Gemengd Nieawa. De behandeling der Leidsche ver giftigingen en de driedubbele moord te Maastricht geven aan „De Tijd" aanleiding om terng te komen op het vraagstuk der doodstraf. Zij acht het stuitend, dat monsters, wier handelingen de gebeele maat schappij met schrik en verontwaardiging hebben geslagen, wier misdaden eene bedreiging zijn voor iedereen, door de maatschappij levenslang gevoed, onderhouden en beschermd worden. Tegenover de uiting van het gezond rechtsgevoel staat de leer van het valsch humanisme, die in Nederland schier alle hooggeleerden aan de universiteiten onder hare voorstanders telt en in toongevende vergaderingen den doorslag geeft. Toch is het blad het niet eens met het Haagsche „Dagblad" dat reeds nu eene adresbeweging tot wederinvoering der doodstraf moet worden op het getouw gezet. Door genoegzame deelneming zal de 6tierenkeuring in het dorp Woubrugge geschieden op Woensdag den 20sten Mei a. s. Ieder lid der afdeeling Woubrugge en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw mag op deze keuring of tentoonstelling één- en tweejarige stieren inzen den, mits daarvan vóór of op den 8sten Mei a. s. aangifte doende bij den secretaris, die op alle werk dagen van 1 tot 8 Mei hierover te spreken is. De uitge loofde prijzen en premiën zijn als volgt: lo. voor den besten ééajarigen stier een prijs van f 10, en eene premie van f 5; 2o. voor den besten tweejarigen stier een prijs van 10 en eene premie van f 5. Ter opluistering dezer keuring zal door de leden ander rundvee kunnen worden ingezonden, mits hiervan, alsvoren gezegd is, kennis gevende. Gistermiddag was in een pakhuis te Delft een knecht bezig uit een vat petroleum te tappen, toen een jongen, die daar voorbjjging, een sigaar aanstak en de brandende lucifer in het pakhuis wierp. Op den grond was eenige petroleum, vermengd met andere stoffen, aanwezig, zoodat weldra alles in lichterlaaie stond. De bediende liep vol schrik weg om zijn patroon te waarschuwen. De brandweer, die buitengewoon spoedig aanwezig was, slaagde er gelukkig in, het vuur te beperken tot dit perceel, dat echter geheel is uitgebrand. Een geluk was het dat het niet hard waaide daar het perceel aan weerszijden door pakhuizen met spaanders en takkebossen begrenst wordt en zich in dezelfde buurt een bergplaats van pek, teer en andere licht ontvlambare stoffen bevindt. Een man, die zich bezwaard gevoelt wegens een vóór 2 jaren gepleegde misdaad, meldde zich gisteren bij de politie te Amsterdam aan. Hij bekende toen ter tijd een korporaal der infanterie achter de kazerno van dat wapen te hebben ver dronken. De man is in hechtenis en een onderzoek is bevolen. Zondag 19 dezer is door een winkelier, te Arnhem, in persoon ten postkantore aldaar be zorgd een aangeteekeDden brief, geadresseerd aan mejuffrouw de weduwe Van Vught te Kaatsheuvel en inhoudende 1 bankbiljet van f 200 (D. D. 8958) en 1 bankbiljet van f 60 (A. D. 8524), welke brief waarop de geldswaarde vermeld stond, den volgen den dag aan het postkantoor te Kaatsheuvel door de geadresseerde afgehaald en geopend, bleek het geldswaardig papier niet te bevatten. Nauwkeurige bezichtiging van de enveloppe deed het vermoeden rijzen dat zjj aan de bovenzijde opengesneden en weder met lijm of gom dichtgemaakt was. Hoewel er nog slechts 100 aandeelen van f 50 in hat kapitaal voor de stichting en exploitatie der wielrijdersbaan te Nijmegen zijn geplaatst, heeft zich de maatschappij tot exploitatie daarvan toch reeds geconstitueerd, en zal de baan met het verkregen kapitaal van f 5000 worden aangelegd, terwijl de inschrijving voor de overige 60 aandeelen nog opengesteld blijft. Volgens de „N. V e e n d. C r t." 1 o o p e n er zeer slechte geruchten over den stand der Nuts- spaarbank te Noordbroek. Er moet een aanzienlijk tekort in de kas zijn; men spreekt van f 60,000, hetwelk voor een groot gedeelte door commissarissen zou zijn gedekt. Te Tiel is door de politie een ge heim beleenhuis ontdekt, en tegen de houdster proces-verbaal opgemaakt. De interest, die voor sommige panden moest worden voldaan, bedroeg vol gens getuigenissen niet meer of minder dan 1250 pet. Aan d e markt te Kra 1ingen werden gisterochtend weder ruim 8000 elften aangevoerd. De prijs die er voor werd besteed was voor de