Zaterdag April. N°. 7707. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DA GBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.16. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer O.I7|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineassee- ren buiten de stad wordt 0.10 bereken A LEIDEN. 2 April. Op grond van de vermeerdering van het aan tal leerlingen aan de school 3de klasse No. 3, is door het hoofd dier school, den heer J. Wuyster, uitbreiding van het hulppersoneel aangevraagd, welk verzoek door de Plaatselijke Schoolcommissie wordt ondersteand. B. en Ws. geven den gemeen teraad alsnn in overweging te beslniten dat het onderwijzend personeel aan voormelde school wordt vermeerderd met één derden onderwijzer of ééne derde onderwijzeres. Tevens deelen zij mede dat wegens de vermeerdering van het aantal leerlingen ton gevolge van de laatste inschrijving het gym nastieklokaal dier school ah leerlokaal zal moeten worden ingericht en de leasen in de gymnastiek aldaar derhalve tijdelijk zullen moeten worden gastaakt. Voorgesteld wordt aan mevrouw H. G. Veth Van der Koogh met 1 April, op haar verzoek, eervol ontslag te verleecen ah regentes van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis, met dank betuiging voor de door haar in die betrekking bewezen diensten. Op het verzoek der Afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde, ter bekoming van eene subsidie nit de gemeentekas ten behoeve van de in September a. s. te honden tentoonstelling van planten enz., wordt door B. en Ws. gunstig geadviseerd. Het welslagen dier tentoonstelling is ongetwijfeld ook in het belang der gemeente en het komt hnn wenschelijk voor de loffelijke pogin gen van het bestuur ter bevordering van den tuin bouw ook van gemeentewege zooveel mogelijk te steunen; zoodanige stean werd dan ook vroeger meermalen in gevallen ah de onderwerpelijke door den gemeenteraad verleend. Zij geven daarom in overweging ook nn aan adressante eene snbsidie van f 200 toe te kennen. In verband met een rapport van commissa rissen der gasfabriek geven B. en Ws. in over weging lo. te verklaren dat niet meer voor den openbaren dienst bestemd is een gedeelte der Oost- volmolensteeg, groot 73 centiaren, grenzende ten westen aan het zuiverhuis, ten noorden aan den scheidingsmuur van de terreinen der gasfabriek en ten oosten aan de door de gemeente aangekochte huizen2o. commissarissen der gasfabriek te mach tigen tot afbraak van de in hun rapport vermelde huisjes (zijnde de perceelen Nob. 11,13 en 15, staande aan de oostzijde der Oostvolmolensteeg, en de perceelen Nos. 1, 2 en 3 staande in de Lijsterpoort) en om over den aangevraagden grond te beschikken ter uitbreiding van de capaciteit van het tegen woordige zaiverhuis. Daarenhoven is het huisje No. 8, staande aan de westzjjde derOostvolmoleDsteeg, zoodanig bouwvalli" dat tot de amotie dient te worden overgegaan. De daardoor vrijkomende ruimte zal bij de bergplaats voor geklopte cokes worden getrokken. De hier te honden maskerade belooft in alle mogeljjke opzichten te zullen slagen. Reeds een honderdzeventig studenten hebben zich ter deelre- mieg aangemeld, terwijl de geheele stoet met inbe grip der anonimi, nit ongeveer tweehonderdtien personen zal bestaan. Met het oog op het groot aantal vreemdelingen, die in Leiden noch magen, noch bekenden hebben, heeft de commissie besloten dezen de gelegenheid te geven den stoet van nabij te kunnen gadeslaan, en zulks op een tijdstip dat men met den trein van circa vier uren huiswaarts kan keeren. Wijl hieromtrent echter alles nog