afgezet blijven, tot de koningin vertrokken ie. Het pnbliek zal tot de afgesloten terreinen niet worden toegelaten. De Nederlandsche zeeloods Sehunrkamp is aan gewezen om het koninklijk jacbt naar zee te loodsen. Ongeveer 19000 personen werden in de maand April met den stoomtram Den Haag—Scheveningen vervoerd. De nieuwbenoemde plaatselijke commandant te 's Hage, luitenant-kolonel Hinlopen, is heden in functie getreden. Dientengevolge is de kolonel der huzaren, ridder Van Bappard, ontheven van de tijdelijke waarneming der betrekking. Z. M. heeft benoemd tot minister van financiën den heer J. C. Bloem, oud Hoofdinspecteur der belas tingen. Z. M. heeft aan J. Bakker Schut, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ing. van 1 Juni 1885, •erv. ontsl. verl. als notaris te Alkmaar; W. Bunge Fzn. en D. H. A. Kolff te Botterdam, met ing. van 1 Hei 1885, voor den tijd van 3 jaren benoemd tot directeuren uit den handel bij het Yrij-entrepot te Botterdambenoemd tot commies der posterijen van de vierde kl. A. J. Vergroesen, A. T. Bunge, A. J. F. Wouters, G. F. H. Frederikse D. Zwaans hals, W. Huisman jr., A. J. Stoop, G. J. Yan Gortel, thans surnumerairs der postergenmet ing. van 1 April 1885, pens. verl. ten laste van den Staat: lo. ten bedrage van f 618 'sjaarsaan den eerv. uit zijn betr. ontsl. opz. der timmerlieden bij de artillerie-stapel- en constructie-magazjjnea H. Van Staveren, en 2o. ten bedrage van f 189 'sjaars, aan den eerv. uit zijne betr. ontsl. schr. lste kl. bij de Pyrotechnische school J. A. Huysse bij het wapen der infanterie benoemdtot comm. van het reg. gren. en jag. den kol. B. J. baron Mulert tot de Leemcule, thans comm. van het 5de reg. inf.tot kol. en comm. van het 5de reg. inf. den luit.-kol. L. J. J. A. Joost, thans comm. van het instr.-bat. den maj. W. G. Bompelman, van het 2de reg. inf.; den luit. t. z. lste kl. N. A. De Vries, lste offic. aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, met 15 dezer op non-act. gest. en met 16 daaraanv. vervangen door den luit. t. z. lste kl. C. L. De Jongden tijdelijken offic. van gez. 2de kl. bij de zeemaoht dr. E. Mory, met 6 dezer gepl. aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, om tevens dienst te doen in de maritieme ziekeninrichting aldaar. BUITENLAND. Duitschland. De „Politische Naohrichten" zegt: „De vrienden van den vrede hebben groote verwachting van den terugkeer van koningin Victoria te Londen, daar men meent te weten, dat Hare Majesteit al haar invloed ten gunste van den vrede zal aanwenden. De koningin vertrok gisteravond uit Darmstadt en binnen weinige dagen zal het dus reeds kunnen blijken, of, en zoo ja welke, nieuwe invloeden op Engelands houding worden uitgeoefend." öroot-Tïi-itniiiiië. Te Louden is uit Tirpoel een bericht ontvangen, gedagteekend van 23 April, waarin gemeld wordt dat de Afghanen groot wantrouwen tegen sir Peter Lumsden hebben opgevat, omdat hij hen niet heeft bijgestaan bij het gevecht van Pendjeh, nadat hij hen tot verzet tegen de Bussen had aangespoord. Uit Teheran seint men op 30 April, dat op bevel van den Shah aanzienlijke versterkingen naar de grens van Perzië en Afghanistan worden gezonden. Te Sebastopol zijn gisteren twee regimenten en twaalf ton ammunitie ingescheept, met bestemming naar Batoem. Het Hoogerhuis heeft bij de derde lezing het wetsontwerp tot instelling van een Australisohen Bondsraad aangenomen. Het regeeringsblad deelt mede, dat de emir van Afghanistan is benoemd tot ridder-grootkruis van de orde der Ster van Indië. De uitziohten op het behoud des vredes nemen Bier bij het uur toe, en voor het oogenblik is een tijdstip van geruststelling ingetreden. Alle ernstige berichten, welke gisteren verspreid werden, worden tegengesproken, en men beschuldigt hier de Engel- sche ministers, dat zij tot de gisteren ontstane paniek aanleiding gaven, door bloote geruchten als feiten aan te nemen. Het verlangen der Engelschen naar eene scheids rechterlijke uitspraak wordt voor onpractisch en moeilijk gehouden. Engeland en Busland, meent men, moeten hun geschil onder elkander uitmaken. Osman Digma toont, dat de berichten omtrent zjjn dood