER COURANT: T«or Leiden per S munden.1.10. Franc* per post1.00. Afzonderlijke Nommers.0.05. Offlciëele Eennisgeviiig^eii. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis- van de kiesgerechtigden dat de verkiezing van één lid van den Raad dezer gemeente, ter vervulling der vacature, ontstaan ten gevolge van het overlijden van den heer J. GROLL, die in 1889 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag, den 26sten Mei 1885, van des voormiddags nepen tot des namiddags vijf uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Mei 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDBN, 6 Hel. De vergadering van de kiesvereeniging „Het Algemeen Belang", tot het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad, is voor- loopig bepaald op Dinsdag 19 Mei a. s. Door de alhier zitting houdeade commissie voor het geneeskundig staats-examen is heden tot arts bevorderd de heer P. A. M. H. Quaedvlieg, «joójorandus, en zijn toegelaten voor het eerste ge deelte de heeren P. J. Bückman, doctorandus, en W. Leenderts, candidaat-arts. Heden ontvingen wij per Nederlandsche mail de Indische bladen van 1 tot en met 3 April. Op de lijst der hoogst aangeslagenen in 's Rijks directe belastingen in de provincie Zuid-Holland komt als de hoogste voor: Baron Van Brienen van de Groote Lindt te Wassenaar, met 8956.68. Daarna volgen: Baron Van Wassenaer van Catwijck te VHage, met 8710.43; C. J. Van der Onder- menlen te Wassenaar, met 5904.59; R. baron Yan Lijnden te 's-Hage, met 5458.79; jhr. mr. Ste9ngracht van Duivenvoorde te Voorschoten, met 5457.28; C. H. baron Yan Pallandt te Wassenaar, met 4373.82; mr. D. Van Weel te Rotterdam, met 4226.75; I. D. Fransen van de Putte te's-Hage, met 4213.16; mr. C. J. E. graaf Van Bijlandt te 's-Hage, met f 4033.75; mr. P. J. baron Van Pallandt te Wassenaar, met 3639.68; F. A. G. graaf Van Limburg Stirum te Noord wijk, met 2969.49; T. P. Viruly te Leiden, met ƒ2386.76; J. D. graaf Van Rechteren van Ahren te Wasse naar, met ƒ2166.L. graaf Van Limburg Stirum te Warmond, met 1947.50mr. C. Cock te Leiden, met 1933.45; mr. P. L. F. Blussé te 's-Hage, met 1899.51; jhr. J. H. Gevers te Noordwijk, met 1860.02; C. J. Leembruggen te Leiden, met 1019.94 M. Temminck te Lisse, met 955.42; L. Van der Eerden te Leiden, met 924.60. Blijkens een bij de Regeering ontvangen be richt, is door den heer J. A. Schroder hoofdagent en vertegenwoordiger der Nederlandsch-Indische Stoomvaartmaatschappij te Batavia, toegezegd dat alle goederen voor 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden bestemd, tegen den halven vrachtprijs met de stoomers van bovengemelde Maatschappij naar Batavia zullen worden overgevoerd. Voor deze welwillende toezegging is aan den heer J. A. Schroder de dankbetniging der Regeering aangeboden. Ds. Cromsigt, te Leiderdorp, heeft het beroep naar Dordrecht aangenomen. De verzending van asperges is in het West- land in vollen gang. Die teelt levert over het alge meen verblijdende uitkomstende asperges zijn groot en blank van stuk. De vruchtboomen staan, dank zij den regen, prachtiger dan in jaren; bejaarde tuinders knnnen zich het evenbeeld daarvan niet herinneren. Op eenigen afstand gezien, schijnen al de vruchtboomen reusachtige bouquetten, maar ook het gehalte laat niets te wenschen over: elke knop belooft vrucht. De toekomst lacht den tuinder dus tegen; en toch kan in één nacht alles verkeeren. Het is dus geen wonder, dat men met gemengde aandoeningen al dat schoone geniet, en men vaak PRIJS DEB ADVERTENTIEN: Vin 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Groote re letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- nn buiten de stad wordt 0.10 berekend. den pessimistischen uitroep hoort: het is te mooi! De Haagsche correspondent van do „Zutph. Crt." herinnert er aan, dat de heer Bloem reeds sinds eenige jaren «andidaat-minister is. Als er eene crisis was en een conservatief kreeg de opdracht om een ministerie te formeereu, dan kon men er zeker van zjjn, dat de beer Bloem over de porte feuille van fiaanciën gepolsd werd. Zoo zon de minister Van Lijnden niet van binnenlandsche zaken naar financiën zijn overgegaan, indien slechts de heer Bloem te bewegen ware geweest, naar het departement, waar hij vroeger als hoofdinspecteur werkzaam was, terug te keeren, en zoo zou ook voor twee jaren den heer Grobbée geene porte feuille zijn aangeboden, indien de heer Heemskerk toentertijd op de Prinsengracht evenveel succes had gehad als thans. Dat de heer Bloem, na dikwijls voor de eer te hebben bedankt, thans aanneemt, is volgens den schrijver een bewijs, dat hjj meer dan vroeger kaDS ziet om in onzen finantieelen toestand verbetering te brengen. Misschien vleit hij zich met de hoop, dat de taak voor een minister van financiën gemak kelijker wordt, naarmate meer voorgangers fiareo hebben gemaakt. En daarvoor valt werkelijk wel Aests te zeggen. De heer Bloem staat te 's-Hage bekend als ge matigd liberaal, ook op onderwijsgebied, maar juist op het terrein van het belastingwezen is bjj zeer conservatief. Op het departement van financiën is de nienwe minister geen vreemdeling. Als referendaris en hoofdinspecteur is bij daar jaren lang werkzaam geweest, en menige belangrijke finantieele wet is eigenlijk zijn werk. Op betrekkelijk jeugdigen leef tijd vroeg hij zjjn ontslag, niet omdat zijne be trekking hem te zwaar viel, maar omdat hij meer vrijen tijd wilde hebben en zich liever geheel wilde wijden aan zijn liefhebberijstudiën, waartoe zijne onafhankeljjde positie hem in staat Btelde. Sinds eenige jaren is bij nu lid van den gemeenteraad de Haagsche gemeenteraad sohjjnt meer en meer eene leerschool te worden voor het ministerschap en als zoodanig heeft hij zich werkelijk verdienstelijk gemaakt. Zijne finantieele adviezen getuigen meestal van veel stadie, maar in de repliek is hij niet bijzonder sterk. Of de heer Bloem een goede minister zal zjjn, zal voornl. afhangen van den invloed, die hij in den ministerraad kan oefenen. Heeft hij prestige genoeg om zjjn wil te doen zegevieren, stelt hjj aan alle ambtgenooten als eersten eisch, dat zij zich tot het strikt noodige zullen bepalen en hun budget aanmerkelijk zullen inkrimpen, dan zal het hem ook niet moeieljjk vallen het vertrouwen der Kamer te winnen, omdat hij dan het bewijs levert dat het hem ernst is met het program, dat tot heden niet werd uitgevoerdhet herstel van het evenwicht in onze Rijksfinanciën. Op vergevorderden leeftijd is in Den Haag overleden de heer A. J. L. M. Lux, voormalig referendaris bjj het ministerie voor de zaken van den R.-K. Eeredienst en, na de opheffing van dat departement, referendaris bij het dep. van justitie, afdeeling Eeredienst. Hoogst verdienstelijk ambte naar, was de overledene in vroeger dagen de ver trouwde raadsman van vele ministers in zaken de katholieke kerk betreffende. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De legatiesecretaris van het Russische gezant schap in Den Haag, prins Lwow, heeft gisteravond met bnitenlandsch verlof de residentie verlaten. De minister van financiën maakt bekend, dat bet saldo van 's Rijks schatkist op 2 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 18,957,051.99 en bij de betaalmeesters 2,769,491.09'/,, te zamen 1 21,726,543,08'/.. De gewone audiëntie van den minister Tan fiaanciën zal op 7 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft aan mr. U. H. Hnber, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsv. te Leeuwarden, en met i-igang van 10 Mei a. s., benoemd tot kantonr.