een rol tapijt ten nadeele van den behanger J. aan het Spui te 's-Hage, tot 1 jaar celstraf, allen bevestigd. De Begijnenstraat te 's-Hage was gieteravond laat het tooneel van eene verschrikke lijke gebeurtenis. Een jeugdig militair K. sproDg of - dit moet het onderzoek der justitie nog uit maken - werd geduwd door de ramen van een bovenvertrek van eene woning en kwam in zulk een toestand op straat terecht dat zijne onmiddel lijke overbrenging per brancard naar het hospitaal noodzakelijk was en men voor het behoud van zijn leven vreest. De woning werd op de tweede ver dieping bewoond door een paar vrouwen, bij wie K. op bezoek schijnt te zijn geweest, terwijl hij, ten gevolge van eene of andere reden, later Daar beneden op de eerste verdieping is gevlucht. Hedenmiddag is onder een grooten toevloed van menschen, meest bewoners uit het kwartier, het vrouwspersoon, dat den militair uit de hoogte op straat wierp, van het politie commissariaat onder een sterk geleide naar het nabij gelegen hospitaal overgebracht, ten einde met den verwonde te worden geconfronteerd. Gisteravond omstreeks vijf uren werd te Amsterdam een negenjarige jongen in de Utrechtsche straat door den tram overreden. De koetsier van het tramrjjtuig kon het ongeluk niet voorkomen, daar de jongen achter een rijtuig liep, waaraan hjj zich vast hield en op het zien van een politie-agent op zijde sprong en daardoor onder het tramrijtuig geraakte. Per brancard werd hij naar het gasthuis gebracht, waar hij na weinige oogenblikken overleed. (D. v. N.) Zaterdag-avond te 7 uren brakte Utrecht een hevige brand uit in de meelfabriek „De Korenschoof." In een oogwenk stond het ge- heele gebouw in vlam en tastte het vuur reeds een gedeelte der daarnaast liggende houtkooperij van den heer Jongeneel aan. Duizenden toeschouwers verdrongen zich om het droevig doch niettemin schitterend schouwspel. De spoedig aangerukte brand weer liet, om sterker drukking te verkrijgen en daardoor meer water te kunnen geven, de kranen der waterleiding in verscheidene wijken afsluiten. De stoomspuit kwam vrij laat op de plaats des onheils aan, doch werkte, eenmaal in beweging, flink. Aan het brandende perceel mocht dit weinig baten, daar het tot den grond afbrandde. De naast de meelfabriek staande pas opgerichte broodfabriek en het meelpakhuis zijn behouden gebleven. Tijdens den brand vlogen koren en meel door de lucht en een der gebouwen viel donderend ineen. Tot op aanmerkelijken afstand weerkaatsten de vlammen in de spiegelruiten der huizen. De Dom toren en alle torens en molens stonden in licht als over dag. Tegen 11 uren mocht het der brandweer gelukken de vlammen meester te worden, doch de houtmolen van den heer Jongeneel met eene hoeveelheid hout is verbrand. Van de meelfabriek zijn alleen de schoorsteen en benedenmuur staande gebleven overigens is alles weg. Men zegt dat de brand ontstaan is door het heet- loopen van de machine der meelfabriek. Groote onheilen zijn voorkomen door den jjver van de be ambten en werklieden der gasfabriek, die midden in den brand vier groote gasmeters afbraken en weghaalden. Toen het lood van den houtmolen smolt, was het of men, tussohen de boomen op de Singels, bengaal soh licht zag ontsteken. De Amsterdamsche assuradeurs waren reeds vroeg op de terreinen aanwezig. Men wil weten dat „De Korensohoof" in het vorig jaar voor 8 ton, alsnu voor 7 ton is geassureerd. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Zekere Van Beek, onder Renswoude, heeft zich bij den minister van justitie beklaagd dat men zijn minderjarig kind heeft ontvoerd, en dat hij zich tevergeefs tot de justitie in de provincie Utrecht om hulp heeft gewend. Ten gevolge van de daling der prij zen van het vee, hebben ook de vleeschhouwers te Meppel den prijs van het rundvleesch met 10 cents per kgr. verminderd. Waar blijven nu de Leidsohe? In het „Café du Delta" te Antwerpen is een zekere Mayer gearresteerd, die zich aan op lichterij had schuldig gemaakt en wiens uitlevering door de Nederlandsche regeeriDg was gevraagd. In Spanje vallen in den laatsten tijd in de kerken herhaaldeljjk