N°. 7708. Diasdag 7 April. A". 1885. Derde Blad Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIBSOÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: T*or Leiden per 3 maanden.f ITO. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»! Van 10 regelt f 1.05. Iedere regel Grootere letten naar plaatsruimte. Voor ren baiten da stad wordt 0.10 berekend. W7*. LEIDEN, 4 April. Gedurende de eerste helft der maand Febr. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: J. Koert, Alfen; Anne Zeegers, Amsterdam; L. B. Broeksma, Breda; J. Zuidewijk, Katwijk aan Zee; H. Van der Wal, Jan Van der Zevenhoven, M. P. Grevenbroek Kleyn, Leiden; T. Abelen, Noordwijk; v. Gnlick, RotterdamChristinaPlanet- feber, Utrecht; Tromp, Woudsend; Harm HuismaD, P. v. d. Leegzoen, niet vermeld. - Briefkaarten: N. Boekkooi, P. Van Riemsberg, C. C. Ville, Am sterdam. Verzonden geweest naar Amerika: Rorake S. Prins, Cleveland. - Naar EogelandC. J. Hall, Manchester. - Naar Frankrijk: Bonwenant, Parjjs. Bij de verkiezing voor een hoofdingeland in het 8ste district van het hoogheemraadschap Rijn land (hoofdplaats Woubrugge) zijn ingeleverd 419 stembiljetten. De volstrekte meerderheid was 210. Op den heer J. J. Duinstee waren uitgebracht 276 stemmen, op den heer D. P. Ramp 86, op den heer A. Straathof 56 en 1 biljet was in blanco. Voor een hoofdingeland-plaatsvervanger zijn inge leverd 419 stembiljetten, waarvan op den heer A. Straathof zijn uitgebracht 312, óp den heer W. Tim- mers 99, op den heer J. J. Duinstee 7 stemmen en 1 blanco biljet. Blijkens de nu gesloten kiezerslijsten bedraagt te Woubrugge het getal kiezers voor leden van den Gemeenteraad 144, voor do Tweede Kamer 97 en voor de Prov. Staten 96. Tegen ulto. April a. s. ia eervol ontslag verleend aan de onderwijzeres mej. H. M. Jansen, vertrek kende Daar Koedijk. ThaDS komt voor deze vaca ture op de voordracht de onderwijzeres Emma Dutzy van Haeften, van Arnhem. Het kiescollege der Herv. gemeente te Ter Aar heeft toezegging van beroep gegeven aan ds. J. Teves, pred. te Suameer. Men schrijft ons uit Noordwijk: „Het jaar 1885 belooft voor Noordwijk allerbelangrijkst te worden. Zooals ik u vroeger mededeelde, is men druk bezig met onzen tram, die ongetwijfeld nieuw leven zal brengen. Op den tweeden Dinsdag in deze maand, dus den 14don dezer, zal de eerste jaar markt voor rund- en wolvee, paarden, varkens en landbouwproducten gehouden worden, op het Lin- denplein, dat ook in den goeden ouden tijd als marktplein dienst deed en toen dan ook dien naam droeg. Onze gemeenteraad heeft eene som beschikbaar gesteld om door de benoemde Markt-commissie uit gereikt te worden aan hen, die het meeste vee ter markt brengen en koopennatuurlijk zal geen marktgeld geheven wordeD. 't Is te hopefe dat men niet dadelijk den moed opgeeft wanneer de mark ten niet onmiddellijk flink bezocht mochten worden. Noordwijk-binnen heeft toch alle gegevens voor een fllnkea marktdageen uitmuntend terrein door lindeboomen beschaduwd, in de onmiddellijke nabij heid 2 goede wel waterpompen, eerstdaags uitste kende verkeersmiddelen; een gemeentebestuur dat, het groote belang der zaak inziende, gaarne bereid zal zijn om alles te doen wat noodig is om het den bezoekers aangenaam en gemakkelijk te maken. De eerste marktdag valt samen met de stieren-keuring, uitgeschreven door onze afdeeling van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw. Ben ik wel geïnformeerd, dan hebben we eerst daags de opening te wachten van een nieuwen dienst van de Noord wijksche Stoombootmaatschappij, nl. van Noordwijk naar Piet-Gijzenbrug v. v., in aansluiting aan de aan dat station stoppende trei nen. 