N°: 7725. Maandag 27 April. A". 1885. FEUILLETON. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Een Betirwsch Landman met zijn Zoon Amsterdamsche Kermis. {Wordt vervolgd.) LEID8CÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: T«or Leiden per S maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 1I regela f 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het ineassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. 4) OP REIS NAAR DE NOVELLE VAN J. J. CREMER. {Vervolg) ,,'k Wil dan alêvel' 't spul ook is zien," zeide Gerrit tot een juffrouw, die achter een vierkant gaatje zat, woar Gijs niet van begreep, hoe ze d'r deur was gekommen. „Welke rang?" vroeg de juffrouw. „Wa's ook weer 't beste?" vraagde Gerrit. „Wel de erste iest de hoogste," antwoordde de juffrouw. „Dan za'k 'r niet van gediend wêzen," hervatte Gerrit, „denk ie da'k 't trappen klimmen nog niet zat bin „Trapfen kliemen?" zei de Mamsel, „dat hoeft niegt, 't is laag bij den groend." In 't eind betaalde Gerrit twee gulden, bekwam twee kaartjes en wilde ze maar volstrekt niet afge ven, toen hij er naar gevraagd werd. „Ze zullen mien niet kriegen veur dat 't spul uut is," dacht Gerrit. De man met vreesselijke snorren, die de kaartjes had gevraagd, beduidde onzen boer evenwel, dat zulks behoorde. „Der dan," zeide Gerrit, en weldra zaten ze op de eerste bank, eerste rang, vader en zoon in af wachting der dingen die nu gebeuren zouden. 't Duurde nog wel een half uur, eer het ge dis teleer d gezelschap voldoende was, om het de vreemde kunsten te vertoonen. Nog wel driemaal was de troep rijders en rijderessen, die in 't kleine cirque vertoefde, naar buiten getrokken, om de am bitie der kermishouders op te wekken. Eindelijk begon het spul. Gerrit en Gijs zaten stom. Een bruine knol, kortstaart, (voormalig volbloed) galoppeerde met stijve pooten, op de maat der mu ziek, 't cirque rond. Een man stond er boven op. Hij sprong en danste „as 'n gek," dacht Gerrit. Maar spoedig knepen onze boeren de oogen dicht, want telkens als de bonk hen voorbij kwam, kregen ze 'n karvracht zand of zoagmêl [Zaagmeel] in de oogen, dat ze hoast niet zien konden. Nu kwam er 'n witte knol met 'n stempel op de bil, die aweer net zoo goeng drêjen; 'n juffer sprong er op, die erst goeng zitten; toen begost ze ook al te springen en te dansen en te drêjen, moar Gijs was zoo beduusd, dat ie d'r hoast niet naar kieken durst, went ze had geen ens kousen oan de been' en ze schenierde zich moar niks. „Ik wol dat 't uut was," fluisterde Gerrit, die de oogen vol had. „Ikke ook," zuchtte Gijs. „Meseu Blanus!" riep een man die met een lange zweep in 't midden van 't cirque had loopen klappen. Meseu Blanus verscheen. Zie, doar hadden de boeren nou nog schik af; hie was krek as 'n boer gewammist en gebokst; doar begost ie nou ook aweêr te riejen en te drêjen en de boeren wreven zich, zooveel zij konden, 't zoagmêl uut de oogen. Zie, doar smeet ie 't wammis en de boks uut, en doar stond ie nou krek als skaldoat. De man met de zweip gaf den heer Blanus een geweer, en nou begost ie te eksersieren, krek as 't beurde. „Hie Ioaid 'm," fluisterde Gijs. „Kwoasie," zeide Gerrit. „Nee moar," hernam Gijs doodsbenaauwd, „hie mikt op mien voader!" en pas was het woord er uit of ie gaf 'n schraauwwent ie meinde dat den Blanus 't op hum had geloaijen. „Stil toch, jong," zeide