N°. 7723. Vrijdag 24 April. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad Zij, die zich met 1 Mei op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal Maart, April en Mei wordt dan alleen de laatste maand ad f 0.37 in rekening gebracht. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT I Tear Leiden per 8 minden.f Lit. Fmeo per postlAft. Atzonderljjke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Vaa 1regel» 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grooter» letten neer pleatsrnimte. Voor kil inciwee- ren builen de stad werdt 0.10 berekend. LEIDEN, 23 April. Omtrent de onderzoekingsreis der professoren Snringar en Martin, schrijft men nit Curasao, onder dagteekening van 28 Maart, het volgende aan de „N. R. Crt." „De wetenschappelijke onderzoekingsreis der Leidsohe professoren Snringar en Martin loopt zachtjes aan ten einde. Reeds hebben zij met de phil. stndanten, die hen vergezellen, het eiland voor goed verlaten. Bij advertentie ia de conranten hebben zij hartelijk dank betnigd voor het goede onthaal, dat hnn hier ten deel is gevallen, en voor de bereidwilligheid, waarmee velen hnn van dienst zjjn geweest. De hoogleeraren hebben met hnnne reisgenooten dit eiland van Oost naar West door* krnist en, naar mjj is medegedeeld, eene groote verzameling planten, steenen, enz* bijeengebracht. Zij waren onvermoeid om zelfs op het warmste ge deelte van den dag allerlei onderzookingen te daen, hetgeen niet zelden gepaard ging met het klanteren over rotsen, wat natuurlijk in dit klimaat voor Europeanen bijzondere krachtsinspanning vereischt. „Menig eigenaar van plantages, waar de weten schappelijke mannen een bezoek hebben gebracht, hoorde ik vol bewondering spreken over de vol harding, waarmede zij in de brandende zon werk ten en wat vooral de eigenliefde der plantage- houders streelde, was dat de zoo kersverscb nit Holland gekomen hoeren de namen der meeste hier voorkomende planten zelfs in de landstaal, d. i. in het Papiementsch, kenden. Dit maakte een bij zonder goeden indrnk en heeft er zeker niet weinig toe bijgedragen, dat ieder zich zooveel mogeljjk be ijverde om hen naar vermogen behulpzaam te zijn. „Een der officierswoningen in het fort Amster dam, achter het gouvernementshuis, was voor hnn logies ingericht, en daar kon men meermalen na middernacht nog zien, hoe zij, na de vermoeienissen van den dag, bezig waren om de verzamelde kraiden te sorteeren en te drogen te leggen. Nadat zjj hier eerst eenige weken verblijf hadden gehoaden, hebben zij een reisje gemaakt naar Aruba en vervolgens naar Bonaire, op welke eilanden hnn ook de noodige belangstelling bij hnnne onderzoekingstochten te beurt viel. Gedurende hnnne afwezigheid was hier iemand belast met de zorg voor het drogen en luchten der planten-verzameling. Het plan is, dat na een bezoek in Venezuela, prof. Snringar de Bovenwindsche eilanden St.-Martin, St.-Enstatins en Saba zal bezoeken, terwijl prof. Martin zich naar onze zuster-kolonie Suriname zal begeven, om daarna naar het vaderland terug te keeren. De heer P. C. Ras Sz., alhier, is benoemd tot onderwijzer aan eene R.-K. school te Rotterdam. De rechtbank te 's-Hage heeft heden W., uit Leiden, vrijgesproken van de aanklacht van het honden van een pandjes-of beleenhnis alhier, zonder vergunning, op grond dat uit de verklaringen der getuigen was gebleken dat de beklaagde de be wuste goederen slechts kocht of weder verkocht. Voor de te 's-Hage zitting houdende com missie verkregen gisteren de akte lageronderwijs de heeren F. Stam, uit Boskoop, en J. W. Kobus, uit Katwijk. Het „D. v. Z.