N*. 7724. Zaterdag 125 April. A°. 1885. Leidsch Vergiftigingsproces. Deze Oonrant wordt dagelijkB, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad Zij, die zich met 1 Mei op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal Maart, April en Mei wordt dan alleen de laatste maand ad f 0.37 in rekening gebracht. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Tear Leiden per 8 meenden.Lit. Fresco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Ten 14 ref ele l.Ot. Iedere re|el meer 0.174- Grooier* letten neer plaatsruimte. Voor kei incesaee- ren buiten de sted werdt ƒ0.10 berekend. De LEIDEN, 34 April. vereeniging de Practische Ambachtschool alhier hield gisteren in het Nutsgebouw hare 4de algemeene vergadering. Uit het verslag bleek dat de school meer en meer aan haar doel beant woordt, dat evenwel vete aanvragen om plaatsing moesten worden afgewezen, door gebrek aan plaats ruimte en door gebrek aan de noodige fondsen. Over directeur en leeraren werd het meest gunstige getuigenis afgelegd, terwijl de orde op de sohool in het afgeloopen jaar niets te wenschen overliet. De vorderingen die de leerlingen gemaakt hadden zal een ieder in de gelegenheid zijn eerstdaags op de tentoonstelling van werkstukken zelf te be- oordeelen. De heeren dr. W. N. Du Rien, W. C. Mulder en L. C. Quant die welwillend de taak op zioh namen de boeken der Vereeniging na te zien, brachten bij monde van den eerstgenoemde een zeer uitgebreid verslag uit, in welk verslag hnlde werd gebracht aan de kenrige administratie die door den thesaurier gevoerd is geworden. De vergadering ging vervolgens over tot het be noemen van de commissie die de rekening over 1885 moet nazien, zij benoemde daartoe de heeren C. T. Steffelaar, P. L. C. Driessen en H. De Boer, terwjjl de heeren dr. W. N. Du Rien, L. C. Quant en P. J. Groen als plaatsvervangers werden gekozen. Ingevolge artikel 9 der statuten werden door de vergadering de volgende tweetallen voor nieuwe bestuurders opgemaakt, uit welke tweetallen de gemeenteraad zal uitgenoodigd worden eene keuze te doen. Het waren de heeren dr. M. J. DeGoeje, dr. E. F. Van Dissel uit de leden der gemeenteraad en de heeren W. A. Van Lith, J. Van der Kamp, uit de leden van de Vereeniging Bouwkunst en Vriendschap. In dit jaar znllen voor het eerst leer lingen de school met een getuigsohrift verlaten, wij twijfelen niet of die leerlingen znllen het beste be wijs leveren, dat er op de Ambachtsohool betere arbeiders gevormd worden dan op den nok van het dak of in de werkplaatsen. Op voorstel van curatoren van het gymnasium werd gisteren door den gemeenteraad besloten om dit jaar gedurende de aanstaande lnstromfeesten, welke van 2229 Jnni a. s. gehouden znllen worden, vacantie te geven en daarvoor de Pinkstervacantie te doen vervallen. Men maakt onB opmerkzaam dat in het ver slag van gisteren van den gemeenteraad onze ver slaggever den heer Donner eenigszins verkeerd begrepen heeft, sprekende over den nieuw te be noemen gemeente-architect. De heer Donner toch heeft niet beweerd dat de gemeente-architect wel eens eenigszins weelderig in zijne plannen was of geweest zou zijn, maar besprak dit onderwerp meer in H algemeen. Aan bet einde van de zitting deed eveneens de heer Donner de vraag of een termijn gesteld was binnen welken de rails op de Haarlemmerstraat zondeD worden opgebroken, waarop de voorzitter antwoordde dat deze straat zoo spoedig mogelijk in zijn vroegeren toestand terng zou gebracht wor den, waarna de vergadering gesloten werd. Deze j weinige regelen moesten gisteravond door gebrek md ruimte op het laatste oogenblik wegvallen. Vrijdag, 1 Mei a. s., zal het vijftig jareD geleden zijn dat de heer J. H. Zitman alhier zijn boekhandel, hoek