de vader, „'t Is niks!" maar toen Gerrit nu zag, dat den Blanus 't geweer en 't skaldoatenpak uutsmeet, en in zien bloote lief, met 'n vlag um 't lief en 'n trompet veur de mond [de faam van den krijgsheld] bleef vorthoksen, toen schoot ook hum 't gemoed over de zêjeloosheid vol, en, Gijs bij den arm pakkende riep hij luid, terwijl beiden 't cirque van Blanus uitstormden: „Da's te arg, da's te arg; kom jong! vort! vort!" Toen onze kermisgasten buiten de tent, en weêr in 't gejoel waren, zeide Gerrit: dat ie d'r den buuk vol van haden Gijs zijdat 't smerrig was. O! die goede, eenvoudige zeden! „Wat nou?" vroeg Gerrit besluiteloos. „Hosse! hosse! hosse!" klonk het eensklaps uit wel vijftig monden van mannen en vrouwen, die dolzinnig hand in hand voortholden. „Hosse! hosse! hosse!" klonk het zonder ophou den en Gijs, die niet wist woar de weind [wind] heer kwam, zag zich eensklaps, met zien voader, in den levenden kring gesloten, die wild om hem heen- tierde. „Hosse! hosse! hosse!" klonk het steeds en, nolens, volens, zagen zich de beide boeren in den handen keten geschakeld. „Dat verdreei 'kriep Gerrit en zijne Betuwsche klavieren loswringende, smeet hij zijn nevenlui van zich af, die achteruitvlogen, zich echter spoedig her stelden en met Gijs voorthotsten. „Loat de jong los; loat 'm los zeg ik ou!" schreeuwde Gerrit, die den gillenden zoon nog bij den troep zag. In weinige oogenblikken had hij Gijs bereikt, en zich nogmaals van zijn Betuwsche kracht bedienende, rukte hij den jong uit de schakel en, terwijl hij zich beschermend voor den duizelenden zoon plaatste, riep hij bevend van woede„Kom nou moar uut as ie durft!" Maar de hossenden schenen geen lust te gevoelen, om met die gespierde vuisten kennis te maken, want: „Hosse, hosse, hosse!" klonk het, en de wilde troep trok verder. „Honde en ape, heere!" riep een man, Gijs een gedrukt briefje in de hand stoppende. „Levendige gedresseerde honde en ape. Kom binne; 25 cente maar. Binne, binnedaar is nog plaas ,,'t Zin hier allemoal honden en oapen," bromde Gerrit, terwijl hij Gijs met zich voorttrok. „'t Geheim van Parijs," krijschte een ander per soon, „wat nieuws, hier mot je zijn." ,,'k Wil d'r niks van heuren," zei Gerrit alweer, „kom jong." „Hier, Meheere, de sphieghel dus gheheims, waar het meissie haren minnaar en de jonkman zijn meissie zien kan; voor een duppeltje maar! Groote Amerikaanse sphiegchel dus gheheims!" „Loat me met vrêje," zeide Gerrit, en Gijs, die zien Mijntje toch wel is efkes had willen zien, werd door den ontstemden vader voortgetrokken. Hoe ze er verzeild kwamen wisten de boeren niet, maar vreemd keken ze op, toen ze zich in 't midden van twee riejen huuzen bevonden, die allemoal blon ken en schitterden, en woarveur dikke en dunne vrouwen zoaten en stonden te bakken en te sissen dat 't zoo'n oard had. „Vrij kamertje, heere?" zeide een juffrouw, met 'n golden muts op 't heufd, tot Gijs, terwijl zij hem bij den arm trok. „Kom," zeide Gijs zich losrukkende. „Lekkere wafeltjies," hernam de juffrouw met de muts, niet ontmoedigd terwijl zij zich in den weg der boeren stelde. „Hier! poffertjies, versch uit de pan!" riep een dikke dame, zich van Gerrit meester makende. De dames, die de boeren zager, wankelen, verdubbelden hare welsprekendheid en weldra stapten Gerrit en Gijs, rechts de wafelkraam binnen. Onze vrienden hadden sints de