Café Krasnapolsky SESAM? DE DOODSTRAF, vanouds HET R00DE KRUIS, 4 Cents Sigaren. WAT IS Opgepast, van IAN HOLLAND JAN HOLLANDfi**1 Tweede Blad Yervolg der Advertentiëii. CAFÉ BURGSTEEG No. 3. Verkrijgbaar in al onze winkels. WEINTHAL C% BESCHOUWINGEN Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF, Gemengd Nieuws. De politie te Amsterdam liet zich gisternacht oolijk verschalken. Een winkelknecht van een winkelier op den Nieuwendijk had zich dezer dagen nit de voeten gemaakt met een belang rijke som gelds van zijn patroon. De politie deed nasporingen en vond hem in zijn woniDg in de Yisscherstraat, van waar de rechercheur, die de vangst deed, den dief bracht naar bet bnreel der 2de sectie (Ondebrng). Men liet hem in de wacht kamer zonder bewaking achter en scheen het niet noodig te achten de denr te sluiten. Yan deze zienswjjze wist de arrestant zeer handig gebrnik te maken, door langs den zelfden weg als hij ge komen was, het bureel te verlaten. Hedenmorgen begon de jacht opnieuw; de beamb ten, met de opsporing belast, vonden den dief op zijn wandeling. Hij kreeg hen in het oog en ging op den loop; men speelde krijgertje om de Ronde Lnthersohe kerk. Het slot van het spel was, dat het wild toch nog zijn achtervolgers wist te ont snappen en alleen zijn winterjas als aandenken in hunne handen liet. Een vreeselijk voorval op Zee. - Het te Halifax, N. S., thuisbehoorend schip „Bedford," gevoerd door kapitein J. Congdon, dat te Amster dam voor de Petroleumhaven de van Nienw-York aangevoerde lading ligt te lossen, stond gedurende de reis herwaarts aan zoodanige vreeselijke gevaren bloot, dat het schier als een wonder is te beschou wen, dat dit vaartuig behouden de bestemmingsplaats bereikte. Den 14den Maart van Nienw-York vertrokken, werd het schip aldra in eene serie van achtereen volgende, meest westelijke stormen gewikkeld, die het bijna gednrende de geheele reis bijbleven. Vrijdag 20 Maart, 's morgens 5 uren, op 39'NBr. en 6° 50' WL. werd het schip zoodanig door NW. storm en hooge zee geteisterd, dat de kapitein be sloot, het schip onder den wind te brengen. De luoht stond dreigend en nu en dan werd donder en weerlicht waargenomen. Toen de equipage in den voortop op was gegaan, om het voortopzeil vast te maken, sloeg de bliksem in de voorbovenbramsteug, slingerde door het tuig ook naar den groolen en bezaanstop over en nam voorts langs het tuig van alle toppen zjjn weg benedenwaarts. Gelijktijdig werd een zware slag als van eene ontploffing gehoord, terwijl intusschon de bemanning door dea schrik overmeesterd zich in alle haast aan dek liet zakken. De grootste schrik en ontsteltenis wachtte echter den opvarenden nog. Weldra toch werd men gewaar, dat er, eerst uit het voorluik, en vervolgens ook nit het grootluik rook opsteeg, dat wil zeggen, dat er brand wasbrand in een groot sohip, volgeladen met petroleum 1 Met de grootste behoedzaamheid werd er in het voorluik, waar rook en hitte het sterkst waren, water op de lading geworpen en vervolgens de luiken van sterke presennings voorzien en goed dichtge- sohalmd. Men begreep echter, doordat nog steeds rook nit het schip opsteeg, dat de brand niet geblnscht was, dat men zich als bet ware op een drjj venden vulkaan bevond, dat ieder oogenblik het dek open kon bersten en vuur- of waterdood het lot van allen zon zijn. Men besloot derhalve het verraderlijke Bcbip te ontvluchten en trachtte niettegenstaande het storm weder en de hooge zee, de booten uit te zetten. Dit ging dan ook met veel moeite gepaard. Een dier vaartuigen werd terstond door de zee tegen het schip tot splinters geslagendoch het gelukte tooh twee andere booten over boord te krijgen en aan lange lijnen achter het schip aan te vieren. Toen men echter des Zaterdags op het punt stond, van het schip te verlaten, werd opgemerkt, dat de rook verminderde en hoopte men daaruit te mogen besluiten, dat de brand, zooal niet geheel gebluscht, toch aan het dooven was, zoodat be sloten werd aan boord te blijven, en aangezien hot weder wat bedaard was, voor den wind ie houden, waartoe men dan ook na het weder binnen boord nemen der booten, die daarbij belangrijke schade bekwamen, over ging. Het kompas moest mede de werking der elec- trische werking ondervinden en had voor het overige der reis bij een oosteljjken koers eene locale afwijking van 2'/, streken. De luiken durfde men, ten einde den toegang van lucht te verhinderen, gedurende de verdere reis niet openen. Men had dus geene bepaalde zekerheid, dat het vunr geheel gedoofd was en moest bij het veelal slecht weder en gednrig gebrek aan observation de reis met een gebrekkig nood- stnurtoe8tel en een onvertronwbaar kompas voort zetten, en slaagde er nochthans in de plaats der bestemming behouden te bereiken. De geheele schade aan het schip en de lading zal eerst na geheele ontlossing bepaald kunnen worden. Een