- plaatsv. te Leeuwarden mrs. I. Wolff en J. Van Leeuwen, beiden adv. en proc. aldaar; dr. C. Winkler, to Utrecht, met ingang van 1 Oct. a. s., benoemd tot lector aan de Rijks-universiteit aldaar, om onder wijs te geven in de psychiatrie; H. A. Bender, tijdelijk onderw. aan de Rijkskweekschool voor ooderw. te Deventer, met ingang van 1 Juli a. s., benoemd tot onderw. in de zang- en toonknnst aan die school; de officieren van gezondheid der 2de kl. bij de zeemacht dr. M. Rntgers Van der Loeff en A. F. Verschuur, respect, met ingang van 16 dezer en 1 Juni a. s., bevorderd tot off. van gez. der lste kl.aan den lsten lait. T. Van Exter, van het 4de reg. vest.-art., op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Gemengd Nieuws. Zaterdag liep de bekende 70-jarige B. langs de Haarlemmerstraat in zoodanig be schonken toestand dat hij tegen de huizen aanliep op gevaar af de ruiten te breken. Twee politie agenten wilden hem naar zijne woning brongen, hetgeen aanvankelijk goed ging. Op eens liet hij zich op den grond vallen en weigerde verder te gaan, waarbij hij zich zoodanig door schoppen en trappen verzette, dat het onmogelijk was hem mees ter te blijven, totdat twee burgers de politie kracht dadig bijstonden en het alstoen per kruiwagen mogelijk waB hem, niet naar zjjne woning, maar naar het politiebnreel te brengen. Aan beide burgers, waarvan de een rijks-ambtenaar is, mag een woord van lof niet onthonden worden voor hun flink optreden in deze. Gi s t er n am i d d a g is op aanwijzing van eenen winkelier in manufacturen, door de politie aangehouden C. B., niet alhier te hnis be- hoorende en zonder middel van bestaan, die zich geld uit de toonbanklade van dien winkelier had toegeëigend. Met het afbreken en ontruimen der in het Entrepotdok te Amsterdam ingestorte pak huizen wordt voorzichtig voortgegaan. Het droge weder was gunstig voor de suiker, die nu in rede lijken toestand onder het pain kon weggehaald worden. Ook het aantal gebroken fleeschen wijn der firma Koopmans en Brainier valt mee. Men berekent, dat vermoedelijk ongeveer 10 pCt. der fiesscben verloren zijn. In den nacht van 26 op 27 Maart 11., omstreeks 3 uren, had op eene der soldatenkamers in de genie-kazerne te Utrecht een voorval plaats, dat groote ontsteltenis verwekte en een gedeelte der bewoners met schrik hun naohtleger deed ver laten. De genie-soldaat W. F. de B., geboren te Delft, en 21 jaren oud was op genoemd uur in eenigszins opgewonden toestand de kazerne binnen gekomen en na den aldaar staanden schildwacht te hebben beleedigd, door den commandant der wacht, den sergeant O., gewaarschuwd zich rustig te gedragen en naar boven te gaan. Toen hij even wel, op do kamer gekomeD, zijn luidruchtig gedrag voortzette, is de sergeant O. met een paar man schappen der wacht naar boven gegaan, alwaar de fourier L. der naburige onderofficierskamer zich ook bevond, om hem tot rust aan te manen. In plaats van hieraan gevolg te geven, begon hij den commandant der wacht uit te schelden en over den commandant van het corps allerlei beleedigende uitdrukkingen te uiten; hjj werd daarop door eenige manschappen aangegrepen, doch na eenige passen te zijn meegeslqord, rnkte bij zich plotseling los

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1