desernees en vorzettes niets genuttigd, de moppen en aman delen uitgezonderd, en beiden waren recht hongerig. „Dan moar gaauw wat," zeide Gerrit, terwijl bij het vrije roefje instapte, waar reeds drie slungels met hunne meiden gezeten waren. „Gaauw wat, heur ie." „Twaalf wafeltjies en glaassies pons hé?" zeide de mooie juffrouw en zonder antwoord af te wachten verdween ze. Wat 'n gezicht Gijs zette, toen het bord met de wafels en de pons op tafel stond, en de mooie juffer noast 'm kwam zitten, en 'in onder de gladde kin streek is haast niet te zeggen. „Nou wat wol ie?" vatte Gerrit het woord voor Gijs op. „Denk ie dawwe die dinger niet allinnig op kunnen?" „Wees maar zoo boos nie," zeide de juffer. „Boos of niet boos," hernam Gerrit, die nooit zoo slecht gemutst was geweest als op die Amsterdamsche karmis; „wat wil ie met dat kinstrieken dan, hê? 'k hol niet van die horlepieperie. Mien zeun het zien Mijn. Goa weg, of ik goai." Toen de juffer zag dat 't gemeend was, stond ze op, lachte en ging heen. De slungels met hunne meiden begonnen ook te grinneken, maar, toen ze door Gerrit met zijne Be tuwsche oogen eens werden aangezien, toen keken ze sikkeneurig veur zich. „De Heeren nog ies?" vroeg een andere mooie juffrouw, daar Gijs niet eens naar kijken dorst, ter wijl ze haar hoofd door de reet der gordijnen bin nen de roef stak. „'k Het genogt," zeide Gerrit, „hoeveul mo'j?" „Acht en twintig stuivers, assieblief," zeide de juffrouw. „Mins ziede gek, hoe réken ie dat?" riep Gerrit verontwaardigd. Maar wat de mooie juffrouw antwoordde kon hij niet verstaan, want, een oorver- doovend gegil van: Does, does liegst mier am hersens," met een onuitstaanbaar accompagnement van snijdende fluiten en krassende violen, en tevens van maatslaande vuisten in alle hoeken der kraam, waardoor borden en glazen in één woord alles rinkelde en dreunde, liet zich hooren, en Meeuwsen, die meende dat de boel zou neêrkomen, haastte zich met betalen, wierp een gulden en een tienstuiver- stukje op de tafel en, zonder op 't dubbeltje te wach ten, dat ook lang uitbleef, verliet hij door Gijs ge volgd haastig de wafelkraam. Met een vreeselijke vaart, stormden Gerrit en Gijs door de roepende wafel- en poffertjes juffrouwen heen, en sloegen den weg naar hun Logement in, helaasden verkeerden. Door welke straten en stegen zij hebben gedwaald, langs welke grachten zij hebben geloopen, hoevele menschen zij naar 't lozement van de erste klas hebben gevraagd, dat niemand hun wist aan te wijzenhoeveel b r o o ddronkenheid en andere dron kenschap zij hebben gezien, en wat al zedeloosheid die stad van de eerste klas hun onwillekeurig te aanschouwen gaf, van dat alles vernamen wij niets, alleen maar weten wij, dat Gerrit 'n rêkel 'n fleer um de kop gaf, umdat ie 'n onneuzel dernje, dat allinnig noar huus goeng, temtierde, en dat ze dan eindelijk en ten langen letste oan 'n man met 'n grooten roatel hadden gevraagdof hie dan niet wist woar dat lozement van de erste klas was, woar ze van mergen woaren gewêst? Hoe die man „nee" gezeid, en naar den naam van dat lozement gevraagd had; waarop Gijs had beweerd, dat 't Ver doel of zoowat heitte, en hoe de man toen twee straten verder, op een Hótel had gewezen, dat vader en zoon hadden aangegaapt, waarna hun kreet was gevolgd: „Dat is 't, dat is 't!"

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1