niet met zekerheid is bepaald, kan hierover thans niet in verdere bij zonderheden getreden worden. Ook het terrein belooft een recht feestelijk aan zien te krijgen. Het wordt doorsneden door een tien meter breeden weg, leidende naar het hoofd gebouw. Ter linker- en rechterzijde bevinden zich j oen aartal bloemperken, te midden van welke twee sierlijke fonteinen zich zullen verheffen. De verlichtiog van het terrein zal niet, zooals bij vorige feesten het geval was, door middel van lampions of vetpotjes plaats vinden, maar voor namelijk door gas. Het standbeeld van Van der Werf zal omgeven worden door een sierlijken krans van licht. De zorg over dit alles is opgedragen aan den directeur der gasfabriek, den heer Van der Horst. Het feestgebouw zelf heeft een achthoekigen vorm in het midden de balzaal in den vorm van een ovaal, omgeven door een aantal zijruimten, bestemd als toiletkamers, restanraties en plaatsen voor het orkest. Alles zal versierd worden met een groot aantal draperieën, welke door de firma Mutters te 's-Hage geleverd worden. De tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden op Maandag 13 en Diosdag 11 April a. s. Het Zeeuwsch Genootschap van Wetenschap pen heeft benoemd tot leden mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse te Middelburg, dr. P. P. C. Hoek te Leiden, L. C. Hezenmans te's-Hertogenbosch, prof. dr. D. Schafer te Jena, dr. A. Hagedorn te Lubeck en mr. S. S Ba^rd te Washington. De bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier gedetacheerde luitenants ter zee der 2de klasse W. P. A. M. Kluit en P. A. R. Hennoqnin zijn bestemd om met 1°. October a. s. geplaatst te wor den respectievelijk a/b. van Zr. Ms. opleidingsschepen „Admiaal Van Wassenaea „Anna Paulowna." Tot de voorbereidende klasse A van de Rijks normaallessen te Voorschoten werden gisteren toe gelaten L. OosterlaaD, uit VeurJ. L. Van Leeuwen, uit Voorschoten, en Y. Meurs en R. Eggink, uit Wassenaar bevorderd van de voorbereidende klasse A naar B W. J. Kneyber, nit Stompwijk; J. Van der Kwast, A. Balfoort en jongejuffrouw W. Van Spengen, nit Voorschoten, en jongejuffrouw M. E. Delincée, nit Stompwijk; van de voorbereidende naar de 1ste klasse: J. A. Veelo, A. Lubach; jongejuffrouwen: J. A. Van Spengen, C. J. Meere en M. M. Paap, uit Voor schoten; A. W. Van den Berg, W. P. J. O vermeer, jongejuffrouw C. S. Van der M»rk, nit Wassenaar, en J. Van Noord, uit Oegstgeest; van de 1ste naar de 2de klasse: W. P. Petri en W. Balfoort, uit Voorschoten; H. De Jong, jongejuffrouw J. C. Van der Mark, uit Wassenaar, en jongejuffrouw H. W. Van Egmond, nit Oegstgeest; van de 2de naar de 3de klasse: G. Kamphorst en D. Paap, uit VoorschoteD, en jongejuffrouwen D. J. Werdes en C. C. Nell, uit Wassenaar; van de 3de naar de 4de klasse: H. Mattiesing, uit Wassenaar; J. J. Van BisteleD, uit Oegstgeest, en mej. A. C. Van Duykeren en mejonkvrouw E. C. Bowier, uit Voorschoten. Aan ééne leerlinge, die gedurende de laatste weken ongesteld was, zal later gelegenheid worden gege ven te toonen dat zij geschikt, is om tot de 4de klasse bevorderd te worden. De districtsschoolopziener en de arrondissements- schoolopziener waren tegenwoordig. Beroepen is te Veeaendaal ds. P. Bartstra te Wassenaar. Het schriftelijk gedeelte voor de 313 candi- dateo, die zich aangemeld hebben voor het onder wijzers-examen in Zuid-Holland, zal aanvangen 7 April, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te 's-Hage. Het „Vad." spreekt het bericht van het „Hbl." tegen dat mr. W. baron Van Goltstein gezant te Parijs zou worden. Z. M. heeft