Maandag 27 April. N°. 7723. A°. 1883. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad EIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Y»or Leiden per 3 meendenHO. Frenco per post1.50. iboederlljke Nommers.0.05. PRIJS DER ADYERTENTTENs Ten 10 regel» 1.05. Ieder» regnl mm 0.17%. Grootere letters neer plaetsrnimte. Voor h ren bniten de stad wordt 0.10 berdend. Oöieiëele Kennisgovingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de War- OlOnderbrng, aan het einde van de Mare, wegens her stelling, van Maandag 27 April tot Donderdag 30 April a. 8. voor rij- en voertuigen, paarden en vee zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE RASTER, Burgemeester. 25 April 1885. E. KIST, Secretaris. BUITENLAND. Groot-Brita anië. De toestand Iaat zich een weinig gunstiger aan zien. De Russische gezant beeft talrijke conferen- tiën met lord Granville gehad, waarin hij telkens de verzekering herhaalde, dat Rusland den vrede frenscht en ook alle vijandige plannen op Herat ntkende. De emir blijft bij zijne weigering om aan Britsche troepen den doortocht door Afghanistan toe te staan. Hij beweert te vertrouwen, dat hij Herat wel zonder ondersteuning van Engeland zal weten te behouden. In bet Engelsche Lagerhuis werd door de heeren Henry Richard en Henry Laboucbère ge vraagd, of, ingeval de onderhandelingen tot regeling van het geschil met Rusland mochten mislukken, de regcering, met het oog op de bepalingen van de declaratie van Parijs, van de goede diensten eener bevriende mogendheid zal trachten gebruik te maken. De heer Gladstone verklaarde, dat de regeering j in hare vroegere en tegenwoordige correspondentie nimmer een woord had gezegd, dat kon praejudi- cieeren aan het denkbeeld, in de interpellatie uit gedrukt. Men moet echtor in gedachte houden, dat iedere verklaring, aan de Earner gedaan, feiteljjk eene aankondiging of verklaring aan de RusBisohe regeering is; het is alzoo niet wenschelijk of gepast in het algemeen belang, dat verklaringen aan Ras- land door middel van antwoorden aan de Kamer geschieden. De regeering heeft geenerlei inlichtingen ontvan gen omtrent het vertrek van den Franschen zaak gelastigde te Cairo. De heer Ashmead Bartlett, vroeg of de depeche van baron Von Giers, in de bladen van den 22sten op 23sten dezer gepubliceerd, echt is. Lord Fitzmaurice antwoordde, dat, tothetoogen- blik gekomen zal zjjn om de correspondentie over te leggen, het niet in het belang van den staats dienst is, eene verklaring af te leggen betreffende de in de bladen verschenen documenten, welke, indien zij zijn hetgeen zij voorgeven te zijn, klaarblijkelijk een confidentieel karakter hebben. Dnitechland. Volgens de „N. R. Crt." wijst de Berlijnsche pers op koelen toon het voorstel van de „Times" af, dat de eene of andere continentale mogendheid als bemiddelaar in het Engelsch-Russische conflict zon moeten optreden en daarbij Rusland tot toe- gevenheid zou moeten worden aangespoord. De officieuze „Berliner Politische Nachrichten" zegt er van: „Het schijnt dus dat men «au de overzijde van bet Kanaal al zeer tam geworden is, en vrij wat meer verlaogt naar het bemiddelend optreden der niet-betrokken mogendheden, dan naar krijgslauweren." In goed ingelichte bladen van Weenen wordt eveneens zoodanige bemiddeling afgewezen. Alleen als de beide strijdende partijen om tasschenkomst verzochten, zou daaraan ernstig gedacht kunnen worden. Egypte. De Fransche consul generaal herhaalde gister morgen de eischen van Frankrijk en verklaarde dat indien er niet aan voldaan werd, bjj onmid- j delljjk de diplomatieke betrekkingen zal afbreken en Cairo zal verlaten. Des namiddags is door de Egyptische regeering eene transactie voorgesteld. Bij deze transactie is erkend geworden, dat het openbreken van het bnreel van de „Bosphore Egyptien" eene schending van domicilie was, voor welke de Egyptische regeering hare verontschuldigingen maken zal; van het ver bieden van de „Bosphore Egyptien" geen melding gemaakt. Het blad „Le Matin" meent dat in den een of anderen zin, de quaestie van de „Bosphore Egyptien," spoedig zal opgelost worden. „Men meent in de diplomatieke wereld," zegt de Matin," „dat Engeland Egypte aanmoedigt om Frankrijke eischen te weerstaan, ten einde eene afleiding te zoeken voor de thans hangende ver wikkelingen; het wil ook gaarne van de gelegen heid gebruik maken om den heer De Freycinet eens aan den taod te voelen en te z'en, hoever zijne standvastigheid gaat. Wij weten dat de minister van buitenlandscbe zaken, van verstandige raadslieden omringd, het vaste beslnit heeft opgevat, niet de minste conces sie te doen; men verzekert zelfB, dat bet evolutie eskader, eenige dagen geleden van Toulon ver trokken, gereed is om, op het eerste signaal, eene demonstratie voor Alexandrië te gaan honden." Bij de Agence Havas" zijn uit Cairo berichten ontvangen, volgens welke de Engelsche regeering, vreezende dat het incident over de „Bosphore Egyp tien" het kabinet-Nubar kan doen vallen, aan sir Evelyn Baring iostrnctiën gezonden zou hebben om de aftreding van den premier en van zijne ambt- genooten tegen te gaan. De te Cairo wonende vreemdelingen zijn zeer tevreden over de