Papengracht en Langebrug, opende. Wij lezen in „Het Vaderland" van heden: „De afscbeidsvoorstelling van mevr. Kleine te Leiden zal niet doorgaan wegens gebrek aan deel neming." Wij zien ons verplicht dit ten eenenmale tegen te spreken. De schouwburg-commissie heeft zich zeer veel moeite gegeven mevr. Kleine te bewegen ook hier in den Schonwbnrg eene voorstelling te geven en ware dit gelakt, dan zon het aandeel neming voorzeker niet ontbroken hebben. Gebrek daaraan is dus geenszins de reden dat mevr. Kleine hier niet optreedt; zoo niet altijd, Leiden toonde toch menigmaal uitnemende acteurs of actrices op prijs te stellen. Gistermiddag werd, volgens de „N. Rt. Crt.", te Delft, aan een aantal daartoe genoodigde dames en heeren door de Delftsche studentenvereniging „Vrije Studie", eene matinee mnsicale in den tnin van „Stads Doele" aangeboden (muziek van het 3de reg. hnzaren te 's-Hage), ter eere van het nienwe vaandel, haar geschonken door de familie van prof. Bosscha. Het vaandel is buitengewoon prachtig, van groen fluweel met toepasselijke inscription. Het is geleverd door de firma Van Oven te 's-Hage, en gedeeltelijk bewerkt door de dames Bosscha. Het gezeUchap „De Vareenigle Rotterdamsche Tooneelisten" (Faassen, Van Znylen, Haspels en mevr. BeersmanB) zal gedurende de kermis in Den Haag vertoonen „De reis om de wereld." De prins Von Wied is gisteravond met den trein van Neuwied te Vlissingen aangekomen en met het stoomschip „Willem Prins van Oranje1' via Qneenboro naar Engeland vertrokken. Terstond nadat de Maatschappij tot exploitatie der Opera failliet was verklaard heeft de cnrator, mr. Bax, zich gewend het tot gemeentebestuur met de verklaring, dat bij de exploitatie der Opera niet namens de gefailleerde Maatschappij wenscht voort te zetten. Dientengevolge ontstond de mogelijkheid van bespeling der Opera, hetzij door eene andere vereeniging, bijv. door de gezamenlijke artisteD, hetzjj door den heer Van Hamme persoonlijk. Er werd gisteren onder de artisten druk beraadslaagd, zonder dat men tot een besluit kwam. Een voorstel van den heer Van Hamme om tegen half salaris tot Mei door te spelen werd door de voornaamste artisten verworpen, omdat daaraan de vrij bezwarende voorwaarde was verbonden, dat de artisten voor het achterstallige voor de koren borg zouden bljjven. Voor eigen risico „en société" door te gaan, zooals de voornaamste artisten wilden, daartoe kon men evenmin besluiten, hoewel som mige van de invloedrjjke abonnés niet alleen hadden aangeboden van hun recht op de nog te vorderen voorstellingen afstand te doen, maar ook deo artis ten hun steun hadden toegezegd. Te Amsterdam is in den Parkschouwburg beslag gelegd op den inventaris, namens het gemeente bestuur, voor het aldaar verschuldigde armengeld. Tegen dit beslag echter is de Parkschonwburgmpij. in verzet gekomen. Door dit faillissement der Maat schappij komen in Amsterdam en den Haag onge veer 320 personen buiten batrekking. De artisten komen, naar wij vernemen, in het faillissement voor een zeer aanzienlijk bedrag op, minder nog wegens het nog verschuldigde salaris, dan wegens de som men, die volgens hnn contracten moeten worden uitgekeerd bij verbreking van het contract, gelijk thans door het faillissement is geschied. Fijenoord was gistermorgen in feestdos gehuld. Uit alle woniDgen der Katholieken wapperde de vaderlandsche driekleur en wel ter eere van de eerste steenlegging der Katholieke kerk, welke aldaar op den hoek van de Stieltjes-straat zal wor den gebonwd. De wijding en steenlegging had op het smaakvol versierde terrein plaats door den bis schop van Haarlem, geassisteeerd door den deken van Rotterdam en vele geestelijken. De oorkonde werd gelezen door den pastoor van Fijenoord