N°. '7728. Donderdag 30 April. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. France per post1.40. Afzonderlijke Nommers.a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaasee- ran bniten de stad wordt 0.10 bereken A LEIDEN, 39 April. B. en Ws. brengen ter algemeene kennis dat op den Isten Mei a. s. een aanvang zal worden ge maakt met de beschrijving der patentplichtigen, be doeld bij No. 37—40 van tabel No. 14, zjjnde de slijters, tappers, kroeg- en koffiehuishouders, waar voor de declaratoiren aan de huizen zullen worden rondgebracht en na verloop van drie dageti, van wege den ontvanger der directe belastingen, tegen re$u worden afgehaald, en wordt dien patentplich tigen herinnerd de bepaling van art. der Wet van den 24;ten April 1848 (Staatsblad No. 16), dat zij hun beroep niet mogen uitoefenen dan nadat zij de helft van hunnen aanslag over het dienstjaar 1885/86 hebben voldaan, en nadat het verschul digde over het voorgaande jaar ten volle zal zijn aangezuiverd. Door de alhier zitting hondende commissie voor het arts-examen zijn heden bevorderd tot arts de heerea A. De Niet, doctorandus, en H. G. Samson, candidaat-arts, en toegelaten voor het eerste ge deelte de heer K. E. Ziegeler, doctorandus. De Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde, afdeeting Leiden, hield gister avond in de zaal van Zomerzorg, eene gewone ver- gadei iig. Medegedeeld werd dat wederom een 30 tal leden toegetreden waren. Den heer J. De Groot, die op den 4den Mei a. s. 50 jaren bij de firma Kouwonhoven te Warmond werkzaam geweest zal zjjn, werd door den heer Witte de medaille met diploma aangeboden. Hartelijk wenschte spr. den jubilaris geluk met deze onderscheidingeen halve eeuw toch in dezelfde betrekking met die onver moeide ijver en lust werkzaam te zjjn als de heer De Groot, moet waarlijk gewaardeerd worden. Hij meeDde de tolk van de vergadering te zijn door hem nog vele jaren toe te wenschen, waarop een langdurig applaus volgde. Daarna werd door den secreiaris verslag uitgebracht over den toestanden de werkzaamheden der afdeeling, die bevredigend genoemd kunnen worden. Medegedeeld werd dat ten behoeve der September-tentoonstelling aan bjj- dragen was ontvangen f 167, waardoor eene totale ontvangst werd verkregen van ƒ599; wanneer men de subsidie van de gemeente en van het hoofd bestuur daarbij rekende. Het tekort van 300 zou door het Waarborgfonds gevonden worden, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Het voorstel van den heer Speet om eene ver zameling aan te leggen van nuttige en schadelijke insecten werd door den heer Jentinck bestreden als onuitvoerbaar. Alleen in Nederland komen 9580 verschillende soorten voor. Het voorstel van den heer Obreen om eene excursie naar Maastricht te houden vond algemeenen bijvalbesloten werd echter dat die niet zou geschieden tijdens de tentoonstel ling aldaar in Mei, maar in Juli a. s Den heer Van de Pavord Smits werd ten slotte door den heer Jentinck dank gezegd voor de goede leiding der vergadering; door afwezigheid van voorzitter en vice-voorzitter, moest hij toch de plicht van voorzitter en secretaris tevens vervullen. Mat ingang van 1 Mei is tot tweeden ambte naar op het post- en telegraafkantoor te Katwijk aan Zee benoemd de heer L. H. Zaajjer, tot nog toe als zoodanig werkzaam op het kantoor te Loenen. Gisteren heeft bjj den Engelschen gezant bij ons Hof een diplomatiek diner plaats gehad. Den 7den Mei zai wederom een dergelijk diner gegeven worden. Gistten werd door het paard „Chronometer", e'gen. luit. Metelerkamp, de prijs behaald te Breda voor het jachtrjjden voor heeren officieren met paarden, die uitsluitend eigendom ziin van heeren officieren van het Nederlandsche of Nederl.