kleine 43 en de groote 54 cents per stuk, en vond vele grage koopers. Door de marechaussees te Eisden is proces-verbaal opgemaakt tegen den baron De L., te Meer (Limburg), die den gemeente veldwachter (zijn huurder) met geweld uit zijne woning wilde zetten. Hij begon met de vensters stuk te slaan, liet de voordeur uithangen en wegbrengen, en wierp vervolgens den gebeelen inboedel op straat. Het „D. v. N e d." meldt nog omtrent de Londensche ontploffing: „De ontploffing, welke Donderdag-morgen te elf uren in het Admiraliteitsgebouw plaats vond en waarvan men veronderstelt dat zij door dynamiet veroorzaakt is, gebeurde in het vertrek van den heer E. N. Swainson adjunct-secretaris en hoofd commies, welk vertrek zich aan de achterzjjde van het gebouw bevindt. De kamer, welke middelmatig groot is, is ver nield, het plafond hangt aan flarden, behangsels en gordijnen zjjn uit elkander geruktde heer Swain son ontving ernstige kwetsuren. Tot nog toe weet hij niet te verklaren hoe de explodeerende stof in het vertrek kwam, maar hij vermoedt dat men die door het venster naar binnen heeft geworpen; een gerucht, dat men twee mannen met een pakje heeft zien loopen, is tot nu toe niet bevestigd. Door de ontploffing geraakte het vertrek in brand en onmiddellijk werd de naastbjjzjjnao brandweer post gewaarschuwd; het vuur werd echter spoedig door de ambtenaren met behulp der brandweer mannen gebluscht en de gereedgehonden brandspuit behoefde niet te werken. Evenzeer werd onmiddel lijk politie assistentie aangevraagd en spoedig was er bewaking aanwezig; de toegangen tot het ge bouw werden gesloten en tal van detectives, onder bevel van den inspecteur O Hagan, lieten niemand het gebouw verlaten, dan nadat zijn identiteit was vastgesteld. Nadat de hoer Swainson door doctor Dupré was onderzocht, liet deze een bulletin aanplakken, het geen vermeldde: „De heer Swainson is lijdende aan ernstige hersenschudding, maar voor het oogenblik zijn er geen verontrustende verschijnselen. Aanvankelijk liep het gerucht dat verscheidene personen gekwetst waren, maar het staat thans vast dat enkel de heer Swainson gewond werd. Met het oog op de mogelijkheid, dat eene gas ontploffing oorzaak van het ongeval is geweest, werd de gasleiding afgesloten; brandweermannen waken in en buiten het gebouw, in de nabijheid waarvan voortdurend groote volksmenigten samen- stroomen. Eerst nadat een grondig onderzoek zal hebben plaats gehad, zal iets officieels omtrent de oorzaak der ontploffing worden vermeldmen twijfelt echter volstrekt niet dat schietkatoen of dynamiet moet zijn aangewend; de kamer van den heer Swainson toch is aan eene ruïne gelijk en de aangrenzende gangen hebben zeer veel geleden. Deskundigen hebben een onderzoek ingesteld naar den aard der explodeerende stof; arrestatiën von den niet plaats, evenmin is er iemand aangehouden als verdacht de explosie te hebben bewerkstelligd. Een der ambtenaren van het Admiraliteitsgebouw meende aanvankelijk dat een stnk geschut was afgevuurd, maar begreep weldra dat dit niet het geval was geweest; bij onderzoek bleek hem, dat weder een schandelijke aanslag op levens en eigen dommen had plaats gevonden. De geheele zaak is in duister gehuld en veroor zaakt groote ontsteltenis. De ontploffing vond plaats terwijl de zon vroolijk scheen en de omtrek van het gebouw letterlijk van soldaten en politie-agen- ten wemelde. De werkzaamheden in het gebouw zijn voor het oogenblik geheel in wanorde. Verscheidene ramen zijn gedeeltelijk verbrijzeld en een werd zelfs geheel uit de kozijnen gerukt; onderscheidene kamerkronen leden schade. Waarschijnlijk hebben de misdadigers toegang tot den tuin, aan de achterzijde van het gebouw, weten te verkrijgen en zijn zjj vandaar naar de plaats geslopen, waar de explodeerende stof werd toegepast. Zoo spoedig zulks na het ongeval doenlijk was, werden de ministers en andere autoriteiten er tele- graphisch van verwittigdde heer Caine, parle mentslid en „Civil Lord of the Admiralty," die evenzeer eene depeche had ontvangen, verscheen kort na elf uren op de plaats van het onheil. De dreuning der ontploffing werd op grooten afstand gehoord en de heer Gladstone, bij wien eenige vrienden dejeuneerden, was er min of meer door ontsteld." De groote katoenspinner ij van