't Spreekt wel van zelf dat ook deze dienst weer den bloei onzer gemeente moet ten goede komen. Vandaar dan ook dat wij ons reeds verhen gen in het vooruizicht." Ter voorziening in de acature, ontstaan door het overlijden van mr. J. P. Araersfoordt, is tot hoofdingeland van Rjjnland gekozen de heer Herman T. Bultman te Haarlemmermeer, met 296 van de 365 uitgebrachte stemmen. De heer H. A. Hanedoes, hoofdingeland-plaats ver vanger, verkreeg 69 stemmen. Naar aanleiding van een bericht, dat het ont werp eener nieuwe zegelwet door den minister van financiën aan de Kamers van Koophandel ter be oordeeling is gezonden, heeft het bestuur van het „Ned. Werkliedenfonds," opgericht door de Ned. Pensïoenvereeniging voor Werklieden, zijn bezwaar tegen de artt. 62 en 63 van dat ontwerp ter kennis van die colleges gebracht. Het bestuur is van oordeel dat het ontwerp ten aanzien van verzekeringen als het Werkliedenfonds, tot onbillijkheid leiden moet en dat het streven van den kleinen man om met eigen middelen voor den onden dag en voor zijne na te laten betrekkingen te zorgen, waar dat streven door eene vereeniging zonder eenig winstbejag ondersteund wordt, door den Staat veeleer aangemoedigd dan met eene be dreiging met heffing van recht begroet moet worden. Het bestuur betreurt het daarom dat de minister de gelegenheid om aan zijne wenBchen te gemoet te komen heeft laten voorbijgaan, en verzoekt, nu door de nieuwe bepalingen alle dergelijke instellin gen, die evonmin als de zijne wiust beoogen, op dezelfde wijze bedreigd wordeD, de Kamers van Koophandel te willen medewerken om de bestreden heffing te voorkomen en om in de nienwe zegelwet, bij uitbreiding van hetgeen onder No. 18 van art. 104 wordt voorgesteld en naast de bestaande be paling ten aanzien van de spaarbanken, ook vrij stelling te deen opnemen lo. voor polissen van levensverzekering, afgegeven door vereenigingen, die zijn opgericht niet met het doel om winst te behalen, voor zoover de op het hoofd van één persoon verzekerde uitkeeringen niet meer bedragen dan 5 's weeks gedarende het leven of 300 bij overljjdeD, te zameo of af zonderlijk, onverschillig in welke termijnen de stor ting der preraiën plaats vindt; en 2o. voordeaan- teekeningea op die polissen. Gemengd Nieaws. Gedurende de maand Maart zijn per Leidschen paardenspoor 12,158 personen vervoerd. Voor het gerechtshof te 's-Hage heeft terechtgestaan zekere W. O., zonder vaste woonplaats, beschuldigd van in den nacht van 29 Dcc. jl., na verbreking van eene glasruit, te zijn ingeklommen in de onderofficierscantine der infan- terie-kazerne te Leiden en toen nit eene buffetlade te hebben ontvreemd drie biljartballen en eene partij van ongeveer 200 centen. De besch. legde eene volledige bekentenis af en adv.-gen. mr. Bijle- veld, die de bekentenis door verklaringen van ge tuigen bevestigd oordeelde, requireerde eene ver- oordeeling tot 1 jaar celstraf. De verdediger mr. Wiercx wees er op dat het bewijs voor het grootste gedeelte in deze op de bekentenis van den besch. berustte en voerde overigens eenige verzachtende omstandigheden aan. W. O. werd tot de geëischte straf veroordeeld. Vervolgens nam in de bank der beschuldigden plaats de gewezen adsistent van het postkantoor te Sliedreoht L. J., wien werd ten laste gelegd het als openbaar bewaarhouder verduisteren van gelden, aan anderen toebehoorende, die uithoofde van zijn post in zijne handen waren geBteld. De besch., eerst 21 jaren oud, genoot een salaris van 600, welk be drag nog met 100 zon worden vermeerderd voor een voldoend afgelegd examen als telegrafist. Tot zijne werkzaamheden behoorde het in ontvangst nemen van postwissels ter verzending en het in boeken in een register van de gestorte bedragen. In den loop der maand Juli van het vorige jaar ontving besch. zes wissels ten bedrage van ƒ35.20, 20, 33, 23.17'/,. 