en daarna in een verzegelden koker in den steen ge plaatst. Na een rondgang om het terrein tot wijding der fondamenten hield de bisschop eene kernachtige toespraak. Velen droegen vervolgens ook een steen bij. Te 10 uren werd heden de terechtzitting van het Gerechtshof heropend. De zaal was wederom door eene dichte menigte bezet. Ook verscheidene dames woonden de zitting bij. De beschuldigde hield bij haar binnentreden in de zaal haar zakdoek tegen haar wang, naar den kant van het publiek blijkbaar om haar gelaat te verbergen. Toen zij ging zitten hield zij den zakdoek voor den mond met een schreiend gezicht. Het eerst wordt gehoord get Van den Broek, be diende bij den drogist De Ruiter die verzekert dat het dusgenoemde operment nooit werd afgeleverd af zonderlijk, maar steeds gemengd in de door de koopers meegebrachte kalk. Het kon gebeuren dat bij het men gen eenig poeder boven op bleef liggen. Get. erkent de bescb. verscheidene malen in den winkel gezien te hebben, herinnert ziek althans stellig dat dit een maal geschied is -4 4 6 weken voor 29 December, toen hij bij den rechter-commissaris werd gehoord. Het mengsel werd bij 50 gram a 5 cent verkocht met bijvoeging dat het moest dienen tot verdrijving van wandgedierte. Besch. beweert slechts eenmaal in den winkel te zijn geweest en het poeder gekocht te hebben in November 1883. Op de vraag van den president hoe zij er dan in 1881 aan kwam toen zij Arend De Hees vergiftigd bad, zeide besch. dat zij nog van het poeder had staan in een potje door een ander gekocht. Op requisitoir van den Proc.-Gen. wordt bij het dossier gevoegd een rapport van dr. Ramaer, thans Inspecteur van het krankzinnigenwezen omtrent den zielstoestand van beschuldigde. Het rapport wordt door den subst.-griffier Mr. Van Strijen voorgelezen. Tijdens de voorlezing van dit rapport begint besch. luide te snikken, zoodat haar water en spiritus wordt toegediend. De zenu wen spelen haar echter den baas en zij stoot gillende kreten uit, werpt het hoofd achterover, en is blijk baar geheel van streek. Dr. Ramaer beschrijft haar in zijn rapport als een gevoeligmensch, handelende naar oogenblikkelijke in drukken maar verstandelijk niet misdeeld, altijd be reid hulp te verleenen gelijk haar vroeger leven bewijst, met zeer nauwkeurig geheugen vooral omtrent het verledene. Haar gedachtengang is geregeld, zij heeft een gevoelig gemoed, doch zeer vatbaar om naar indrukken te handelen en zwak van karakter. De straffeloosheid die op haar eerste misdaden volgde versterkte haar in haar zwakheid om strafbare daden te bedrijven. Dr. Ramaer sluit echter alles uit wat aan zwakhoofdigheid kan doen denken of aan me lancholie. Haar handelingen, ook haar pogingen om in het huis van arrest met zinkwit haar medegevan genen te vergiftigen doen denken dat besch. door een inwendigen dwang tot baar misdaden wordt gedreven, doch dr. Ramaer betwist die meening die hij teekent als louter schijn. Hij komt tot de slotsom dat de besch. de misdaden pleegde niet onder invloed van verstoring harer geestvermogens, dat haar nervositeit wel haar zwakheid van karakter verergerde en haar godsdienstig gevoel niet voldoende ontwikkeld was om weerstand te kunnen bieden aan haar zwakheid. Daar tijdens de voorlezing de vrouw een zenuw toeval kreeg en dr. Rutgers van der Loeff, die in de zaal aanwezig was, verzekerde dat het geen simulatie was, werd de terechtzitting geschorst Genoemde dok ter verleende alsnu der besch. geneeskundige hulp, terwijl het publiek de zaal moest verlaten. Na een half uur wordt de geschorste zitting hervat. De beschuldigde is bijgekomen maar bevindt zich nog in zenuwaebtigen toestand. Zij houdt voortdu-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1