ongelukken voor. Te Cadix sloeg onlangs de bliksem in de hoofdkerk en rukte het kruis vae den rechtertoren af. Den 24sten Maart trof de bliksem den toren van de kerk te Coroubion in de provincie la Coruna een kind werd gedood en twintig volwassenen wer den min of meer zwaar gekwetst. Een dag vroeger vielen in de kerk San-Juan, te Bilbao, terwijl het gebouw vol menschen was, twee dakleien tusschen de menigteeenige personen wer den gekwetst en in het vreeselijk gedrang, dat daarop ontstond, kregen ook anderen kwetsuren. BUITENLAND. Frankrijk. In de gisteren gehouden zitting van den Senaat deelde de voorzitter mede, uit eene zeer vertrouw bare bron vernomen te hebben, dat het Kabinet was geconstitueerd. Heden zou de kennisgeving in het „Journal ofHciel" verschijnen. De discussie over eene interpellatie van den heer D'Audiffret- Pasquier betreffende Tonkin, werd uitgesteld tot na de officieele samenstelling van het Kabinet. Het scheen intusschen eerst zeker dat het Kabinet aldus zou zijn gevormd: Brisson, president en open baar onderwijsDe Freyeinet, buitenlandsche zaken Allain-Targé, binnenlandsche zaken; Clamageran, financiën; Goblet, justitie; Campenon, oorlog; Sidi- Carnot, openbare werkeDPierre Legrand, landbouw; Hervémangon, koophandel; Cuvinot, posterijen. Tot minister van marine zou waarschijnlijk benoemd worden de heer Gallibert. De nieuwe ministers kwamen gisteravond bijeen ten huize van den heer Brisson, om de verklaring vast te stellen, welke heden aan de Kamer van Afgevaardigden zou worden voorgelezen. Een later telegram meldt echter dat het „Journal officiel" heden de samenstelling van het Kabinet aldus zal vermeldenBrisson, president en minister van justitie; Goblet, openbaar onderwijs; Sarrien, posterijen; Gallibert, marine. De andere portefeuilles zouden dan aan de reeds vermelde personen opge dragen worden. Toen de heer D'Audiffret Pasquier voor de eerste maal verlof vroeg om de regeering te mogen inter- pelleeren over Tonkin en de laatste depechas, welke de strekking hebben om het gedrag der leger aanvoerders te gispen, antwoordde generaal Lewal, dat hij de interpellatie niet dadelijk kon aannemen, omdat hij vooraf zijne ambtgenooten moest raad plegen. Indien hij verleden Maandag aan het woord had kunnen komen, zou hij het land gerustgesteld en den dwazen schrik voorkomen hebben. Elke oorlog biedt wisseling van voor- en tegenspoed. „Wij hebben tegenspoed geleden'', zeide spreker, „maar toch niet van dien aard om eene natie als Frankrijk ongerust te maken. De tegenspoed be- teekent eigenlijk niets; buitendien worden maat regelen genomen om er in te voorzien." Luide toejuichingen volgden in den Senaat op deze woorden. Bij de gisteren te Saint-Etienne gehouden verkiezing voor een lid der Kamer van Afgevaar digden, is de heer Amouroux gekozen met 7361 stemmen, tegen 6354 op den heer Duché uitgebracht. Uit Tonkin wordt aan de „Temps" gemeld, dat generaal De Négrier in zeer bevredigenden toestand te Ha-Noï is aangekomen. De kogel die hem in de borst trof, is, ofschoon onder den schouder uitgekomen, niet door en door gegaan, maar op het borstbeen afgegleden en heeft dus een grooten omweg gemaakt. Dultischland. Het „Berliner Tageblatt" deelt mede dat de voornaamste Duitsche handelshuizen te Antwerpen zich per adres tot vorst Yon Bismarck hebben ge wend, om hem te verzoeken dat hij Antwerpen als vertrekplaats moge aanwijzen voor de schepen van de door het Duitsche gouvernement gesubsi dieerde stoomvaartlijnen. De 80-jarige bekende componist en professor in de muziek Julius Sohueider is te Berlijn over leden. De Rijkskanselier heeft in de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" de volgende dankbetuiging doen opnemen: „Berlijn, 4 April 1885. Naar aanleiding van mijn 70sten verjaardag en de naderende viering mijner 50-jarige ambtsvervulling zijn zoo talrijke betui gingen van welwillendheid in den vorm van geluk- wenBchen en feestgeschenken tot mij gekomen, dat het mij helaas niet mogelijk is, ze alle persoonlijk te beantwoorden. „Ik verzoek allen, die op 1 April mij vriendelijk bedacht hebben, mijn bartelijken dank te aanvaar den, benevens de verzekering dat de aangename en diepe indruk van zoo vele en zoo rijke bewijzen der liefde mijner medeburgers mijn leven lang niet uitgewischt zal worden. - Von Bismarck." Groot-Britannië. Men verneemt dat, hoewel Ruslands antwoord op Granvilles nota betreffende het Afghaansche vraagstuk van hoogst verzoenenden aard is, toch nog eane verdere diplomatieke gedachtenwisseling tusschen Londen en St.