kijkje in het ruim deed zien dat enkele vaten ge sprongen waren en ledig, een veertigtal was geheel verbrand, andere weder zoo gebrand dat men er slechts met den vinger had door te drukken, om ze te doen lekken. Voorts waren verscheidene vaten geblakerd. De bliksem scheen aan stunrboords zijde in het ruim te zijn geslagen. Eenige ijzeren kniën waren, door het afspringen van de klinksels der bonten, afgewekende balkwegering was hier en daar aan merkelijk ontzet en de onderkant van het dek, eenige dekbalken, wegering en stutten waren verkoold of zwaar geblakerd. De aanblik van het geheel maakte bij de gedachte, wat er al verder had kunnen gebeuren, een pijn lijken indruk. (D. v. N.) Voor liefhebbers van logogryfen, geven wij de volgende „hoofdbrekerij" ten beste. Beginnende met de letter O kan men, onverschillig op welke wijze men naar een der hoeken leest, op vijf duizend verschillende manieren, de woorden lezen: „De Afghaansche quaestie." eitseanqehchequaestie itseauqehcschequaesti tseauqehcsnschequaest seauqehcsnanschequaes eauqe h csnaaan sc hequae auqehcsnaahaanschequa uqehcsnaahghaanschequ qehcsnaahgfghaanscheq ehcsnaahgfafghaansche hcsnaahgfaeafghaansch csnaahgfaeDeafghaansc hcsnaahgfaeafg haansch ehcsnaahgfafghaansche qehcsnaahgfghaanscheq uqehcsnaahghaanschequ auqehcsnaahaanschequa eauq e he sn aaa n s chequae seauqehcsnanschequaes tseauqeh osnschequaest itseauqe hcschequaesti eitse auqehchequaestie In een particulier schrijven uit Atjeh aan de „Sum. Crt." lezen wij de volgende anecdote: „Van een dier laatste „oefeningen met bommen en granaten" kan ik een ui vertellen. Toen een artillerist, een ouwe snorbaard, bez'g was het coe- hoorn-mortier te laden, vroeg hij aan den lu tenant, alvorens de bom er in te doen: „Lu tenant, moet er niet een postzegeltje op?" „Nu was de luitenant - een zeer jong officier - toevallig hartstochtelijk postzegelverzamelaar, en misschien wist de soldaat dat ook wel. De luitenant- phi I at enisfe nam de nogal ongepaste aardigheid oogen- sobijnlijk goed op en antwoordde lachend: „Neen Pieteree, stuur 'm maar ongefrankeerd weg." 's An derendaags echter kwam de luitenant in de batterij, waar Pieterse op zija dooie gemak een deuntje rookte. Hij bekeek aandachtig de projectielen, welke in een hoek van het werk lagen opgestapeld, en zeide na eenige oogenblikkeu„Jongens, Pieterse, wat zjjn die kogels smerig; ik vind het toch niet goed, dat de Atjehers die zoo vuil van ons krij gen; - wat moeten ze wel van ons denken?... Je moest me die dingen maar eens blank poetsen. „Een kleinigheid! bij eene hitte van ruim 90° F. kogels blank poetsen! „Pieterse zat eenige uren te wrijven - te wrijven- totdat hij geen drogen draad meer aan het lijf bad. Toen liet de luitenant hem maar eindigen, met de leuke opmerking: „Zie zoo, den eersten këer dat er nu weer gevuurd wordt, zullen we op die ge poetste een postzegeltje plakken." De ondergeteekende, bovengenoemd Café met 1 Mei voor eigen rekening openende, beveelt zich bij zijne Stadgenooten en Begunstigers min zaam aan, zullende door hem alles aangewend worden het den bezoekers zoo aangenaam moge lijk te maken, waarbij civiele prijzen en goede comsumptie hoofdzaak zullen zijn. Achtend, C. VAN HENSBERCE1V, Bnrgsteeg 3. is het Merk van een nieuw soort Leveranciers van Z. M. den Koning. De ondergeteekende verklaart dat het Haar- Extract, bereid door den Heer DE RUYTER, te Utrecht, proefondervindelijk is gebleken aan de verwachting te beantwoorden. Utrecht. (get.) H. J. BROM, Heel- en Vroed meester. Alom voorhanden over door JULES SIMON. Prijs f 0.15. Uitgave van A. W. SIJTHOFF te Leiden. anders zijn ze weg. Let wel op wat hier staat, de scherpsnijdende lectuar wordt, zoolang de voorraad nog strekt, voor een prikje opgeruimd. 1. Nette Menschen. Pr. f 1.90, voor f 1.25. 2. Het Apenboek. Prijs f 2.90, voor f 1.25. 3. De Familie Willems. Prijs f 1.90, voor/-1. 4. Een Koningsdroom. Prijs f 3.voor 1. 5. Darwinia. Prijs f 2.90, voor f 1.25. 6. Moderne Heksen, v. f 0.30. 7. Als de eene hand de andere Wascht. Voor 0.30. 8. Brieven van Neef Gerrit. Voor f 0.30. 9. Dat Getob met onze Jongens. Voor f 0.40. No. 1 tot 5 te zamen voor slechts f 5.25. No. 6 tot 9 te zamen voor slechts f 1.10. No. 1 tot 9 te zamen voor slechts f 6. juist, hij schildert ons typen die het bloed doen koken, hij geeselt en heekelt op eene eenige, op eene geniale manier, en met dat al boeit hij ons door zijn luimigen verhaaltrant en zijn welgekozen, beschaafde taal. Opgepast en nn spoedig besteld, eer dat de Werken van JAN HOLLAND tegen spotprijs totaal zijn uitverkocht. Verkrijgbaar bij D. BOLLE, Bazaar van Goed koops Boeken, Hang bij de Vischmarkt te Bot terdam. Voor buiten de stad franco op ontvangst Postwissel, waarbij behalve 't verlangde Nummer of Nummers te schrijven: „Jan Holland''.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2