Niet alleen de bouw en de verlichting, maar ook het decoratief, dat binnen een paar weken zal wor den aangebracht, belooft veel aantrekkelijks. De oude Kurzaal en de oude eetzaal met eenige aangrenzende vertrekken zijn de eenige deelen van het oude gebouw die genade vonden in de oogen van de directie van het Zeebad Scheveningen en gespaard bleven. Doch hare bestemming werd ge wijzigd. De voormalige kurzaal is in 7 vertrekken gescheiden - waarbij 2 ruime speelzalen - die alle ter beschikking zullen gesteld worden van de „club de Schéveningue". De „Salie a manger" wordt nu een bal en comediezaal. Tusschen de „club de Sché veningue" en de nieuwe Kurzaal vindt men een drietal vertrekken, alwaar men zijn gastronomische eischen naar behcoren zal kunnen vervuld zien, een groote 8 M. hooge eetzaal met een oppervlakte van -f- 300 M.2 en een vriendelijk uitzicht op het strand en de zee, en daarnaast een groot en een kleiner restaurant. De nieuwe Kurzaal en de bal- en comedie zaal zjjn gescheiden door tal van ruime vertrekken die zullen worden ingericht tot conversatiezaal, lees zaal, biljartzaal met 2 biljarten en tot Bpeelzaal; in deze laatste zal men kunnen whisten, schaken enz. Het jockey-biljart keert niet terug. Aan de landzijde zal over de geheele lengte van het gebouw een overdekte galerij worden gemaakt. Het dak zal gesteund worden door een reeks van sierlijke ijzeren kolommen. Door deze overdekte gang, welke met die van het „Hotel des Galéries" zal worden verbonden, verkrijgt men een flinke wandelplaats, die bij het „Hotel Alteburg" begint en bij het station van de stoomtram eindigt. Ook aan de zeezijde krijgt het gebouw zijn galerij, en zal daar door middel van schuiframen geheel kunnen worden afgesloten en het voorkomen krijgen eener serre, en zeer geschikt zijn voor de koele avonden in den nazomer. De entrées zullen evenals het vorige jaar gesteld wordeD op 50 cents en een gulden, daarvoor heeft men recht van toegang tot de meeste zalen in het par terre, als: de conversatie-, lees-, biljart- en speel zaal. Er zullen ditmaal sorties gegeven worden. De abonnementsprijzen zullen nagenoeg gelijk zijn aan die van vorige jaren, er zal echter gelet worden op den tijd van het seizoen, waarvoor men zich abonneert. Het hof veroordeelde heden den on trouwen kassier der firma S. Raphael Co., te Amsterdam, tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren en een geldboete van f 50, subsidiair gevangenisstraf. De t ij ding van een verschrikkelijke ramp bracht gisteren in den vooravond honderden te Amsterdam op de been. Men sprak van een grooten brand en de lichte lucht loochende het ge rucht niet, maar waar de brand precies was, wist niemand. 't Moest wezen aan 't einde van het Damrak, op de Prins Hendrikkade of in de binnenstad, die in den hoek dezer straten ligt. En zoo wandelde menig een nieuwsgierig voort, steeds vlugger, telkens te leurgesteld en dubbel geprikkeld door het duiveltje der nieuwsgierigheid. Onderwijl bleef de verlichting even sterk. Yan den Dam kon men op den Oudekerkstoren zien hoe laat het was. Vanwaar het licht toch komen mocht De nieuwsgierige, die, door zijn gezonde wande ling in den mooien maneschijn dorstig geworden, terecht kwam, waar zoovelen dagelijks gelaafd worden, in 't Café „Krasnapolsky", vond in den nog gesloten zomertuin, boven op het dak van het buffetpaviljoen, den oolijkert verscholen, die al den schrik had teweeggebracht. Daar brandde een elec- trische lamp, een van Schuckert uit Neurenberg, welke een licht gaf van duizend normaal-kaarsen, en tot welker voediog de dynamo-machine één paar denkracht vereischte. De chef-machinist van Kras, de heer Schülz, had den toestel [in orde gebracht en zal wellicht aan staanden Vrijdag-avond op het dak van 't cafe de lamp doen branden, ten einde het paleis op den Dam in vollen lichtglans te wikkelen. Het „H d b 1." ontvangt, bericht dat de „Smeroe" de hoogste vuurspuwende berg van Java, op de grenzen der residentiën Pasarooan en Probolinggo gelegen, tot uitbarsting is gekomen. Het dorp Kali-bening is verwoest, maar de onder nemingen in de nabijheid, waarmede de Koloniale Bank in betrekking staat, zijn behouden gebleven. Te Gladbacb, waar pas een dubbele