wat voorbarig zijn geweest. Zijne benden bestoken voortdurend nog de Engelschen bij Soeakim. Zondag en Maandag-nacht wisten de rebellen op een gedeelte van den spoorweg bij Handoeb het zand onder de dwarsliggers weg te scheppen en verbrandden daarop de dwarsliggers. Bij Dongola begonnen de razzia's van den stam der Hassaniyeh weder, zij roofden Maandag eene groote hoeveelheid vee van het eiland Noeri. Part. berichten van het f A. H." zeggen, dat de uitzichten op het behoud des vredes merkelijk beter worden en de beurs te Berlijn verkeerde dientengevolge gisternamiddag in eene zeer vaste stemming. De „Pali Mall Gazette" zegt reden te hebben om te gelooven dat het bericht van de „Standard" over het voorstel van Engeland betreffende eene scheidsrechterlijke beslissing in hoofdzaak juist is, al moge het wat den vorm betreft, niet volkomen met de waarheid overeenstemmen. Busland. Het telegram van de „Ind. beige" uit St.-Peters- burg, betreffende het verzoek om ontslag, door den heer Von Giers tot den czaar gericht, het ultimatum van Busland enz. heeft niet meer waarde dan Beuter's bekende depeche over de reis van den czaar naar Moskou en de oorlogsverklaring. De bijeenkomst der drie keizers zal dit jaar, wanneer de omstandigheden het niet verhinderen, weder plaats hebben, en wel te Ischl. Keizer Wil helm en de czaar zullen alzoo de gasten zijn van den keizer van Oostenrijk. Eergisteren vroeg eene Bussische torpedoboot verlof, om den Bosporus door te varen, en gaf kennis, dat nog meerdere zouden volgenzij waren alle beBtemd voor de tentoonstelling te Pesth, en zouden die stad langs den Donau bereiken. De „Daily News" merkt spjjtig op, dat het jammer is, dat Pesth niet door gepantserde stoomschepen kan bereikt worden, daar men er deze anders zeker ook tentoonstellen zou. Egypte. De Fransche diplomatieke agent is nog steeds te Alexandrië; het tijdstip, waarop hij zal terug- keeren, is nog niet bepaald, omdat vooraf de bijzon derheden moeten worden vastgesteld van de for maliteiten, die bij het bezoek van Nubar-pacha aan den agent zullen worden in acht genomen. De Fransche consul te Alexandrië houdt zich bezig met de regeling van deae zaak. Canada. Het Huis van volksvertegenwoordigers in Canada verwierp, na een debat dat 31 uren achtereen duurde, het wetsvoorstel om aan de vrouwen het stemrecht toe te kennen. De opstand in Canada duurt nog steeds voort. Den 29sten hebben de troepen Battleford verlaten om naar het „reservegebied" van het opperhoofd Poundmaker te trekken, waar men een hardnek- kigen tegenstand verwacht. Op het fort Qu'Appeile, waar 500 mestiezen en 20 Indianen zijn, worden teekenen van ongerust heid waargenomen. De Indianen wenscben het hun toegewezen gebied te verlaten en beneden fort Ellice te gaan. De militaire macht neemt hare voor zorgen om een opstand te voorkomen. Aanstaanden Zaterdag zal de Canadian Pacific Spoorweg van Montreal tot den top der bergen van Selkirk, een afstand van 2500 mijlen, gereed zijn. Tegen het midden van Mei zal men de troepen der keizerin van Indië in 12 dagen van Halifax naar Van-Couver kunnen overbrengen. Telegrammen. PARTICULIER TELEGRAM. ANTWEBPEN, 2 Mei. ('smidd.2u.) Hij komt! Hij komt! Aldus luidt de aanhef van een schaam teloos schimppamflet, dat de sociaal-democraten alhier overal hebben aangeplakt en waarin zij het volk aansporen den Koning met trotsche koelheid te ontvangen. Vergeefs echter! De Belg is zoo goed als wij gehecht aan zijn Vorstenhuis en het smadelijk „Hij komt!" wordt met geest drift herhaald, terwijl de opgewondenheid en ingenomenheid der bevolking zich uiten op on dubbelzinnige wijze. Overal vlaggen, overal versieringen, overal inrichtingen voor de illu minatie van hedenavond en duizenden en nogmaals duizenden overal op de been. Deze posteert zich aan het station, gene aan het Tentoonstellingster rein, anderen scharen zich langs den weg, om HH. MM. den Koning en de Koningin, benevens HH. KK. HH. den Graaf en de Gravin van Vlaan deren te zien voorbijrijden. Nog anderen en dezen zijn bij duizenden te tellen hebben zich toegang weten te verschaffen tot het Tentoonstel lingsterrein. Daar is alles