Tou- lemonde-Destombes te Roubaix is door brand ver nield. Daar de fabriek op het terrein stond, waar de kermis gehouden wordt en het thans juist kermis was, zoo zijn ook verscheidene kramen eene prooi der vlammen geworden. Er zijn onder anderen in eene menagerie drie leeuwen en een ijsbeer ver brand. De brand is ontstaan omstreeks 11 uren 's voormiddags, en ondanks alle krachtsinspanning der brandweer was men eerst laat in den namiddag het vuur meester. De schade wordt begroot op 800,000 franken. Vijf- a zeshonderd arbeiders in de spinnerjj zjjn door het onheil buiten werk geraakt. Onlangs bracht de heer Moody, direo- teur vaD het armenhuis van het graafschap Brad ford, in Pennsylvanie, te Elmira, een zonderling persoon naar den trein. Deze man had een stuk karton aan den hoed, waarop in groote letters te lezen stond: Austen Dallason; bestemming: Chi cago. Conducteurs, zorgt voor hem, hij is krank zinnig." Te Chicago werd de ongelukkige opge wacht door iemand, die hem naar Iowa geleidde. Deze Dallason ontving ten tijde van den bur geroorlog bij het plunderen van eene boerderij van eene vrouw een slag op het hoofd, tengevolge waarvan hij het verstand verloor. Na allerlei om zwervingen, zonder dat iemand wist, van waar of wie hij was, werd bij eindelijk in het armenhuis van Bradford opgenomen. Niet lang geleden maakte iemand uit deze streek in een klein dorpje van Iowa kennis met eene zeer welgestelde weduwe Dallason, die in den loop van het gesprek verhaalde van een zoon, van wien zij, nadat hij eenigen tijd in dienst was geweest, nooit meer iets gehoord had. De Pennsylvanier maakte toen melding van den onbe kenden idioot ten zjjnent, die omstreeks den leeftijd van haar zoou moest hebben en opgenomen was omstreeks den tijd, sedert welken zij van dezen niets meer vernomen had. Inlichtingen werden ingewonnen en de uitslag is boven vermeld. De krankzinnige is de eenige erfgenaam van het aan zienlijke vermogen zijner moeder. Maar al te vaak wordt in Amerika de lynchwet toegepast, maar het is nog nooit voorgekomen dat personen gelyncht werden door den sterkon arm die geroepen is hen bescherming te verleenen. Thans is dit echter gebeurd; een detachement van het vijfde regiment cavalerie vertrok van Mata- moros (Mexico) met opdracht om drie veroordeelden naar Victoria, in het district Salinas, te transpor- teeron. De atstand was lang en halverwege kwamen de soldaten op het denkbeeld dat er een gemakkelijk middeltje was om zich van het afleggen van de tweede helft te ontslaan. Zij hingen de drie ver oordeelden eenvoudig aan een boom die langs den weg stond op en keerden doodbedaard naar Mata- rooro3 terug. Toen Montgolfier met zijn eersten luchtbal opsteeg, riep eene levenslustige schoone half-verrukt, half-mistroostig uit: „Ze zullen nog uitvinden, dat men niet dood behoeft te gaan, maar dat zal ik niet meer beleven!" Een Duitsch geleerde, die aan de Hoogeschool van Upsala scheikunde onderwijst, schijnt in die richting werkzaam te zjjn. Hij heeft, na lange stadie, een middel gevonden om levende personen te doen bevriezen en ze een paar jaar lang in bewuste- loozen toestand te houden om ze daarna weer bij te helpen. Daar niemand zich aan de kuur scheen te willen onderwerpen, heeft professor Gruselbach zich tot het Zweedscbe gouvernement gewend met verzoek om met zijn apparaat een proef te mogen nemen op een of meer ter dood veroordeelde ge vangenen. Nog één stap, en de geleerde helpt de voor stelling der Fransche dame verwezenlijken in zoover althans dat zjj het niet beleeft. Een rekruut veinsde doof te zjjn en hjj werd daarom in het militaire hospitaal door de doctoren zeer nauwkeurig bestudeerd. Reeds zoude hjj zjjn ontslag uit den dienst krjjgen, toen op zekeren dag een geneesheer, die voor hem de trappen opging, als tot zichzelven zeide: „die arme kerel! hjj is zoo tevreden en heeft er geen flauw vermoeden van dat bjj hedenmorgen bjj ver gissing vergift heeft ingenomen." De doove begon eensklaps jammerljjk te schreeu wen en greep met beide handen naar zjjn maag. „Ga maar mede, vrindje", zeide de dokter op vertroostenden toon„wjj zullen je in de kazerne gauw een tegengift laten toedienen." (Zie het Feuilleton in het Derde Blad.)

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2