Fransche regeeriDg, welke krachtige maatregelen neemt om aan de Egyptische regeeriog in herinnering te bren gen dat de capitulation niet geschonden mogen worden. De notabelen onder de Franschen in die stad zijn voornemens zich tot de Kamer van Afge vaardigden te wenden, met dringend verzoek aan de zaak spoedig een einde te maken, daar hncne zedelijke belangen in gevaar zjjn gebracht door de de handelingen van Nnbar-pacha. Mag men esne depeche uit Konstantinopel van eergisteren gelooven, dan heeft de Porte aan den Khedive doen weten dat Frankrijk geen recht heeft zich te bemoeien met het schorsen van een blad of daartegen te pro testeeren. Een telegram uit Alexandrië van gisteren meldt, dat de Fransche consnl-generaal te Caïro den khedive en Nnbar-pacha bezocht, en het bevel van de Fransche regeering voorgelezen heeft om de betrekkingen met Egypte af te breken. De consul heeft daarop Caïro verlaten. Volgens tijdingen uit Khartoem vertoeft de mahdi nog steeds te Omdurman en heeft hij de slavenmarkt te Khartoem heropend. De gevangene Christenen aldaar werden naar eene andere plaats gezonden. Telegrammen. ROME, 24 April. De „Popoio Romano" verklaart alle geruchten, van de onderhandelingen tusschen Italië en Engeland over een verbond, voor onge grond. Ook het bericht dat Italië aan Engeland beloofd beeft in de groote Egyptische steden de Engelsche troepen door Italiaanscbe te ontzetten, Soeakim en Berber te bezetten en in een mogelijken Engelsch-Rns8Ï8chen oorlog met Engeland samen te gaan is onwaar. Daarbij geeft het blad den wensch te kennen dat de Italiaansche regeeering deze ge ruchten door energieke middelen logestraffe. PARIJS, 24 April. Naar men zegt zal de presi dent der Republiek morgen het decreet ondertee kenen waarin genade wordt verleend aan Lonise Michel en verschillende andere anarchisten. Volgens de „Temps" rost de laatste hoop op het behoud van den vrede daarop, dat Engeland zijne bezwaren over KomarofPs handelingen laat varen. Een telegram van generaal Brière de l'Isle nit Hanoï meldt dat de Chineesche commissarissen die uit Honkong kwamen heden uit Haïphong ver trekken en de Chineesche troepen zich gisteren nit Kep naar Backlé terugtrokkengeene moeielijk- hedeo deden zich daarbij voor. LONDEN, 25 April. De „Standard" verneemt uit Tirpoel van 20 April: Volgens hier ontvangen berichten worden steeds nog groote Russische leger corpsen van de Kaspische Zee naar Afghanistan gezonden. De „Times" zegt, dat in den toestand der Afghaan- sche quaestie geen wezenlijke verandering gekomen is. Het vooruitzicht op behoud van den vrede is zelfs in diplomatieke kringen zeer twijfelachtig ge worden. Dat de Russische regeering den oorlog wenscht, en opzettelijk alles vermijdt, wat zon kunnen dienen om dezen af te wenden, is de steeds sterker wordende overtuiging van alle opmerkzame toeschouwers in binnen- en buitenland. In het Lagerhuis constateerde de heer Glad stone later, dat de Fransche zaakgelastigde Caïro verlaten had. Kort daarop deed de minister van bnitenlandsche zaken aan de journalisten-tribune weten, dat de heer Gladstone, ten gevolge van een misverstand, eerst de verklaring had afgelegd, dat de Fransche zaakgelastigde slechts de instructie had ontvangen, onverwijld van Caïro naar Alexandrië te vertrekken. CAIRO, 24 April. De betrekkingen tusscbea Frankrijk en Egypte zijn niet afgebroken. De Fran sche agent heeft echter de instructie ontvangen om morgenochtend naar Alexandrië te gaan, wan neer ten minste geen voldoend antwoord ontvangen mocht zijn, en te zes uren des avonds Egypte te verlaten. CAIRO, 25 April. Het gerucht loopt, dat een voorstel der Egyptische regeering tot een compro mis in zake de „Bosphore Egyptien" niet gedaan is, en nog geene schikking getroffen werd. De Egyptische regeering volhardt bij hare standvastige houding, maar er is steeds hoop op eene vriend schappelijke schikking. Uit zeer goede bron wordt verzekerd dat deze bedreiging der Fransche regeering een gevolg is van Egypte's weigering om voldoening te geven en het niet goedkenren der fiaantieele conventie. Nog wordt verzekerd dat Fransche transport schepen met 4005 man aan boord, thans te Snez aanwezig, bevel ontvangen hebben te blijven en dat te Parijs bericht is ontvangen van maatregelen om de versterkingen te Alexandrië te vermeerderen. PARIJS, 25 April. De „Agence Havas" meldt nit Caïro, van hedenHet afbreken der diplomatieke betrekkingen door Frankrijk heeft alhier een ontzag lijken indruk gemaakt. Engeland schijnt alle ver antwoordelijkheid af te wijzen. Nubar-paoha is zeer in verlegenheid. Hij heeft het compromis, waarvan gisteren de Engelsche telegrammen spraken, nog niet aangeboden. CAIRO, 25 April. Heden te twaalf uren had de Fransche diplomatieke agent Caïro nog niet ver laten; men zegt, dat hij dezen avond te zes nren naar Alexandrië vertrekken zal. Men hondt het er echter voor, dat hij van zijne regeering nog geene instruction ontvangen heeft om Egypte te verlaten. Er wordt steeds nog gehoopt, dat eene schikking zal plaats hebben. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut). Verwachting: zuidwestelijke wind.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1