39.05 en 70 51. De vier eerste bedragen boekte hij in het geheel niet en wendde de daarbij gestorte gelden ten eigen bate aan, terwijl hij van het vijtde slechts 9.05 en van het laatste ƒ40 in het register noteerde; ook de meerdere gelden daarvan werden door hem verduisterd. - De besch., van wien door den directeur van het postkan toor eene zeer gunstige getuigenis werd gegeven, bekende uit geldgebrek de hem ten laste gelegde feiten te hebben bedreven. - Adv.-gen. mr. Bijleveld eischte zijne veroordeeling tot 18 maanden celstraf, 1 boete van f 20 en 2 van 50. De verdediger jhr. mr. Yan der Does De Willebois geloofde dat de gepleegde oneerlijkbeden, eenig in hun soort, het gevolg waren van eeee soort van wilsziekte, waaraan zijn cliënt z. i. lijdende was en welke aan de toerekenbaarheid in deze zou kunnen doen twij felen. Hij hoopte overigens dat het Hof in ruime mate verzachtende omstandigheden zou in aanmer king nemen. - De uitspraak luidde: 1 jaar celstraf en 3 boeten, nl. 1 van 15 en 2 van 50. Naar men verneemt, is W. E. Van Werkhoven, de persoon die eenigen tijd geleden den goud- en zilversmid V. in Den Haag vooreen aanzienljjk bedrag heeft opgelicht, dezer dagen te Antwerpen in hechtenis genomen. Hij dreef in ge noemde stad eene affaire en leefde met eene juffrouw H. Dezo nn schreef naar hare ouders te 's-Hage om de papiereD, noodig voor haar huwelijk met v. W., waardoor d9 politie op hot spoor kwam van do verblijfplaats van dezen. Van Werkhoven zit nn te Antwerpen in voorloopig arrest, in afwach ting van den uitslag der onderhandelingen, die aan gaande zijne uitlevering gevoerd worden. Naar aanleiding van een bericht omtrent de aanhouding te Amsterdam van Klaas Hekma, verneemt de „Pr. Gr. Crt." nader, dat deze persoon, vroeger vlasfabrikant te Leens, na door de rechtbank te Groningen in staat van fail lissement te zijn verklaard, de wijk heeft genomen naar Noord-Amerikadat bij de behandeling van dat faillissement is gebleken, dat hij moest worden verdacht gehouden van zich schuldig gemaakt te hebben aan valschheid in onderhandsch geschrift, waardoor hij een nadeel heeft veroorzaakt van 2500, en dat op verzoek van den officier van jnstitie mr. H. C. A. Thieme A.Czn., door onze RegeeriDg zij no uitlevering is aangevraagd aan de regeering in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika dat deze uitlevering is toegestaan, Hekma dientengevolge te Grand Rapids, staat Michigan, is gevangengenomen, en als gevangene met het stoomschip „Edam" naar Amsterdam is overgebracht, waar hij bij aankomst door den kapitein van die boot ter beschikking is gesteld van de politie. Thans is Hekma in de gevangenis te Groningen opgenomen. Voor het rjjksgerechtshofteLeip- zig diende dezer dagen eene zaak van een spoor wegbeambte tegen de directie van dien weg, welke hjj om schadevergoeding had aangesproken wegens ziekte in en door den dienst ontstaan. Hem waren bij strenge koude op zijne plaats als remmer de handen bevroren, en het hof heeft tegenover de tegenspraak der directie beslist dat dit ongeval buiten de grenzen van overmacht viel, en haar tot schadevergoeding overeenkomstig de wet op de verplichtingen van ondernemers jegens hunne werk lieden veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1