i\°. 7706. Donderdag 2 April. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: F«or Leiden per 3 maanden1.19. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.179. Grootere letters Daar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Uithoofde van den Goeden Vrijdag zal deze courant dien dag niet verschijnen. LEIDEN, 1 April. Gedurende de drie eerste maaodeD van het jaar is 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier bezocht geworden door 477 personen. HedenmorgoD vertrokken onder bevel van de luitenants ter zee 2de klasBe L. N. De Brnyne en J. W. Doyer 160 jongens van de Kweekschool voor Zeevaart alhier ter opvolging van hunne be stemming naar de opleidingsschepen te Amsterdam en Rotterdam. Ter vervanging van bovengenoemde officieren zijn heden bij de Kweekschool gedetacheerd de luitenants ter zee 2de klasse W. P. A. M. Kluit en P. A. R. Hennequin. De zomercursus vangt thans aan met een getal van ongeveer honderd jongens. De minister van binnenlandsche zaken heeft nit de lijst van verzamelingen en hulpmiddelen voor het onderwijs aan de Rijks-universiteit te Leiden doen vervallen de verzameling van patholo- gisch-anatomische voorwerpen en praeparaten, en daaronder opgenomen het pathologisch-anatomisch laboratorium. De volgende officieren van gezondheid, artsen, zijn overgeplaatstFolmers naar het garnizoen te Leiden, De Haan naar Delft en Wassink naar Utrecht Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Leerdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-namiddag te 5.42 be zorgd zijn. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is de vergunning voor den aanleg en het gebrnik van eene eiectrische geleiding tnsschen de stations der firma Broekman Honders te Haarlem, Heemstede, Beonebroek, Hillegom, Lisse, Ssssenheim, Oegstgeest en Leiden, welke concessie op 26 Januari jl. aan die firma te Amsterdam werd verleend, ten name gesteld van de Noord-Zuid- HollaDd8che S:oomtramwegmaatsehappjj „Haarlem- Leiden." Aan de Rijks-nniversiteit te Utrecht is bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap de heer M. W. F. Treub, geb. te Voorschoten, na verde diging van een proefschrift, getiteld: „Ontwikkeling en verband van de rijks-, provinciale en gemeente belastingen in Nederland. Eerste deel." Bedankt is voor het beroep naar Stad aan 't Haringvliet door ds. Ph. Peter, pred. te Ginneken. Op het drietal voor predikant te Dordrecht (vacature-Nonhebei) staan: dd. J. Kromsigt te Leiderdorp, W. Briët te Gorkum en J. J. Van der Weyde te Oosterend. Er is sprake van de benoeming van mr. W. baron Van Goltstein, oud-minister van koloniën, tot Nederlandsch gezant te Parijs. (Hbl.) Ter vervanging van den tot majoor bij het lste reg. in£ benoemden kapitein H. J. G. Benschop, is bij do Koninklijke Militaire Academie werkzaam geBteld de kapitein B. C. G. Glasius, van het 6de reg. inf., die, in verband daarmede, is overgeplaatst bij den staf van dat wapen. Thans is in druk rondgedeeld het wetsont werp tot aanvulling der middelen voor 1885. Het strekt om tijdeljjk 10 buitengewone opcenten te heffen op de personeele belasting, geraamd op f 921,600, en machtiging te geven tot uitgifte of beleening van bewijzen van vlottende schuld, tot een bedrag van f 14,400,000. Toen Anton Rubinstein gisteravond te Am sterdam voor het laatst was opgetreden, bood de heer Joh. J. Q. Verhulst hem namens eenige kunstenaars en vrienden eene fraa'e portefeuille aan met de be kende eteen van Unger, „Oud-Hollandeche kanst"; er was een door Grevenstnk bewerkt schoonschrift blad bij, waarop, behalve de opdracht, ook denamen der deelnemers aan dit geschenk te lezen stonden. Bij de overhandiging sprak de heer Verhuist eene hartelijke toespraak in het Duitsch uit, waarop Rubinstein met een kort, kernachtig en geestig woord antwoordde. Met geestdrift werd de gevierde kunstenaar toegejuicht. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal, evenals die van den minister van bin- nenl. zaken, Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot ridders in de orde van den Nederlandschen Leeuw: mr. A. Van Naa- men van Eemnes, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaaljhr. mr. J. Roëll, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; A. J. W. Farncombe Sanders, ond-inspecteur van het lager onderwijs; mr. A. R. Arntzenins, referendaris bij het dep. van binnenl. zaken, en mr. A. graaf Van Rand- wjjck, referendaris bij den Raad van State; - be noemd tot griffier bij het kantongerecht te Medem- blik, mr. J. H. Meurs, adv. en proc. te Haarlem. Gemengd Nienvvs. Naar wij vernemen, zal het programma voor de aanstaande academische Leidsche Lustrum feesten als volgt zijn sam6ogesield MaandagOntvaDgst der reünisten- samenkomst der reünisten op Zomerzorg- kroegjool op „Mi nerva." DinsdagMaskerade, zoomede matinee en soiree op het feestterrein. Woensdag: Cour; - reünisten-diner; - kroegiool op de Sociëteit en café-chantant. Donderdag: Tocht naar Katwijk met stoomboo- ten; - volksspelen op het strand, te geven door „Njord." Donderdag: Bal, te geven door „Minerva." Vrijdag: Kermesse d'élé op Zomerzorg, te geven door „Boctrina." ZaterdagBal, te geven door „Pro Patria." Naar aanleiding van het rechtsge- ding, dat eerstdaagB in Den Haag zal worden ge voerd tegen de Leidsche giftmenster, herinnert de „Etoile Beige" een soortgelijk proces, dat in 1851 in Rennes is behandeld tegen eene dienstbode, Helene Jegado, die van 1833 tot 1851 zich aan dertig vergiftigingen had schuldig gemaakt op volwassen personen, in verschillende diensten die zij had gehad. Zij stond slechts terecht voor 6 dier feiten en voor 11 diefstallen, daar de overige ver jaard waren. Ook zij gebruikte rattenkruit en maakte misbruik van sterken drank. Zij werd ter dood veroordeeld en geguillotineerd, ofschoon zij tot het laatst alle schuld ontkende en men geen vergif in haar bezit had kunnen vinden. Maar overal, waar zij gediend had, stierven huisgenooten door vergifti ging en waren ze door haar in hunne ziekte verpleegd. Ten huize van den heer B. aan den Ringdijk bij Aalsmeer heeft men gisternacht be proefd inbraak te plegen. Door het ontwaken der bewoners werden de inbrekers verhinderd gevolg aan hnn opzet te geven. De soldaat van het regiment grena diers en jagers, die eenige dagen geleden in de Spuistraat te 's-Hage door een voorbijganger met een mes in de borst werd verwond, omdat hg een meisje wilde omhelzen en sedert in het militair hospitaal verpleegd werd, is, naar het „H. Dgbl." meldt, stervende. De officier van justitie en de rechter van instructie hebben gistermiddag in het hospitaal den stervende eene laastste verklaring omtrent het gebeurde doen afleggen. De dader, een jongeling van 18 a 19 jaren, is in hechtenis genomen. Een grenadier-vrijwilliger van het lste bataljon regiment grenadiers en jagers heeft zich schuldig gemaakt aan diefstal van koperen hulzen, afkomstig van verschoten patronen, welke halzen hij bij een oudroest verkocht. Hij zal zich deswege voor den krijgsraad te verantwoorden hebben. Naar het „Yad. verneemt, is dezer dagen bij de Haagsche rechtbank, namens de „Elec- triciteits-Maatschappij", de faillietverklaring van de Naamlooze Vennootschap tot exploitatie van de Fransche opera aangevraagd. Het verzoek werd toegelicht door mr. G. Belinfante, bestreden door mr. Thorbecke. De uitspraak zal eerst Dinsdag a. s. plaats hebben. Naar men verder verneemt, heeft de directeur der Exploitatie-Maatschappij, de heer A. Voitus Van Hamme, intusschen zjjn ontslag gevraagd en hebben onderscheidene artisten het voornemen de laatste maand van dit tooneeljaar voor gezamenlijke rekening de exploitatie voort te zetten. Het roodvonk te Haarlem heeft o p- gehonden er epidemisch te heerschen. Naar men nit Amsterdam bericht, hebben zich voor de vacante betrekking van direc teur der stadsreiniging reeds een vijfhonderdtal sollicitanten aangeboden, waarbij een groot aantal militairen (lste luitenants en kapiteins). Er moeten onder dat groote aantal slechts enkele vakmannen zjjn. Te Amsterdam is ook een zware brand uitgebroken in het honten gebonw van het Loodswezen, staande in de Haarlemmerhouttuinen. Het perceel is geheel uitgebrand Persoonlijke onge lukken zijn hier niet te betreuren. Gisteravond omstreeks zeven uren, bij het vertrek van den Gooischen stoomtram van Diemerbrug naar Maiden, wilde een jongen, terwijl de machine reeds in werking was, op de locomo tief springen. De sprong mislukte en het ongelukkig gevolg was dat de jongeling tnsschen de machine en den daarop volgenden waggon viel en vrij ernstig aan de beenen gekwetst werd. Het gerechtshof te Amsterdam ver oordeelde gisteren John Nooter, wegens moed willigen doodslag, tot 1 jaar en 6 maanden celstraf. Gisteravond had schipper B. v. d. Molen door den sterken Btroom het ongelnk, met zgn schip tegen een der hoofden van het Kralingsche Veer aan te varen, waardoor zjjn vaartuig een gat bekwam en begon te zinken. Met ongeveer 40 man aan het werk, was het bij het afzenden van het bericht nog gelukt ongeveer 500 balen rjjstuitbet schip te lossen. Het schip had in 709 balen gepelde rjjst, bestemd voor de heeren E. Berny Co. te Amsterdam, en ligt thans in de rivier de Maas gezonken. De opvarenden hebben zich allen kunnen redden. In eene te Nieuw-York gehouden vergadering van vjjfhonderd dynamietmannen is eene motie aangenomen, houdende verklaring dat de prins van Wales, als hij den Ierschen bodem betreedt, beschouwd moet worden als een vreemde overweldiger en dns den dood verdient. De zware branden nemen in Amerika op onrustbarende wijze toe. In den avond van 25 Maart werd het groote concertgebouw te Bnffalo, eene stad in het district Erie, geheel door het vnnr vernield en bjjna tegelijkertijd werd de kathedraal der Roomsch-Katholieken te St.-Louis (hoofdstad van den staat Missouri) eene prooi der vlammen. De brand ontstond terwjjl het godshuis met be zoekers gevuld was; toea het angstgeroep „brand weerklonk, volgde er eene vreeseljjke paniek, en mannen en vrouwen drongen naar de uitgangen van het gebouw, die weldra versperd waren door

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1