leven en beweging, vermengd met gespannen verwachting. Links en rechts van den hoofdingang zijn vlaggen van alle natiën gehan gen. Dat de Nederlandsche driekleur daaronder eene eerste plaats inneemt, behoeft niet gezegd. Verder wapperen vlaggen van alle kiosken en tentjes, die aan het geheel een levendig aanzien geven. Jammer, dat het hedennacht zoo geregend heeft, alles is druipnat. Tegen den morgen klaarde de lucht wel wat op, doch het blijft dreigen, wat natuur lijk van sterken invloed Js op de toiletten. Gelukkig niet echter op de stemming, 't Was ééne haag van juichende menschen, waarlangs de koninklijke familie reed, na aan het met groen, bloemen en rood flu- weelen draperiën smaakvol versierde stationsgebouw begroet te zijn, door eenige autoriteiten met den burgemeester aan het hoofd. De stoet door tal van particuliere rijtuigen, meerendeels met zwart gerokte en witgedaste correspondenten gevuld, volgde den weg langs de avenue de Keyser en de avenue des Arts tot aan de tentoonstelling. LangB dien geheelen weg was niet één huis zonder vlagmen heeft hier de gewoonte den vlaggestok niet uit een dakvenster of bovenraam te steken, maar te planten op het balkon van de eerste verdieping, waardoor de vlag zelf den smaakvollen vorm eener tropée aan neemt, wat zeer goed staat. Aan bet terrein ge komen ging een daverend gejuich op. De Koning arriveerde te halftwee aan het station en hield eene revue over de troepen. Onder beguns tiging van zeer gunstig weder, dat later weer be trok, bereikte de koninklijke familie het terrein en begaf zich onmiddellijk naar de fraai versierde feest zaal, waar een troon van rood fluweel met gouden sterren voor haar gereed stond. Met luid gejuich begroet werd staande het dominé Salvem cac regem aangehoord dat een deel van het koor zong. De koninklijke familie bestond uit den Koning en den graaf van Vlaanderen gekleed als generaals, de koningin was in licht blauw satijn wandelkleed met donker jaquet, de gravin van Vlaanderen in een wandelkleed van fraise écrasée, prins Boudewijn als cadet. Hechts en links van den troon zaten senatoren en afgevaardigden met hunne dames. Tal van ministers, gezanten en dignitarissen waren in de zaal. Zoodra HH. MM. en HH. KK. HH. de voor hen bestemde plaatsen hadden ingenomen, trad de heer Victor Lijnen in zijne hoedanigheid van president, van het Comité exécutif naar voren en sprak de hooge gasten in 't fransch aan. Deze rede werd onmiddellijk daarop in het Vlaamsch gedrukt onder de aanwezigen verspreid en werd met kreten van levendige instemming begroet. De koning sprak den feestredenaar gernimen tijd toe en verklaarde de tentoonstelling voor ge opend. Daarop boden twee jonge dames der koniDgin en gravin van Vlaanderen bonquetten aan. Nu ving in de „Salie des Fêtes" de uitvoering aan van Benoits cantate, woorden van Jan Van BeerB. Breed opgezet, heeft deze cantate maar één gebrek, dat ze voor deze gelegenheid wat lang was. Zij is geheel Van Benoit, maar toch niet zóó oorspronkelijk of ze herinnert aan vroegere wer ken van den meester. Circa 12 a 1300 zangers en vol orkest namen aan de uitmuntend ge slaagde uitvoering deel en toen het Zegen Zegen! Zegen! van het laatste couplet weer klonk deed zich van het nabijgelegen fort St.-Anneke kanongebulder hooren, dat onmiddellijk in de stad beantwoord werd door 't luiden van alle klokken en 't steken van de bazuin op alle torens. Dat oogenblik was letterlijk overweldigend het maakte een machtigen indruk en was met de plechtigheid die aldus alom verkondigd werd in volkomen overeenstemming; maar voor hen die dichtbg stonden was dat koor, a fortissimo inge zet, gevoegd bij dat kanongebulder en klokge- dreun, inderdaad meer dan overkrachtig. Men moet een Benoit wezen, om zulke dreunende accoorden in zijne composities te kunnen gebruiken. Daarop bezichtigde de koninklijke familie overal op haren weg met gejuich begroet, de tentoonstel ling. Bij de machine-galerij sprak de minister Moreau den koning toe, waarna de koninklijke familie de Hollandsche afdeeling doorging en tegen halfvrjf de tentoonstelling verliet.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2