= Indische leger. De kolonel Kempers nam gistermorgen afscheid van het personeel der Normaal Schietschool. De nieuwbenoemde directeur, majoor Conmans stelde zich daaraan voor. „Het Vaderland" verneemt dat de luitenant Rahder, die zich - zooals wjj gisteren meldden - in eene advertentie heeft beklaagd wegens achter uitzetting, omdat hij voor den kapiteinsrang is ge passeerd, op last van den minister van oorlog weder met 14 dagen streng arrest is gestraft! Het vonnis op hoog bevel voltrokken, schijnt niet gemotiveerd. De heer Rahder noemt in zijne adver tentie alleen feiten uit zijnen dienst en hoopt zich daardoor te zuiveren van den blaam, die hem door het passeeren was opgelegd. De militaire overheid bezit scherpe wapenen om het „hooren, zien en zwijgen" aan hare minderen op te leggen. Het ware echter niet onjuist gezien, indien zij bij de slagen die zij uitdeelt, rekening hield met de openbare meening van hen die's lands zwaard niet dragen en die er geen misdaad in kun nen zien, als een gepasseerde luitenant te zijner rechtvaardiging episodes uit zjjne levensgeschiedenis in de „Haarlemsche Courant" plaatst. Het plan ter overbrugging van het IJ, reeds zoo vaak besproken, is thans weder opgevat en wel door de heeren J. Galman, waterbouwkundige, Charles De Hoog, assuradeur, en W. H. Nolthenius, gepens. ritmeester der huzaren, te Amsterdam, en J. A. H. Huart, gepens. officier van aden. 1ste hl. der marine, te Baarn, die zich te dier zake met een adres hebben gewend tot den Koning en den gemeenteraad van Amsterdam. In dit uitvoerig stuk betoogen adressanten van welk groot belang het totstandkomen van een be hoorlijk middel van gemeenschap zon zijn voor handel, nijverheid en landbouw en hoe de welvaart van het Noorderkwartier der prov. N-Holland en der gemeente Amsterdam er aanzienlijk door zou vermeerderen. Adressanten zeggen bereid te zijn op eigen kosten en volgens bijgevoegde teekeningen eene passage door middel van overbrugging, voor rijtuigen en voetgangers, zoomede tramverkeer, te maken over het IJ, voerende van de De Rujjterkade naar het eilandje gelegen tnsschen de beide havens van het Noord-Hollandsoh Kanaal, hetwelk gebruikt wordt voor het oplossen van baggerspecie. De overbrug ging zon bestaan uit vaste dijken. Het „Dagblad" verneemt, dat de prins Von Wied, met HD. familie en gevolg, den 20aten Mti op het „Huis de Pauw" wordt verwacht en daar eecigen tijd zal doorbrengen. De dames-vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek te Beek bij Njjmegen gaf gisteren aan de leerlingen van de school der liefde zusters een feest. Geholpen door eenige jonge dames, die zich daartoe dezen winter nu en dan vereenig- den had zij eene rijke verzameling geschenken bij eengebracht, die ter aanmoediging in en onder de leerlingen werden uitgedeeld. Bijna twee honderd kinderen kregen, op eone uitzondering na, een aan hun leeftijd passend geschenk, terwijl aan een twaalftal, als belooning voor bijzondere vlijt, een extra prijs werd uitgereikt, Bovendien ontvingen allen versnaperingen. Toepasselijke liederen door de kinderen gezongen, toespraken van een lid der commissie, dichtregelen door enkele leerlingen voor gedragen luisterden het feest op. De lijsten van het schoolbezoek, door de onderwijzeressen opge maakt, bewijzen, dat de werkzaamheid van de dames-vereeniging uitstekende vruchten afwerpt. Mon schrijft nit Atjeh: De laatste versterking te Lamrong is opgericht, daarmede is onze defensielijn gesloten. Evenals bij de vorige benting in de zuiderlinie, had de oprichting plaats zonder dat er een schot van 's vijand? zijde viel. Terwijl daar alles zoo rustig toeging werd in de onmiddellijke nabijheid van den Kraton, een drama afgespeeld, dat niet spoedig nit het gehengen gewischt zal worden. In den morgen van den 25sten Februari zag men hier een keurigen Atjehschen optocht ter eere eener brnid. Na de gelegenheidsbezoeken bij de verschillende bevriende hoofden te hebben afgelegd, hield de stoet op bij de woning van den ass.