-Petersburg noodig zal zijn, voordat de gemeenschappelijke commissie tot de vaststelling der grens van Afghanistan zal kunnen overgaan. Yolgens de „Morning Post" echter zou het ant woord geen beslisten waarborg voor eeoe vreedzame oplossing van het geschil opleveren. De „Times" gaat zelfs verder en beweert dat het antwoord als onaanneembaar voor Engeland kan beschouwd wor den. De „Standard" daarentegen verneemt wel dat een aanmerkelijk verschil van gevoelen tusschen Engeland en Rusland bestaat ten opzichte van het punt waar de Afghaansche grenslijn zal getrokken worden, maar gelooft niettemin dat door weder- zijdsche concession de quaestie zal worden geregeld en de commissie voor de grensregeling spoedig een aanvang met haren arbeid zal kunnen maken. Het blad besluit aldus: „Men zal den degen niet be hoeven te trekken, maar toch durft men de hand niet van het gevest te slaan." De „Standard" gelooft tevens dat, in afwachting van den uitslag der Egyptische leening, door baron Von Rothschild verleden Zaterdag aan den heer Glad stone is voorgesteld, om een tijdelijk voorschot te verstrekken, waardoor in de eerste dringende be hoeften kan voorzien worden. Egypte. De „Mubashir" verneemt uit Mekka dat het doen dooden van generaal Gordon aan het prestige van den Mahdi veel kwaad heeft gedaan. Gordon was de eenige Christen voor wieo, wegens zijne ver diensten jegens de bevolking van Soudan, jaarlijks gedurende de groote bedevaartweek gebeden werden opgezonden. Thans weet men dat de Mahdi hem niet gespaard heeft en daarenboven tal van Muzel mannen heeft doen dooden, wegens hunnen trouw aan hun meester, don Khedive. Aunerrefik pacha verklaarde openlijk dat dit feit alleen reeds aan de En gelachen het recht zou geven, den Mahdi als een gewoon moordenaar te vervolgen en te be handelen. Een spion, die te Erkowit is geweest, deelt mede dat de volgelingen van Osman Digma hem openlijk verlaten. Osman bevindt zich thans met negenhonderd aan hangers te Shakateb, een versterkte post tusschen Sinkét en Erkowit. Vereenigde Staten. In eene te Nieuw-York ontvangen depeche uit La Libertad wordt gemeld dat de vijandelijkheden tusschen Guatemala en San-Salvador zijn geschorst, ten gevolge van het sluiten van een wapenstilstand voor den tijd van ééne maand. De Wetgevende Vergadering van Guatemala vernietigde het decreet van president Barrios, dd. 28 Februari, betreffende de vorming eener Middel-Amerikaansche Republiek De degen van Barrios werd gebroken op het slagveld van Chalchuapa gevonden, en eene latere depeche uit La Libertad meldt dat Barrios gesneu veld is. Telegrammen. BERLIJN, 6 April. De rijkskanselier, prins Von Bismarck, is met zijne gemalin en zjjne beide zonen hedenmiddag naar Scbönbausen vertrokken. Generaal Vogel Von Falckenstein (geboren den 5den Januari 1797) is hedenmorgen vroeg op zijn landgoed Dolzig aan verzwakking gestorven LONDEN, 6 April. Het lid van het Kabinet, lord Rosobery, vertrekt heden naar Berlijn. KAIRO, 6 April. Hassan-pacha keert weldra naa hier terug. PARIJS, 6 April. Uit Honghoa meldt men va heden: „Eenige afdeelingen van den vijand pas seerden Honghoa, maar het verkeer bleef door de benedenloop van de rivier gemakkelijk. Eene kanon neerboot werd naar de Songkau gezonden en be waakt de streek ten noorden van Bacninh en d kust van Tbaï-Nguyen. In de richting van Chu alles rustig. Bij de verkenning naar Than-Moi had den de Franschen 5 dooden en 27 gewonden, onde de laatsten ook 2 officieren." Hedenavond begeven alle ministers zich nas het Elysée. Tot president der Kamer zal waarschijnlij de heer Floquet gekozen worden.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2