moord op kinderen gepleegd is, heeft men nu weder eene 28-jarige jongedochter, die naar de fabriek ging waar zij werkzaam was, op straat doodgestoken. De moordenaar is gevat. In de Rue de Sèze ts ParijB is ver leden Donderdag een moord gepleegd die zeer veel sensatie gemaakt heeft. Aan de Parjjsche bladen ontleenen wij het volgendeHet slachtoffer was eene jonge rijke Creoolsche vrouw, mevrouw Comes, wier man met hare zoons in Pondicherry (Indië) woonde. Zij had kort geleden een nieuwen knecht geno men en den avond dat zij hem de sleutels gegeven en eenige aanwijzingen gedaan had, verborg deze zich in een cabinet naast bare slaapkamer. Toen alles in diepe rust was heeft bij de zooeven verworven sleutels gebruikt om alles door te snuffelenmaar hij vond weinig voorwerpen van waarde. Om twee uren ongeveer werd de meesteres wakker door het geraas en willende, zien wat er te doea was stond zij op en bevond zich eensklaps tegenover haren knecht. Deze heeft haar daarop met een mes den hals afgesneden. Marchandon, de moordenaar, is, na nog een en ander gestolen te hebbeD, naar zijne woning te Compiègne gegaan en spoedig aldaar gepakt. Mar chandon behoort namelijk niet tot het gewone soort van boeven en moordenaars, die in steden wonen, veelal in afzichtelijke krotten, en het gezelschap zoeken van hunne spitsbroeders, met wie er ge dronken en gedobbeld wordt. Marchandon hield van het landleven en trok slechts dan naar Parijs, als hij geld noodig had, om er „een slag te slaan." Een buitentje had hij voor achttien maanden gehuurd op naam van zijne maitresse, Jeanne Blin, met welke hij te Compiègne voor het uiterlijke bet rustige leventje leidde van een rentenier. Toen hij het buitenhuis gehuurd had, verfraaide hij het; meer dan 2000 fr. kosten besteedde hij er aaneen grcote tuin is er aan verbonden. Het huis is weel derig gemeubeldzijden ledikantbehangsels b. v. en op de oorkussens eene gouden kroon geborduurd. Als hij op reis ging om eene misdaad te plegen, heette het dat hij een bezoek bracht aan zijne rijke moeder. Jeanne Blin, die doorging voor zijne vrouw, ging weinig Hit; van tijd tot tijd bezocht zij de kerk. Hèt uiterlijk leven van dit paar, de afgelegen woning, de inrichting van het huis, de tuin, de geheele omgeving doet, als men nagaat wat er wezenlijk omging in het hart van Marchandon, veeleer denken aan een roman dan aan de wer kelijkheid. Jeanne Blin scheen onbekend te zijn met de mis daden van Marchandon en alles geloofd te hebben wat hij haar wijs maakte van zijne rijke familie, enz. Men verbeelde zich haar schrik, teen de politie 's nachts in de gemeenschappelijke woning kwam, waar een idyllisch leven scheen geleid te worden, en den man gevangen nam. De moordenaar beweert dat een ander dan hij de moord zou hebben gepleegd, dit is echter in tegenspraak met verschillende feiten. Te Lyon bevielen gelijkt ij dig eene moeder en eene dochter, die hetzelfde appartement bewoonden (quartier des Brotteau), van een meisje. De kinderen werden in één wieg gelegd en de familie kwam natuurljjk de zuigelingen bekijken. Het gevolg van dat bekijken en verplaatsen was, dat men nu niet meer weet, wat het kind van de moeder en wat het kind van de dochter is 1 BUITENLAND. Qroot-Britannië. Volgens de „Pall Mali" blijft de hoop op behoud van den vrede tusschen Engeland en Rusland onveranderd. Niets dan eene ondergeschikte quaestie van eigenliefde staat thans aan eene bevredigende oplossing in den weg. De Britsche regeering ziet voorloopig af van een veldtocht naar Khartoem. Graham's hoofdmacht wordt zoodra mogelijk teruggeroepen, en de bouw van den spoorweg door de woestjjn gestaakt. Het blad spreekt tegen dat Engeland en Turkije een verbond gesloten hebben. De onderhandelingen daarover sprongen af, dewijl de sultan er op bleef aandringen dat de Turken de Nijldelta zouden bezetten, terwijl Engeland slechts bescherming van Opper-Egypte tegen den Mahdi verlangt. Verder zegt de „Pall Mall Gazette" dat het Kabinet besloten heeft, den spoorweg van Soeakim voorloopig niet verder vooruit te brengen dan tot Tambuk, Sinkat, of een ander station, dat geschikt is om als herstellingsoord te dienen voor het gar nizoen, dat noodzakelijk te Soeakim gehouden moet worden. Aan den Nijl zullen de bewegingen der troepen bepaald worden naar overwegingen betreffende het beschermen van Boven-Egypte tegen uitbreiding van den opstand van den Mahdi. De Weener officieuze „Polit. Correspondenz" meldt dat lord Dnfferin dreigt zijn ontslag als gouverneur- generaal te zullen nemen, indien Engeland aan Rus land nog verdere concession doet. Verder werden gistermiddag depeches van Rus- land3 regeering verwacht. Engeland zond de depeche van Lumsden naar St.