-resident, om verder het graf van den sultan in den Kraton te bezoeken. Het was ongeveer halfeen, toen de optocht den kraton binnengingde mannen werden echter daarbinnen niet toegelaten. Een tiental hunner, afkomstig uit de III Moekims, die zich bij de feest vierenden hadden gevoegd, gingen den weg op naar het kettingkwartier. Eensklaps hoorde men een schot nit een Beau- montgeweer, dat door verscheidene andere gevolgd werd, die eindigden met eenige salvos. In de eerste oogenblikken vaD verwarring dacht men aan een aanval op hot hospitaal. De door gewonde militairen met bloed bevlekte tandoes werden van het ketting kwartier, waar de wacht gelijktijdig met die bij den ingang tot den weg naar Lambaroe was overvallen, naar het hospitaal gedragen. Een pijnlijken indrnk maakte op ons het tafereel van moord dat daar heeft plaats gehad. Daar lagen de Europeesche sergeant Portier be nevens een Amboineesche fuselier te zieltogen, door stoken door verraderlijke Atjehsche krissen. Zes mindere militairen, meer of minder gewond, waar van er een nog dienzelfdeD avond overleed, werden spoedig naar de ziekeninrichting getransporteerd. Op het hooren der schoten grepen de cavaleristen, die in de onmiddellijke nabijheid gekazerneerd zjjn, oogenblikkeljjk naar de wapenen. Slechts half ge kleed, voorzien van karabijn en patroontasch, deden zij spoedig eenige sloebers in het zand hijten. De Amhoineezen van het 3de bataljon, eveneens half gekleed, van wapenen voorzien, spoedden zich der waarts. Gelukkig dat eenige officieren het commando over die horde op zich namen, de Amboineezen zou den in hnn woede verder gegaan zijn dan noodig was. Zeven sloebers werden neergeschoten en negen gevangen genomen. Verscheidene Atjehers hadden zich in de alang-alang nabij den Kraton, verscholen, en zouden geheel Pendan uitgemoord hebben als de aanval gelakt was. Het is evenwel onbegrijpelijk dat er nog twee geweren vermist zjjn. Die moorde naars hadden briefjes hij zich van den kapitein Van Rjjen en behoorden dus tot onze vrienden. Eh bien, merci! Het is nu aan iederen Atjeher verboden wapenen te dragen aan elke wacht is een politie-oppasser gestationneerd, die met behnlp van het wachtheb bend personeel de sloebers moet visiteeren, die binnen Kota-Radja komen. Ia den omtrek van Lamteh waar men het terrein openkapt werden de majoor Van den Aheelen en vier minderen gewond. Drie sloebers met de wape nen in de hand gevangen genomen, werden naar de gevangenis alhier overgebracht, terwijl door de militairen eenige gongs alewangs als zegeteekenen werden medegebracht. Te Lambaroe hebben de Atjehers de vrouw van den cantinehouder tijdens zijne afwezigheid over vallen. Haar eenige klewanghouwen toe te brengen en het geweer mede te nemen was het werk van een oogenblik. Behalve Tjot-Goe zjjn er geen versterkingen meer baiten de linie. Wjj worden thans geheel door haar beschermd. Het is daar binnen sedert eenige dagen zóó veilig geworden, dat geen dekkingen meer wor den meegegeven, zoo zelfs, dat de trein naar Lam baroe rjjdt zonder militair geleide. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Zandvoort, P. N. Van Doorninck.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1