-H. en 's-Gr." meHt dat gister middag een buitengewone ministerraad is gehouden. Benoemd is tot onderwijzer aan de tusschen- school te Haarlem de heer W. G. Schouten te Hazerswoude. Door de firma W. A. Blokhuis, eigenares va» den grooten aspergetnin „Tanah Wangie", te Noord- wijk-binnen, zijn gisteren de eerste asperges ge zonden aan Z. M. den Koning. De koninklijke bewilliging is verleend op hit verzoekschrift van den heer P. C. Evers, te 's-Hage, als lid van den raad van commissarissen derRijn- landsche Stoomtramwegmaatschappij, tot het brengen van verschillende wijzigingen in de akte van op richting dier vennootsohap. Mr. L. H. Ruyssenaars, gezantschapsraad van het Nederlandsche Hof bij Z. M. den koning van België, is met familie en gevolg ia de residentie aaogekomen en heeft zijn intrek genomen in het hotel „den Onden Doelen." Zaterdag a. s. zal er wederom eene oefening worden gehoaden in het wisselen van knstsignaleD, onder leiding van den Init. ter zee lste kl. Vreode en den lsten luit. Vinkhuyzen, van het reg. grena diers en jagers. Onderscheidene hoofd- en verdere officieren, in de jongste legerpromotie begrepen, hebben heden hnnne opwachting gemaakt aan den minister van oorlog. Gisterochtend verliet mevrouw Lina Schneider Amsterdam, waar zij rnim 5 maanden haar verbljjf hield. De jonge dames, die haar cursus bijwoonden, en tal van vrienden deden haar uitgeleide en riepen haar een hartelijk „tot weerziens" toe. Naar de „Staatscourant" meldt zijn door den Koning benoemd tot gedelegeerde commissarissen van de Nederlandsche Regeering bij de internatio nale tentoonstelling te Antwerpen, de heeren: M. Hijmans Van Wadenoyen, te 's-Gravenhage; jhr. E. W. Berg, secretaris van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, te 's-Gravenhage; F. C. Tromp, oud-zeeofficier, te Amsterdam; Jh. Dnyvis, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Utrecht, en dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, te 's-Gravenhage. Dinsdag a. s. is het 25 jaren geleden, dat onze bezielde dichter Isaac da Costa ons volk ontviel. Wie hem ooit mocht ontmoeten, ooit mocht lui steren naar die stem als hij iets verhaalde, een redevoering hield of verzen half sprak, half zong, zal kunnen getnigen welk eene machtige persoon lijkheid het was! een profeet van Israël was het, in het Protestantsche Nederland der 19de eenw optredende, om lauwheid, zwakheid, aarzeling, twijfel te bekampen. Onze voornaamste letterkundigen en rederijkers kamers willen den dag van Da Costa's overlijden niet ongemerkt laten voorbijgaan. De rederijkerskamer te Amsterdam, die den naam van den grooten dichter als lenze draagt, zal in samenwerking met de znstervereenigen Eloquentie, Vondel, D. V. G., V. W. en het Amsterdamsche Dames-zangkoor in Felix, de nagedachtenis huldigen van den grooten dichter. O. a. zullen ten gehoore worden gebracht het derde bedrijf van Alfonsns I, Byron's Cain met oorspronkelijke rijen en eeD frag ment nit Hagar. Een eere-comité staat het beBtaur der rederijkers kamer Da Costa in de voorbereiding ter zijde, nl. de heeren prof. A. Pierson, prof. Alberdingk Thijm, prof. Beets, W. J. Hofdijk, J. J. L. Ten Kate, A. C. Kruseman en dr. H. J. Schaepman. BUITENLAND. Groot-Britauuië. Op de Londensche beurs heerschte volgens een particulier telegram aan de „N. R. Crt." - eene paniek-daling. Alles ging belangrijk lager. De open baar gemaakte depeche van Lnmsden, welke zijne 1 vorige beschuldigingen tegen Rusland verscherpt, maakt in verband met de enorme krediet-aanvrage der regeering eenen ongunstigen indruk. De „Standard" meldt dat de regeeriug Dinsdag een ultimatum zond naar St.