Dinsdag 1 ApriL N\ 7714. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS BEZER COURANT: V«or Leiden per 3 maanden.1.19. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Offlciëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881 [Staalt- Had. No. 97); Brengen ter algemeene kennis dat door WILHELMINA VAN HENSBERGEN, vrouw van Gerardus Bruines, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, in het perceel Nieuwe Beestenmarkt No. 18 alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. DE KANTER, Burgemeester. 13 April 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 April. Bij de heden gehouden verpachting der mest- speciën, afkomstig uit de kolken en riolen binnen deze gemeente, is als hoogste inschrijver pachter geworden de heer H. Pilippo Hzn., alhier, voor f 0.45 per knb. meter de beide speciën. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 35, f 3.80 en f 1.90 de laagste f 35, f 3.70 en f 1.85. Ds. Teves, pred. te Suameer, heeft bedankt voor de toezegging van beroep naar Ter Aar, als hebbende h9t beroep naar Wetsinge-Sanwert aan genomen. In de vergadering der Rijnlandsche Stoom- tramwegmaatschappjj is jhr. De Graeff Van Pols broek met bijna algemeene stemmen tot commissaris herkozen. Prinses Hendrik verliet hedenoohtend de resi dentie, die haar gedurende bijna zeven jaren onder de vorstelijke bnrgers mocht tellen. Toen gisternamiddag de trein van 3 n. 41 m. van Den Haag naar Amsterdam hier een paar minuten stilhield, was de toegang tot het perron beperkt geworden. Toch bevonden er zich velen om Prinses Wilhelmina op hare voorbjjreis ook hunne groeten te brengen. Die belangstelling wed ijverde bij menigeen in niet geringe mate met nieuwsgierigheid. Het Prinsesje was - in eene gewone, gereser veerde coupé 1ste klasse - gezeten op den schoot harer gonvernante, naar de zich voor het rijtuig verdringenden ziende, met een klein boeksken in de hand, nu en dan ook met hare beide bege leidsters sprekende. Toen de trein zich weder in beweging zette, werd zjj op het zit-kussen gezet en groette zij herhaaldelijk met de hand. In de hoofdstad zelve heerschte den geheelen dag veel drukte, door de bezoeken welke HH. MM. er brachten niet alleen aan de kerk, maar ook aan verschillende inrichtingen. Maar de groote gebeurtenis van den dag was er wel de komst van de jeugdige Prinses. Toen dan ook het unr harer aankomst aan het Centraal station (4.50) begon te naderen, vulden de straten van het station tot achter het Paleis zich met dnizenden en duizenden, die vol verwachting de hofrijtuigen verbeidden. Eene ongekende drakte heerschte op den ganschen breeden N.-Z. Voor burgwal sierlijke equipages en eenvoudige karretjes stonden aan rijen geschaard; alle vensters waren dicht bezet; geen enkel plekje op de stoepen was leeggebleven. Eindelijk zag men den stoet langzaam in de verte aankomende hoofdcommissaris van politie Steenkamp reed vooraan, hem volgde een escorte van een dertigtal agenten der politie in burger- kleeding, en de stoet werd gesloten door een inspecteur der recherche in rijtuigmaar aller be langstelling richtte zich op het gesloten rijtuig, waarin men het half veabaasdo, maar vriendelijk gezichtje der kleine Prinses boven een ruiker frissche bloemen lachend knikken zag. Zeer hartelijk was de belangstelling der menigte. Warm werd de geestdrift, toen het Prinsesje, in het Paleis aangekomen, door H. M. tot tweemalen toe voor de vensters aan de achterzijde (op den Voorburgwal) aan de menigte vertoond werd. Met het handje