-Petersburg om ophelderingen. Ia het Hoogerhuis vroeg lord Granville een krediet van elf millioen pond sterling aan, waarvan vier en een half voor Soedan, het overige voor algemeene toebereidselen, die niet op Soedan be trekking hebben. Verder zeide bij dat het aangevraagde krediet voor Soedan niet bedoelde het bestrijden van uit gaven voor toekomstige offensieve operatiën aldaar of een ophanden voortrukken naar Khartoem. De politiek der regeering ten opzichte van de verdediging van Egypte was niet veranderd. De in Soedan vrijkomende troepen zullen ter beschikking van den dienst in den vreemde komen, hoewel aan de aanzienlijke versterkingen die Indië verlangt, Engeland zal tegemoet komen. Onze ernstige wensch is dat onze betrekkingen met alle mogendheden vriendschappelijk blijven. Eene depeche van Lumsden uit Tirpoel dd. 17 dezer in antwoord op de beweringen van Koma- roff aangaande het gebeurde op de grenzen, wijst op de gematigdheid en het geduld der Afghanen gedurende twee maanden van uittarting zonder ophouden. Toen de Russen den 30sten Maart nader den, waren de Afghanen genoodzaakt zich te ver dedigen. Lumsden ontkent, dat de Engelsche offi cieren de Afghanen aangeraden hebben zich niet terug te trekken, toen Komaroff dit eischte. De heden ontvangen depeche van sir Peter Lums den wijkt sterk af van generaal Komaroff's bericht betreffende de Pendjeh-affaire. België. In de Kamer van Afgevaardigden is een konink lijke brief voorgelezen door den minister Beernaert, waarin machtiging wordt gevraagd dat koning Leo pold zal aannemen den titel van souverein van den Congo-Staat. In den brief wordt verklaard dat de nieuwe Staat volkomen vrij zal zijn: er zal slechts een persoonlijke band tusschen de beide staten bestaan. België zal noch de finantieele noch de militaire lasten dragen. De heer Beernaert stelde, namens de regeering, voor, om den koning te machtigen den titel van souverein van den Congo-Staat aan te nemen, daarbij zich beroepende op art. 62 der Belgische Grondwet. De Kamer besloot het voorstel naar de secties te verzenden tot onderzoek. Rusluud. De Russische rijkskanselier Von Giers heeft aan de Engelsche regeering eene depeche gezonden, waaruit blijkt, dat Rusland zich voor de handelin gen van generaal Komaroff in alle opzichten ver antwoordelijk stelt. De Russische regeering vindt het dringend nood zakelijk, om een einde te maken aan den dubbel - zinnigen toestand, die niet zonder gevaar is. Zij blijft nog steeds de meening toegedaan, dat het laatste incident geen reden moet wezen voor het staken van de onderhandelingen, welker doel het is, de goede betrekkingen tusschen Rusland en Engeland te bevestigen. De heer Lessar, de bekende chef van de Rus- sisch-Afghaansche grenscommissie, is overgeplaatst bij het ministerie van buitenlandsche zaken en be noemd tot diplomatiek agent bij het detachement van generaal Komaroff. Egypte. Men is bezig met te Alexandrië de kanonnen te onderzoeken, welke aan de Egyptische regeering behooren, om te constateeren of zij in goeden staat zjjn. Het bericht, als zou de termijn, gesteld voor het antwoord van Egypte aan Frankrijk, gister avond eindigen, is onjuist. Er is opnieuw een uit stel toegestaan. Gistermorgen deelde de Fransche diplomatieke agent aan Nnbar-pacha mede, dat de Fransche regeering niet tevreden is met het antwoord, door Nubar-pacba gegeven op haren eisch tot vergoeding in zake het beslagleggen opden„BosphoreEgyptien." De agent gaf aan de Egyptische regeering een termijn van vier uren om hierop te antwoorden. Op het bepaalde uur deelde Nubar-pacha aan den Franschen agent mede, dat de Porte de handel wijze der Egyptische regeering heeft goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2