aan den kapelmeestsr van het muziekcorps der dd. schutterij te Utrecht C. Coenen, als zoodanig den persoaeelen rang van lsten luit. verleend; - met 16 April a. s.lo. den dirig. off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht P. J. Feitkamp, op zijn verzoek, ter zake van langdnrigen dienst en meer dan vijftigjarigen ouderdom, op pensioen gesteld, onder toekenning: a. van den titulairen rang van dirigeerend officier van gez. 1ste kl. b. van een jaarlijksch pensioen van f 3225, met bepaling dat hat gezamenlijk bedrag in het betrek kelijk grootboek zal worden ingeschreven; 2o. be vorderd tot dirig. off. van gez. 2de kl. bij de zee macht, den off. van gez. lste kl. J. J.Borst;-aan Alex. Oscar Swedelin, geb. te St.-Petersburg, ver gunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen, omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptelijk nakome; - be noemd tot griffier bij het kantongerecht te Medem- blik, mr. J. A. Van Menrs, adv. en proc. te Haarlem. Gemengd Nieuw». Hedenmiddag sprong aan het Plant- soen een man te water. Aangezien dit nog niet, hoe mooi het weer ook zij, zulk eene temperatuur heefc dat het zich nu reeds tot eene anders zoo gezonde zwemoefening leent, meent men dat hij met minder edele bedoelingen bezield was. Tijdig toegeschoten hulp verijdelde 't slot van zjjn plan. De wisselwachter der Hollandsche IJzeren-Spoor wegmaatschappij A. S., die, ten ge volge van verkeerden stand van een wissel, waar voor hij aansprakelijk waB, oorzaak was, dat nabij het station alhier een personenwagen van de lijn Leiden-Woerden op een leegen veewagen is gereden, waardoor twee veewagens werden verbrijzeld en de locomotief beschadigd is, werd heden door de Haag- sche rechtbank schuldig verklaard aan het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein en veroordeeld tot 15 dagen eenzame opsluiting, de gunstige bekendheid van beklaagde hierbij in aan merking genomeD. De agent V. van Singers-naaimaohioenfabriek voor Alfen en omstreken, tegen wien 8 dagen celstraf geëischt waren ter zake dat hij, in strijd met zijn contract, nalatig was gebleven aan zijn principaal f 40 te voldoen, d. i. de prijs eener verkochte naai machine, welk bedrag hem zelf niet zonder moeite en in termijnen werd afbetaald, werd vrijgesproken op grond dat der rechtbank zijne bedoeling om zich de waarde toe te eigenen, niet was gebleken. Hoe men de gevangenis ontvlucht. - Onder dit opschrift leest men in het „Hbl.": Visser, de voormalige makelaar, die op zoo arglistige wjjze zijn bewakers in het Hnis van Arrest te Haarlem, waar hij op de pistole zat, wist te ontsnappen, heeft dezer dagen een brief geschreven, waaraan het vol gende is ontleend: Als aanleiding tot zijne vlucht noemt V. de zucht tot vrijheid, die meer en meer rijpte naarmate bij bemerkte, dat de deuren, die hem van de vrije, open lacht scheidden, alleen gesloten, niet gegren deld werden, terwijl hij tevens wist, dat hij een vriend had, die alles voor hem doen zou om de vrijheid te herkrijgen. Een paar teekeningen van de sleutels, die hem het gebruik van zijne vrijheid ontzegden, wist hij zijn vriend ia handen te spelen en weldra werden die onfeilbare middelen om de deuren te openen zorgvuldig in een pak tabak hem door een bewaker overhandigd. Even na elf uren des avonds, toen de ronde ge daan was, kwam bij ongehinderd buiten; toch wilde hij niet ontvluchten alvorens de valsche sleutels in een vensterkozijn te hebben neergelegd, ten bewijze dat niemand binnen de gevangenis hem behulpzaam

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1