groetend en wnivend beantwoordde zij de juichkreten van al die vreemde menschende arm der moeder hield het kind zorgzaam omvat. Prinses Wilhelmina reisde in gezelschap van H.Dr. gouvercante, baronnesse Van Heemstra, en was aan het station opgewacht door den kamerheer, baron Taets Van Amerongen. Heden vertrok de Koninklijke familie te 9.55 langs den Oosterspoorweg van het Centraal-Station naar het Loo. Z. M. heeft aan de hieronder vermelde hoofd en verdere officieren van het leger pensioen toe gekend, als aan: F. Spronk, kapitein plaatselijke adjudant te Wierickerschans, f 1300; F. J. G. W. Leers, kolonel-commandant van het 4de regiment infanterie, f 2100; G. M. Van de Pol, idem lste reg. inf., f 2100; H. E. J. Heymans, idem 6de reg. inf., f 2100; K. K. Den Exter Van den Brink, kapt. 8ste reg. inf., f 1421; C. J. Frölich Hubert, kapt. 8ste reg. inf., f 1458; - benoemdtot kolonel en gonvernenr der Koninklijke Militaire Academie, den luit.-kolonel L. G. Berends, van den generalen staf, die in verband daarmede wordt teruggeplaatst bij het wapen der art.; bij den plaatselijken staf, tot plaats, adj. te Wierickerschans, den kapitein op non-aotiviteit H. H. T. Walter, van het wapen der infanterie, die in verband daarmede in zijn rang bij dien staf wordt overgeplaatst; bijj het wapen der inf., bij het lste reg., iet kol. en comm. van het corps, den loit.-kol. K. P. Kempers, van den staf van het wapen, directeur der normaal-schietschool; bij het 4de reg., tot kol. en comm. van het corps, den lnit.-kol. W. H. Doorman, van het reg. gren. en jagers; bjj het 6de reg. tot kol. en comm. van het corps, den luit.-kol. A. Pompe, van den staf van het wapen, lsten officier bij de Kon. Militaire Academie; bij het 7de reg. tot luit.-kol., den majoor J. E. Simon, van het reg. grenadiers en jagers ;bij het 8ste reg., tot kapt., den lsten luit. L. Brender a. Brandis, van het reg. grenadiers en jagers; 2o. op non-activiteit gesteld, den lnit.-kol. W. C. F. Van der Pla9, en den lsten luit. J. P. Kraak, beiden van het 7de reg. iof., en zulks in afwach ting dat omtrent hen nader zal worden beschikt; 3o. voorloopig belast met de waarneming derfunc- tiën van lsten officier bij de Kon. Mil. Academie, den kapt. H. J. Krantz, van den staf der art., werkzaam bij die inrichting; - benoemd tot notaris binnen het arr. 's-Hertogenbosch, ter standplaats de gem. Almkerk, A. J. Renmer, cand.-notaris te Vianen. 1 1 Gemengd Nieuws. Nog vrij algemeen verkeert men in de dwaling dat gymnastiek en knnstenmaken woor den van dezelfde beteekenis zijn. Ter bestrijding van dit vooroordeel, dat hoofdzakelijk bjj onze volks klasse als ingeworteld is, grepen vele voorstanders en beoefenaars der gymnastiek naar de pen en toon den onwederlegbaar aan, dat de gymnastiekzaal geen kweekplaats is voor kunstenmakers, doch eene leerschool, waar eene doelmatige beweging van het lichaam, onder eene verstandige en wetenschappe lijke leiding, den dikwijls alleen naar den geest ontwikkelden mensch ook lichamelijk ontwikkelt. Hnn betoog strekte voorts om den heilzamen invloed der gymnastiek op de gezondheid in een helder licht te stellen. Geen krachtige geest, zeiden zij, kan in een ziekelijk lichaam wonen. Gij kinderen der negentiende eeuw, van wie de beschaving zoo vele inspanningen des geestes vordert, zorgt ook voor de ontwikkeling van uw lichaam, opdat geest en lichaam met elkander één harmonisch geheel vormen. „Mens sana in corpore sano" is de spreuk, die de tnrners in hunne banier geschreven hebben. Al deze