-Petersbnrg, waarin zij baren eisch herhaalt, dat de Rnssische regeering Komaroff desavoueere, vermits thans duidelijk ge bleken is dat de Rassen te Pendjeh de ongepro- voceerde aanvallers waren. De thans gepubliceerde depeche van Lumsden is de laatste. De vóórlaatste moet nog ongunstiger zjjn, en de regeering acht het voorloopig voor zichtiger, haar achter te houden. Lumsden zegt, dat slechts de verzoenende houding der Afghanen vroegere botsingen aan de grens voorkomen heeft Wolseley wordt te Londen terugverwacht. Mee verzekert dat Engeland al zijne troepen van den. Boven-Nijl in Neder-Egypte ooncentreeren zal. Wol seley moet zich verklaard hebben tegen don weg over Soeakim. Met betrekking tot de zaak van de „Bosphore'* moet Frankrijk besloten hebben, alle eischen onver kort te handhaven en daaraan kracht bij te zetten door het zenden van eeue vloot naar Alexaodrië. Engelsche ingenieurs versterken de forten van Alexandrië. De „Daily News" bevat heden een briei, gedateerd 12 April, van zijn correspondent, die vroeger bij sir Peter Lnmsden in Afghanistan was, maar thans te Bakoe, aan de Kaspische Zee, ver toeft. De correspondent bevestigt geheel sir Peter Lumsden'a lezing van hot incident van Pendjeh. De correspondent deelt als stellig mede, dat eene maand geleden 40,000 man Rnssische troepen in den Kankasns gereed lagen, om op het eerste bevel naar Turkestan te kannen vertrekken; slechts één bataljon echter werd toen er heen gezonden. De troepen passeerden nu, den 12den April, door Bakoe, op weg naar Middel-Azië. De Italiaansche gezant, ridder Nigra, de Turk- sche gezant en de buiteogewone afgevaardigden van den Saltan, Musurus-pacha en Hassan Fehmi-pacha hebben gisteren langdurige conferentiën met lord Granville gehad. De toestand is nog onveranderd. Rusland. Het is onjuist dat Engeland gevraagd heeft, dat de houding van Komaroff zal worden gedesavoneerd. Engeland heeft wel een onderzoek gevraagd naar het incident van den 30sten Maart, waardoor men zon terugkomen op het hoofdpunt der moeilijkheden. Rusland weigert een onderzoek in te stellen naar het incident van generaal Komaroff, wijl dit onvereenigbaar is met de militaire eer der Rns sische generaals. Men acht het zeer gevaarlijk, dat de quaestie •Idas teruggebracht wordt tot de militaire eer* van twee generaals; immers op dit terrein zal elk ter twee mogendheden moeilijk kannen terugtreden. Men verzekert, dat Gladstone Dinsdag van de weigering afwist Zjjn zwijgen in het Engelsche Parlement beschouwt men als een teeken, dat hij de zaken niet tot het uiterste wil doorzetten, zoo lang er kans op handhaving van den vrede bestaat. De gonverneur-generaal van Kaukasië, prins Dondukoff-Korsakoff, heeft zich, zoo wordt nit St.- Petersbnrg gemeld, naar Baku begeven om een onderzoek in te stellen naar aanleiding van de klachten der bevolking van de provincie Lenkora Over de rooftoohten der Perzen. Deze provincie, na den oorlog in 1828 door Perzië aan Rusland afge staan, heeft veel te lijden van talrijke rooverbenden, die, in weerwil van alle strenge maatregelen om de ramp te doen ophouden, nog al niet verdwijnen. De Russische regeering vermoedt thans dat de over heidspersonen op de Perzische grens die herhaalde aanvallen tegen de Leukoranianen begunstigen en heeft dus besloten krachtig tnsschen beide te treden.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1