woorden en ontboezemingen zouden ech ter ijdel zijn, wanneer niet van tijd tot tijd enkele gymnastiekverenigingen, door het geven van open bare nitvoeringen, het groote pnliek in de gelegen heid stelden zelf te zien om de waarheid van het geschrevene te leeren erkennen. Zoo d§ed de jeugdige gymnastiekvereniging „Sparta" Zaterdag-avond jl. in de Stadszaal. Niet met ijdele woorden, doch met daden maakte zij het ieder, die zien kon en be grijpen wil, duidelijk, hoe men moet werken om deze harmonie tnsschen geest en lichaam te ver krijgen. De talrijke nummers van het programma werden zóó flink uitgevoerd dat ieder kenner verbaasd stond en menig geroutineerd turner een uitroep van bewondering niet kon bedwingen. Het zon ons al te ver voeren, wilden wij de verschillende num mers van het programma alle afzonderlijk bespre ken wanneer wij alleen de oefeningen aan den rek stok noemen dan vermelden wij een zeer schoon, misschien wel het schoonste nummer van den avond. Een der aanwezige leden van de hier ter stede be staande gymnastiekvereniging „Indhra" wierp een lauwerkrans toe aan den moedigen Spartaan, die eeDige keeren achtereen den reuzenzwaai uitvoerde. Ook de orde-oefeningen, het schermen, springen en de oefeningen aan de ringen trokken zeer de aan dacht en werden luide toegejuicht. Door de athletische standen en den strijd tusschen de krijgers in Romeinsch kostuum toonde „Sparta" dat de wetenschap ook dienstbaar kan gemaakt worden aan de knnst. Een woord van lof mag stellig niet onthouden worden aan den wakkeren directenr, den heer Groenewond, die als een tweede Lycurgns zijne Spartanen aanvoerde tot de zege. En de overwin ning door de Spartanen behaald is werkelijk schoon. De talrijke betuigingen van goedkeuring van ette- ljjke zusterverenigingen, waarvan de Leidsche „Hercules" bij monde van haren president den Spartanen met eene harteljjke toespraak een lau werkrans aanbood, het daverend applaudissement en de herhaalde turnersgroeten van „Hellas", „Voor waarts", „Sparta" nit Den Haag, »Leonidas" uit Amsterdam en de meergenoemde Leidsche vereni gingen „Hercules" en „Indhra" hebben voorzeker voor „Sparta" meer gezegd dan de bijvalsbetuigingen van het groote publiek. Onder de genoodigden merkte men op den Init. ter zee den heer De Goeje, met tal van kweeke- lingen der Kweekschool voor Zeevaart, benevens enkele officieren van het garnizoen en vele belang stellenden. Bij allen heeft deze nitvoering eene aan gename herinnering achtergelatenhet heeft hnn het ernstig streven der Spartanen doen kennen en geene opwekking tot deelneming van andere jongelni is voorzeker noodig, waar eene uitvoering zóó spreekt voor het goede doel dat men met de gymnastiek beoogt. Meermalen hoorde men van „gekleede jassen," welke in deftige „rokken" werden veran derd. Er ging dan doodeenvoudig wat „af". Thans stelt de heer M. Cahen degenen, die een rok bij hem gekocht hebben, voor denzelfden prijs in de gelegenheid er weer eene gekleede jas van gemaakt te zien. Voor hen, die slechts voor korten tijfl, b. v. bij de aanstaande studentenfeesten, de eerste noodig hebben, is zulk eene aanbieding zeker niet onwelkom. Eene advertentie in ons vorig nossmer geeft omtrent een en ander nadere bijzonderheden. De opbrengst van het personeiver- voer der Noord-Znid-Hollandsohe Stoonatramweg- Maatschappij „HaarlemLeiden" bedvoeg in de maand Maart f 3320.531/, en het goederenver voer f 235.16, zijnde over het totaal 4.10 per dagkilometer.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1